THK Kumanda Phoenix Kalibrasyon ve Yönlendirme Hatası

selcuktuncer

Tecrübeli Uye
Merhabalar genelde çalıştığım için forumlara üye olsamda aktif olamıyorum. Tanışma konusu açamadım en kısa zamanda açacağım ama konuları zaman buldukça okuyorum.
İsmim Selçuk İstanbuldan. Yaş 29
Mümkünse size sorunumdan bahsetmek istiyorum.

Ben bir çok wltoysun 4 kanalını kullandım ve artık 6 kanala geçmek için v977 yi tüm yedekleriyle siparişini verdim. gelene kadar sim çalışırım dedim. Şimdi phoneix 4 yükledim kurdum açtım kumandayı iyi kötü kalibre ettim ama bir sorun var.
sağa sola etrafında dönmüyor model. kontrol edilemiyor. sadece ileri geri gidiyor. ayrıca radio kontrol düğmesini çevirdiğimde göstergedi ibre ya tamamen yukarı çıkıyor ya da komple sıfırlanıyor. yani kademe kademe azalmıyor. kumandayı görsel olarak ekrana aldığımda izlediğim örnek videolardaki gibi stickler durmuyor. sol stick sağa yatık falan. velhasıl bir kalibre sorunu var defalarca okuyup denedim olmadı çözemedim. detaylı ayarlarıda kontrol edemiyorum. örnek görüntülere getiremiyorum. olmuyor. defalarca denemesem açmazdım bu konuyu kusura bakmayın ama mecbur kaldım. bu kurulum pdf dosyasınıda bulamıyorum. sanırım kardeşim silmiş pc den ve indirecek pozisyonda değilim. bu pdf dosyasını benle paylaşacak (phoneix kurulum pdf dosyası) varsa sevinirim. heli ya dikine ya geriye gidiyor sağa sola döndürme yapamıyorum. mix switchler falan yani tanımlandı ama çalışmıyor heliye yön veremiyorum. radio çalışmıyor. işletim sistemim windows 8. daha 6 kanal modelim gelmeden 6 kanaldan soğudum açıkçası :( ümidim v977 gelirse onun kumandasıyla çalışmaya kaldı o da olurmu bilmiyorum :( dongle aldım dynam marka. yani ümitsizim artık :(

Kumandam THK nın sitesindeki Artech kumanda

Foruma hoşgeldiniz.
Kumandanızın sağ üst köşesindeki swiçini kapalı tutun. yani daima aşağı doğru olsun. yoksa böyle sorunlar çıkabiliyor.
radyo kontrol düğmesi demişsiniz onun da aşamalı ilerlemesi için kalibre menüsünde onu da kalibre etmeniz gerek.

Hemen de soğumayın hobiden. Bir kez ayarladınız mı kumandayı aslında ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Başlarda her şey çok karmaşık gelir.

Cahit bey maalesef zaten dediklerinizi yapmıştım. adım adım videoyu izleyerek kalibre ettim. mix switch aşaıda zaten. radyo düğmesinide kalibre ederken zaten tam yükselip tam azalıyor. kademe kademe kalibre olmuyor :(

valla hemen hemen herşeyi denedim. heli sağa sola dönmüyor. kalibre ederken ediyor sağ sol olarak ama heliye yön vermiyor.
ne biliyim valla olmadı gitti bıktırdı açıkçası. zaten fazla zamanı olan biri değilim gecede hep bunla uğraşıyorum. cidden bıktırdı artık.

O zaman kontrollerde kanal ataması yapmanız gerekebilir. Phoenixi açtıktan sonra istediğiniz göreve istediğiniz kanalı atayabiliyorsunuz

system menüsünden your kontrola gelerek kanal atamalarını yapabilirsiniz.

bu konuda detaylı hiç bir bilgi yok. herkes phoenix için thk kumandayı önermiş kalibre edilsin tamam denmiş ama kalibreden sonra olmuyor. bu atamalar falan hangisi hangi görev terimlere hakim değilim. hangi atama hangi kademede ne kadar olacak yüzdelik dilimi ne olacak benim için inanılmaz zor. yani artık ümidim bir tane pdf dosyası varmış belki ordan çözerim diye bekliyorum yada buradan yardımcı olacak biri çıkar diye ümid ediyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Evet cahit bey bunuda bu kategorideki bi arkadaş resimleri paylaşmış deneyeyim dedim ama hiç bir şekilde değişiklik yapamıyorum tepki vermiyor. ama kalibrelere tepki veriyor. valla nerde yanlış yapıyorum anlamadımki artık :(

ayrıca phoenix hangi sürümü öneriyorsunuz. belki komple silip temiz bir kurulum yapsam olurmu.

Phoenix5 kullanıyorum. Yeniden yüklemenin sorunu çözeceğini düşünmüyorum ama denemenin de bir zararı olmaz.

Selcuk Bey,

Phoenix RC30m versiyona ait kurulum ve kumanda ayar PDF ayrı olarak sizinle paylaşalım.

Nereden hangi versiyonu indirdiğiniz bilemiyorum ama bizlerin paylaştığı aşağıdaki RC30m versiyonunu indirip, yine aşağıdaki video anlatımlı konuyu takip ederek sorun yaşayan henüz olmadı ;)

Mehmet bey sizi zaten uzun süredir takip ediyorum direk özel mesajda yazmadım rahatsız etmemek için. öncelikle hobicilere karşı emeğiniz ve sabrınız için tşk.

buradan indirdim sim i ve 4 yükselttim yine buradan. Pdf dosyasını indirip deneyeceğim. akşama. umarım bu kez olur. ama sanmıyorum ümitsizim :/

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Mehmet bey sizi zaten uzun süredir takip ediyorum direk özel mesajda yazmadım rahatsız etmemek için. öncelikle hobicilere karşı emeğiniz ve sabrınız için tşk.

buradan indirdim sim i ve 4 yükselttim yine buradan. Pdf dosyasını indirip deneyeceğim. akşama. umarım bu kez olur. ama sanmıyorum ümitsizim :/
Rica ederiz Selcuk Bey. Burada ben dahil tüm arkadaşlarımız elimizden geldiğince birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz :thumbup:

Bence sıfırdan bir kere daha hiç bir adım atlamadan deneyin, kesin olacaktır. Olmazsa o zaman Mesut üstad başta olmak üzere, Istanbul'da buluşmalara katılan arkadaşlarımız sahaya gitmeniz halinde size kesinlikle yardımcı olmaya çalışırlar ;)

evet Mehmet bey deniycem artık başka çarem yok ama buluşmalara katılacak kadar bile zamanım olamıyor en azından günde 1 saat çalışsam kar sayıcam. nerde yanlış yaptım bilmiyorum bulamadım. anlayamadım.

baştan komple silip kurucam. gerisi Allah kerim.

Merhabalar.
Dün tekrar yazılımı komple (phoenix 4.0) komple bilgisayarımdan kaldırıp rcm3.0 Mehmet beyin linkinden. Şu aşamalara geldim. heli sağ sol yapıyor artık, ama radio düğmesi hiç bir tepki vermiyor. kalibre kısmında kalibre olmadı tepki vermedi yani. bu radio düğmesi benim 6 kanal eğitimim için önemlimidir birinci sorum bu?

2. sorum
İdle-up atamasını kalibrasyonda sol taraftan yaptım videodaki gibi. Ama heliyi kaldırdığımda helide hiç bir tepki olmuyor. idle-up 3d uçuşa geçerken kullanılır diye okumuştum. ters uçuş gibi harreketler için mi kullanacağız? ve açtığımızda helideki tepki ne olur ve heli hangi pozisyondayken açmalıyız. şimdi diyebilirsinizki dur yahu daha dün başladın ne 3d si, ama hover çalışmalarım ve alan gezintilerim olumlu gibi geldi bana sanki yapıcam bu işi. onun için kumandada hiç bir kalibrasyon sorunu olmasın istiyorum. yardımcı olabilirseniz aydınlatırsanız sevinirim.

O radyo düğmesi olmasa da olur. Mesela ben ona flapları açma kapama görevi atadım.

İdle-up açınca motor sabit bir devirle döner. Yani siz gaz stiğini min konuma getirirseniz de motor tam gaz çalışır. (tabi burada tam gaz demek tam olarak doğru olmayabilir. biz kendi helilerimizde kumandadan gaz eğrisini ayarlarız. yani gaz stiği hangi konumda iken motor % kaç güçle çalışsın onu ayarlarız) tabi bunları daha iyi anlamanız için sizin forumdaki bilgileri okumanız ve videoları izlemeniz gerekir. Aksi halde aklınıza takılan daha çok soru olacaktır. ama hemen hemen hepsinin cevabı forumda var.