Uçaklarda kumaş kaplama yardım

Harun onay

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar daha önceden kumaş kaplama işlemi yapan var mı yani bildiğimiz kaplama yerine kumaş kaplama nasıl yapılır kumaş özellikleri ne olmalıdır kaplama sonrası uygulanması gerekenler nelerdir biraz araştırma yaptım ama tecrübesi olanlardan yardım almak daha güzel olurdu.

Harun, kaplama yapacağınız modelin kanat açıklığı, inşa malzemesini yazarsanız, daha iyisi bir fotoğraf gönderirseniz sorunuza daha kolay cevap verebiliriz.

Herhalde bu konudan daha derli toplu başka kaynak bulamazsınız. @Özgür Evren Varol hocam saglosun zamanında canlı yayınlar eşliğinde bu konuyu ele almıştı :thumbup:

Herhalde bu konudan daha derli toplu başka kaynak bulamazsınız. @Özgür Evren Varol hocam saglosun zamanında canlı yayınlar eşliğinde bu konuyu ele almıştı :thumbup:

Adminim, Levent bey zaten sormuş, tam olarak neyi neyle kaplamaktan bahsettiğimizi bir anlamak lazım daha iyi yardım etmek için.
Kumaş dediğimiz nedir uçak dediğimiz model midir gerçek midir? Bunlar netleşirse daha iyi yardımcı olabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Abilerim uçak kumaş kaplama 180cm piper cub olacak gerçeğindeki gibi kumaş ile kaplayarak boyamak istiyorum. @Mehmet Kucuksari abi paylaştığın konuyu baştan aşağı okudum ve izledim. Forumu uzun süredir takip ediyorum hemen hemen her konuyu uzunca bir sürede de olsa okudum ama buna uygun bir kaynak bulamadım youtubede izlediğim
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
şu videodaki gibi bir kaplama yaparak üzerini boyayacağım ama kumaş olsun boya öncesi hazırlıklar olsun uygun bir kaynak ve bilgi göremedim.

Harun kardeşim anlatılmaya çalışılan şey şu: Ne aşamadasın? Önce onu bir göster ve ondan sonra ne sormak istiyorsan sor ki ihtiyacına göre cevaplar verilebilsin. Yani uçak kaplanacak halde elinde mevcut mu örneğin?

• Beğen
Sümer abi bu uçağı henüz inşaa etmedim ve eğer kaplama konusunda net bilgilere ulaşamazsam hiç başlamayıp iptal edeceğim farklı bir konuyu denemek istiyorum ve daha önce yapan varsa şu malzemeyle şunu şöyle kullandım şurdan temin ettim şeklinde bir bilgi istiyorum. Mevcutta normal kaplamayla çalışıp yaptığım modeller var farklı bir konuyu deneyimleyip öğrenmek istiyorum.

Sümer abi bu uçağı henüz inşaa etmedim ve eğer kaplama konusunda net bilgilere ulaşamazsam hiç başlamayıp iptal edeceğim farklı bir konuyu denemek istiyorum ve daha önce yapan varsa şu malzemeyle şunu şöyle kullandım şurdan temin ettim şeklinde bir bilgi istiyorum. Mevcutta normal kaplamayla çalışıp yaptığım modeller var farklı bir konuyu deneyimleyip öğrenmek istiyorum.
Peki ama şu durumda sana ne anlatmalarını istiyorsun? Evren Abinin bol videolu anlatımlarını izledin mi? Örneğin onları izleyip notlar alsan ve onları sorsan nasıl olur?

• Beğen
Abi forumu okudum istediğim olay olmadığı için yeni konu açtım. Ben eski usul kaplama istiyorum fiberglass değil

İpek kaplama olabilir tabii, kolay bir kaplama türü. Kağıt kaplama yerine ipek kumaş kullanılıyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İpek kumaş şu sitede var:

Kağıt kaplamayı daha önce thk planörü kaplarken kullanmıştım boyanması için kumaş üzerine ne uygulanıyor yabancı bir forumda ağaç tutkalını biraz sulandırarak kullanıyorlardı farklı bir yöntem var mıdır?

Elektrikli model yapacaksanız yakıt korumalı dop veya boya gerekmez. Nitro motorlu olacaksa yakıt korumalı boya bulmak biraz zor. Yakıt korumalı dop olarak butirat bazlı selülozik vernik gerekiyor. Boya da butirat esaslı selülozik boya olmalı. Epoksi boya da kullanılabilir. Plastik tutkal kaplamada kullanmadım, nedeni de ağırlık yapması.

Model elektrikli mi olacak?

Kağıt kaplamayı daha önce thk planörü kaplarken kullanmıştım boyanması için kumaş üzerine ne uygulanıyor yabancı bir forumda ağaç tutkalını biraz sulandırarak kullanıyorlardı farklı bir yöntem var mıdır?
Haaa tamam yani sen gerçek Piper Cub gibi full kumaş kaplamak istiyorsun...

Elektrikli olacak ama ara hazırlık modeli yapacağımız 60cc benzinli bir motora daha büyük bir model yapılacak.