Türkçe yazım kuralları...

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
En sık yapılan hatalardan yola çıkarak aklıma gelenleri derledim. Lütfedecek arkadaşların katkıları ile forumumuz için temel bir yazım kılavuzu oluşturabiliriz belki...

- Cümlelere büyük harfle başlanır, nokta ile bitirilir.

- Noktalama işaretleri sonrası yazı devam ediyorsa bir boşluk bırakılır.

- Cümlede ilk sözcük bir rakam ise, ancak yıl belirttiği ya da bir özel isme ait olduğu durumlarda rakam olarak yazılır. Yoksa yazı ile yazılır.
"3 tane lazım" yerine "Üç tane lazım".
Ama "1985 yılında..."
"657 sayılı Yasa..."
- Yazı içinde dahi eğer kesinlik içermeyen bir rakam yazılacak ise yazı ile yazılmalıdır.
"Oğlum henüz üç yaşında"

- Büyük sayılar yazı ve rakam kombinasyonu ile yazılabilir.
"Tam 20 bin kişi geldi"

- "Dahi" anlamındaki "de" ve "da" ayrı yazılır. Diğerleri de bitişik yazılır.
"Ben deki motor 30 Watt'lık" YANLIŞ!
"Ben de ki motor 30 Watt'lık" iki kez YANLIŞ!!!
Doğrusu "Bendeki motor 30 Watt'lık".
"Bende bu plandan istiyorum" YANLIŞ!
Doğrusu "Ben de bu plandan istiyorum".

- Bağlaç olan "ki" ayrı yazılır ama diğerleri bitişik yazılır.
"Bende ki motor bundan değil" YANLIŞ!!!
Doğrusu "Bendeki motor bundan değil".
"Bilmiyorumki" YANLIŞ!!!
Doğrusu "Bilmiyorum ki"

"Ki" ayrımı için çok kolay bir yöntem var. Çoğul eki ekleyerek denemek.
"Bendeki" örneğini ele alalım. Çoğul eki ekleyelim. "Bendekiler" oldu. Mantıklı geliyor mu kulağa? Evet. O halde "ki" bitişik yazılacak.
Peki "bilmiyorumki" sözcüğüne çoğul eki ekleyelim. Ne oldu? "bilmiyorumkiler". Mantıklı mı? Hayır. O halde "ki" ayrı yazılacak.

- Soru eki olan "mi", "mı", "mu", "mü" ayrı yazılır.
"K-Bar iyi bir ünitemi?" Deği "K-Bar iyi bir ünite mi?"

- "Herkez" diye bir sözcük yok. Doğrusu "Herkes"

- Türkçe'de 2 nokta ya da 4 nokta olarak bir noktalama işareti yoktur. Nokta ve 3 nokta vardır.

-"Şey" her zaman ayrı yazılır.
"bir şey" "her şey" "çok şey"
-"Birçok" "birkaç" "birtakım" bitişik yazılır.

-Üleştirme sayıları her zaman harfle yazılır.
"2'şer, 3'er değil, 5'şer hiç değil ikişer, üçer, beşer."

- Virgülün yeri bile anlamı o kadar etkiliyorki. Sözüm meclisten dışarı örnek aşağıda.

Oku, baban gibi eşek olma.

Oku baban gibi, eşek olma.

Son düzenleme:
Adını soyadını bile doğru yazamayan bir kimseye Türkçe doğru yazmayı nasıl öğreteceğiz? Bilmeyenler için kolaylık haline getirilmiş index sayfasına göz atmaya, o başlıkları teker teker okumaya üşenip, kolay yoldan kırk kez cevaplanmış sorusuna cevap arayana nasıl yardımcı olacağız? Ben şahsen kendime şöyle bir kural koydum: tanışma yazısını, soru sorduğu yazıyı beğenmediğim kimseye cevap yazmıyorum.

Hazır bu konudaki sitemim devam ediyor:

Madem konusu açıldı sıkça karşılaşılan zaman zaman benim de yanlış yaptığım birkaç kural da ben ekleyeyim.

-"Şey" her zaman ayrı yazılır.
"bir şey" "her şey" "çok şey"
-"Birçok" "birkaç" "birtakım" bitişik yazılır.

-Üleştirme sayıları her zaman harfle yazılır.
"2'şer, 3'er değil, 5'şer hiç değil :lol: ikişer, üçer, beşer."

Yahu arkadaşlar çok derine indiniz . İnsanlara imla kurallarını yeniden öğretmenin bir anlamı yok . Bize lazım olan derdini anlatabilen , yazdığını okuduğunda bunu kim yazmış demeyecek insanlar . İmla kuralları sadece bizim dilimizin değil , günümüzde kullanılan bütün dillerin en büyük sıkıntısı . İsmini yazamayan , isminin nasıl yazılması gerektiğini bilmeyen birisi için sizin verdiğiniz bilgiler , aşırı yüklenme neticesinde mavi ekrana düşmek olur .
Yinede verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...

İsmini yazamayan , isminin nasıl yazılması gerektiğini bilmeyen birisi için sizin verdiğiniz bilgiler , aşırı yüklenme neticesinde mavi ekrana düşmek olur .
Haklı olduğun yerler var Özgür hocam. Ama biz yine de elimizden geleni yapalım, bakarsın geçte olsa 2-3 kardeşimize yardımcı olmuş oluruz ;)

Yahu arkadaşlar çok derine indiniz . İnsanlara imla kurallarını yeniden öğretmenin bir anlamı yok . Bize lazım olan derdini anlatabilen , yazdığını okuduğunda bunu kim yazmış demeyecek insanlar . İmla kuralları sadece bizim dilimizin değil , günümüzde kullanılan bütün dillerin en büyük sıkıntısı . İsmini yazamayan , isminin nasıl yazılması gerektiğini bilmeyen birisi için sizin verdiğiniz bilgiler , aşırı yüklenme neticesinde mavi ekrana düşmek olur .
Dedikleriniz çok doğru ama en temel şeylerde de hata yapılınca okumak ciddi anlamda insanı yoruyor. Örneğin de ve ki bağlacını bitişik yazma durumu okuduğumuzu anlamayı çok etkileyebiliyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kabul etmiyorum. Birisi çıkıp da "ben de ki motor..." diye yazınca tüylerim diken diken oluyor. Hiçbirini ayırmasa yanmayacağım o kadar.

Kusuruma bakmazsanız eğer, yukarıda yazılan yorumlarda bile hatalar yapılmış. Muhtemelen çoğu, telefon klavyesinin sözcükleri kendi kendine düzeltme özelliğinden kaynaklıdır. Ben de bu konuda çok titiz olduğum için farkındalığım da o derece yüksektir. Ayrıca birkaç tane de anlatım bozukluğu yakaladım ? Bu yorumu, ben de bu konuya dikkat çekmek için yaptım. Belki tamamen imlâ kurallarına hâkim olamayız ama temel olanlara bile dikkat edebilirsek, kafa karışıklığı ve anlam bulanıklığı olmadan net bir şekilde anlaşabiliriz. Bir de yorumu göndermeden önce en azından bir kere önizleme yaparak, okuyup kontrol ettikten sonra göndermek lâzım bence.

Kusuruma bakmazsanız eğer, yukarıda yazılan yorumlarda bile hatalar yapılmış. Muhtemelen çoğu, telefon klavyesinin sözcükleri kendi kendine düzeltme özelliğinden kaynaklıdır. Ben de bu konuda çok titiz olduğum için farkındalığım da o derece yüksektir. Ayrıca birkaç tane de anlatım bozukluğu yakaladım ? Bu yorumu, ben de bu konuya dikkat çekmek için yaptım. Belki tamamen imlâ kurallarına hâkim olamayız ama temel olanlara bile dikkat edebilirsek, kafa karışıklığı ve anlam bulanıklığı olmadan net bir şekilde anlaşabiliriz. Bir de yorumu göndermeden önce en azından bir kere önizleme yaparak, okuyup kontrol ettikten sonra göndermek lâzım bence.
:thumbup: