Uçmuyor

gürhan ortaköy

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba. İlk uçağımı yaptım fakat uçmuyor. Üzerinde 2200kv motor, 40 amp esc, 3s 2200mah lipo var. Ne yapmalıyım?(Uçağın fotoğrafını koymaya çalıştım ama hata veriyor.)

Merhaba :)
Üstadlar cevap vermeden - ki vermeyecekler :)

Uçak nedir - ağırlığı nedir - pervane ölçüsü nedir - kanat yüzey alanı nekadar, kanat aaçıklığı vb. vb. birçok soru geleceği için çok uzayacak.,

Bence ilk mesajını biraz daha detaylandır Gürhan Hocam.

"Kendi uçağımı yapıyorum" Konusundaki (87 numaralı) mesajımda Mustafa YILDIRIM33 arkadaşımızın sorusunu "çok bilinmeyenli denklem gibi bana " diye yazmıştım... Haksızlık etmişim. :( Üzüldüm şimdi. ;)
Gürhan Ortaköy. farklı fotoğraf yükleme imkanları var. Öneri almak için teknik bilgileri detaylandırabilirsin

• Beğen
Tepkiler: gürhan ortaköy
Merhaba :)
Üstadlar cevap vermeden - ki vermeyecekler :)

Uçak nedir - ağırlığı nedir - pervane ölçüsü nedir - kanat yüzey alanı nekadar, kanat aaçıklığı vb. vb. birçok soru geleceği için çok uzayacak.,

Bence ilk mesajını biraz daha detaylandır Gürhan Hocam.
Uçakt tiny trainer. Kanat açıklığı 1 metre, ağırlığı pil de dahil yaklaşık 700 gram. Pervane ölçüsü 11x7

Uçak tiny trainer. Kanat açıklığı 1 metre, ağırlığı pil de dahil yaklaşık 700 gram. Pervane ölçüsü 11x7
Yahu kendimi sorgu hakimi gibi hissettim. Senden bilgi almak çok zor. Maaşallah ağzın çok sıkı... Nihayet bu bilgiler geldi ama yetmiyor.
700 gram uçağa 2200 mAh pil bana biraz fazla geldi. Sanki o uçak 2S ve daha düşük kapasiteli bir pille uçar gibime geliyor. 3S 2200 mAh bir pil 150 - 200 gram arasında. Yani uçağın pilsiz ağırlığı 500 gram kadar. Bence pil seçimi uygun değil...
Ama...
Lütfen bir de "uçmuyor" dediğin şeyi biraz daha açar mısın.
Örnekler...
- Yerde koşturuyorum, elevatörü çekiyorum ama havalanmıyor.
- Yerde koşarken hızlanmıyor.
- Elden ileriye doğru atıyorum, yere çakılıyor
- Havalanıyor ama kontrol edilemiyor
- ...

2200kv motoru piyasada bolca bulunan uygun fiyatlı sarı motor olarak tahmin ediyorum. 2200kv bir motora 11x7 pervane olmaz. O modeli 3 kanallı olarak bende yaptım uçurdum güzel uçuyordu ama gövdesi çok küçük olduğundan 2200mah lipo sığmamıştı. Yanlış hatırlamıyorsam 1300mah lipo takmıştım. Siz pili nereye taktınız?

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
2200kv motoru piyasada bolca bulunan uygun fiyatlı sarı motor olarak tahmin ediyorum. 2200kv bir motora 11x7 pervane olmaz. O modeli 3 kanallı olarak bende yaptım uçurdum güzel uçuyordu ama gövdesi çok küçük olduğundan 2200mah lipo sığmamıştı. Yanlış hatırlamıyorsam 1300mah lipo takmıştım. Siz pili nereye taktınız?
Zaten 11x7 dediğin 0.46'lık hatta 0.55'lik nitro motorun pervanesi. O motorla 2 - 3 kg uçak uçuyor...

• Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt
Gürhan eğer o motoru kullanmak istiyorsan önce anlaşalım. ;) pervaneyi 6 inç seviyelerine indir. (3s PİL) veya 7 inc yapalım (2S )ile. Zaten 11 inc pervanenin tork etkisi zavallı 1 mt. kanat için fazla gelir gibi.
Arkadaşların da yazdıkları gibi pil de o boyut model için gereksiz ağır gelir. 1100-1300 mAh civarı edinirsen iyi olur.

Pil 18650 lipo pillerden

Gürhan eğer o motoru kullanmak istiyorsan önce anlaşalım. ;) pervaneyi 6 inç seviyelerine indir. (3s PİL) veya 7 inc yapalım (2S )ile. Zaten 11 inc pervanenin tork etkisi zavallı 1 mt. kanat için fazla gelir gibi.
Arkadaşların da yazdıkları gibi pil de o boyut model için gereksiz ağır gelir. 1100-1300 mAh civarı edinirsen iyi olur.
Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Yahu kendimi sorgu hakimi gibi hissettim. Senden bilgi almak çok zor. Maaşallah ağzın çok sıkı... Nihayet bu bilgiler geldi ama yetmiyor.
700 gram uçağa 2200 mAh pil bana biraz fazla geldi. Sanki o uçak 2S ve daha düşük kapasiteli bir pille uçar gibime geliyor. 3S 2200 mAh bir pil 150 - 200 gram arasında. Yani uçağın pilsiz ağırlığı 500 gram kadar. Bence pil seçimi uygun değil...
Ama...
Lütfen bir de "uçmuyor" dediğin şeyi biraz daha açar mısın.
Örnekler...
- Yerde koşturuyorum, elevatörü çekiyorum ama havalanmıyor.
- Yerde koşarken hızlanmıyor.
- Elden ileriye doğru atıyorum, yere çakılıyor
- Havalanıyor ama kontrol edilemiyor
- ...
Gücü yükselmeye yetmiyor