Transmitter ve Receiver nasıl eşletireceğim ?

Berkay ŞAHİN

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
FrSky QX7 kullanıyorum. Receiver ise X8R var. Fakat nasıl eşleştireceğimi bilmiyorum. İnternetten araştırdım ama anlayamadım, bulamadım. Birde hangi kabloyu nereye takacağımı bilmiyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kumanda model menüsünde bind diye bir tercih var bunu aktif etmen gerek

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Kumanda model menüsünde bind diye bir tercih var bunu aktif etmen gerek

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Evet bind ediyorum fakat bip bip diye ses çıkıyor ve alıcıdaki F/S düğmesine basıyorum,yeşile dönmesi lazım fakat olmuyor .
Mode 16CH
Ch.RangeCH1-16
Bnd yapınca

ch1-8 telelem on
ch1-8 telem off
ch9-16 telem on
ch9-16 telem off

yazıları çıkıyor hangisini seçsem olmuyor :(

Kumandayı bind 1-8 Telemetry on yapacaksın. Alıcıyı düğmeye basılı tutarak enerji vereceksin. Kumandadan bind tıkladıgın yere gelip tekrar normale döndüreceksin ardından alıcının enerjisini söküp tekrar takacaksın.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Kumandayı bind 1-8 Telemetry on yapacaksın. Alıcıyı düğmeye basılı tutarak enerji vereceksin. Kumandadan bind tıkladıgın yere gelip tekrar normale döndüreceksin ardından alıcının enerjisini söküp tekrar takacaksın.

Olmuyor hiçbir şekilde ;( acaba sorunmu var yoksa ben mi yapamıyorum.Birde mıtoru hangi kanala takacağım onuda bilmiyorum.8 kanalıda denedim nerdeyse.

Kumandayı kullanmadım bilmiyorum ama bu denemeleri pervane takılı değilken yapmak senin için daha güvenli olacaktır?

kumandadan yaptiginiz sekilde bind moduna alip ,alicidaki bind dugmesine basili sekilde aliciya guc vereceksiniz kirmizi ve yesil isik sabit yanaiyorsa bind olmustur , kumandadan okey deyip alicidan gucu keseceksin , bind islemi bu kadar , eger hala bind olmuyorsa yazilimi kontrol etmek gerek.

Berkay kardeşim okuduklarını adım adım uygula.
F/S butonuna basmayacaksın. Alıcıya elektrik vermeden basıp BASILI TUTACAK, o pozisyonda elektrik vereceksin. Sonra vericiyi açıp uygun bind moduna gireceksin.

Bind edilmemiş alıcıda motoru doğru yere takıp takmadığını nasıl anlamayı bekliyorsun???

Berkay kardeşim okuduklarını adım adım uygula.
F/S butonuna basmayacaksın. Alıcıya elektrik vermeden basıp BASILI TUTACAK, o pozisyonda elektrik vereceksin. Sonra vericiyi açıp uygun bind moduna gireceksin.

Bind edilmemiş alıcıda motoru doğru yere takıp takmadığını nasıl anlamayı bekliyorsun???

Sağol hocam, internetten izledim bir video, o da dediğin gibi yapıyordu. Ben önce elektiriği verip öyle düğmeye basıyordum. Şuanda çalıştı. Yardım için çok sağolun.

Buradan okuduğunu anlamadığın yada okumadığını çıkarıyorum.

Daha yeni başladığım için pek hakim değilim hocam, evet yazdıklarınızı tam anlayamadım. Bir kaç video izledikten sonra öğrendim :)
Fakat problemler bitmiyor. Motor yada ESC de problem yaşıyorum şuanda da. Motoru servo tester ile ilk çalıştırdığım zamanlarda iyi çalışıyordu fakat şimdi motor çalıştığında cızırtılı kötü bir ses çıkarıyor ve esc ısınıyor. Birde kumandada motoru son hıza getirdiğim zaman motorun hızı düşüyor birden. Bunun motorun sesinden farketmek mümkün. Dediğim gibi teknik detaylarını bilmediğim için problemin ne olduğunu anlayamıyorum, sadece hobi amaçlı yapıyorum :)

• Beğenme
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Hepi
Daha yeni başladığım için pek hakim değilim hocam, evet yazdıklarınızı tam anlayamadım. Bir kaç video izledikten sonra öğrendim :)
Fakat problemler bitmiyor. Motor yada ESC de problem yaşıyorum şuanda da. Motoru servo tester ile ilk çalıştırdığım zamanlarda iyi çalışıyordu fakat şimdi motor çalıştığında cızırtılı kötü bir ses çıkarıyor ve esc ısınıyor. Birde kumandada motoru son hıza getirdiğim zaman motorun hızı düşüyor birden. Bunun motorun sesinden farketmek mümkün. Dediğim gibi teknik detaylarını bilmediğim için problemin ne olduğunu anlayamıyorum, sadece hobi amaçlı yapıyorum :)

Hepimiz hobi amaçlı yapıyoruz, bu hobide devam etmek istiyorsan; bol bol okumaya öğrenmeye bakacaksın tabi bunu sabırla yapmalısın ki sonuç umduğun gibi olsun:saygilar: