Uçak için kullanılan kumandalar rc araba içinde kullanılır mı?

Mahmut SÖYLER

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba. flysky fs-i6x kumanda sipariş ettim. Bu kumandayı rc araba için kullanabilir miyim? Throttle gimbal yaylı hale getirilerek kullanmak mümkün olur mu?

Merhabalar. Mümkündür ancak kullanım açısından fikrimce zor olacaktır kullanım açısından.

gazı hatta direksiyonunda sağdaki çubuğa tanımlarsanız arabanın gaz kontrolünü gayet rahat yaparsınız, hem de tek elle kullanırsınız. Eğer illa direksiyon ayrı gaz ayrı elde olsun isterseniz yön servosunu soldaki çubuğa tanımlarsınız sağ el gaz sol el direksiyon şeklinde kullanabilirsiniz. Ben hem araba hem de teknelerimi bu şekilde uçak kumandasıyla kullanıyorum.

3kanal alıcısı ile birlikte araba kumandası aliexpresste yaklaşık 120tl. Ben öyle bişey tercih ettim. Ekstra alıcılar da 36tl adedi... Yurtiçi ikinci el piyasasında veya yerli hobi mağazalarında uygun yollu bir kumanda bulamadım. Yaklaşık 20 günde geldi.

Ek olarak bu dsm2/dsmx çok yaygın olarak kullanılan protokollerden birisi galiba. İ6x için protokol değişikliği yapılabiliyor mu ? Bazı multicopterlerin dsm2/dsmx alıcılı versiyonları flysky ve frsky alıcılı versiyonlarına göre 80 -100 tl daha ucuz. Modül değişikliği yapılan bir Kumanda almak daha mi mantıklıydı?

Cevaplarınız icin çok teşekkürler. Gayet açıklayıcı oldu benim için.
merhaba bu yöntemi kullanarak başarılı oldunuz mu? bende aynı şekilde uçak kumandamı arabada kullanmayı düşünüyorum. Sol kolu yay takıp ortaya çektiğimizde kumanda yarım gaz vermiyor mu? onun için ayrı bir ayar gerekmiyor mu? Teşekkürler

merhaba bu yöntemi kullanarak başarılı oldunuz mu? bende aynı şekilde uçak kumandamı arabada kullanmayı düşünüyorum. Sol kolu yay takıp ortaya çektiğimizde kumanda yarım gaz vermiyor mu? onun için ayrı bir ayar gerekmiyor mu? Teşekkürler

Arabalarda kullanılar ESC'ler ileri geridir. Uçak kumandasını arabada kullanmak için stick orta posizyonda olur. İleri itince araç ileri gider. Bırakınca stick orta konuma gelir ve araç durur. Geri çekince geri. Ayrıca ileri konumda iken aniden geri alırsanız fren yapar.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Arabalarda kullanılar ESC'ler ileri geridir. Uçak kumandasını arabada kullanmak için stick orta posizyonda olur. İleri itince araç ileri gider. Bırakınca stick orta konuma gelir ve araç durur. Geri çekince geri. Ayrıca ileri konumda iken aniden geri alırsanız fren yapar.
Uçakta fırçasız motor ve esc kullanıyordum. fırçasız motor için ileri geri esc oluyor mu fırçalı motor ve ona göre esc mi almalıyım.

Uçakta fırçasız motor ve esc kullanıyordum. fırçasız motor için ileri geri esc oluyor mu fırçalı motor ve ona göre esc mi almalıyım.
İki yönlü fırçasız ECS'ler var bildiğim kadarıyla. Aslında kodda iki satırlık bir ekleme ile olur. :D
Çok yüksek akımlı olmayan (15 - 20 A) ESC'ler için otomobil kullanımına uygun geri vites devresi de mümkün.

Hem fırçalı hemde fırçasız motorların ileri geri escleri mevcuttur. Fakat fırçasıza geçtikten sonra fırçalı esc piyasada bulmak sıkıntılı olmaya başladı.

Motor ile esc arasına röle yada fet ile ters yön devre yapılabilir.

Sümer abi benden hızlı çıktı. Ben yazarken cevaplamış bile.

Çok teşekkür ederim. Bu konularda yeniyim biraz araştırayım dediklerinizi. :) İki satır kod, röle yada fet.