THK simulatör kumandası nasıl upgrade yapılır.

Celalettin Yazkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Evet uzun zamandır yapmayı düşündüğüm bir projemi hayata geçirmeye karar verdim.THK nın simulatör kumandasını 2.el olarak almıştım sağolsun ilanda tertemiz yazılmış olan kumandayı kargodan biraz örselenmiş biraz da eksik olarak aldım.Satan arkadaş pil kapağı yok demeyi unutmuş kullanırken elim hep içine gidiyordu.Ben bu kumandayı sadece phoenix de kullanıyorum.Realflight için orijinal kumanda almıştım malum realflight kumandayı FUTABA firmasına yaptırıyor haliyle buram buram kalite kokuyor.Bu kumandayı eline aldığında ne kadar aceleye getirildiğini her kullandığında hissediyorsun.Ben de en sonunda elimde kullanmadığım ESKY kumandayı buna çevirmeye karar verdim.Kesinlikle plastik kalitesi ve ergonomisi mükemmel.Bşaladım söküp takmaya ve lehimlemeye gerisini resimler anlatır artık.
Yan yana koyunca fark bariz ortaya çıkıyor.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sökmeye başlayalım.

THK kumandanın içi

Stikleri sökelim.

İçini boşalttık 1. Aşama tamam

E-SKY kumandanın içi

Onun da içini boşaltalım.

sadece stikler kaldı

Potans düğmesi için yer açtım.

THK kumandanın soketlerini söküp diğer stiklere taşımaya başladım.

Switchler için yer açıyoruz.

Stikleri ve potansı bir de usb devreyi sabitledim.

Yeni kumandamı test etmek ve kullanmak üzere hazırım.

Phoenix de yeniden kalibrasyon yaptım ve kullandım.Kesinlikle uğraştığıma değdi.Hep Arttech’e kızıyorum kardeşim 20 tl fazla al adam gibi kumanda yap diye illa adamı uğraştıracaklar.En son artık kumandadan gıcırdama sesleri gelmeye başlamıştı bardağı taşıran damla aslında bu oldu.İyi ki üşenmeyip yapmışım.

İşte modelcilik budur %p Elindeki mevcut kaynakları en efektif şekilde kullanarak max verimi alma :thumbup: Detaylı ve resimli anlatım için teşekkürler abi, eline sağlık :bravo:

Arttech USB Sim kumandasında bir dönem ben de, kaliteden daha çok stick çok gevşek olmasına takılmıştım :-\ Eğer yanlış hatırlamıyorsam ne yazık ki mevcut mekanizmayı ne kadar ayarlamaya çalışırsan çalış, istediğim sertlikte olmamıştı :-\

Celalettin abi eline sağlık. :bravo:
Bencede uğraştığına kesinlikle değmiş. %p
Bunun yanında hepimiz içinde çok faydalı bir konu oldu. :saygilar:

Mehmet resimlere bakacak olursan kalite farkı bariz ortada adamı simülasyondan soğutacak derece de kalitesiz yapılmış.

attech stikleri

e-sky stikleri

önden görünüşteki ergonomi de süper

Ellerine sağlık abi süper olmuş :bravo: Thk kumandayı bi arkadaşta kullandım stickler berbat bana çok sert geldi kullandığım kumandayla alakası yok ben dynam kumanda kullanıyorum gayet yumuşak çok rahat :)

Celalettin bey, eline sağlık. %p Anlatım için de teşekkürler. İnsanın elinden geliyorsa ve elinde malzeme de varsa üşenmemek lazım. Hep hazır, hep hazır nereye kadar? Hele bir de döviz bu kadar artmışken...

Emeğinize sağlık çok faydalı bir işlem ve paylaşım olmuş..

Bende bu kumandadan kullanıyorum ve yakın zamanda 2.sini çöpe atıcam :) Orta-İleri seviye 3d çalışmalarında biraz zorlanan kumanda mutlaka bir yerden fire veriyor.Malzeme kalitesi olarak son derece vasat maalesef. :(p

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Mehmet resimlere bakacak olursan kalite farkı bariz ortada adamı simülasyondan soğutacak derece de kalitesiz yapılmış.
Aynen abi. Giriş seviyesi ve yeni başlayan arkadaşlar için ideal ama sonraki aşamalarda kesinlikle bir değişiklik / alternatif çözüm (kendi kumandamızı kullanmak gibi) şart ;)

Celalettin abi harikasın , 2 kumandadan 1 kumanda.Zaten bunlar yapılmasa döviz de yükselmişken , bu hobi iyice çile olacak....Esky kumandama daha anahtar vurmamıştım , içi acaba nasılmış diye merak ederken , merakımı gidermiş oldun abi , çok sağol..... :) :saygilar:

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Resimler yeniden eklendi %p
Zaman ne cabuk geciyor :-\ Paylasimin uzerinden tam 1 yil gecmis ama bana sorsan gecen hafta derdim :embarras:

Güncelleme icin tesekurler abi :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Zaman ne cabuk geciyor :-\ Paylasimin uzerinden tam 1 yil gecmis ama bana sorsan gecen hafta derdim :embarras:

Güncelleme icin tesekurler abi :thumbup:

Mehmet bu türden konuları hızlıresimyükle gibi siteler üzerinden yapmak iyi değil demekki ilk fırsatta forum üzerine yüklemek lazım.