Uçuş yasağı olan illerde haftasonu uçuşları için nasıl izin alınabilir ?

İlgi Alanı
Uçak
Biz Ispartada hafta sonları bir iki kişi kadar uçuş yapıyoruz havalar müsade ederse. şimdi diğer valilikler gibi burasıda
uçuşları nerede olursa olsun izne bağladı. burada resmi bir pistimiz olmadığı için şehir dışında müsait yerleşim yeri olmayan yerleri kullanıyoruz.

uçuş izni ile ilgili siz diğer illerde nereden izin alarak uçuş yapıyorsunuz öğrenmek istiyorum? biz buradan izin alacak olursa hangi yetkili makamlardan izin almalıyız?

Zamanında biz de benzer sorunları Kocaelinde yaşıyorduk Ayhan bey. Gerçekten zor bir durum.

Zorluğu da ülkemizde bir şeyleri yasaklamak çok kolay. Ama ondan sonraki süreç yani izin süreci ne yazık ki sağlıklı ve düzgün çalışmıyor. Kimse sorumluluk almak istemediği için kime başvurursanız, o başkasına topu paslıyor ve sonuç alınamıyor ne yazık ki :(

Bizler o zamanlar şöyle bir yol izledik. Kime başvurulması gerektiğini biz de bulamadık. O yüzden THK’den her ne kadar resmiyeti olmasa da uçuş sertifikası aldık. Tüm modellerimizi kayıt ettirip birer çıktılarını yanımıza aldık. Uçuş alanı olarak sizin gibi kimsenin görmeyeceği, boş lokasyonlara gittik. Çok şükür o dönemde herhangi bir şikayet olmadığı için sorun yaşamasdık. Şayet Jandarma falan gelseydi elimizdeki belgeler ile durumu anlatmaya çalışacaktır. Elbet bu durumda nasıl bir sonuç alırdık bilemiyoruz.

Konunun resmî boyutlarını ise bu konuyu yakından takip eden arkadaşlarımız, başta @İzzet Camcıoğlu olmak üzere bilgisi olan arkadaşlarımız paylaşacaktır diye düşünüyorum.

bize burada yer tahsis edeceklerdi belediyeye başvuruda bulunduk ondan da bir şey çıkmadı o nedenle şu anda ekipte istek yok. bu tür yasaklarda tuz biber olunca sanırım artık dağılır gideriz diye düşünüyorum.

Merhabalar Ayhan bey öncelikle böyle haberler çok üzücü gerçekten. Bu noktada normalde izin almanız gerekmeyen durumlar belli, şehir dışında insan olmayan yerde talimatname açısından uçuşunuza bir engel yok. Zaten yine talimatnamede belirtildiği gibi hobi amaçlı uçuş kurallarına uyduğunuz sürece izin almanız gerekmiyor. Ancak tabi yetkili merciler tarafından bulunduğunuz bölgedeki tüm uçuşlar yasaklanmışsa bu durumda pek fazla seçenek kalmıyor. Bence izin almak için yapacağınız başvurular ne yazık ki olumlu dönmeyecektir. Bunun sebebide izin verecek mercilerin konu hakkında yeterli bilgisi olmaması diye düşünüyorum. Benim tavsiyem belediyeden izin almak yerine yasaklı bölgeleri öğrenmeye çalışmak olacaktır. Bir dağ başında insana araca yerleşime uzak bir bölgede kayıtlı insansız hava aracınız ile birlikte uçuş yapmanız sorun olmaması gerekiyor. En azından benim konu hakkında en son bilgim bu yönde. Bununla ilgili sivil havacılık resmi sitesi üzerinden iha bölümünün iletişim numarası ile ulaşmanız mümkün. Bir de şansınızı orada deneyebilirsiniz diye düşünüyorum :( Umarım bu sorunlar en kısa sürede çözülmüş olur...

Valla benim için uçuş izni en son problem , modellerim kayıtlı, pilot kaydım da var , ama bende ne uçacak zaman , ne heves ,ne de istek kalmadı.Kendimi bitmiş gibi hissediyorum , bunun psikolojik bir karşılığı var mı , varsa aranızda bir psikolog bana bir yardım etsin lütfen ??

Sevgili Ayhan

Uçuş izni talebi ile ilgili önceki başvurularımdan birinin örneğini aşağıda inceleyebilirsiniz. Müracaatınızın eksik kalmaması adına belirtilen hususlar ile ilgili bilgilerin eksiksiz sunulması izin alım sürecini hızlandırabilir. Bu izin talebim olumlu yönde cevap bulmuş idi.

Sevgi ve saygılarımla

Şakir POLAY

Ekli dosyalar

• iha uçuş izni 171020.pdf
    127.1 KB · Görülme: 65
Uçuş izni talebi ile ilgili önceki başvurularımdan birinin örneğini aşağıda inceleyebilirsiniz. Müracaatınızın eksik kalmaması adına belirtilen hususlar ile ilgili bilgilerin eksiksiz sunulması izin alım sürecini hızlandırabilir. Bu izin talebim olumlu yönde cevap bulmuş idi.
Peki bu talebi nereye yapmıştınız Şakir hocam ?

Bir de sizin talep tek seferlik bir durum. Burada ise sürekli ve düzenli bir uçuş için izin alma durumu söz konusu.

Valla benim için uçuş izni en son problem , modellerim kayıtlı, pilot kaydım da var , ama bende ne uçacak zaman , ne heves ,ne de istek kalmadı.Kendimi bitmiş gibi hissediyorum , bunun psikolojik bir karşılığı var mı , varsa aranızda bir psikolog bana bir yardım etsin lütfen ??
Kardeşim az daha dayan. Mayıs’da yapılacak THK şenliğine gelir, seni bir güzel şarj ederiz yeniden :)

öncelikle merhaba herkese uçuş izni için shgm üzerinden başvuruda bulunmanız gerek o başvuru zaten direk vaklilik makamının yada kaymakamlık makamının yetkilendirdiği personelin shgm modülüne düşecektir onlarda harita üzerinden kontrol edeceklerdir izin talebiniz gizli yasaklı bölge katagorisine girmiyorsa eğer sizin kendi durumunuz değerlendirilecek iyi niyetli pilotlara genelde izin veriliyor aynı şekilde izin onaylandığında sizin shgm modülünüze düşecek tekrar fakat personel modüllerine yetki daha tanınmadığı için bir yada 2 hafta gibi bir süre beklemeniz gerekecek bunun için valilik yada kaymakamlığa dilekçeyle başvuru yapsanız bile sizden sghm onay belgesi isticektir aşağıda daha önce forumda mesut arslan tarafından paylaşılan bir link paylaşıcam ordan bölgelerin durumunu görebilirsiniz serbest yasaklı veya gizli yasaklı ona göre bakıp bir yol izleyebilirsiniz.

Notam sayfası:

Abi sana şöyle sağlam modelci ortamı lazım, tek başıma olsam bende uçmak istemem heralde bir süre sonra?

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Günaydın , hakan bey nerdeyseniz bulunduğunuz ortamı arasıra değiştirin valla bizimde içimizi karartacaksınız,
arasıra göl dağ yürüyüşleri yapın belki iyi gelir,

Arkadaşın dediği gibi havalanı vede askeri olursa 9km kare bir daire içerisinde izinli izinsiz tüm uçuşlar yasak ,
uçmak içinde SHGM den kayıt olunarak izin alınabiliyor sevgilerimle

• Beğen
Hakan bey bizim modellerde iha da kayıtlı olarak geçiyoruz. Hatta bir seferinde çok ses var diye şikayet ettiler. bulunduğumuz noktaya 500 mt ilerde bir arkadaş yüzünden polis geldi bize gpt yaptı sağolsunlar. bizde de heves pek kalmadı :(

• Beğen
Merhabalar Ayhan bey öncelikle böyle haberler çok üzücü gerçekten. Bu noktada normalde izin almanız gerekmeyen durumlar belli, şehir dışında insan olmayan yerde talimatname açısından uçuşunuza bir engel yok. Zaten yine talimatnamede belirtildiği gibi hobi amaçlı uçuş kurallarına uyduğunuz sürece izin almanız gerekmiyor. Ancak tabi yetkili merciler tarafından bulunduğunuz bölgedeki tüm uçuşlar yasaklanmışsa bu durumda pek fazla seçenek kalmıyor. Bence izin almak için yapacağınız başvurular ne yazık ki olumlu dönmeyecektir. Bunun sebebide izin verecek mercilerin konu hakkında yeterli bilgisi olmaması diye düşünüyorum. Benim tavsiyem belediyeden izin almak yerine yasaklı bölgeleri öğrenmeye çalışmak olacaktır. Bir dağ başında insana araca yerleşime uzak bir bölgede kayıtlı insansız hava aracınız ile birlikte uçuş yapmanız sorun olmaması gerekiyor. En azından benim konu hakkında en son bilgim bu yönde. Bununla ilgili sivil havacılık resmi sitesi üzerinden iha bölümünün iletişim numarası ile ulaşmanız mümkün. Bir de şansınızı orada deneyebilirsiniz diye düşünüyorum :( Umarım bu sorunlar en kısa sürede çözülmüş olur...
İzzet bey ilginiz teşekkür ediyorum sivil havacılık ile hiç görüşmedim ulaşabilirsem birde o kurumla görüşelim bakalım nasıl olacak...

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Kardeşim az daha dayan. Mayıs’da yapılacak THK şenliğine gelir, seni bir güzel şarj ederiz yeniden :)
İnşallah kardeşim , baya bunaldım bu aralar,çok iyi gelir doğrusu

Hakan bey bizim modellerde iha da kayıtlı olarak geçiyoruz. Hatta bir seferinde çok ses var diye şikayet ettiler. bulunduğumuz noktaya 500 mt ilerde bir arkadaş yüzünden polis geldi bize gpt yaptı sağolsunlar. bizde de heves pek kalmadı :(
Yapsın abi , şikayet eden utansın, siz madem uçuyorsunuz , bizim plaja akıverin, orda kimse karışmaz , bahaneyle bende kaçarım :)

Günaydın , hakan bey nerdeyseniz bulunduğunuz ortamı arasıra değiştirin valla bizimde içimizi karartacaksınız,
arasıra göl dağ yürüyüşleri yapın belki iyi gelir,

Arkadaşın dediği gibi havalanı vede askeri olursa 9km kare bir daire içerisinde izinli izinsiz tüm uçuşlar yasak ,
uçmak içinde SHGM den kayıt olunarak izin alınabiliyor sevgilerimle
Yazdıklarım moral bozuyorsa özür dilerim Mesut bey , mesele sadece dağ dere tepe meselesi olsa hallederim ama , genel bir moral bozukluğu oluştu bende, mesela 4S 2200 mah bir pili bile nasıl? iki katına mal olmadan alabilirim inanın bilmiyorum , yine de foruma negatif verdiysem tekrar özür dilerim.
Sadece pazar günü boş kalıyorum , o da kışın genellikle hava bozuk oluyor, ev işleri de girince araya , yaş da haddine vardı zaten , atlayıp bir yerlere kaçamıyoruz , kapandık kaldık yani....