Piper modelimi çöpe atmak üzereyim!

Buda nazar şeysi olsun abi boşver :halay:

Tabii ki atmam artık. Ellerine sağlık, her zamanki gibi Sümersin!
Bu arada 3 tane bira içtikten sonra kaplama yapmayın! Benden söylemesi:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
biraz daha kademeyi arttırınca sizinki gibi büzüşüyor bir türlü ortasını bulamıyordum

Bu büzüşmelerin temel nedeni filmin "çerçevesinin" iyi yapışmamasıdır. Film dış kenarlardan yüzeye sıkı sıkıya tutunanamadığı zaman gerdirildiğinde oluşan kuvvetlere dayanamaz ve kayar, bu kaymanın sonucu da bu görünen büzüşmedir. Gerdirmeye başlamadan önce filmin çepeçevre çok iyi yaypıştığından emin olmak gerekir. Tabi iyi yapışma için de temiz yüzey, ve doğru sıcaklıkta (yapışkanı aktive eden ama filmi germeyen sıcaklık) yeterince baskı kullanılarak yapılmış bir "yapıştırma" uygulaması gerektirir.

Elon Musk Mars'a bilet kesiyor. Milyonlarca km. uzağa insanlı gidip gelmeler başlayacak . Biz hala kaplama filminin köşelerini büzüşmeden nasıl kıvıracaz kısmındayız. ;)
Deniz'cim bitir şu uçağı artık. :saygilar: :evil:

Elon Musk Mars'a bilet kesiyor. Milyonlarca km. uzağa insanlı gidip gelmeler başlayacak . Biz hala kaplama filminin köşelerini büzüşmeden nasıl kıvıracaz kısmındayız. ;)

Sen kafayı Mars 'a taktın bu aralar. Elon Mask Mars' a gönderdiği arabanın sistemi ile iletişimi kaybetti. Acele işe şeytan karışır, uzayda bile,
İşin yavaş ilerlemesinin başlıca nedeni ben sürekli evde oturamıyorum. Maalesef benim çalışmaya devam etmem gerekiyor. Şimdilik gün aşırı çalışıyorum. Bu yüzden sık sık motivasyonum bozuluyor. Ama yılmak yok, çalışmaya devam...

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Sen kafayı Mars 'a taktın bu aralar. Elon Mask Mars' a gönderdiği arabanın sistemi ile iletişimi kaybetti. Acele işe şeytan karışır, uzayda bile,
İşin yavaş ilerlemesinin başlıca nedeni ben sürekli evde oturamıyorum. Maalesef benim çalışmaya devam etmem gerekiyor. Şimdilik gün aşırı çalışıyorum. Bu yüzden sık sık motivasyonum bozuluyor. Ama yılmak yok, çalışmaya devam...
Marsa insan gitmeden bir halt başıma gelecek diye endişeliyim o yüzden taktım...:lol:
Hayat kısa, işlerin yarım kalmasını istemeyiz.
İş konusunda da kolaylıklar dilemekten başka katkı yapamayız.
Kendine dikkat et (corona)

Mehmet hocam, kaplama konusundaki sorularım sizi neden rahatsız etti anlayamadım.Forumun amacı bilgi alışverişinde bulunmak değil mi?

"kaplama konusundaki sorularım sizi neden rahatsız etti" Anlayamadım... Bunu nereden çıkardınız?:rolleyes:
Buradaki gönderinizden öyle algıladım.Yanılıyor muyum acaba?

Yanılıyorsunuz... Bu ortamda insanların sadece forum arkadaşı olamaktan öte fazlası olabileceğini ve konularında biribirlerine espri yapabileceklerini bilmelisiniz. Ayrıca kendi açımdan bu hobi ile ilgili hiç bir konuda rahatsızlık söz konusu olamaz. Bilginin her daim alınması gerekir.

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Yanılıyorsunuz... Bu ortamda insanların sadece forum arkadaşı olamaktan öte fazlası olabileceğini ve konularında biribirlerine espri yapabileceklerini bilmelisiniz. Ayrıca kendi açımdan bu hobi ile ilgili hiç bir konuda rahatsızlık söz konusu olamaz. Bilginin her daim alınması gerekir.
O konuda hemfikirim hocam.Özel mesajdaki konuşmamızda belirttiğim gibi 7.sayfadaki soruma binaen yazdığınızı düşünmüştüm.Yani yanılmışım.Elbette forum arkadaşından fazlasıyız bu ortamda bir aileyiz.Benden yana problem yok içiniz rahat olsun.Yanlış anlaşılmadan dolayı kendi adıma tekrar özür dilerim.Saygılarımla.:)
Tamer Corona falan mı oldun da alınganlık başgösterdi! :)
Problem yok Sümer abi, ben yanlış algılamışım.Mehmet hocam ile özelden de konuştuk, konu netliğe kavuştu.:)

Allam! Kafayı yiycem ya! Nedir benim şu kanadı sökmeden pillerin çıkartılıp takılması için gereken kapaklardan çektiğim ya.....
Nereye nasıl bir kapak yapsam pilleri kanadı her seferinde sökmeden çıkartıp takmak için?

Ne olur bi fikir verin, yoksa "Mehmet Ali beyyy, nolur yardım edinnn...." diye bağıracağım!

Birincisi, bu uçağı tek parça olarak mı getirip götürüyorsun? Arabaya koyarken kanadı sökmüyor musun? Ya da alanda mı bırakıyorsun? Eğer öyleyse pilleri sökmeyi düşünmek yerine balans uçlarından dışarıya şarj uzantısı yapsan daha mantıklı olmaz mı?
İkincisi, uçağın onarım sonrası CG durumu belli değil. Pillerin yerleri tam olarak belli oldu mu? Yerleri belli değilse kapak planlaması mantıklı olur mu?

Pili koymanız gereken yer belli olduktan sonra tabii...
Ön tarafa yakın olursa; Piper'ın orijinal kapı sistemi çok güzel. Yarısı aşağı yarısı yukarı açılır tip... Ayrıca pek bir ölçekli (scale) olur tadından yenmez. Ama tabi mümkün mü, -uğrştırır- uğraşır mısınız bilemiyorum...
Arkaya doğru yerleştirecek olursanız; gövdenin altındaki durum nedir? Boş mu yoksa kapak açılabilecek balsa mevcut mu?
Tabi soketleri dışarı vermek de çok pratik...
Ben şahsen bu tür durumlardan pek üşenmiyorum. Bu halen bir seçenek aslında:D

Tipinden nefret etsem de uçuşundan büyük keyif aldığım Nitro yakıtlı Piper uçağımın son uçuşunda; havadayken motor düzensiz çalışmaya başladı. İnişi müteakip kontroller sırasında farkettim ki motoru bağladığım aparat ateş duvarından gevşemiş. İki civata arka taraftaki tırnaklı somunlarından yalama olmuş (zannettim). Tırnaklı somunlara ulaşmak için depoyu, depoyu sabitleyen dahta çubukları, alıcı tabelasını vs sökmek zorunda kaldım. Zaten kaplamayı da sevmiyordum, sökmüşken tamamen soyayım da girişmişken kaplamayı da yenilerim, sökerken çatlak olduğunu farkettim, tırnaklı somunların dahtayı oyduğunu gördüğüm ateş duvarını da yenilerim diye düşündüm.
Ama fotolardaki renk farkından da görülebileceği gibi uçağın ön kısmı bol miktarda hintyağını içmiş! Kaplamayı kolayca söktükten sonra ateşduvarını hiç ama hiç zorlanmadan yerinden çıkardım. Yapıştırıcı namına bir şey kalmamış. Birazcık zorlayınca ön kısımdaki hemen hemen her türlü birleşim yeri ayrıldı. Yeni ateşduvarını kestim kesmesine ama yapıştırıcının işe yarayacağına sanmıyorum, zira dahtayı defalarca aseton ve alkol ile sildiğim halde hala vıcık vıcık yağlı. Sünger gibi içmiş resmen.
Dahtayı yağdan arındırmanın bir yolunu bulamazsam uçağı çöpe atacağım.
Var mı bu konuda bilgisi / tecrübesi olan?

Renk farkına dikkat :

Pimtaş pvc temizleyici var ama dikkatli olun yanıcı bir malzeme yağlı kısımları onun içine sokup bekletin ara sıra hafifçe sallayın çok etkili bir temizleyicidir ve uçuculuğu fazladır
Tipinden nefret etsem de uçuşundan büyük keyif aldığım Nitro yakıtlı Piper uçağımın son uçuşunda; havadayken motor düzensiz çalışmaya başladı. İnişi müteakip kontroller sırasında farkettim ki motoru bağladığım aparat ateş duvarından gevşemiş. İki civata arka taraftaki tırnaklı somunlarından yalama olmuş (zannettim). Tırnaklı somunlara ulaşmak için depoyu, depoyu sabitleyen dahta çubukları, alıcı tabelasını vs sökmek zorunda kaldım. Zaten kaplamayı da sevmiyordum, sökmüşken tamamen soyayım da girişmişken kaplamayı da yenilerim, sökerken çatlak olduğunu farkettim, tırnaklı somunların dahtayı oyduğunu gördüğüm ateş duvarını da yenilerim diye düşündüm.
Ama fotolardaki renk farkından da görülebileceği gibi uçağın ön kısmı bol miktarda hintyağını içmiş! Kaplamayı kolayca söktükten sonra ateşduvarını hiç ama hiç zorlanmadan yerinden çıkardım. Yapıştırıcı namına bir şey kalmamış. Birazcık zorlayınca ön kısımdaki hemen hemen her türlü birleşim yeri ayrıldı. Yeni ateşduvarını kestim kesmesine ama yapıştırıcının işe yarayacağına sanmıyorum, zira dahtayı defalarca aseton ve alkol ile sildiğim halde hala vıcık vıcık yağlı. Sünger gibi içmiş resmen.

Renk farkına dikkat :

Merhaba pimtaş pvc temizleyici kullanın yağları mükemmel temizliyor sonrasında tekrar syapıştırıcıları sağlamlamanız gerekir

Renk farkına dikkat :

Pimtaş pvc temizleyici sorunu çözer diye düşünüyorum fevkalade uçucu ce yanıcıdır dikkatli olun yağlı kısımları daldır a yolu ile temizliyebilir.