Tic Toc Çalışma ve Tüyoları

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar,

Ergün arkadaşımızın paylaştığı " Adım Adım Piro Flip " konusunda laf arasında bahsi geçen Tic Toc'la ilgili muhabbetler sırasında Ergün'ün dikkat çektiği bir tüyo üzerine sahada denemeler yaptık.

Videoda da bahsediyoruz ama özetle Tic Toc sırasında sistem üzerine aynı anda bileşke kuvvetler bindirmediğimizde kafa devrimizin ve dolayısıyla modelimizin daha kararlı kaldığını görüyoruz.

Ergün'ün söylediklerinden anladığım Tic Toc manevrasının bir sıralama şeklinde yapılması Pitch>Cylic şeklinde idi. Ben uçuşlarımda bu manevrayı yapıyordum fakat Pitch ve Cylic komutlarını net bir şekilde ayırmaya özen göstermiyordum. Henüz çalışmalar devam ediyor ama sanki böylesi daha iyi oluyor gibi. Ergün'de bu konuda tahmin ediyorum bir yorum yapacaktır. :saygilar:

Arda Erkan Kardeşimizin Ilave Yorumları
Ergün Gürer Kardeşimizin Ilave Yorumları
Dogukan Ocak Kardeşimizin Ilave Yorumları

Bu da Videomuz :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben bu videoyu daha önce görmüştüm :laugh:

Emeğinize sağlık abilerim, bana nedense half pirodan daha zor geliyor tic toc. Bir türlü o silecek etkisi olmuyor :embarras:

Videoda tam anlaşılmamış olabilir diye sunu bir kez daha yazalım. Bu sekilde yaparken modelin tutunması ici cyclic komutlarını digerine göre daha belirgin veriyoruz.

Ben de yeni yeni başladım ve bu şekil model daha rahat ediyor. Tic Toc aslında hareket olarak cok da sevdiğim bir hareket degil. Zira pili epey bir hirpaliyor :D Hareket cesitligi olsun diye ara ara yapmaya çalışıyorum.

Benim favorim Rainbow. Ama yapması daha zor :)

Doğaçlama bir video oldu ama bence gayet de guzel olmuş :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Rasim Öztürk' Alıntı:
Ben bu videoyu daha önce görmüştüm :laugh:
Senden kaçmıyor Rasim farkındayız. :lollol: :RCKolik:

Rasim Öztürk' Alıntı:
...bana nedense half pirodan daha zor geliyor tic toc. Bir türlü o silecek etkisi olmuyor :embarras:
Ne yalan söyliyim benimde öyle çok aşık olduğum bir hareket değil esasen, piro ve türevleri daha estetik geliyor bana.

Ama uçuş sırasında arada yeşillik olarakta her heliciye illaki gerekiyor Tic Toc :lol:

Yapılmasına gelince bende öyle aman aman yapabiliyor değilim ama pek şaşırmayacağın birşey söylemek durumundayım; uğraştıkça oluyor Rasim. :lollol:

Tarif kısmını ise Ergün ve Arda gibi ustalara bırakmak lazım. :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Videoda tam anlaşılmamış olabilir diye sunu bir kez daha yazalım. Bu sekilde yaparken modelin tutunması ici cyclic komutlarını digerine göre daha belirgin veriyoruz.
Haklısın abi sanırım Tic -Toc'ta modeli yerçekimi etkisine karşı esasen verdiğimiz abartılı Cyclic ile taşıtıyoruz. Pitch komutunu ise belli miktarda zıt yönlerde uygulayarak hareketin yönünü değiştirmek için kullanıyoruz.

Şahsen ben teorik olarak modeli taşıyacak olanın Pitch komutu olduğunu ve o yüzden manevra boyunca Cylic ile mikslenerek uygulanması gerektiğini düşünüyordum, bu fikrim değişti.

Son kez değiştiğinin bir garantisi yok, bakalım zaman neler gösterecek. :lollol: :lol:

Türker abinin pilotaj anlamında videoda söylediklerine tamamen katılıyorum.Elinize, emeğinize sağlık. :bravo: Umarım forumumuza piroflip çalışmalarında olduğu gibi yeni bir enerji katar.

Bende farklı olarak tic toc kalitesini etkileyen hususlar konusunda bir şeyler eklemeye çalışayım.Tabiki tamamen kendi tecrübelerime dayalı olarak. :)

1. Modeliniz nitro ise ayarlarınız bu hareket için tam olmalı.Fakir demek güç ve aynı zamanda yüksek sicaklık demektir. Nitro ile göze estetik gelen tic toc yapmak ciddi derece özveri ve pilotaj ister ama yaptıktan sonra sırtınız yere gelmez. :)

2. Elektrikli modeller içinde aynı durum söz konusudur.Setuplarınız gerçekten iyi olmalıdır.Düşük c pillerle tic toc yapmayın hatta çalışmayın derim.Pilin ömrünü son derece yersiniz. Zaten olmaz :) Bunun yanında uçuşlarınızı tic toc ağırlıklı yaparsanız, uçuş süreniz nerdeyse yarısına kadar düşebilir. Bu konuda nitro daha avantajlı. :laugh:

3. Genel olarak tic toc için agresif ayarlar daha iyi sonuç verir. Fakat agresif model ile uçuş yapmakta bir hayli zordur. :embarras:

4. Standart cylic açıları yetersiz gelebilir ama fazlasında model yanlış pilotajdan ve yetersiz güçten boğulabilir.

5. Simulatörde tic toc çalışılmaz :) Modeli dinleyeceksiniz ve nefes aldıracaksınız. Örneğin seri tic toclarda ortalama standartlarda bir model genelde bayılır o yüzden hareketi biraz yavaşlatıp ve yayıp isteğe göre çıkış veya tekrar seri şekilde devam etmekte fayda var.Kafa turunuz düştüğünde harekete girmek baştan kaybetmek demektir.O yüzden modelde enerji yokken ve kafa devrinizi düşüren hareketlerden sonra tercih etmeyin.

Herkese kırımsız uçuşlar dilerim. :saygilar:

Arda Erkan' Alıntı:
Türker abinin pilotaj anlamında videoda söylediklerine tamamen katılıyorum.Elinize, emeğinize sağlık. :bravo: :bravo:

Bende farklı olarak tic toc kalitesini etkileyen hususlar konusunda bir şeyler eklemeye çalışayım.Tabiki tamamen kendi tecrübelerime dayalı olarak. :)
....

Peşin peşin beğendiğim kadar varmış.... :D , Çok doğru ve tam 12'den tespitler... %p

Paylaşım için teşekkürler.
Benim model zaten güçsüz olduğundan bu konuya ben daha önce eğilmiştim. Model üzerinde çalışmıştım.
Bence tictoc hareketinin estetik olması için heli sanki kuyruk rotorundan sabitlenmiş de bu sabit nokta etrafında belli bir açıda dönüyormuş gibi olmalı.
Yani helinin ortasında bir nokta etrafında dönmemeli. Bu da dediğiniz gibi önce pitch sonra cyclic ile mümkün gibi.
Aşağıdaki linkde daha önceki çalışmamdan bir kesiti paylaştım.

Arda cok guzel detaylar ilave etmişsin ellerine saglık :thumbup:

Cahit Kaş' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler.
Benim model zaten güçsüz olduğundan bu konuya ben daha önce eğilmiştim. Model üzerinde çalışmıştım.
...............
Yani helinin ortasında bir nokta etrafında dönmemeli. Bu da dediğiniz gibi önce pitch sonra cyclic ile mümkün gibi.
Aşağıdaki linkde daha önceki çalışmamdan bir kesiti paylaştım.
Seninde belirttigin uzere modelin motoru tam limitlerde Cahit hocam. Fakat buna ragmen pilotajin ile yine de gayet basarili is cikariyorsun :thumbup:

Eger motor degistirme gibi bir planin varsa diger elektronikleri de bir degerlendir. Motor guclu olunca ona uygun ESC ve pilde gerek olabilir. Eger boyle bir durum varsa yarinda olsam Aynen devam eder, motoru falan degistirmeyi dusunmezdim. Zira pilotaj seviyen ve yetenegin Cok guzel tolere ediyor su an icin ;) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bana göre tic-toc, 3d hareketler arasında öğrenmesi en kolay, ama ustalaşması en zor olanı.

"İdeal" komutlar ile yapılan tictocta cyclic ve pitch komutları, mümkün olduğunca birbirinin üstüne binmemeli. Alttaki diagramda da anlatmaya çalıştığım gibi.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İyi tic-toc'da, daha az pitch, daha çok cyclic kullanmalıyız. Tic sırasında ne kadar yüksek pozitif pitch verirsek, toc sırasında onu sıfırlamak için o kadar fazla negatif pitch vermek zorunda kalırız.

Simülatörde tictoc yapması kolay ve keyifli, ancak simülatörlerde modeller ne kadar büyük olursa olsun, gerçek hayattaki kadar "floaty" olmuyor. Knife edge pozisyonda pitch 0 dereceye yaklaştığı anda hem phoenix, hem realflight, modeli çok hızlı düşürüyor. Aksi gibi, modelin kafa hızında da hiç gerçek hayattaki gibi azalma / boğulma olmuyor.

Dolayısı ile simülatör, tic toc konusunda hareketi hem ilk öğrendiğiniz aşamada, hem de farklı pozisyonlarda (örn; 4-point tictoc) ve oryantasyonlarda (örn; rotor-in / skid-in) pratik yapmak açısından faydalı. İleri aşamalarda modeli aynı noktada size tutturacak komutları da pekiştirmekte faydalı. Örneğin;

-Tictoc sırasında rudder komutu ile, helikopterin sağa-sola gitmesi
-Cyclic arttırılarak irtifa kazanması, cyclic azaltarak irtifa kaybetmesi
-Tictoc eksenine dik cyclicler kullanılarak (mesela elevatör tictoc sırasında aileron ile) rotor diskinin oryantasyonunun düzeltilmesi
-Pitch ekseni aşağı-yukarı kaydırılarak, modelin size yaklaşmasının- sizden uzaklaşmasının sağlanması.

Ancak pitch / cyclic arasındaki ritmik ilişkinin oturması, Arda hocamın da bahsettiği gibi gerçek hayatta modeli uçurarak, motoru duyarak ve bol pratik ile elde ediliyor.

Sim pratiği videomuzu paylaşarak bitirelim. Tic toc çalışırken "Kesha - Tik Tok" yada "Madonna - 4 minutes" parçaları idealdir %p

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Açıklamalar için herkese teşekkürler :RCKolik: :saygilar:

Konuya katkıda bulunanlara çok teşekkürler :saygilar:

tictoc benim de az buçuk yaptığım ama bir türlü istediğim gibi olmayan bir hareketti, bu aralar youtubedan bir ders videosu bulayım da çalışayım diyordum, zamanlama çok güzel oldu,

teşekkürler :RCKolik:

Ergün Gürer' Alıntı:
Bana göre tic-toc, 3d hareketler arasında öğrenmesi en kolay, ama ustalaşması en zor olanı.

"İdeal" komutlar ile yapılan tictocta cyclic ve pitch komutları, mümkün olduğunca birbirinin üstüne binmemeli. Alttaki diagramda da anlatmaya çalıştığım gibi.
Bu hareketi çok güzel özetlemişsin Ergün :thumbup: Dediğin gibi "Yapması en kolay" ama "Ustalaşması" en zor hareketlerden birisi.

Değerli katkıların ve ilavelerin için de ayrıca teşekkürler :RCKolik: Senin ve Arda'nın ilavelerini ILK Mesaja LINK olarak koyduk :thumbup:

Süper konu oldu. :laugh: Katkı sağlayan ve vesile olan herkese çok teşekkürler. :RCKolik:

Türker bey,
Similatörde tictoc çalışılmaz demişsiniz? Orda ne demek istediğinizi anlayamadım.
Konuyu biraz açar mısınız ?