Trainer olur mu ?

İlgi Alanı
Uçak
Merhaba. Youtube'da şöyle bir videoyla karşılaştım. İlk uçağım için elektronik topluyorum ve bu modeli çok beğendim. Uçak, forumda yazılan trainer tarifine pek uymuyor ama yanlış anlamadıysam kolay uçurulabildiğini söylüyor. Sizce ilk model için uygun bir uçak mıdır ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha önceden bildiğim bir video. Ayrıntılı bir anlatım, -nisbeten- basit bir inşaat ve güzel bir model. Uçuşu da görüldüğü gibi sakin ve stabil. Ama yine de alttan kanatlı ve scale bir model. Tecrübeniz az ise uyum sağlamakta zorlanabilirsiniz. Geleneksel olarak uçuşa üstten kanat ile başlamak tavsiye edilir...
Uçuş tecrübeniz var mı? Simülasyon çalışıyor musunuz?

Kolay uçurulabilirlik oldukça göreceli bir şey. Örneğin ben şu an 50 cc 10 kg bir uçağı çok kolay uçurabiliyorum. Peki bu durum o uçağın kolay uçtuğunu gösterir mi???
Sence yeni başlayan arkadaşlara "lütfen şekli hiç de çekici olmayan, yakışıklı olmayan, üstten kanatlı bir tainer ile başlayın" derken, aslında onlara gıcıklık olsun diye mi böyle söylüyoruz? Ya da onlar güzel uçakları daha ilk seferde alıp uçururlarsa bizim yeteneksizliğimiz meydana çıkar diye mi korkuyoruz?
Yoksa senelerin verdiği deneyim ile yeni başlayacak arkadaşlar hızla uçuşun keyfini tadıp bu hobide kalıcı olsunlar diye mi öyle yapmayın böyle yapın diye yırtınıyoruz?
Bu işte yapacağın en büyük hata ilk uçak olarak BEĞENDİĞİN bir uçağı kullanmak! Bunu unutma...
Benim kişisel deneyimime göre, çok beğendiği uçakla (ki bu genellikle bir Cessna 182 olur) ilk uçuşunu yapan ama ilk uçuşu yaklaşık 5 saniye süren, uçağı birkaç parça halinde eve götürüp bu hobiyi bırakan çok arkadaş var. Ama önerilere kulak verip abuk şekilli ucube trainerlerle ilk deneyimleri kazanıp seneler boyu bu hobide kalan ve hızla ilerleyen, birkaç uçak sonra da çok beğendiği uçakları uçurur hale gelen çok arkadaş da var. Seçim senin.

Kolay uçurulabilirlik oldukça göreceli bir şey. Örneğin ben şu an 50 cc 10 kg bir uçağı çok kolay uçurabiliyorum. Peki bu durum o uçağın kolay uçtuğunu gösterir mi???
Sence yeni başlayan arkadaşlara "lütfen şekli hiç de çekici olmayan, yakışıklı olmayan, üstten kanatlı bir tainer ile başlayın" derken, aslında onlara gıcıklık olsun diye mi böyle söylüyoruz? Ya da onlar güzel uçakları daha ilk seferde alıp uçururlarsa bizim yeteneksizliğimiz meydana çıkar diye mi korkuyoruz?
Yoksa senelerin verdiği deneyim ile yeni başlayacak arkadaşlar hızla uçuşun keyfini tadıp bu hobide kalıcı olsunlar diye mi öyle yapmayın böyle yapın diye yırtınıyoruz?
Bu işte yapacağın en büyük hata ilk uçak olarak BEĞENDİĞİN bir uçağı kullanmak! Bunu unutma...
Benim kişisel deneyimime göre, çok beğendiği uçakla (ki bu genellikle bir Cessna 182 olur) ilk uçuşunu yapan ama ilk uçuşu yaklaşık 5 saniye süren, uçağı birkaç parça halinde eve götürüp bu hobiyi bırakan çok arkadaş var. Ama önerilere kulak verip abuk şekilli ucube trainerlerle ilk deneyimleri kazanıp seneler boyu bu hobide kalan ve hızla ilerleyen, birkaç uçak sonra da çok beğendiği uçakları uçurur hale gelen çok arkadaş da var. Seçim senin.
Sizin de söylediğiniz gibi forumda geçirdiğim süre boyunca önerilen modellerle alakası olmadığını gördüğüm için bunu bilgili insanlara sormak istedim yoksa asla ''Ya da onlar güzel uçakları daha ilk seferde alıp uçururlarsa bizim yeteneksizliğimiz meydana çıkar diye mi korkuyoruz?'' böyle bir şey düşünülemez. Ben daha 23 yaşında bu hobiyle yeni ilgilenmeye başlayan biri olarak bir şeyler sormak ve öğrenmek için bu forumda vakit geçiriyorum. Size karşı saygısızlık yapmak istemem yanlış anlamayın lütfen ama tavrınızı ben öğrenmek isteyen biri olarak heves kırıcı buluyorum. Yine de ilgilenip cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Sizin de söylediğiniz gibi forumda geçirdiğim süre boyunca önerilen modellerle alakası olmadığını gördüğüm için bunu bilgili insanlara sormak istedim yoksa asla ''Ya da onlar güzel uçakları daha ilk seferde alıp uçururlarsa bizim yeteneksizliğimiz meydana çıkar diye mi korkuyoruz?'' böyle bir şey düşünülemez. Ben daha 23 yaşında bu hobiyle yeni ilgilenmeye başlayan biri olarak bir şeyler sormak ve öğrenmek için bu forumda vakit geçiriyorum. Size karşı saygısızlık yapmak istemem yanlış anlamayın lütfen ama tavrınızı ben öğrenmek isteyen biri olarak heves kırıcı buluyorum. Yine de ilgilenip cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Sana yardımcı olmaya çalışan birinden hevesin kırılıyorsa işimiz zor demektir...

Furkancım, Sümer Abi döverken sever. :lollol:
Bu işlerde alınma, darılma olmaz, bence Sümer Hocanın yazdıklarını tekrar okursan zaten hevesini kırmak yönünde olmadığını anlayacaksındır.
Tam tersine bu hobide uzun soluklu olmanın yolunu anlatıyor.;)

Hobi yaşantında başarılar dilerim.:saygilar:

Öncelikle model uçaklarla ilgili birikimim yok ancak helikopterlerle olan tecrübeme dayanarak bu durumu kıyaslamak isterim.

Ben model helikopter hobisine başlarken tecrübeli abilerimizin ortak yorumu “4 kanal ile başla, 6 kanal çok zor alışman gerek.” ‘ti. Ben de dediklerine uyarak 4 kanal ile tecrübe kazanıp, 6 kanal helimi toplayıp uçurmaya başladığımda ise tek hissettiğim ikisinin de aynı karakterde olduğu yönündeydi. Ancak 4 kanal helikopterin şöyle bir artısı vardı ki ilk hatalarımı onda yapmış, oluşan kırımları da yedek parçaların ucuzluğundan telafi edebilmiştim. 6 kanal helimle o basit hatalardan oluşan kırımlarla, hayal kırıklığıyla bırakırdım.

Belki durum burda da böyledir. Vidyodaki uçağı yapmanız için çok emek vermeniz gerek. Eğer bir kırım yaşarsanız hayal kırıklılığınız çok fazla olur. Onun yerine köpükten yapılmasından dolayı kırdığınızda da kes-yapıştır şeklinde devam ederek kafanıza takmazdınız ve pişene kadar devam ederdiniz. He ben bu kadar emek verip uçağı pert edersem bir daha yaparım derseniz de siz bilirsiniz ama bu zor yolu, bence.

Bir de işin diğer boyutu var ki o da modellere göre uçurmadaki zorluk. Bence bu konu kişiden kişiye değişebilir. Kimisi x modeli kolay görür, kimisi de aynı modeli zor görür. Benim 4 kanalla, 6 kanalın hissiyatını benzer yorumlamam gibi; “deneyip”, öğrenin derim. Ancak başlangıçları dediğim gibi kafanıza takmayacak elemanlarla yapın, sağlıcakla :)

Kendi adıma "beğendigim" bir ölcekli modeli ancak 4-5 sene basit modelleri saatlerce ucurup deneyim kazandıkdan sonra uçurmaya cesaret edip denedim. :)

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN