turnigy 9x aileron ve throttle sorunu

sezgin karaca

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
arkadaşlar aileronu tam sağa çektiğimde throttle da artma oluyor yani helikopterde aileronu tam sağa çekince pallerde hızlanma oluyor bir nevi gaz veriyor şimdi neler yaptım öncelikle
1-stick kalibrasyonu
2-yeni bir kanal fabrika ayarlarında
3-yeni bir alıcı ile
sonuç değişmedi sıkıntı elektronik donanımda gibi geldi bana bilgisi olan varsa yardım ederse sevinirim

Kanal siralamasi hatasi olabilir. Bazi markalarda kanallar aileron elevator throttle gibi siralanir, bazilarinda ise throttle aileron elevator gibi gider. Elevatoru hareket ettirince de aileron hareket ediyor mu?

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
kumandanın displeyinden bakınca aileronu tam sağ yapıca throttle de hafif bir oynama gözüküyor
elevatörü hareket ettirince hiç birinde herhangi bir oynama olmuyor

Verici ayarları Akro modunda olabilir mi? Heli modunda ise mix yapmış olabilir misiniz?

tarot zyx s fbl ünite var üzerinde yanlız çubuklu halinde de denedim fbl üniteyi söktüm öyle denedim sonuç aynı
3 adet analog hitec mg225 servo 1 adet aling ds525m dijital servo hobbyking 70a esc 5a ubec li

tarot zyx s fbl ünite var üzerinde yanlız çubuklu halinde de denedim fbl üniteyi söktüm öyle denedim sonuç aynı
3 adet analog hitec mg225 servo 1 adet aling ds525m dijital servo hobbyking 70a esc 5a ubec li
Tarot ayarlarını doğru yaptığınızdan %100 emin misin peki ?

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
sıkıntı fbl üniteden değil bir önceki msj da da yazdım fbl ünite takılı değilken flybar lı halde de yapıyor kumanda display inden baktığımda aileronu tam sağa çekince throttle de oynama gözüküyor

sıkıntı fbl üniteden değil bir önceki msj da da yazdım fbl ünite takılı değilken flybar lı halde de yapıyor kumanda display inden baktığımda aileronu tam sağa çekince throttle de oynama gözüküyor
Servolar direk alıcıya bağlı iken Sıfır model açıp yeniden deneyin. Model olarak uçak ya da her seçerek testi tekrar edin. Sorun devam ediyorsa o problem ya alıcı da ya da Kuman’da da. Bu test şurasında servoların analog ya da digital olmasının hiç bir etkisi yok.

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
dediklerinizin hepsini yaptım sonuç değişmedi belki burda elektroknik ten çok iyi anlayan yada böyle bir sorun yaşayan arkadaş olabilir umuduyla konuyu taşıdım elektronikten anlıyorum ama ileri seviye de değil

Verici potlarından biri bozuk. Potansiyometreyi değiştirmek gerekiyor.

Mod 1 ve mod 4 ise aynı levye oluyor. Levyeyi belli bir yere kadar çekince veya itince öteki pot'a mekanik olarak etki ediyor. (El hareketini kastediyorum)

Ben verici levye hareketini diğer servoyu harekete geçirmesin diye servo limitör ile ayarlamıştım. Aklıma o geldi. Levye sağ sol yaparken birden yukarı aşağı kayıyor, ve öteki servo harekete geçiyor. Levye sıfırlanması yaparken levyeyi yukarı çekip sıfırladım. Bu şekilde diğer servo hemen hareketlenmiyor. Bir başka deyişle levye sıfırını yukarı çektim ve hareketi önledim.

Aklıma pot arızası dışında bir şey de gelmiyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Sadece Mod 1 ve 4 için değil abi aynı gimbali paylaşan potlarda bazen gimbal yada pot kaynaklı böyle problemler olabiliyor haklısınız.
Fakat Mod 2 için bahsedilen durum ( durumun MOD2 de yaşandığını var sayarak ;)) muhtemelen yazılımsal diye düşünüyorum ve yazılım atmak çözüm olabilir, fakat biraz uğraş ister ve sonuç değişmeyedebilir.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme: