Türk modelcilik tarihini değiştiren model!

İlgi Alanı
Uçak
Madem bu konulara giriyoruz bu günlerde :) bu da benden gelsin bakalım…

Sene 2005 falan olsa gerek, ben Orhanlı'da uçuş yapıyorum, o zamanlar en çok uçtuğum model Phoenix'in 60'lık Mustang modeli. Henüz yolun başındayım, ilk büyük warbird modelim. Yolun başındayım ama felsefe aynı, kendi modelini kendin yap, ARF modelleri de sadece sistemleri denemek için test platformu olarak kullan. Bu mustang de o amaçla alındı ve uçuruluyor, hem retractlı ve flaplı warbird tecrübesi kazanmak, hem de o zamanlar çok da bilinmeyen magnum'un 90 lık 4 zamanlı motorunu test edip ilerde kendim yaptığım bir modele takabilecek kadar güvenilir olup olmadığını görmek. Ve tabiki, yine bir gün kendi yaptığım modelin üzerine takmayı düşüneceğim robart'ın pnömatik retractları, tekerlekleri, yekeleri vs vs de model üzerinde testte.

Bu Mustang ile uçuş yaptığım günlerden birisinde, sahada genç bir arkadaş beni izliyormuş, haberim yok, onun da bir mustangi var ama köpükten ve elektrikli, bir de 450lik helikopteri varmış galiba, bu genç arkadaş aslında içten içe scale uçaklar ve özellikle de warbirdler için yanıp tutuşuyormuş, ve sonradan kendisinin anlattığına göre o gün benim mustangle yaptığım uçuşları izlemek onun modelcilik hayatında dönüm noktası olmuş… :) O genç arkadaş çok sevdiğimiz Sümer Abimiz! :halay::yuppi::hoppa::RCKolik:

Tam olarak o güne ait bir foto yada video elimde yok malesef, ama en azından o modele ait eski videolarla bu önemli olayı modelin üzerinden anabiliriz diye düşündüm :)

İlk video tipik Orhanlı yazından, bol tezekli kuru toprak pist :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ikinci video da yine Orhanlı'dan ama yüksek ihtimalle bahar sonu yada yaz başı, ortalık yemyeşil ve bihayli de rüzgarlı (video yüklenmesi 2007 nisan diyor ama doğru olmayabilir)

Üçüncü video benim videom değil ama ana karakterlerden birisi yine bu model, o gün Orhanlı'da Kaan'ın depron F-18'i ile dogfight yapmıştık, sahada olan arkadaşlarda sağolsunlar videoya çekip işleyip yayınlamışlar :)

(F-18 olaya 1:48 civarında katılıyor :) )

Dedim ya, bu model bir test platformuydu, hizmet süresnin sonlarına doğru Airacobra modelim için aldığım RCV motoru da bu model üzerinde test ettim. İşte o test uçuşlarından ikisi. Mekan yine Orhanlı, ama Formula 1 pisti tarafı. Orhanlıya giremediğimiz soğuk kış günlerinden biri :)

İlk videonun sonunda sol dikmenin retractı su koyveriyor. Aslında hem uzun süre (modelin 5. sezonuydu sanırım) hizmet vermenin yorgunluğu hem de kötü yapılmış bir yan rüzgar inişişnde (dikmeye çok fazla yanal yük bindirdim) retractın plastik olan ana gövdesi kırılmıştı. Bu da güzel bir tecrübe oldu, sonrasında 3 kg dan daha ağır hiçbir modelde plastik gövdeli retract kullanmadım :) İkinci videoda ise yeni metal gövdeli retractlar ve daha scale olan, gerçek mustanginki gibi ofsetli ve daha uzun olan ana dikmelerle görüyoruz modeli :)

Hey gidi günler hey :)

İşte bi zamanlar uzaktan uzağa ağzının suları akarak o P51'i izleyen fakir ama gururlu bi genç vardı ya... İşte o, bugüne kadar ikisi köpük toplam 10 adet farklı boyutlarda P51 uçurdu. On tanenin ikisi sağlam durumda! :D :p Yani sekizi pert! :D :p

İşte bi zamanlar uzaktan uzağa ağzının suları akarak o P51'i izleyen fakir ama gururlu bi genç vardı ya... İşte o, bugüne kadar ikisi köpük toplam 10 adet farklı boyutlarda P51 uçurdu. On tanenin ikisi sağlam durumda! :D:p Yani sekizi pert! :D:p

Mustang mania! :lol::lol::lol: Benim hayatım boyunca tek bir mustangim oldu, o da bu, ve sistemleri takarsam hala uçabilir durumda. Bunu bir ara düşünelim, yeniden canlandıralım bu modeli :)

O günü hiç unutmuyorum. Resmen dibim düşmüştü! :D 60'lık P51. Dört zamanlı motor. Flaplar. Retractlar. Yani öyle böyle değil!
Ama sene 2005 olmamalı. 2008'in 30 Ağustos'u olma ihtimali çok yüksek.

Olabilir abi, 2005 ten ben de çok emin değilim, sen daha iyi hatırlıyorsundur. Ama geçtiğimiz yaz bu olayın 10. yıldönümü kutlaması yapmayı kaçırmışız...

Mustang mania! :lol::lol::lol: Benim hayatım boyunca tek bir mustangim oldu, o da bu, ve sistemleri takarsam hala uçabilir durumda. Bunu bir ara düşünelim, yeniden canlandıralım bu modeli :)

Sanırım 2071 projesi olur! :)

Olabilir abi, 2005 ten ben de çok emin değilim, sen daha iyi hatırlıyorsundur. Ama geçtiğimiz yaz bu olayın 10. yıldönümü kutlaması yapmayı kaçırmışız...

Aaaa evet yaa. Hay Allah... Ama ben ilk patlarlı uçuşumun (28 Şubat 2009) onuncu yılını hala kutlayabilirim (inşallah). :)

Vayyyy vayyyyy neler çıkıyor neler. :bravo: :bravo: :bravo:

Bu gencin hiç 450 ile uçuş videosu var mı Evren Hocam o günlerden. :laugh: Bize güvenebilirsin, öyle ufak izler kapatırız sadece :lollol: :lollol:

Bu konuda pek güzel oldu değil mi :thumbup: Eline sağlık Evren, teşekkürler. :RCKolik:

Sanırım 2071 projesi olur! :)

Yok ya o kadar geçe kalmaz, 2030-2040 arası falan olur :D

Aaaa evet yaa. Hay Allah... Ama ben ilk patlarlı uçuşumun (28 Şubat 2009) onuncu yılını hala kutlayabilirim (inşallah). :)

Evet bunu planlamaya başla abi şimdiden :) Karlı bile olsa bu günün anısına bir uçuş bekliyorum senden :)

Vayyyy vayyyyy neler çıkıyor neler. :bravo::bravo::bravo:

Bu gencin hiç 450 ile uçuş videosu var mı Evren Hocam o günlerden. :laugh: Bize güvenebilirsin, öyle ufak izler kapatırız sadece :lollol::lollol:

Bu konuda pek güzel oldu değil mi :thumbup: Eline sağlık Evren, teşekkürler. :RCKolik:

Video bende yok, hatta ben uçurduğunu da görmedim :)

:RCKolik::saygilar:

Madem bu konulara giriyoruz bu günlerde :) bu da benden gelsin bakalım…
Valla bu tür konular güzel oldu, eski kirli çamaşırlar çıkıyor ortaya yavaş yavaş :lollol:

Güzel anlatım ve video destekli onu için ellerine sağlık Evren hocam :thumbup:

Bu gencin hiç 450 ile uçuş videosu var mı Evren Hocam o günlerden. :laugh:
Video bende yok, hatta ben uçurduğunu da görmedim :)
YouTube sorduk bakın neler çıktı bu gencin karanlık geçmişinde :lollol::lol:

Bu da zamanında çin sitesinden bulduğumuz video. @Sumer Yamaner abimiz para verip kaldırtabilir diye hemen kendi kanalıma yüklemiştim :lollol::lol: Malum bunlar Elmas ve altından değerli eserler :laugh::laugh:

Son düzenleme:
Vay anasını sayın seyirciler, neler neler görüyoruz :) Abi heli tamam da Emrah ne alaka :) adamın dükkanının otoparkında uçuş yapmışsınız resmen. helinin altındaki zımbırtılara bakarak da ilk uçuşlardan birisi diye tahmin ediyorum, iyi cesaret :D

Ayrıca yazlık üniforman da güzelmiş ha :D

Şöyle bi durum var sanki :) Şimdi uçakçılar fırsat buldukça yeni gelen arkadaşları uçakçılığa çekmeye çalışırken biz helicilerin böyle bir ısrarını hiç görmedim. Aynı zamanda eski uçakçıların helikopter alması da bir nevi kirlilik olarak anlaşılıyor. Fakat eski bir helicinin uçak alması helicilerce bir sorun teşkil etmiyor.

Gelelim can alıcı soruya :D Uçakçı abilerimizin bu yaklaşımlarının sebebi doğru yolun helicilik olduğunu ve uçakçılığında heliciliğin yanında bir opsiyon olduğunu bilip bunu kabullenmek istememelerinden mi kaynaklıdır acep? :thumbup: