Turningy 9x Batarya Ters Polarite Hatası (Çözüldü)

Hasan GÖKKAYA

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
RCKolik Ailesi selamlar.
Arızalı bir AVOmetre ile yapılan hatalı polarite tespiti nedeniyle bataryayı taktıktan sonra Turningy 9x kumandamın kontrol kartı üzerindeki aşağıdaki fotoğraflarda gösterdiğim 78L05 regülatör entegresi ve 10 mikrofarat 25 V değerindeki tantal kondansatör yandı.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Ben de görülen bu elemanları değiştirdim ve tantal kondansatör bulamadığım için elektrolitik kondansatör lehimledim.

Kumandam açıldı ancak tuşlara bastığımda ses gelmediğini ve aynı zamanda da frsky djt 2.4 ghz combo transmitter üzerindeki ışığın da yanmadığını farkettim.
Kumandayı tanımadığım için elektronik olarak fazla müdahale etmek istemedim.
Fikirlerinizi ve yönlendirmelerinizi alabilir miyim?
İyi çalışmalar dilerim.

Arızanın etrafındaki dirençleri, kondansatorları değiştirmeyi deneyin.

Yolları izleyerek, ters bağlanan gerilimin hangi elemanlara ulaştığını araştırıp onları kontrol etmekte yarar var. Örneğin besleme gerilimi 7805'e girmeden önce muhtemelen verici modülüne de doğrudan ulaşıyordur ve verici modülü içindeki 7805 muadili devre de hasar görmüş olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Hasan GÖKKAYA
Youtube da "Turnigy 9x polarity repair" vb şeyler yazarsan çok sayıda video ile karşılaşırsın.

RCKolik Ailesi tekrar selamlar.Kumandamın arızasını sizin de yardımlarınız sayesinde giderdim ve nihayet faal duruma getirdim. Benzer sorunu yaşayanların fikir edinmeleri için yaptığım işlemleri kısaca resimler üzerinden açıklamak istiyorum.
1. Sorun Özeti : Bataryanın ters polariteli bağlanmasından dolayı kumandanın hiç açılmaması.

2. İşlem-1 : Kumandamın kontrol kartı üzerinde zarar gören SOT-89 kılıf smd tipi 78L05 regülatör entegresi yenisiyle ve 10 mikrofarat 25 V değerindeki tantal kondansatör ise 25V 10uf elektrolitik kondansatör ile yenilendi.(Kumanda açıldı fakat verici modülü çalışmadı ve kumandanın buzzer'ından ses gelmedi.
3. İşlem-2 : Üzerinde kumandanın ON/OFF butonu ve buzzer'ın bulunduğu anahtarlama kartında, verici modülüne voltaj taşıyan devre yolunun aşağıdaki resimde görüldüğü gibi zarar görmesinden dolayı 5 nu.lı pin ile butonun ilgili pini arasına kısa devre kablosu lehimlendi. (Verici modülü çalıştı ve vericinin buzzer'ından uyarı geldi. Ancak kumanda menülerinde gezerken uyarı sesi gelmedi.)
4. İşlem-3 : Yine aynı kartın üzerinde bulunan ve kumanda buzzer'ına +5V sağlayan 7805 entegresinin değiştirilmesi. (Bu işlemden sonra kumanda buzzer'ından da ses gelmeye başladı. Ve kumandanın tüm problemleri ortadan kaldırıldı.)
5. DİKKAT : Kumanda kontrol kartı üzerindeki 7805 regülatörü smd tipi ve SOT89 kılıf ; ON/OFF butonunun üzerindeki 7805 regülatörü ise TO-92 kılıfa sahipti. smd regülatör aynı tip ve kılıfla değiştirildi. Anahtarlama kartı üzerindeki TO-92 kılıfa sahip regülatör ise TO-220 kılıf ile değiştirildi. TO-92 ile TO-220 kılıf yapılarına ait pin yapısı farklı olduğu için montaj esnasında pinler doğru yerlerine lehimlenmelidir.

İyi çalışmalar dilerim....