Turnıgy 9x Wingdragona göre nasıl ayarlıyacam ?? :)

Kadir Kurt

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Kumandam bugün okuldayken gelmiş şimdi hemen açtım baktım çalışıyor :D Ama ben buna ne ayar yapacam alıcının neresine ne takacam söylerseniz sevinirim oynayıp bozmak istemiyorum zor aldım bunu zaten :D ayarları ne yapacağımı söylerseniz sevinirim :)

Öncelikle yeni kumandan hayırlı uğurlu olsun :thumbup:

Notlarımızda olan ve henüz hazırlayamadığımız temel konulardan birisi olan "Kumanda üzerinden Temel Uçak Ayarları Nasıl Yapılır" sorununu soruyorsun aslında ;) Şimdi bekle 2-3 güne kadar videolu destekli bir konu açmaya çalışalım diyeceğim ama olmayacak :embarras:

Neyse uçakcı abi ve kardeşlerimiz sana eminim ki detaylı bir şekilde zaten yardımcı olacaklardır. Ben burada temel bazda, daha önce paylaştığımız benzer konulara atıfta bulunarak yardımcı olmaya çalışayım ;)

1- Öncelikle Uçakta neyin ne olduğu ve nasıl hareket etmesi gerektiğini algılamak için şu konuya bak. Böylece temel komutlar olan "Aileron, Elevetor, Rudder ve Gaz" kavramları ile bunların modelde nasıl doğru hareket etmeleri gerektiğini öğreneceksin.

2- Alıcın ile Kumandanın BIND olduğu test et. Değilse BIND işlemi yap. Turnigy bu işlem nasıl yapılıyor emin değilim araştırman lazım

3- Kumanda ait manual (4.madde linkteki konuda var) indir ve kumandanı aç ve UÇAK tipinde yeni bir model tanımla (Bunun için kumandanın manual bakman lazım)

4- Daha sonra modele enerji vermeden önce alıcına uygun olarak elektronik (servo, ESC) bağlantılarını yap

5- Kumanda stick hareket ettirerek mesela Aileron doğru hareket yapıp yapmadığını test et. Şayet yapmıyor ise Aileron kanalını (ki sende Kanal-1, REVERSE yap)

Temel olarak böyle. Ama eminim atladığım bazı şeyler olmuştur.

Kolay gelsin

Teşekkürler Mehmet abi :) Korktum ellemedim fazla :lollol: Konuları okuyacam şimdi.

Kadir Kurt' Alıntı:
Teşekkürler Mehmet abi :) Korktum ellemedim fazla :lollol: Konuları okuyacam şimdi.
Yok o kadar da değil Kadir. Sen oku ve takıldığın yerleri sor. Sana yardımcı olacak epey bir arkadaşımız var merak etme. %p

Ben sadece bugün çok müsait değilim, o yüzden hızlıca yardımcı olayım dedim ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yok o kadar da değil Kadir. Sen oku ve takıldığın yerleri sor. Sana yardımcı olacak epey bir arkadaşımız var merak etme. %p

Ben sadece bugün çok müsait değilim, o yüzden hızlıca yardımcı olayım dedim ;)
Taktım alıcıyı rudder elevatoru ve throyu taktım çalıştı ama gaz çalışmadı esc ötüp duruyor motor çalışmadı ayar mı yapacam ona kumandadan. Birde aileronun soketi alıcıya sığmıyor :/

Şimdi araştırma yaptımda gaz sorununu ayarladım. Aileron soketide alıcıya girdi bana göre eksik yok ama sizin önerileriniz varsa bekliyorum :) THROTTLE REVERSE anlatımı:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet abi ya herkesin işi var ya da söyleyecek bir şey yok :D

Kadir Kurt' Alıntı:
Mehmet abi ya herkesin işi var ya da söyleyecek bir şey yok :D
Aslinda ayarlama bitti saylılır bu nedenle arkadaşlar bir şey ilave etmediler muhtemelen ;) Son olarak şu kontrolleri yapman yeterli

1- Pervaneyi sen taktınsa yönüne dikkat et. Üzerinde monteli geldi ise problem zaten yoktur.
2- Bildiğim kadarı ile ESC zaten programlı geliyor.
3- Gaz verdiğinde motor geriye hava üfleyecek şekilde dönüyor değil mi ? Zaten tam tersi ise Motor- ESC arasında bulunan 3'lu kablo bağlantısından sadece 2 tanesini yer değiştirmen yeterli olacaktır.
4- Son olarak yukarıdaki video anlatımda belirtildiği üzere Aileron, Elevator ve Rudder stick tam orta iken kanatların tam düz olması yeterli.

Kırımsız uçuşlar ;)

Aslinda ayarlama bitti saylılır bu nedenle arkadaşlar bir şey ilave etmediler muhtemelen ;) Son olarak şu kontrolleri yapman yeterli

1- Pervaneyi sen taktınsa yönüne dikkat et. Üzerinde monteli geldi ise problem zaten yoktur.
2- Bildiğim kadarı ile ESC zaten programlı geliyor.
3- Gaz verdiğinde motor geriye hava üfleyecek şekilde dönüyor değil mi ? Zaten tam tersi ise Motor- ESC arasında bulunan 3'lu kablo bağlantısından sadece 2 tanesini yer değiştirmen yeterli olacaktır.
4- Son olarak yukarıdaki video anlatımda belirtildiği üzere Aileron, Elevator ve Rudder stick tam orta iken kanatların tam düz olması yeterli.

Kırımsız uçuşlar ;)
teşekkürler :) pervane üflüyor perdeler uçuyor evde :D hareket yönleri doğru aileron tersmiş onu düzelttim. Her şey tamam ama üsteki stickleri nasıl kullanacam ne ise yarıyorlar :D her halde servo lazım onlar için ama timer stichni kullansam yeter ama onuda beceremedim yardım ederseniz sevinirim :)

Kadir Kurt' Alıntı:
....Her şey tamam ama üsteki stickleri nasıl kullanacam ne ise yarıyorlar :D her halde servo lazım onlar için ama timer stichni kullansam yeter ama onuda beceremedim yardım ederseniz sevinirim :)
Bu kısmı ne yazık ki anlayamadım :embarras: "Üsteki Stick" derken, kumanda üzerinde bulunan anahtar, switch kasdediyorsun acaba :rolleyes: "Timer Stichni" derken ??? Timer ayarlama mı demek istedin acaba ??

Bu kısmı ne yazık ki anlayamadım :embarras: "Üsteki Stick" derken, kumanda üzerinde bulunan anahtar, switch kasdediyorsun acaba :rolleyes: "Timer Stichni" derken ??? Timer ayarlama mı demek istedin acaba ??
Evet abi kelimeler birbirine girmiş kusura bakma :laugh: Senin dediklerini kastettim :)

Kadir Kurt' Alıntı:
Evet abi kelimeler birbirine girmiş kusura bakma :laugh: Senin dediklerini kastettim :)
Yukarida verdigim Turnigy konusundaki Turkce kilavuzu indirip, Sayfa 14 bakarsan Timer kulllanimi acikliyor.

Bunun harici kumanda uzerinde diger switch ihtiyacin olmayacak. Belki ucus sirasinda daha rahat etmek icin Aileron ve Elevator icin Switch birisinine EXPO icin ayarlayabilirsin. EXPO nedir ve ne ise yarar dersen, su konuya bakabilirsin ;)

Tamam baktım o konuya bana gerek yok şimdi :)

acil yardım. Bugün uçtum ama düştüm dşnce alıcının antenı koptu gri yeri lehimlesem düzelir mi ? Alıcı çalışıyor öylesine bantladım ama lehimleyince düzelir mi ? Mesafe de sorun olmaz demi ? Bida düşersem hobiyi bırakcam :(

Alıcının son durumu resim çekip paylaşırsan daha iyi yardımcı olabiliriz. Unutmadan tamir sonrası yerde cekim mesafe testi yapmayı ihmal etme.

Bu arada neden düştün ? Teknik mı yoksa pilotaj kaynaklı mı ??

Sent from my iPhone using 2