Piper modelimi çöpe atmak üzereyim!

Deniz Tanrıverdi

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Tipinden nefret etsem de uçuşundan büyük keyif aldığım Nitro yakıtlı Piper uçağımın son uçuşunda; havadayken motor düzensiz çalışmaya başladı. İnişi müteakip kontroller sırasında farkettim ki motoru bağladığım aparat ateş duvarından gevşemiş. İki civata arka taraftaki tırnaklı somunlarından yalama olmuş (zannettim). Tırnaklı somunlara ulaşmak için depoyu, depoyu sabitleyen dahta çubukları, alıcı tabelasını vs sökmek zorunda kaldım. Zaten kaplamayı da sevmiyordum, sökmüşken tamamen soyayım da girişmişken kaplamayı da yenilerim, sökerken çatlak olduğunu farkettim, tırnaklı somunların dahtayı oyduğunu gördüğüm ateş duvarını da yenilerim diye düşündüm.
Ama fotolardaki renk farkından da görülebileceği gibi uçağın ön kısmı bol miktarda hintyağını içmiş! Kaplamayı kolayca söktükten sonra ateşduvarını hiç ama hiç zorlanmadan yerinden çıkardım. Yapıştırıcı namına bir şey kalmamış. Birazcık zorlayınca ön kısımdaki hemen hemen her türlü birleşim yeri ayrıldı. Yeni ateşduvarını kestim kesmesine ama yapıştırıcının işe yarayacağına sanmıyorum, zira dahtayı defalarca aseton ve alkol ile sildiğim halde hala vıcık vıcık yağlı. Sünger gibi içmiş resmen.
Dahtayı yağdan arındırmanın bir yolunu bulamazsam uçağı çöpe atacağım.
Var mı bu konuda bilgisi / tecrübesi olan?

Renk farkına dikkat :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
  • Şaşırdım
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Abi malesef o kadar içine işlemiş yağı makul bir yöntemle atman mümkün değil :( uçağı çok seviyorsan, değer sersen kuru kalan yere kadar kes, kestiğin parçaları şablon olarak kullanıp yeni parçalarla yeniden yap derim.
Yok değmez dersen buyrun viking törenine...

Abi malesef o kadar içine işlemiş yağı makul bir yöntemle atman mümkün değil :( uçağı çok seviyorsan, değer sersen kuru kalan yere kadar kes, kestiğin parçaları şablon olarak kullanıp yeni parçalarla yeniden yap derim.
Yok değmez dersen buyrun viking törenine...

Viking töreni mi? Bu şekilde düşünmemiştim bu uçağın sonunu....
Planı olsa yeni bir gövde yapmaya cesaret ederdim belki ama bununla uğraşmam artık. Her dokunduğumda vıcık vıcık yağ oluyor ellerim. Keşke bir dahta arındırma işlemi gibi bir şey olsa: mesela bir banyo yöntemiyle yağ dahtadan uçup gitse....

Viking töreni mi? Bu şekilde düşünmemiştim bu uçağın sonunu....
Planı olsa yeni bir gövde yapmaya cesaret ederdim belki ama bununla uğraşmam artık. Her dokunduğumda vıcık vıcık yağ oluyor ellerim. Keşke bir dahta arındırma işlemi gibi bir şey olsa: mesela bir banyo yöntemiyle yağ dahtadan uçup gitse....

Benim bildiğim bir yöntem yok abi, bilen varsa ben de öğrenirim... zamanında benim de başıma geldi bir modelde, haince sızmış yağ, firewallun yapışma yüzeylerinin tamamı kendini bıraktı bir inişte. Ne yaptıysam temizleyip sağlam bir şekilde geri yapıştıramadım. En son burnu komple kesip yenisini yapmıştım. Belki son bir çare olarak yeşil (orta) zap CAponu deneyebilirsin, o meret yağlı yüzeylerde de tutunuyor bir yere kadar...

Olaya sadece yağdan arınma olarak bakarsak, balata spreyi yağın gözünün yaşına bakmaz. Fiyatı da makuldür. Ulaşabildiği yerde yağ falan bırakmaz, ama tahtanın her zerresi yağ doluyken, sprey ne kadarına ulaşabilir emin değilim.

Aman üstad! Viking töreni falan diyorlar... Çöp möp ! asla:eek: Gaza gelmeyin sinirle lütfen:)
O uçağın görünen bir sorunu yok ateş duvarından başka. Sizi biraz atölye çalışması bekliyor o kadar. Yazık olur bence...:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Deniz bey, bu saatten sonra faydası olmaz ama, modelin bu kısımlarını daha önceden yapılan, yağdan koruyacak bir boya/vernik bir şey yok muydu?

• Beğen
Tepkiler: Erokan Günel
Modeli atmadan önce, nacizane önerim; Uçağın yağ emmiş olan kısmını "perlit" denilen malzemenin içerisine koymanız, yada o kısmı perlit ile kaplamanız.
İşe yarayacağını düşünüyorum. (betondaki yağı bile emiyor) talaş gibi bir malzeme.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Olaya sadece yağdan arınma olarak bakarsak, balata spreyi yağın gözünün yaşına bakmaz. Fiyatı da makuldür. Ulaşabildiği yerde yağ falan bırakmaz, ama tahtanın her zerresi yağ doluyken, sprey ne kadarına ulaşabilir emin değilim.

Abi balata spreyi dediğin gibi yağı parçalar ama çalışma prensibi bir nevi sabun/deterjan gibidir, yani işini yaptıktan sonra (yağların parçalanması) bir nevi durulamaya gerek vardır ki yağlar ortamdan uzaklaşsın. Spreyi arabanın frenlerınde kullandığında otomatik olarak bu durulama/akıp gitme işinide kendisi hallediyor, ama dediğin gibi iliklerine kadar yağ emmiş bir dahta yapısı söz konusu olduğunda ilk olarak spreyin etken maddelerinin de o iliklerin içine kadar işlemesi gerekir ki bu maddelerin çoğu hayli uçucu olduğu için (işin büyük çoğunluğunu asetonun yaptığını unutmamak gerek) daha o iliklere ulaşma yolunun yarısını görmeden uçar giderler gibime geliyor. Hadi diyelim ulaştılar ve yağı çözdüler/parçaladılar, bu sefer de geriye doğru yolculuk yapıp yağı o iliklerden dışarı atmak gerekecek, o kısmı nasıl olacak? Hadi diyelim kesin kararlıyız o yağı sökmekte, bastıkbalata spreyini, sel oldu akıyor, yağlar da beraberinde, ama bu metal değil ki dahta, onun da bir canı var, bu kadar kimyasalı yiyince o dahtadan hayır gelecek mi? Akılda deli deli sorular :evil::laugh:

Aman üstad! Viking töreni falan diyorlar... Çöp möp ! asla:eek: Gaza gelmeyin sinirle lütfen:)
O uçağın görünen bir sorunu yok ateş duvarından başka. Sizi biraz atölye çalışması bekliyor o kadar. Yazık olur bence...:saygilar:

Benim terciğim modeli toplamak olurdu zaten, olay firewalldan ibaret değil orası kesin ama benimgözümde yine de çok büyütülecek bir işçilik deyok, yani yapılabilir bence. Hele hele modeli yeniden kaplamak gibi bir işi bile çoktan göze almışsa kişi bu tamirat tadilat koalyca yapılır :thumbup:

Deniz bey, bu saatten sonra faydası olmaz ama, modelin bu kısımlarını daha önceden yapılan, yağdan koruyacak bir boya/vernik bir şey yok muydu?

Yukarıda bahsettiğim tecrübe sonrasında, ARF model bile toplasam (evet şaşırmayın bazen oluyor) motor ve yakıt deposu kısımlarını epoksi ile kaplamayı alışkanlık haline getirdim...

:eek: Deniz abi şuan fotoğraflardan eşgalini tespit edemiyorum. Sana zahmet bunu yapan motor ve yakıtı buraya yazabilir misin ?

Bir kenara uzak durulacak 1001 şey kitabıma mutlaka eklemeliyim. :laugh:

Bir yerlerde duymuştum, yakıt karışımını yaparken bazı uçakçılar hint yağının içerisine nedendir bilinmez alkolde koyuyorlar abi. :evil: Yanıyormuş falan diyorlar ama bence tamamen hurafe :lollol: :lol: :lol:

Bence uçak pek çöpe atılırmış gibi değil. Bir kenara bırakıp heliye geçmek yeterli bir çözüm olur. ;D

Not : Hint yağı dost görünür ama her zaman dost değildir. :p

Son düzenleme:
Taam ya, taam! Beni ikna ettiniz, çöpe atmayacağım! Sümer abi de bana akşam güzel bir fikir verdi: tuttuğu kadar yapıştırıcıyı uygulayarak normal bir şekilde tamir edip, köşelerde biri iki tane vida destekli ilave destekler yapıp, üzerine komple 1 mm balsa kaplama gibi bir fikir. Yukarıda önerdiğiniz hemen hemen herşeyi etraflıca bir düşünüp deneyeceğim. Sonucu elbette ki bildiririm.

Abi balata spreyi dediğin gibi yağı parçalar ama çalışma prensibi bir nevi sabun/deterjan gibidir, yani işini yaptıktan sonra (yağların parçalanması) bir nevi durulamaya gerek vardır ki yağlar ortamdan uzaklaşsın. Spreyi arabanın frenlerınde kullandığında otomatik olarak bu durulama/akıp gitme işinide kendisi hallediyor, ama dediğin gibi iliklerine kadar yağ emmiş bir dahta yapısı söz konusu olduğunda ilk olarak spreyin etken maddelerinin de o iliklerin içine kadar işlemesi gerekir ki bu maddelerin çoğu hayli uçucu olduğu için (işin büyük çoğunluğunu asetonun yaptığını unutmamak gerek) daha o iliklere ulaşma yolunun yarısını görmeden uçar giderler gibime geliyor. Hadi diyelim ulaştılar ve yağı çözdüler/parçaladılar, bu sefer de geriye doğru yolculuk yapıp yağı o iliklerden dışarı atmak gerekecek, o kısmı nasıl olacak? Hadi diyelim kesin kararlıyız o yağı sökmekte, bastıkbalata spreyini, sel oldu akıyor, yağlar da beraberinde, ama bu metal değil ki dahta, onun da bir canı var, bu kadar kimyasalı yiyince o dahtadan hayır gelecek mi? Akılda deli deli sorular :evil::laugh:

Tekrar söylüyorum :)
Balata spreti uygulamasından sonra bile olabilir :D

PERLİT kullanın :)

Perlit adlı malzemeyi ilk defa duydum. Nedir bu? Nerelerde bulunur?

Çalıştığım fabrikanın, üretim tarafında kullanılan talaşa benzeyen beyaz bir malzeme. Yere dökülen yağların üzerine döküyorlar ve yüksek oranda emiş gücüne sahip.

hırdavatçılarda (sanayi içerisinde olanlar) bulunur. Özğül ağırlığı çok düşük olduğu için 1 kg mı yaklaşık standart a101 , bim vb. poşeti kadar olur.