Trex 150 dfc 3d yapamadı :) TREX 150 DFC Ayar ve Konfigurasyon

Muammer Akbulut

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Hepsi
Arkadaşlar öncelikle selamlar yeni aldığım trex 150 manualde ki ayarları tam olarak spektrum dx9 kumandamla dsmx satellite ile sorunsuz bindledim öncesi ve sonrası sırasıyla şöyle yaptım
1. kumandadan boş model açıp Heli konfügirasyonunu secip swash servo tipini manualdeki gibi normal tek servo girdim
2. modele spektrum dsmx sattellite anteni takıp set düğmesine basılı şekilde enerji verdim ve kumanda ile sorunsuz dsmx protokolü ile bindlendi
3. kumandada model manuailindeki ayarlarlar travel , revers , expo , gyro gain , pitc curve , throttle curve , idle up fmode ayarları birebir girildi
4. ilk test uçuşu yaptım fakat model bana çok sağır geldi expoları % 30 dan %20 ye indirdim model kendine geldi normal mode idle1 idle2 düz uçuşta bir problem yok biraz aileron elevatör titremesi vardı ünite üzerinden %10 gain kısınca titreme gitti
5. 2. uçuşu bu gün yaptım dün akşamdan servo hornlarını keserek dişli sıyırmasın diye upgrade ettim hover yaptım herşey normal idle1 açtım 90 86 84 86 90 manualdeki gibi ayarlı motor devri arttı normal şekilde taklaya girince model düz konumdan 50 dereceye falan gelemedi o ara düşme sıkıntısı oldu zor kurtardım - açıda verdim fayda etmedi normalde dönmesi gerekirdi.

şüphe uyandıran durumlar ayar aşamasında hold çekili gaz %50 de iken servolar 90 dereceden %15 kadar daha aşşağıda duruyorlar ve manualdeki pitc açısı +-11 olması gerkirken yanılmıyorsam bende +9 -14 gibi birşeydi.
internette spektrum dx8 ile tüm ayarlar video ile verilmiş onlarda aşşağı yukarı manualdekiyle aynı sadece gyro değerleri biraz daha düşük ve pitc curve değerleri biraz daha fazla.

anlıyacağınız trex 150 ile hover yapabildim trex 150 kullanıcılarına soruyorum manualden başka extra ayar yapan oldumu yada benim karşılaştığım sıkıntıyı yaşayan oldumu

Trex 150 dfc 3d yapamadı :)

Abi yanlis hatirlamiyorsam kk uzerindeki set tusuna 3.basisinda palleri arkaya katliyosun ve kumandadan rudder ile esitliyosun palleri boyle yapinca acilar tutuyodu

sende böyle bir sıkıntı olmuştumu 150 oğulcan veya 3d yaptınızmı 150 ile ayar aşamasında set düğmesini kullandınızmı

Bu aci problemi bendede vardi abi dedigim gibi bind ediyosun heli yi daha sonra palleri arkaya katliyosun birbirine paralel olacak sekilde yanlis hatirlamiyorsam set tusuna 3 kere basiyorsun ve rudder komutuyla palleri paralel hale getiriyosun yaptin mi bu islemi

Yok öyle bir işlem yapmadım set düğmesiyle birkaç işlem yapılıyor yarın manuali türkçeye çevirip ayarlamaya çalışcağım

TREX 150 ayar konusunu bilemeyecegim ama senin soyledigine gore Muammer bey (9/-14), kesinlikle ayar konusunda atladigin bir husus var.

Model ne olursa olsun, duzgun ayar sonrasi + ve - acilarin ayni olmasi ya da birbirine cok yakin olmasi gerekir. Sayet orta konumda aci 0 ve fiziki olarak model dizaynında bir sıkıntı yoksa ki Trex150 yoktur diye dusunuyorum.

Palleri kuyruğa doğru katlayarak setup dan , stick orta iken birbirine paralel hale getirmelisiniz. İlk yapılması gereken işti, iyi düşmemiş... Model çok atik veya çok sağır geliyorsa roll rate ayarına bakınız.

Muammer Akbulut' Alıntı:
Yok öyle bir işlem yapmadım set düğmesiyle birkaç işlem yapılıyor yarın manuali türkçeye çevirip ayarlamaya çalışcağım

Abi manuali cevirmekle hic ugrasma gaz stick ini %50 yap soledigim gibi set tusundan uygula islem tamamdir

Yarın deneyip sonucu yazarım hold çekili şekilde paller kuyruk tarafında %50 gaz ile birbirine eşitti bunu bakmıştım gibi. Sizde trevel den pitc değerini 70 70 yaptınızmı ?

gece 2 de eve geldim ve daha önceden pc ye indirdiğim iki videoyu ve sizlerin anlattıklarınızı birleştirdim sonuç harikaaa :halay: :halay: :halay:

öncelikle sorun tahmin ettiğim gibi açı farklılığı servoların 90 derecelerinin tam olmayışı
çözüm:
kumanda açılır hold çekilir gaz sticki %50 ye getirilir ve heliye elektrik verilir
1. işlem set düğmesine bir kez basılır 1 nolu servo aileron 90 derece ayarı yapılır ( rudder ile komut vererek horn aşşağı yukarı oynatılarak ayar yapılıyor ve her servo bu şekil ayarlanıyor not gaz sticki hep %50 de duracak )
2. işlem set düğmesine tekrar basılır 2 nolu servo elevator 90 derece ayarı yapılır ince ayar yapmak için elevatör servosu üzerinde 90 derece için bir işaret noktası koymuşlar servoyu yerinden çıkartarak daha rahar ayar yapılıyor
3. işlem set düğmesine tekrar basılarak 3 nolu servo pitc servosu 90 derecesi ayarlanır
4. işlem set düğmesine basılarak pallerin kuyruk tarafına katlayarak %50 gazda tamamen birbirine paralel olması yine rudder komutuyla sağlanır
5. işlem set düğmesine basılarak gelinen noktada ünite üzerindeki 2 ışıkta aktif bind ledi sürekli yanıyor diğer led 3 kez yanıp sönüyor durumda arkadaşlar bu bölüm kuyruğun tepkime yönünün güç ayar bölümü eğer siz kuyruğa saat yönünde yani kuyruk sola heli sağa komut verince eğer komutu kestiğiniz halde heli biraz daha manevraya devam ediyorsa o 3 kez yanan ledi 2 ye düşürmeniz lazım bunu yine rudder ile yapıyoruz sol komut 1 tık düşürüyor led bu sefer 2 kez yanıp sönmeye başlıyor. tam tersi durumdasaat yönünün tersinde komut veriyorsunuz komutu kesince hala kuyruk o yöne kayma oluyorsa bu seferde ledi arttırmamız lazım rudder sağ yapıncada led ışığı 3 ise 4 kez yanıp söner hale geliyor. standar 3 kez yanıp sönen ayar geliyor fakat videolarda 2 ye düşürüldüğünü gördüm bende 2 ye düşürdüm.
6. ilem set birkez daha basılarak ayar menüsünden çıkılıyor.

artık helinizin + - açları birbirine eşit ve pitc açısı olması gereken değerde ve heli kopter düz bir şekilde yerden havalanıyor mutlu son

Trex 150 dfc spektrum ayar videosu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

trex 150 dfc ünite setup ayar videosu

Muammer Akbulut' Alıntı:
...artık helinizin + - açları birbirine eşit ve pitc açısı olması gereken değerde ve heli kopter düz bir şekilde yerden havalanıyor mutlu son
Sorunun çözüldüğüne sevindik Muammer Bey. :halay:

Paylaşım içinde ayrıca teşekkürler, eminim aynı sorunu yaşayacak arkadaşlarımıza çok yardımı dokunacaktır. :bravo:

Paylaşmayı sizden öğrendim türker bey artık sayenizde 3gx uzmanı oldum karadenizde 3gx denilince ayar mevzunda bana geliyorlar sizin videolarınızı sırasıyla ezberledim trex 150 konusundaki tüm işlemler artık bende mevcut ünite ayarını anlattım ve zaten üzerinde 2 adet ayar var biri 3d için hız ayar diğeride aileron elevatör gain ayarı artık sorunu olanları bekliyorum yardım için

arkadaşlar bu pazar tüm ayarları yapıp alanda test aşamasına geldiğimiz seviyede tüm ayarların tam olmadığını helinin yere çakılışıyla anladık ;D deniz kardeşimle görüşmemizde ünite üzerindeki çevirmeli ayarların ilki rol rate 3d için arttırılması lazımmış pal açılarını arttırıyor bendeki ayar %5 lerde ve %60 larda olması lazımmış doğal olarak taklada yine model kontrolden çıktı ama bu sefer kurtaramadım main shaft eğildi ama mehmet abinin servo kolu kesme tüyosu işe yaradı servo koları kesikti tık tık attı ve dişlileri zarar görmedi ve 150 okadarda hassas değilmiş ufak tefek upgrade istiyor başta main shaft 2 seçenek var 1. karbon 2. titanyum hangisi daha sağlıklı olur acaba
buyrun video