Trainer Model Uçak Burun Tamiri

Doğuş Arısoy

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Öncelikle herkese merhaba,
Hobi hayatımın 3. haftasına iki kırım sığdırabildim. Benim gibi yetenekli (!) arkadaşlar faydalansın. Bence tamirat sırasında bir hata yaparsam hata büyümeden müdahale edilebilinsin diye bol fotoğraflı, umarım çok faydalı bir konuya imza atacağız. Açıkçası diğer hobici abilerimdende bir ricam olacak. Konu araştırmama rağmen örnek oluşturabilecek bir tamir konusu göremedim. Şayet tamirlerinizi bu şekilde konularda paylaşabilirseniz eminim ki bir çok kişiye faydası olacaktır. Yani öyle bir konu bulsam benim adıma çok iyi olabilirdi.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yukarıdaki fotoğraf alanda çektiğim kırım anı. Alandaki kırımdan sonra servolara varıncaya kadar söktüm. Tozlu ve kirli olabilecek işleri sahada büyük bir sabırla yaptım.

Eve malzemeleri götürdüğümde tamirat yapabileceğim bir yer yoktu. Odamdaki balkonu bu işler için bir ufo, bir masa, bir dolap şeklinde dizayn ettim. Balkon camlı olduğu için istediğim an çalışma yapabiliyorum.

Bu sefer nasıl tamir edeceğim ki düşünürken bir abimiz sağolsun bir fikir verdi. 3D modelleme üzerinden gösterdiği içinde çok anlaşılır oldu. Uçağın ön kısmı ve arka kısmını birbirinden ayıran bir bölüm var. Burayı kırımdan sonra tasarlamışlar. Örnek veriyorum genellikle uçak burundan kırılıyor. Hemen lazer kesime uygun bir döküm çıkartıp modelin burnunu tekrar yaptırıyorlar. Şayet az bir kısmıda kırılmış olsa ellerinden plan olduğu için o bölgeden itibaren tekrar yapıyorlar. Bende bu şekilde uçağın uç kısmı ile arka kısmını ayırdım. Şayet bir kırım olsa gövdedeki kontraplaklara kadar bir darbe almayacağını umut ediyorum. (Alsa bile kare kutu tekrar yaparız artık. :) ) Burun bölgesinin bir kalıbını çıkardım kağıda, bu kağıt benim planım olacak. Şayet burun kırılırsa tekrardan hemen bir kontraplaktan kesip yapıştıracağım. Önceki tamiratımda fazla yapıştırıcı kullanımı sonucu gövdenin içi yapış yapıştı. 1mm balsa aldım ve gövdenin içini onunla kaplarcasına yapıştırdım, yapışma sırasında ahşap tutkalı kullandım ve işkence ile destekledim. Kurumasını bekliyorum. O kuruduktan sonra kontraplak üzerine çıkardığım kalıplar ile kesimi yapıp, zımpara ile düzeltip tekrar ahşap tutkalı ile hem 1mm balsaya hemde gövdenin devamı olan kontraplak parçaya yapıştırmayı düşünüyorum. Bu aşamaya kadar geldikten sonra, motor mount kısmı ve yakıt deposu bölümünüde aşama aşama yaparız inş. Madem uçayı beceremedik en azından el alışkanlıkları kazanalım. Bu gidişle ilerde bana çok lazım olacak gibi. :)

Yukarıdaki fotoğraf kalıbım.

Bu fotoğrafta balsayı yapıştırma çalışmalarım. İşkenceler yetersiz olunca böyle mandal devreyi giriyor. Zaman geçtikçe malzemelerimde genişlemekte. Yavaş yavaş.

Ayrıca sizlerden bu işler için zımpara önerisi alabilir miyim. Eskiden işlerimde kağıt zımparayı desteksiz el yardımıyla kullanıyordum. Ama bu işinde bir tekniği varmış anlaşılan. Şimdiden teşekkürler.

Şeyy hepsi bittikten sonra biraz da beton dökersin artık. :D

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sumeryamaner' Alıntı:
Şeyy hepsi bittikten sonra biraz da beton dökersin artık. :D

Çok mu ağır olacak diyorsun abi. [emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bilmem ki. Sanki... :D

sumeryamaner' Alıntı:
Bilmem ki. Sanki... :D

Abi elimde 2 mm balsada var kontrplak yerine onuda kullanabilirim hafif olsun diye sadece motor kısmını ve yakıt deposu desteklerini kontrplaktan yapabilirim sağlam olsun diye abi. [emoji3]

Ağırlık merkezinin gerisinde kalan onarımlarda özellikle dikkat gerekli ağırlık açısından. Burunda fazla sorun olmaz. Artık yapa yapa sonucu göreceksin. Uçak bir gün tuğla gibi olacak. Sonra yenisi alınacak. :D :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ağırlık merkezinin gerisinde kalan onarımlarda özellikle dikkat gerekli ağırlık açısından. Burunda fazla sorun olmaz. Artık yapa yapa sonucu göreceksin. Uçak bir gün tuğla gibi olacak. Sonra yenisi alınacak. :D :)

Abi yeni uçak alacağımda bunu rafa koyarım ilgilenmem diye yenisini almıyorum. Yada şu uçağı birkaç tur havada döndürebilsem kendimi hazır hissetsem ne uçaklar istiyorum ama daha vakti var gibi abi. Şu uçak hele bir iki tur havada dönüpte düşseydi en azında bir miktarda olsa içim bir rahatlardı. Şimdi hevesim zirvede ama kırmaktan uçamıyoruz. :)

Doğuş kolay gelsin! Bu işler kırıp dökmeden öğrenilmiyor.

Zımpara konusunda dikkatli olmak lazım! Balsa yumuşak malzemedir. Yapıştırıcılar da yer yer fazlalıklar yapar. Bunları zımpara ile alayım derken, farkına varmazsın balsayı eritmişsin!

Omer Erkan' Alıntı:
Doğuş kolay gelsin! Bu işler kırıp dökmeden öğrenilmiyor.

Zımpara konusunda dikkatli olmak lazım! Balsa yumuşak malzemedir. Yapıştırıcılar da yer yer fazlalıklar yapar. Bunları zımpara ile alayım derken, farkına varmazsın balsayı eritmişsin!

Teşekkür ederim abi bu uyarılar minik şeyler gözüksede çok şey kurtarıyor. Bu arada abi hazır seni bulmuşken soruyum, gövdeyi sprey boya + vernik uygulaması ile kalıcı bir işlem yapabilir miyiz? Daha önceki konularda denediğini gördüğüm için belki bu zamana kadar bir yolu bulunmuştur diye sana sorayım istedim abi. Ufak tekef rötuşlar için kaplama denemeyeyim daha basit olabilir diye düşünüyorum sprey boya için.

Bu modelde kesinlikle tavsiye etmem. Bir süre sonra yakıt çözüyor. Ben motor kaputunu boyamıştım. Ama orası fazla silmek gerekmiyor. Eğer boyarsan, her uçuştan sonra silmen gerektiği için fazla dayanmaz. Yakıt dayanıklı, çift bileşenli epoksi esaslı boyalar varmış. Ama hiç kullanmadım. En iyisi kaplama yapman.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Omer Erkan' Alıntı:
Bu modelde kesinlikle tavsiye etmem. Bir süre sonra yakıt çözüyor. Ben motor kaputunu boyamıştım. Ama orası fazla silmek gerekmiyor. Eğer boyarsan, her uçuştan sonra silmen gerektiği için fazla dayanmaz. Yakıt dayanıklı, çift bileşenli epoksi esaslı boyalar varmış. Ama hiç kullanmadım. En iyisi kaplama yapman.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Teşekkür ederim abi, o zaman bir uçmasını görelim uçarsa makyajlayalım [emoji4]

Bugün tamirata destek olması adında Hobi Makinesi diye geçen Koçtaş'ın çinden getirdiği. Mac Allister marka 130 watt aldım. Fiyatı 60₺ idi birde 60 ₺ değerinde uç takımı aldım. Daha uçların ne işe yaradığını bilmediğim için beni götürür hemde bir yandan öğrenirim dedim. Aslında kafamda Dremell 3000 vardı. Bu hobiyi her ne kadar kendi harçlıklarımdan arttırarak yapıyor olsamda baba parası sonuçta fiyatı nedeniyle onu es geçtim. Sanıyorum ki bu da beni 3 yıl götürür.

Bugün ilk denememi yaptım. Kontrplak parçadan kalıba göre kesim yaptım ardından ise kenarları düzelttim. Ama zımpara kullanmadan düzeltme yaptım kesme ucu ile aşındırarak. Kontraplagı yaktı elbette ama güzel bir kesim oldu düşük devirde malesef ki istediğim verimde kesim yapamadığımdan kestiğim yerleri yakmak durumunda kaldim.

Şimdi ise parçayı gövdeye yapıştırdım. Açıkçası parça ile gövde arasında boşluklar kaldı tam düz olması için. Ahşap tutkalının dolgu özelliği varmı bilmiyorum ama boşlukları dolduracak şekilde kullandım.

Bu işler için aslında, Sümer Abi'nin yazısında gördüğüm polidol pu ekspress kullanacaktım ama etrafımda henüz temin edemedim. Sanıyorum ki o bir miktar dolguda sağlıyormuş. Olmadı bu tarz dolgu yerlerine deniz tutkalıda kullanabilirim.

Yarına kadar işkencese tutacağım iyice bir kurusun. Şayet hoşumuza gitmezse keser yeniden yaparız.

Açıkçası onarımı çok iyi göremediğim için bir şey söyleyemem ama, "alet işler el övünür" ilkesi doğrultusunda hareket ediyor olman güzel bir şey. Aldığın aletin Dremel'den geri kalır yanı yok. Ayrıca yapıştırmalarında işkence vs kullanıyor olmanı da takdir ettim. Gelecek vaadettiğini söyleyebilirim. :D :D :D
Deniz tutkalı için bir not: Çok şişer ve mutlaka ince bir tabaka halinde uygulayıp uzun süreli işkence altında tutmak gerekir. Yoksa yapıştırılacak yüzeyler şişme nedeniyle birbirinden ayrılabilir. Polipol PU Express daha az şişse de onun için de geçerli bu.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Açıkçası onarımı çok iyi göremediğim için bir şey söyleyemem ama, "alet işler el övünür" ilkesi doğrultusunda hareket ediyor olman güzel bir şey. Aldığın aletin Dremel'den geri kalır yanı yok. Ayrıca yapıştırmalarında işkence vs kullanıyor olmanı da takdir ettim. Gelecek vaadettiğini söyleyebilirim. :D :D :D
Deniz tutkalı için bir not: Çok şişer ve mutlaka ince bir tabaka halinde uygulayıp uzun süreli işkence altında tutmak gerekir. Yoksa yapıştırılacak yüzeyler şişme nedeniyle birbirinden ayrılabilir. Polipol PU Express daha az şişse de onun için de geçerli bu.

Teşekkür ederim abi takdirini kazanmak beni onore etti. İnşallah benimde niyetim hobide kalıcı olabilmek. Her ne kadar uçamasam da keyif veren bir hobi. Abi makine ile ilk tecrübem çok olumlu. Nasıl zımparalarım onu nasıl düzeltirim, nasıl keserim soruları arasında kafamı meşgul ederken şimdi yapıştırdım neredeyse montajıda bitecek. O kadar büyük bir zaman kazancı var ki herkesin elinin altında buna benzer bir şey olması gerekir diye düşünüyorum.

Abi şimdilik beyaz tutkaldan çok memnunum, su bazlı olunca sürüyorum parmaklarla yayıyorum boşluklara ilave ediyorum aman kurudu, aman elimde kaldı derdi olmayınca gerçekten rahat bir şeymiş. Bu tarz kaba yüzeylerde sakıncası yoksa beyaz tutkal ile devam etmeyi düşünüyorum. Ama bazı ufak tefek boşluklarda dolgu gerekebilir gibi gözüküyor. Asıl Polidol Pu Express kullanma isteğim o yöndendi abi. Etrafımdaki hırdavatçılara gittikçe soruyorum bulabilirsem en azından deneme imkanım olursa diğer tamiratlarımda daha bilinçli bir şekilde kullanabileceğimi düşünüyorum abi.

Polidol PU Express yerine Pattex 450 vardı ama şu ara o da yok. Onun yerine bir başka Pattex var ama henüz kullanıp deneyemedim. Epoksi yapıştırıcı bizim uygulamalarda çok iyi bir seçenek. Azıcık yüksek fiyatlı da olsa... Ayrıca dolgu için epoksi karışımına mikrobalon eklenebilir ama mikrobalonu Towerhobbies dışında bulabileceğin bir yer var mı bilmiyorum. DOlgu için zımpara ve kesimde oluşan talaşı biriktirip epoksi ile karıştırarak kullanabilirsin.