turngy 9x,MFX600J Module ve HK104RX-S alıcı (Garip bi durum)

tereci

Yeni Uye
herkese selamlar
indoor yapımı için yukardaki tx ve rx leri tercih ettim (başka ne alternatifim varmıydı bilmiyorum HK de bunlar vardı ve bendede 9x olunca bu kombinasyon kaçınılmazdı)

Şimdi modülü taktım üzerindeki siwich leri ayarlayıp alıcıya bindledim ( buraya kadar herşey güzel)
ancak verici mode2 de iken 1 numara yani aileron (yanlışsa şöyle anlatayım sağ stick sağ-sol ) kanalı alıcıda gaza tekamül ediyor..
Yani kısaca vericinin mode menüsünde 1 neresi ise alıcıda o gaz oluyor AMA 9x'in mode menüsünde 1 in gaz kolu yani ( sol stick yukarı -aşagı )oldugu bir mode yok)
ya mode2 : sağ stick (sağ-sol)
yada mode4 :sol stick (sağ-sol)
diyer mode larda 1 nolu kanal mode2 ve mode4 ile aynı yerde
bu gaz kolu degişimini başka nasıl yapabilirim :(
Deli gönül "aç vericinin içini o potansiyo metreyi buna bu potansiyometreyi buna bagla" diyor ;D
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dinçer Bey, "mode 2"'yi seçtiğinizde, sağ çubuk yatış (eleron) ve yükseliş (elevatör) ve sol çubuk gaz ve dönüş dümeni (rudder) olur. Sol çubuğun gaz olması durumunda da çubuk yukarı aşağı hareket ettirildikten sonra bırakılırsa yerine gelmez. Eğer sizin kumandada sorduğunuz bu ise, içindeki yayı değiştirmeniz gerekir. Yok eğer sorduğunuz radyonun çubukları değil de alıcının üzerindeki kanallar ise, ilgili çıkışı hangi kanal veriyorsa, ilgili kontrol yüzeyini de o kanala takın. Anladığım kadarı ile taktığınız modül ve alıcı JR kanal sıralamasına sahip, dolayısı ile servoları ona göre taktığınızda sorun olmaz.

Örneğin, soldaki gaz çubuğunu yukarı ittiğinizde alıcıda hangi kanal çıkış veriyorsa gaz servosunu/esc'yi ona takın. Söylediğinize göre alıcının 1. kanalı gaz. Bu da JR sıralaması olduğunu gösteriyor. Futaba/Hitec'de ise alıcının 1. kanalı elerondur, gaz ise 3. kanaldır. Radyo üzerindeki "mode 1, 2, 3, 4" seçenekleri tamamen hangi kontrol yüzeyini hangi elinizle kontrol edeceğinizle ilgilidir. Türkiyede çok büyük çoğunlukta "mode 2" alışkanlığı vardır.

Ömer bey ilginize teşekkür ederim
Söylediklerinizi anladım Ama bu ESC de fırçalı motor çıkışı tek (yani alıcı içinde gömülü bir fırçalı esc mevcut )
Alttaki esc resminde con1 ile gösterilen fırçasız için çıkış onda sorun yok oraya BEC falan baglarsam fırçasız motor olur
ben ESC üzerindeki sabit ESC yi kullanmak istiyorum Yani motoru takacagım başka bir alternatifim yok
eger sizlerinde aklına bişey gelmiyorsa şöyle yapmayı düşünüyorum

resmin altındaki Dolayısıyla "gaz-eleron . eleron-gaz" olacak olmalıydı özür.

Hımmm, esc'nin alıcı içinde gömülü olması durumunda yapacak çok fazla bir şey yok. Dediğiniz durumu bir deneyin bakalım sonuç ne olacak? :-\

Evet oldu valla..... ;D :yuppi: :halay: :thumbup:

Demokrasilerde çare tükenmez diye boşa dememişler demek ki!...Gözünüz aydın! :bravo:

Herkese teşekkür
:halay: