Trex 450 - Yeniden Kırım / Moral Sıfır

Safak ALTINTAS

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar malumunuz 450 modelim ile üst üste gelen kırımlar yaşamıştım. En son ESC değişimi yaptım ve bayram tatilini fırsat bilerek modeli yeninden denemeye karar verdim.
3-4 kez (pil değil, kalk-in şeklinde :) ) uçuş yaptım ve çok şükür problemsizce uçuşumu gerçekleştirdim. Eve dönerken inanılmaz şekilde mutluydum :D :D
Tabi tadını aldık ya bir kere rahat durmadım ve 2 gün sonra tekrardan sahaya koştum, havalandım falan herşey 10 numara, problem yok, model gayet stabil ama asıl problem olan heyecanım tavan yapmış durumda herzamanki gibi. Ne yaptıysam heyecanımı yenemiyorum, sanki heran model yere çakılacak zannediyorum. :(

Neyse bi kahramanlık yaptım ve idle-up açtım. (açmaz olaydım) Model rüzgar ile gitmeye başladı ve işte o an benim için herşey durdu, ve bendeniz acemi pilot idle-up açıkken modeli negatif collective vererek iniş yaptım. Ve sonuç GÜM

Evet biliyorum, idle-up açıkken negatif verirsem model hızla yere doğru gider, evet biliyorum hold çekebilirdim, evet biliyorum heyecan yapmasam kurtarabilirdim.
Ama olmuyor, olmuyor, olmuyor. Aylardır simulatör çalışıyorum ama gerçeğe gelince elim ayağım beynim duruyor. :(

Önceki kırımlarımda hiç böyle olmamıştım ama bu sonuncusu beni gerçekten çok üzdü, artık ben bu işi beceremeyeceğim sanırım demeye başladım. Ve umudum neredeyse yok denecek kadar az artık :( :( :( Ne yapacağımı da bilmiyorum...

Neyseki model bu şekilde çakılmış olsa da çok fazla hasar almadı ; pil yamulmuş (çöp), main gear sıyırmış, servo link yanulmuş, belki main gear eğridir belli olmuyor

Pallerde hiç hasar yok :eek: nasıl anlamadım. Servolar çalışıyor. Elimdeki parçalarla tekrar toplayabilirim modeli.

Ama bu böyle nereye kadar gidecek bilemiyorum. Üzüntümü siz değerli arkadaşlarla paylaşmak istedim.

Evet video da aşağıda ; Millet acemi pilot görsün :(

2:00 dan sonrasını kırpmak gerekiyor ama hiç uğraşmak istemedim...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Safak gecmis olsun. Ne yapilacagini kendin soylemissin ama heyecana yenik dusmussun sanirim.

Çok geçmiş olsun şafak hocam. Kırımlar maddi manevi üzüyor. Birkaç gün üzerinde hiç düşünme bırak kenarda dursun. Sonra sakin kafa ne yapacağına karar verirsin.

Dragonfly...

Şafak geçmiş olsun, modelde problem yok gibi duruyor, yedek parçan da varmış, devam vazgeçmek yok. O "idle up" nasılsa açılacak bir gün mutlaka, onun için sıkma kendini.
resimden gördüğüm kadarı ile de pilde patlak çatlak yok, güzelce düzeltir bantlarsın, olur biter. ;)

** feathering shaft' ı kontrol et.

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Gecmis olsun Safak. Demek pazar gunünü bekleyemedin ve kacak uçus yaptın.

Su ana kadar ki tum Kırım'lar teknik sorunlardandi. Cok şükür bunlar bitti. Artık sıra geldi pilotaj ile ilgili kirimlara.

Bunları min indirmek ıcın rescue sistemimiz hazır, Trainer bağlantımız çalışıyor. Sadece bu gecis döneminde yaşanacak 2-3 kırım kaldı. Sonra insallah Kırım'ı unutacağız.

Eskilerin bolca dediği gibi "siz yine şanslısınız, bizim zamanımızda rescue falan da yoktu" Ben en son 450 yaşadığım 14.kirim sonrası saymayı bıraktım :D

Kısaca moralleri bozmaya gerek yok Safak. Sen de benim gibi heyecanlı birisisin. Ben yaptımsa sen de cok rahat yaparsın sorun degil yanı :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Şafak geçmiş olsun.İşin içinde heyecan olduğu sürece insan donup kalıyor,biraz soğukkanlı olmak lazım.Yine de umudunu kaybetme bol bol sime devam. :saygilar:

Şafak geçmiş olsun. İşte kırımsız olmuyor :D Ben ilk 450'mi kaç kez kırdığımın sayısını bile bilmiyorum :D

Burada önemli nokta şu, yanlış olan şeyin farkındasın, ancak buna rağmen yanlış yaptın. Bir şeyi bilmediğin zaman öğrenmek, yanlış bildiğin şeyin doğrusunu öğrenmekten daha kolay. El alışkanlığın bir sorun anında sol stiği aşağı çekmek yönünde. Normal moddan alışkanlık. 4 kanallılar konusundaki en büyük eleştirim de bu olmuştur şimdiye kadar. O el o hold'a gidecek, başka çare yok :D Hatta önce rescue'ya, sonra son çare holda gidecek. Bu el alışkanlığını geliştirmek için sürekli kendine hatırlatman lazım :)

Tekrar geçmiş olsun, yaptım yapamadım diye bişey yok, bol bol kıra kıra oluyor, başka çare yok. Moralini yüksek tut :)

Geçmiş olsun. Ve Sağlık olsun.
İlk 6 kanal modelin miydi bilmiyorum ama bence senin ilacın V977 gibi mikro bir heli. Hover, idle açma, iniş gibi temel şeyleri ben V922 de öğrenmiştim. Hem de evimin salonunda korkmadan. Sonra sim edindim ve invert hover alıştırmaları yaptım.

Şafak,geçmiş olsun
bu hobi de kırım olmadan, heyecan olmada maalesef bu iş olmuyor,
bu hobiye gönül veren bütün arkadaşlar bilesin ki senin bu yaşadıklarını yaşamıştır,
bence hiç ara verme devem...

şafak 450 ile bu iş olmaz bir kenara ayır ve 500 yada 550 boyutunda bir heli almanı tavsiye ederim.Ayrıca bolca SİM çalış lütfen :RCKolik:

Arkadaşlar hepinize çok teşekkürler. Hobiyi bırakmaya asla niyetim yok. Epey yorulduğum kesin ama bu işi kafaya koydum bi kere. Olacak ya da olacak.
Ben iflah olmam dedim ve heliyi toplamaya başladım bile, hatta birtek swash paralellik ayarı açı ayarları kaldı. Main gear, main shaft, tail boom, vs herşey değişti. Sadece son resimdeki parçadan elimde yok. Bu parçanın çok etkisi var mı uçuşa??? Simetri olması açısından kırık olmayan tarafı da ben keseyim diyorum ?

Kes gitsin. ;D Uçuşa bir etkisi yok. :agreed:
Ama diyorsan ki yakışıklılığı bozuluyor, göndereyim bir tane. ;)

• Beğen
Levent Uygun' Alıntı:
Kes gitsin. ;D Uçuşa bir etkisi yok. :agreed:
Ama diyorsan ki yakışıklılığı bozuluyor, göndereyim bir tane. ;)

Bence gayet yakışıklı da oldu :D

• Beğen

Ben kırsam bu kadarını bile yapamam bu bile bu yolda büyük başarı. %p

Geçmiş olsun hepimiz 450 lilerimizi parçalayarak öğrendik. Hatta 550 me kıyamadığım için parçalamalık 450 topladım[emoji4]

Mehmet abinin dediği gibi, mekanik tamam. Bol,bol sim çalışarak pes etmeden devam etmek lazım. [emoji39]