trex 500 pro dfc & gens ace 2600 mah 6s

İlgi Alanı
Heli
selam rckolik ailesi artık uçuşlarımda sıkıntı yaşamıyorum helikopterime iyice alıştım 1 kırımdan sonra daha dikkatli uçurmaya başkadım nerdeyse 3d uçma kıvamına geldim fakat lipo pilimin uçuş sürsinden şikayetçiyim 5 dk kadar uçuyorum lipo buzzer hemen ötmeye başlıyor sizce gens ace 22.2 v 2600 mah lipo ile en fazla hücreler içi voltajı düşürmeden yani 3.7 v' un altına inmeden kaç dk uçabilirim helikopter(trex 500 pro dfc ) uçuş süresini arttırmak için mah değeriyüksek bir lipo alsam :) işe yararmı şimdidem teşekkür ederim ilginiz için kırımsız uçuşlar

Samet 5 dak süre olarak bence gayet başarılı ve yeterli bir süre. Mesela ben Goblin 750 ile Idle-up açık 4.5 dak uçabiliyorum. Benzer şekilde Türker de Gaui X3 'de 6S konfigurasyonda 4.5 dak uçuyor :D

Eski 500 ESP'ler 3300 mAh kadar kullanılabiliyordu ama PRO durum nedir tam bilmiyorum. Ayrıca eskı TREX 500 ESP yine 4-5 dak ancak uçabiliyordum.

Bence bu süre gayet yeterli. Ama illa ki biraz daha arttırayım dersen biraz daha araştır. Malum pilin kapasite de artınca ağırlık da artıyor ve aradaki kapasite farkı oran olarak birebir uçuş süresine yansımıyor ne yazık ki :)

Samet bence de uçuş suren gayet ideal.
throttle curve degerin nasil bilmiyorum ama bende 2600 ve 3300 gens ace var. 2600 olaniyla 3.00dakikada iniyorum voltaj 3.75civari gosteriyor.

3300 olaniyla da 4.00 dakika yine ayni degerler gosteriyor hemen hemen.

Hep idle ucuyorum degerler 90.90.90.90.90
Yani aman aman bir fark yok ama tercih senin.
pro Frameye 3300den buyugu olmuyor kanopi kapanmiyor diyorlar bilgilerine.

Mehmet bey ilginiz için çok teşekkür ederim tek pilim olduğu için malum fazla zevkle uçuramıyorum lipo buzzer kullanıyorum yukarıda uçarken ötüyo ama aşağıya indirdiğimde 3.8 civarında gösteriyo bir yandanda psikolojik olarak korkuyorum pil biticek diye tabi ki hemen bitmiyecek ama pilim ömrü uzun olsun diye uğraşıyorum gelgelelim siz uçuş süresini normal buluyorsunuz 3000 mah lık bir pil alsam alan shazabo nun bir videosunda 3000 mah 70 clik lipo var ve fazlada etkilemiyor ozaman yeni bir pil almalıyım düşünceleriniz için teşekkür ederim tekrardan kırımsız uçuşlar diliyorum :)

İbrahim bey sizede çok teşekkür ederim bana uçuş süreleri hiç normal gelmiyordu ama sizin bilhilerinizle içim rahatladı ama yedek pil almak şart ozaman kırımsız uçuşlar :)

Bu arada thr curve0 25 50 75 100 daha scale uçuşlar yapıyorum idle up a iyice alıştıktan sonra ayar yapıcam daha heyecan oluyor uçuşlarımda ama kullandıkça güvenim geliyor ;D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Samet 5 dak süre olarak bence gayet başarılı ve yeterli bir süre. Mesela ben Goblin 750 ile Idle-up açık 4.5 dak uçabiliyorum. Benzer şekilde Türker de Gaui X3 'de 6S konfigurasyonda 4.5 dak uçuyor :D

Goblin yeni model mi çıkarmış Mehmet abi :)

Şaka bi yana, seviyoruz 570 i...

Ben açıkçası Logoyu almadan çekincelerim vardı acaba yeter mi yetmez mi diye... Protos nispeten hafif bir 500 sınıfı heli olduğundan 2600-2700 lipolar kullanıyor. Logo için de tavsiye edilen 12s- 3300mah tı. Hatta elin oğlu sıklıkla 3700 kullanıyordu, bazıları 4000 bile.. Ama o kadar pil masrafına girecek durum yoktu, haliyle eldekilerle idare etmece yoluna gittim. 3dk da olsa yapacak bişey yok dedim.

Şimdi ben de 4dk uçuyorum ve 3,79 gibi kalıyordu indiğimde. Uçuşu biraz değiştirdim 3,75 gibi kalmaya başladılar tabii 4dk olmuyor bazen biraz geçiyor ama bu pillerle iyi iş çıkarıyor bence. Hatta 4.5dk sı var gibi... 2250rpm civarı uçuyorum. Aslında tavsiye edilen 2100rpm ama ne bileyim hem esc'yi %45 de kullanıyorum daha fazla zorlamak istemiyorum. Hem de düşükmüş gibi geliyor ses olarak, tedirgin oluyorum :laugh:

Samet süre gayet güzel ,daha da uzadıkça konsantrasyonda kayıp başlar. :)

samet şahin' Alıntı:
Mehmet bey ilginiz için çok teşekkür ederim tek pilim olduğu için malum fazla zevkle uçuramıyorum lipo buzzer kullanıyorum yukarıda uçarken ötüyo ama aşağıya indirdiğimde 3.8 civarında gösteriyo bir yandanda psikolojik olarak korkuyorum pil biticek diye tabi ki hemen bitmiyecek ama pilim ömrü uzun olsun diye uğraşıyorum ....

Peki Samet "Buzzer alarm" değerini kaça ayarlıyorsun ? Ben kullanırken 3.3 V ayarlıyordum. Öterken inince 3.75 V civarı bir şey gösteriyordu.

Alarm buzzer seviyesini 3.7 ye ayarlıyorum ama yere indikten sonra 3.8 vivarı gösteriyor

samet şahin' Alıntı:
Alarm buzzer seviyesini 3.7 ye ayarlıyorum ama yere indikten sonra 3.8 vivarı gösteriyor
Bana göre 3.7 değeri oldukça yüksek Samet. Dediğim gibi ben Idle-up açıkken ve Soft 3D'de 3.3 V kadar düşmek zorunda kalmıştım.

Yerinde olsam en azından 3.4 kadar düşer bir de öyle denerdim. Zira bu cihazlarda özellikle Hücreler arası okumada hata oranı biraz yüksek ;)

Bende 3.3 e ayarlasam sıkınyı çekermiyim peki yoksa 3.7 de kalsınmı

samet şahin' Alıntı:
Bende 3.3 e ayarlasam sıkınyı çekermiyim peki yoksa 3.7 de kalsınmı
Bence deneme ve test amaçlı 3.4 V ayarla ve o şekilde bir test uçuşu yap. Ötmeye başlayınca inersin. Eğer piler 3.7 - 3.75 civarında ise hiç bir problem yok demektir ;)