Trainer-Yapdığım Çaylak Model

metdragon

Yeni Uye
Merhabalar herkese.Modelim sizce güzel mi(yani yamuk duruyor mu.?) ilk kez model yapıyorum eksiklerim varmıdır.?
Uçak yapım malzeme:
2cm Strafor kesip incelttim
kontraplak motor sabitlemek için 6 mm

Yanlız kanatları elimle kesdim maket bıcagıyla yamuk oldu gibime aerofoiller geldi sizce yeniden kanat yapmalımıyım.?

Elektronik Malzeme:
1000kv motor+1045 pervane
30 a esc turning
2250 mah 11.1 v 25 C 3s batarya proFuse
flysky i6 kumanda verici-alıcı
servo motor 9g

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Emre, modeli isterseniz tümüyle yeniden yapınız. Bu model uçmayabilir. Köpük, depron gibi malzemeler yerine balsa levha ve çıta kullanırsanız ve hafif bir model yaparsanız daha iyi bir model olur. :)

banada biraz agır geldi ve kanatları falan düzgün olmadı :/

Emre eline sağlık emek verip yapmışsın ama aerodinamik olabildiğince düzgün olmalı bu nedenle Levent abinin dediği gibi uçmayabilir.Kullanmış olduğun motor ise en fazla 140W güce sahip.Çaylak modelini daha önce ben de yapıp uçurmuştum.İlk etapta elimde başka motor olmadığı için senin kullandığın motoru takıp denemiştim.Sakin havada %85~90 gaz aralığında uçurabiliyordum modeli.Bence elindeki motor yetersiz fakat daha hafif modellerde değerlendirebilirsin belki.Bence ARF model satın alıp kurman (veya 2.el uygun fiyatlı model de olabilir) senin için daha doğru bir karar olacaktır diye düşünüyorum.Tecrübe edindikten sonra ise kendi modellerini yapabilirsin hem.Kolay gelsin. :)

Emre Can Öztürk' Alıntı:
...ilk kez model yapıyorum eksiklerim varmıdır.?

Emre birşeyi ilk defa yapıp eksiksiz yapabilmek insan ötesi bir durum zaten. :laugh:

Eksiklerin vardır elbet, sorun değil hepsini düzeltirsin ama ben mi yanlış görüyorum bilemedim sanki motorunu firewall'a sıcak silikonla yapıştırmışsın gibi geldi. :eek:

Eğer öyleyse yaralanabileceğini düşünüyorum, lütfen hiçbirşey yapmayacaksanda en azından motorunu firewall'a (motoru tutan kontraplak) vidala.

Öncelikle teşekkür ederim yorumlarınız için düzgün olmadıgının bende farkındayım ama ilk uçak işte heves ettik biraz :laugh: motoru plaga vidaladım zaten ama yinede silikon sıkdım neden bilmiyorum bende :D modeli strafor kullanarak düzgün bir şekilde yaparsam uçar degil mi bu motorla.? veya bu modelin düzgününü yapsam strafordan 2000 kv veya üstü bir motor mu kullanmam lazım çünkü trainer modeller cidden hoşuma gidiyor.Balsa agacı kullanmak istemiyorum çünkü hem biraz pahalı hemde ilk zor olur gibime geliyor geçenlerde thk kurumunda biraz inceledim baya ince bişey maket bıcagı kullanarak kesilebilecek bişey.Hangi modeli hangi malzemeden kullanabilirim sizce yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim :)

Emre Can Öztürk' Alıntı:
Öncelikle teşekkür ederim yorumlarınız için düzgün olmadıgının bende farkındayım ama ilk uçak işte heves ettik biraz :laugh: motoru plaga vidaladım zaten ama yinede silikon sıkdım neden bilmiyorum bende :D modeli strafor kullanarak düzgün bir şekilde yaparsam uçar degil mi bu motorla.? veya bu modelin düzgününü yapsam strafordan 2000 kv veya üstü bir motor mu kullanmam lazım çünkü trainer modeller cidden hoşuma gidiyor.Balsa agacı kullanmak istemiyorum çünkü hem biraz pahalı hemde ilk zor olur gibime geliyor geçenlerde thk kurumunda biraz inceledim baya ince bişey maket bıcagı kullanarak kesilebilecek bişey.Hangi modeli hangi malzemeden kullanabilirim sizce yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim :)
Elekroniği,aerodinamiği ve ayarları düzgün yapılırsa neden uçmasın? Ama elindeki motor çok güçsüz bu model için daha önce belirttiğim gibi.2000kv motor bu modeli radımanlı uçuramaz(tork düşük olacağı için model takatsiz kalır).KV motor gücü DEĞİLDİR!. Örnek olarak arabayı ele alalım.Diyelim ki arabayla giderken dağlık bir bölgede yokuş yıkarı olan bir yola geldiniz.Araba 5.viteste(manuel vites olduğunu varsayalım) ve vites düşürmeden yokuşu tırmanmaya çalışıyoruz ve gaza sonuna kadar basıyoruz.Bir yerden sonra tork yetersiz olduğu için araba durma seviyesine gelecek ve tekrar aşağıya doğru akmaya başlayacaktır(fren kullanmadığınızı düşünün).Sanırım açıklayabilmişimdir. ;)
Çaylak için 1000kv ideal bence.Motor gücü ise en az 250W olmalı(en az diyorum).350W olabilirse daha randımanlı olur.Kişisel tespitlerimdir, bizzat deneyip memnun kaldım.10x4.7 ~ 10x5 pervaneyle belirtmiş olduğum güce ulaşabilmeli motorunuz.Tabi ona uygun esc ve pil de gerekli(muhtemelen elinizdeki pil uyacaktır).Kolay gelsin. :eek:kuyun:

Tekrar teşekkür ederim modeli tekrardan yapıp paylaşcam bu sefer daha düzgün yapacam :)

Youtube'da yığınla video var. İnternet müthiş bir kaynak. Bu forumda da ihtiyaç duyduğun her türlü bilgi ve yönlendirme var. Biraz karıştır.
En önemli ipuçlarını gözardı ederek bir inşaata başlama bence. Emeğine yazık olur.
Başlangıç olarak "depron" - "depron uçak yapımı" - "depron planes" kavramlarını Youtube'da aratıp, köpük uçak yapımı hakkında en az 25-30 farklı video seyretmeni hararetle öneririm.
Hevesin kırılmasın sakın. Ama doğru bir şekilde ilerle ki, hep beraber keyfini sürelim.

Cem Zırh ağabeyimiz tarafından tasarlanan Çaylakarnassos modeli ben dahil birçok modelci tarafından yapılıp uçuruldu.Kanat kesimine ait videoları ekledim.Biraz zaman ayırıp daha fazla bilgi ve içeriğe ulaşabilirsiniz.Saygılar. ;)
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM

Eldeki elektronikle ft tiny modelini yapabilirsin. 2 hafta önce maidenini yaptim. 3ch olarak yapmıştım modeli. Çok güzel uçuşu vardı. Fakat eldeki 1300 mah lipo ucagin içine sığmadı bende govde altina hazne yapıp pili oraya koydum. Pervane büyük olduğu için inişte 2 pervane kırdık 2200 mah pil ile deneyemedik.

Emre öncelikle eline sağlık uğraşmış yapmışsın ve ilk deneyimin.Ancak bana kalırsa buradaki abilerini dinleyip iyice araştırmalı bolca bilgi edinmelisin.Uçağın düzgün uçacağı konusu muamma.Ama kesinlikle hevesin kırılsın istemem ve eğer kendi yaptığını uçurmaya hevesliysen bundan sonraki model için bira daha deneyim kazanıp ve aerodinamiğe de dikkat ederek yeniden yapmalısın.Şimdiden kolay gelsin.

Kaç kere vazgeçiyim dedim sonunda düzgün bi model yapdım pes etmicem :D

Buda kanatları

Bu işten çok anlamam ama model bence kullanılan malzemeden dolayı sanki biraz fazla zayıf olmuş :rolleyes:

Bakalım uçakcı arkadaşların yorumları nasıl olacak ;)

Bu arada resim paylaşırken şu yöntemi kullanırsan, resimler mesaj içinde daha büyük gözükür ve anlaşılır olacaktır. Mesela ben senin resimlerini değiştirdim.