Trainer Kit/ARF Uçak Bulamama Sorunu

İlgi Alanı
Uçak
Merhaba sevgili forumdaşlarım. Tanışma konumda da belirttiğim gibi RC Uçak hobime gerek malzeme, gerekse bilgi yönünden sıfırdan başlıyorum. Yaklaşık 2 haftadır gece gündüz araştırma yaptım, yazılanları okudum, videoları izledim, notlarımı aldım, listeler çıkardım. Teorik olarak belli bir noktaya geldiğimi düşünüyorum ve pratiğe dökmeye, uçak toplamaya başlayacağım. Lâkin gelin görün ki sıfır Trainer Kit/ARF uçak bulamıyorum. Hemen hemen tüm malzemelere ulaşabilir durumdayım ama uçak yok. Hatta uygun bir OS 46 motor da buldum ama uçak olmadığı için nolur nolmaz diye almaya çekiniyorum. Tüm parçaları sıfır almak istiyorum. Olur da çalışmazsa, amacına uygun davranmazsa sorunun bende olduğunu bileyim, ona göre müdahele edeyim diye hepsini sıfır alacağım. Demem o ki bu kitlerin satışa çıktığı yılın belli zamanları mı var, sadece yaz dönemlerinde mi getirtilip satışa çıkıyor, pandemi sürecinde ithalatın durması sebebiyle mi ulaşamıyorum, muhtemelen ne zaman satışta görebilirim? Tıkandım kaldım, daha başlamadan strese girdim.

Firmayı tanımam etmem bu arada, iyi günler . :RCKolik:

• Beğen
Tepkiler: Ömer Farukk

Demem o ki bu kitlerin satışa çıktığı yılın belli zamanları mı var, sadece yaz dönemlerinde mi getirtilip satışa çıkıyor, pandemi sürecinde ithalatın durması sebebiyle mi ulaşamıyorum, muhtemelen ne zaman satışta görebilirim? Tıkandım kaldım, daha başlamadan strese girdim
Dolar kuru, hobiye olan ilgi azlığı nedeniyle yurtiçi firmalar ne yazık ki eskisi kadar kit getirmiyorlar :( Üstüne pandemi de çıkınca piyasa iyice kilitlendi. Şanslı iseniz Firmaların bazılarının elinde kalan son kitlere erişebilirsiniz :embarras:

Firmayı tanımam etmem bu arada, iyi günler . :RCKolik:

Daha önce de inceledim bu modelleri fakat fiyat biraz yüksek geldi. Tabi döviz kuruna bağlı olarak yapacak bir şey yok. Teşekkür ederim.

Dolar kuru, hobiye olan ilgi azlığı nedeniyle yurtiçi firmalar ne yazık ki eskisi kadar kit getirmiyorlar :( Üstüne pandemi de çıkınca piyasa iyice kilitlendi. Şanslı iseniz Firmaların bazılarının elinde kalan son kitlere erişebilirsiniz :embarras:
Arıyorum hocam. Çok yaklaştım. Olacak inşallah. Tesekkur ederim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Hatta uygun bir OS 46 motor da buldum ama uçak olmadığı için nolur nolmaz diye almaya çekiniyorum.
Eğer ki uygun ise, ve ekonomik menzil dahilinde ise "uçak yok" deyip almamazlık etmeyin. Kumanda (servo ve diğer elektronikler) ve motor yatırımdır. Uçak gövdeleri gelir-geçer. Ya kırıma uğrar ya da sıkılır, seviyenizi ilerletir başka bir modelle değiştirirsiniz. O sebeple bu tür yatırımlarda tereddüt etmemenizi tavsiye ederim:saygilar:
Emre Bey'in tavsiye ettiği OK Model fiyatlar konusunda kur artışı ile izah edilmeyecek derecede pahalı maalesef... Serbest olarak (sahibinden vb.) satış yapan yerleri de araştırın. Güvenilir bir kaynaktan olmak şartıyla 2. el konusuna da soğuk olmayın bence. Koşullar malum :(

Bir süredir birçok hobi mağazası ARF uçak getirmiyor ne yazık ki.Yurtdışı sitelerden sipariş verin diyeceğim ancak kargo durumları nedir şuanda bilemiyorum.Bence en ideali güvenilir birinden temiz model bulunursa alınması.Motor konusunda ise yine güvenilir birinden bulunursa ve motor iyi durumdaysa iş görür.Bir glow motorun düzgün çalışması için aşağıdaki şartların sağlanması gerekir;
-Motorun kompresyonu iyi durumda olması ve rodajının doğru yapılması
-Yakıtın hava ile temasının mümkün olduğunca olmaması
-Uygun pervane,buji kullanılması
-Yakıt deposunun doğru kurulmuş olması
-Herhangi bir hava kaçağının olmaması
-Hortumların sağlam olması.
-Büyük ve küçük iğnenin doğru bir şekilde ayarlanması
-O ring lerin iyi durumda olması
-En önemlisinden biri de yakıt beslemesinin sorunsuz olması ve bakımlarının yapılıyor olması.

Bu yazdığım şartlar sağlanırsa motorun çalışmaması için engel kalmıyor.Kısacası güvenilir birinden iyi durumda temiz bir motor bulursanız sorun yaşayacağınızı sanmıyorum(motorda herhangi bir sorun yoksa).

Ok Modelden uzak durun. Mmy zaten yok, sakın webden satın alıp ödeme yapmayın.
Trainer kitleri Ankara'da bir arkadaş tarafından üretiliyor ve çok başarılı.
Hobbyshoplar zaten uzun zamandır uçak getirtmiyorlar, onları unıtun bu arada.

Doğru yöntem sahaya inip insanlarla bire bir tanışmak. Gerisi gelir zaten...

Doğru yöntem sahaya inip insanlarla bire bir tanışmak. Gerisi gelir zaten...

Sümer bey çok güzel söylediniz. Ama İzmir'de İzmuk'a ait çok güzel hatta Türkiye'de sayılı uçuş alanlarından birine sahip iken, şu an toplanıp uçuş yapacak yerimiz yok. Tanıdık birkaç arkadaş duyduğum kadarıyla Manisa gurubunun yanına uçmaya gidiyormuş.

İstanbul'a geldiğimde sizlerinde aranıza katılıp tanışmak istiyorum.

Sümer bey çok güzel söylediniz. Ama İzmir'de İzmuk'a ait çok güzel hatta Türkiye'de sayılı uçuş alanlarından birine sahip iken, şu an toplanıp uçuş yapacak yerimiz yok. Tanıdık birkaç arkadaş duyduğum kadarıyla Manisa gurubunun yanına uçmaya gidiyormuş.

İstanbul'a geldiğimde sizlerinde aranıza katılıp tanışmak istiyorum.
Biz de her uçuş günü 2 x 40-80 km yol tepiyoruz çaresiz.

Kumanda (servo ve diğer elektronikler) ve motor yatırımdır. Uçak gövdeleri gelir-geçer.
Kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim. Can alıcı kısım bu sanırım. Motor ve kumandamı sıfır temin edip, kalanları 2.el satanlarla irtibata geçerek halletmeye çalışacağım. Zaten genellikle 2. el ilanlar motor ya da kumanda hariç tutuluyor ve bazıları yer ekipmanları dahil birçok ürünle birlikte satıyor modellerini. Şimdilik sıfır takıntımdan ödün verip, kısmet olursa ikinci uçağımı sıfır toplayacağım.