TREX 600N FBL / 01.01.2014 Uçuş Videosu

arda

Kıdemli Uye
Merhaba arkadaşlar , yılın ilk uçuşunu yaptım :)

Bu uçuştan önce debriyaj balatası su koyverdi :laugh: Ara ara özelikle invert halinde kafa devri kaçırmadan dolayı baya düştü. Genel uçuş performansı kötü olmadığı için aslında risk alıp devam ettim :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

* İyi seyirler :saygilar: ( 720hd izlemenizi tavsiye ederim )

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yine çok güzel bir uçuş Arda. :bravo:

Teşekkürler video için, çok keyifliydi. :coolxf:

Sanıyorum ya flight battery voltaj veya motor sıcaklık sensörü uçarken alarm veriyordu. Muhtemelen sıcaklıktır diye tahmin ediyorum. Kaç dereceye kadar yükseliyor değer ?

Türker Akgün' Alıntı:
Yine çok güzel bir uçuş Arda. :bravo:

Teşekkürler video için, çok keyifliydi. :coolxf:

Sanıyorum ya flight battery voltaj veya motor sıcaklık sensörü uçarken alarm veriyordu. Muhtemelen sıcaklıktır diye tahmin ediyorum. Kaç dereceye kadar yükseliyor değer ?

Teşkkürler , evet motor sicaklığı abi anlık değerler 100 dereceyi geçiyordu biraz sanırım alarm o yüzden bir girip bir çıkıyor :)

Arda Erkan' Alıntı:
Teşkkürler , evet motor sicaklığı abi anlık değerler 100 dereceyi geçiyordu biraz sanırım alarm o yüzden bir girip bir çıkıyor :)
Telemetri sistemini iyice ayarlayana kadar ilk başlarda o kadar çok şey söylüyorki insana 5 dakikalık uçuşu burnundan getiriyor. :lollol:

Ama min - max alarm set değerlerini güzel ayarlayınca çok faydalı bence. :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:
Telemetri sistemini iyice ayarlayana kadar ilk başlarda o kadar çok şey söylüyorki insana 5 dakikalık uçuşu burnundan getiriyor. :lollol:

Ama min - max alarm set değerlerini güzel ayarlayınca çok faydalı bence. :laugh:

Sonlara doğru alarm sabit kalınca biraz hover pozisyonunda motoru soğutup öyle devam ettim. :lol: :lol:

Min-max sicaklık ve kafa devrini görüyorum ben oldukça faydalı kesinlikle :)

Bende diyorum öyle öten ne :laugh: Benim dandik lipolar olsa anlayacağım, zira onların dakka başı ötmelerine alıştık :lollol: ama nitro olunca şaşırdım doğrusu :D

Neyse şaka bir yana yılın ilk uçuşu gayet güzel olmuş :thumbup: Risk almışsın ama çok şükür motor bir problem çıkarmamış ;)

Paylaşım için teşekkür ederiz Arda. Sayende kulaklarımız nitro sesine doydu :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bende diyorum öyle öten ne :laugh: Benim dandik lipolar olsa anlayacağım, zira onların dakka başı ötmelerine alıştık :lollol: ama nitro olunca şaşırdım doğrusu :D

Neyse şaka bir yana yılın ilk uçuşu gayet güzel olmuş :thumbup: Risk almışsın ama çok şükür motor bir problem çıkarmamış ;)

Paylaşım için teşekkür ederiz Arda. Sayende kulaklarımız nitro sesine doydu :thumbup:

Sağol abi keyif aldıysanız ne mutlu bana :)

Re: TREX 600N FBL / 01.01.2014 Uçuş Videosu

Eline sağlık arda keyifle izledim. Artık ankara ya gelebilirsem sana dahil olurum :)

Sent from SpaceShipOne...

Re: TREX 600N FBL / 01.01.2014 Uçuş Videosu

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Eline sağlık arda keyifle izledim. Artık ankara ya gelebilirsem sana dahil olurum :)

Sent from SpaceShipOne...

Tabi abi ne zaman istersen. :)

Evet sorunu araştırmaya başladım :) Videoda görüldüğü gibi bir kaçırmaya aktarma sistemi ( debriyaj ve balata ) sebep oluyor gibi fakat yeni halleriyle şimdiki hallerini kıyaslayınca bu kaçırmaya sebebiyet verebilecek bir fark göremedim sanki

*** Debriyaj ve balata dışında aklıma gelen herşeyi kontrol ettim ama genede fikirlerinizi belirtirseniz sevirinirim.

Uçuş videosundan önce ki yerde kaçırma ,

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

**Balatanın yeni hali ,

**Balatanın şimdiki hali ,

**Yeni debriyaj ve kırılan debriyaj ( ilk değiştirdim debriyaj ) hali ,

**Debriyajın şimdiki hali ,

Arda'cım ilk iş gaz servosunu kontrol etmeni öneririm. İkinci olarakta eğer governor kullanıyorsan kumandanda Governor menüsünde POS 0 için -100 vermen governor'un anlık olarak devreye girip çıkmasına engel olacaktır.

Türker Akgün' Alıntı:
Arda'cım ilk iş gaz servosunu kontrol etmeni öneririm. İkinci olarakta eğer governor kullanıyorsan kumandanda Governor menüsünde POS 0 için -100 vermen governor'un anlık olarak devreye girip çıkmasına engel olacaktır.

Gaz servosunda bir problem yok gibi gözüküyor , governor poz 0 - 85 , 1-80 , 2-0 şeklinde. Governoru kapatıp denediğimde gene aynı problem olduğu için pek üstünde durmadım ama bir bakıcam :)

Arda Erkan' Alıntı:
Gaz servosunda bir problem yok gibi gözüküyor , governor poz 0 - 85 , 1-80 , 2-0 şeklinde. Governoru kapatıp denediğimde gene aynı problem olduğu için pek üstünde durmadım ama bir bakıcam :)
Belki de debriyajda bizim gözle farkedemediğimiz bir aşınma vardır, inşallah bir daha sahaya gittiğinde sorun ortadan kalkmış olur.

Konu sonuçsuz kalmasın sorun çözüldü. :thumbup: Bugün 4 depo uçtum herhangi bir kaçırma yapmadı zaten yerde governor devreye girdiği zaman kaçırıyordu direk.

Debriyaj da herhangi bir açılma olmadığı için değiştirmedim fakat yedek amaçlı yenisini sipariş vericem.

Modelin kendi üzerindeki balatasını sökünce baya inceldiğini gördüm 0.8 mm civarında orjinal ölçüleri , üstünden çıkan ise max 0.4 , 0.5 mm civarında çıkıyordu.Belki governoru sürekli açık bıraktğım için gaz eğrisindeki ani sıçrama ile bu süreci biraz hızlandırmış olabililirim.

Promodel'den aldığım Raptor 90' nın balatasının kalınlığı 1 mm ve biraz uzun. Uygun ölçülerde kesip , dremelle kavrama olmayacak şekilde biraz incelttim.

Fikirlerini ve yorumlarını sunan herkese tekrar teşekkürler :)

Arda Erkan' Alıntı:
Konu sonuçsuz kalmasın sorun çözüldü. :thumbup: Bugün 4 depo uçtum herhangi bir kaçırma yapmadı zaten yerde governor devreye girdiği zaman kaçırıyordu direk.
........
Fikirlerini ve yorumlarını sunan herkese tekrar teşekkürler :)
Hadi gozun aydin Arda, sorun çözülmüş :thumbup: Bilgilendirme icin de ayrica tesekkurler %p