Trex500 fbl washout ve Radiuss

bydmrblk

Kıdemli Uye
Arkadaslar herkese merhaba :saygilar:
Adnan abi' den almis olduğum helinin washout parcasi bir sekilde yamulmus ve radiuss denilen parcanin swasha giren kismi catlamisti.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Buda parcanin sokuldukten sonraki resmi.

Tornacida isil islem uygulayarak washoutu duzelttim :thumbup:

Fakat radiussa daha cozum bulamadim. Kül ve hizli spreyli yapistiricilarla saglamlastirmayi dusunuyorum. Yenisini siparis edicem ama yarin komple ayar yapacaz heliye.

Sorum su olacak:
bu parcalarin tam olarak gorevi nedir?
bu parcalara binen yuk fazlamidir?yaptigim tamiratlar sonucunda heliyi kaldirmamda bi sakinca var mi? Herkese teşekkürler

Öncelikle modelin hayırlı olsun olur böyle şeyler canını sıkma.
Sakın plastik parçayı tamir etmeye çalışma hayati önem taşıyan ve rahat çalışması gereken bir parça olması nedeniyle kesinlikle tamir önermem .
Yenisinin de fiyatının anormal olmaması lazım eğerki bulamazsan ben de yedek olması lazım ben gönderirim.

stok sorun diyor bir kontrol edersin.

ya da biraz beklersin

Sakın japonla derbyle falan tamire kalkışma bu parçaları Halil İbrahim , hatta linkleri bile düzenli aralıklarla , atıyorum 40-50 uçuş sonrası , değiştirmeni tavsiye ederim.Plastik parçalar , hele ki rotor'un parçaları, rafta bile dursa bir müddet sonra moleküler yapısı bozuluyor, benim titanla uçamadığım halde , bir gün onu okşayıp severken , tesadüf linkin çatlamış olduğunu gördüm ve komple linkleri sipariş ettim.Durum böyle iken bir de tamir etmeye çalışmak , kesinlikle kırıma gözü kara davet çıkarmaktır. :saygilar:

Cok teşekkür ediyorum celalettin abi %p
belirttiginiz sayfalara bende baktim ama stok sorun sanirim.
hayati bir parça oldugunu soyluyorsunuz tamire girişmeyeyim o zaman.
Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Sakın japonla derbyle falan tamire kalkışma bu parçaları Halil İbrahim , hatta linkleri bile düzenli aralıklarla , atıyorum 40-50 uçuş sonrası , değiştirmeni tavsiye ederim.Plastik parçalar , hele ki rotor'un parçaları, rafta bile dursa bir müddet sonra moleküler yapısı bozuluyor, benim titanla uçamadığım halde , bir gün onu okşayıp severken , tesadüf linkin çatlamış olduğunu gördüm ve komple linkleri sipariş ettim.Durum böyle iken bir de tamir etmeye çalışmak , kesinlikle kırıma gözü kara davet çıkarmaktır. :saygilar:

Dediklerini gayet iyi anladim Hakan abi tamiratla ugrasmayacam anlastik :)
yine bi inceleyecem siteleri olmazsa da celalettin abi den rica edecem

Bu parçadan bende de olması lazım. Akşama bakar haber veririm :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu parçadan bende de olması lazım. Akşama bakar haber veririm :)
Çok teşekkür ediyorum düşünceniz için mehmet abi :bravo:

Peki abi bu parcalarin gorevi nedir ani aci degisimlerinde yuk mu biniyor?

H.ibrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Sorum su olacak:
bu parcalarin tam olarak gorevi nedir?
bu parcalara binen yuk fazlamidir?

Evvelki akşam kısaca yazdım ama şimdi biraz daha açarak görsel destekli gideyim.

Washout dediğimiz parçanın diğer ismi swash driver yani swash sürücü. Resimlerde olduğu gibi rotor kafasına entegre olabilir veya doğrudan şaft üzerine monte edilmiş bir washout tabanı üzerinde olabilir washout kolları (entegre olmayan tasarım). Görevi rotorun dönel kuvvetini swashın üst (hareketli) yarısına iletmek ve pallere açı veren linklerin bulunduğu bu bölümün rotor kafası ile senkronize bir şekilde hareketini sağlamaktır.

Entegre tasarımın avantajları; bir, rotor kafasına entegre olduğundan, ayrıca washout base yüksekliğini ayarlamak zorunda kalmazsınız, iki, daha az sayıda parça barındırır çünkü base yoktur, üç, daha kısa şaft kullanılabilir haliyle rotor diski düşeyde helinin ağırlık merkezine daha yakın olur.

Bir üçüncü tasarım da DFC tasarımıdır.

Link yapısından dolayı washouta ihtiyaç duymaz. Hakkında uzun uzun yazılabilir, şimdi zaman olmadığından çeviri yapamam ama güzel güzel anlatıldığı bir site paylaşabilirim.

Üzerine binen yük meselesine gelince; trex 500 için 2500-2800 civarınlarında bir kafa turu söz konusu... Bu hızda dönen bir rotorun hareketini swasha ileten parçalar bunlar. Eğer bir tanesi tamir görmüşse, japonla tutturulmuşsa, bu hızlara dayanmayıp kırılırsa diğerinin de üzerine çok yük binecek. O da kırılıp giderse, zaten ball linklerin yapısı bu hızları kaldırmaz ve dağılır gider. Linkler de gidince pallere açı veremez hale geliriz, heli kontrolden çıkar.

whatsapp ta yazmıştım, hareket eden her eleman kritik öneme sahip. Frame kırıldı diyelim, tamir edip devam edebilirsin. Kanopi çatladı, hiç bir şey olmaz... Ama dişli, şaft, linkler, aktarma elemanları... Aman dikkat ;)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Ben olaya kırımdan ziyade kontrolden çıkmış heli gözüyle bakıyorum bir de cevrede birisine temas etmesi halinde de ciddi yaralanmadan korkarak olaya yaklaşıyorum.

Açıklamalar için teşekkür ederim rasim gayet açıklayıcı oldu :bravo:
görsel destekli anlatim herşeyi açıkladı.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Ben olaya kırımdan ziyade kontrolden çıkmış heli gözüyle bakıyorum bir de cevrede birisine temas etmesi halinde de ciddi yaralanmadan korkarak olaya yaklaşıyorum.
güvenlik ilk sirada ve en önemli unsurdur.
bunun bilincinde olmamiz gerekir ki bilincinde oldugumu düşünüyorum abi %p

Fastladde 2,24 pound, takipsiz kargo ile alınırsa 2,24 pound da kargo, toplamda 15 liraya geliyor;

Bir sürü upgrade parça var indirimde, ihtiyacın varsa bi bakın. Ama sadece bunu alacaksan yurtiçi temin et gitsin, beklemeye değmez.