Tx16s kumanda x8r alıcı

Emre Çelikk

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Tx16s kumanda ile x8r alıcıyı Bind ederken sorun yaşıyorum Bind olmuyor. Nasıl çözebilirim?

Ben de tx16s ile s8r bind edememiştim, sonra alıcının kullanma kılavuzunun hatalı olduğunu farkettim. Alıcınız EU LBT firmwareliyse eğer (yan tarafında küçük bir etikette yazmalı) kumandadan protokol olarak multi>FRskyX2>LBT(EU) seçin. Alıcının üzerindeki F/S butonuna basılı tutarak alıcıya güç verin. Alıcı üzerindeki kırmızı ve yeşil led beraber sürekli yanmalı. Kumandadan bind>ch1-8 telem on' a basarak bind moduna girin. Alıcı üzerindeki kırmızı led yanıp sönmeye, yeşil sürekli yanmaya başlayacak. Kumandadan ana menüye dönün. Alıcının gücünü kesin. Daha sonra tekrar takın. Alıcı üzerindeki led sabit yeşil yanıyorsa, bind işleminiz başarıyla gerçekleşmiştir. Eğer alıcınızın firmware'i EU LBT değilse kumandadan farklı seçenekleri (D16) deneyebilirsiniz. Ya da alıcınıza sbus portu üzerinden, kumandanızın sd kartına frsky'ın sitesinden istediğiniz firmware'i atıp, kumandanız üzerindeki harici modül tepsisindeki pinleri kullanarak alıcınızın firmware'ini değiştirebilirsiniz. Kolay gelsin.
Not: Kumanda ile alıcı birbirine çok yakın olduğunda, bağlantı kopması yaşamıştım. Sebebini tam olarak bilmemekle beraber, kumandanın çıkış gücünün çok fazla olup, sekip yankı yaparak alıcının kafasını karıştırması sonucu olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu tecrübeli abiler daha iyi bilir.

Yanlış bilmiyorsam frsky sırf multiprotokol kumandaları engellemek için alıcılarının sürümlerini güncelleyip multiprotokol kumandalarda olmayan bir protokola yükseltiyordu. Sizin alıcınızda öyle mi bilmiyorum ama konun ayrıntılarını araştırıp firemware tekrar düşürebilesiniz

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Emre ORAK
Cevabınız için teşekkür ederim. Dediklerinizi deniycem umarım Bind edebilirim. S8r yazmışsınız x8r yazarken yanlış mı yazdınız yoksa s8r miydi aliciniz?

Yanlış bilmiyorsam frsky sırf multiprotokol kumandaları engellemek için alıcılarının sürümlerini güncelleyip multiprotokol kumandalarda olmayan bir protokola yükseltiyordu. Sizin alıcınızda öyle mi bilmiyorum ama konun ayrıntılarını araştırıp firemware tekrar düşürebilesiniz
Frsky ile iletişime geçtiğimde bana bu tarz bir şey söyledir zaten. Alıcıya eski sürümü yükledim ama yinede Bind edemedim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevabınız için teşekkür ederim. Dediklerinizi deniycem umarım Bind edebilirim. S8r yazmışsınız x8r yazarken yanlış mı yazdınız yoksa s8r miydi aliciniz?
İkisi de doğru. İkisi de Frsky alıcısı. S olanında dahili gyro mevcut.

Bununla beraber, modül ve alıcı ile kumandanın işletim sisteminin firmware'leri farklı yazılımlar ve farklı yöntemlerle güncellenirler. İyice araştırmadan, emin olmadıktan sonra girişmeyi tavsiye etmem. Frsky Taranis için yardımcı olurdum. Ama Radiomaster dahili multi protokol bir modül kullanıyor. Modül ve alıcı güncellemesi farklı olabilir.
Ben de sipariş ettim o kumandadan. Henüz elime geçmedi. Elime geçtiğinde bol bol kurcalarım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Kusura bakmayın görmemişim, evet benim elimdeki S8R'dı ama Deniz abinin dediği gibi yaklaşık olarak aynı. Birinde gyro var sadece.

Kumandanızın multi module firmware'ini güncelleyip tekrar deneyebilirsiniz. Şu an güncel 1.3.3.7 sürümü mevcut.