Ufak ama bence önemli bir rica

Özgür Öztürk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Genelde benim gibi yeni sayılan veya ilk defa RC ( radio control / Radyo kontrol ) hobisine başlayan arkadaşlar için oldukça önemli basit bir konu üzerine böyle bir başlık açtım . Belki daha evvel böyle bir sohbet geçmiştir veya bu işle uzman arkadaşlar mutlaka bu problemleri daha evvel yazmışlardır bu forumlarda .

Benim ricam RC hobilerinin kendi alanlarında uzman olan arkadaşlardan olacak . Genelde bu hobiye yeni başlayan arkadaşların en büyün sıkıntısı var olan tanımlamaların veya terimlerin ne olduğunu bilmemek veya bu tanımlamaları hiç görmemiş duymamış olmak . Böyle durumlarda forumların içinde çok fazla bilgi olduğu için başlıkları okurken bilgiye boğulmak ve başlıkların altında daha yeni daha çok kafa karıştıran yeni tanımlamalar ve terimlerle karşılaşmak oluyor .

Benim rica işte bu noktada başlıyor . Basit bir örnekle anlatmam gerekirse ;

Bir arkadaşın FClerle ilgili bilgi almak veya kendi FC si ile ilgili bişeyler araştırmak için forumda dolaştığını vefakat bilgi içinde yeni bilgiler bulduğu için okumaktan daha kolay soru sorup direk bilgi alma amaçlı başlık açmayı tercih ettiğini varsayalım . Böyle durumlarda konunun uzmanı arkadaşların direk link vermeleri ve kişiyi okumaya yönlendirmeleri tabi en mantıklı durum gibi geliyor . İşte sorunda burada başlıyor .

Hemen yukarıda FC yazdım . Oysaki FCnin ne olduğunu herkesin bildiğini düşünerek yazdım . Eğer FC nin yanına " ( Flight Controller ) " yazsaydım ve hemen yanına da FC ile ilgili bilgilerin olduğu thread ( konu başlığı ) linkini koysaydım büyük ihtimalle basit bir konuda cevap arayan arkadaş bu yazıyı okurken bile soru sormadan önce verilen linke( bağlantıya ) tıklar ve mutlaka oradakileri okur .

Evet biraz zahmetli bir durum olabilir bu . Yani her yazdığınız yazıda detay vermek , linklere yönlendirmek biraz zahmetli olabilir ama en azından burada bilgi paylaşmış arkadaşların bilgileri yazılı tarihlerde gömülü kalmamış olur, emek verip detay anlatmış , ince bilgiler vermiş arkadaşların emekleri boşa gitmemiş olur .

Mesela bir racerquad ( racer quadqopter ) toplamış olan uzman arkdaşımızın , hangi parçayı neden seçtiğini , o parçaların uyumlu olduğu parçalara link vermesi veya alternatif olan parçaları yazması , pil seçimini nasıl yaptığını anlatması veya forumlarda varsa pil seçiminin nasıl yapıldığını anlatan şablonun linklerini paylaşması , frame ( gövde ) seçimi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve hatta bu işte işin asıl olan kısmının her bir parçanın ağırlığının hesaplanmasının olduğunu yazması bile racer quad yapmak isteyen bir arkadaşın aklındaki soruların neredeyse tamamını cevaplar ve yeni bir konu başlığı açmadan sorularının cevaplanmasına vesile olur .

9 yıl sonra bu hobiye yeniden başlamış ve foruma yeni üye olmuş biri olarak , üye olduğum günden beri her gün en az 3 saatimi bu forumdaki bilgileri okumak , kaçırdığım bilgileri forum içinde aratmak veya internette aramakla geçirdim . Her gün yeni bir bilginin paylaşıldığı aynı zamanda da her gün yeni bir teknolojinin üretildiği bir dönemde bence en önemli sıkıntı bilgilin istenilen bilginin ulaşılabilirliğinin zor olması , ulaşılmış olunması durumunda da o bilginin doğruluğunun doğru olup olmadığının muğlak olmasıdır .

Hayırlı pazarlar dilerim .

Saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Ara penceresine yazılınca konular listeleniyor. Yeni başlayanlar için indeks de var. Her konuda yeni başlayanları düşünerek link vermek zor olur.

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Özgür bey forumumuzda "Linkler" butonu altında "Forum İçerik" isimli güzel bir linkimiz var. Bu link ile forumun genel indeksine, oradan da her bölüm için ayrı ayrı düzenlenen index sayfalarına ulaşılabiliyor. Forumlarda görmeye alışık olmadığımız bu uygulama adminimiz @Mehmet Kucuksari tarafından yoğun emek harcayarak ortaya kondu ve sürekli güncellenerek güne ayak uydurmasına çalışılıyor.
Forum kullanımı ile ilgili tüyolar, bu ve benzeri bir çok uygulama zaten üye olunduktan sonra gönderilen mesajlarda bulunuyor. Ancak ne yazık ki bir çok yeni arkadaşımız bunları okumaya tenezzül etmiyor, hatta hiçbir şeyi okumaya tenezzül etmiyor ve ilk fırsatta yeni konuyu açıyor.

Dediğiniz gibi, bu hobi hergün değişen ve gelişen yeni teknolojiler içeriyor ve bunlara hızla ayak uydurmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Ayrıca çok dallı budaklı konular, birbirine bağımlı ve bağımsız bir sürü değişken derken, herşeyi içerecek, herşeyi anlatacak hap şeklinde bilgiler sunmak da mümkün değil.

Hobimiz böyle bir hobi. Bu hobiyi yapmak ve yapmaya devam etmek için uçtuğumuzdan çok daha fazlasını bilgisayar başında geçirmek durumundayız.

Özgür bey forumumuzda "Linkler" butonu altında "Forum İçerik" isimli güzel bir linkimiz var. Bu link ile forumun genel indeksine, oradan da her bölüm için ayrı ayrı düzenlenen index sayfalarına ulaşılabiliyor.
Burada yeterince göz önünde değil diye ana sayfa kenarında “Kaynak Konular” şeklinde bölüm de ilave ettik :)

Mesela bir racerquad ( racer quadqopter ) toplamış olan uzman arkdaşımızın , hangi parçayı neden seçtiğini , o parçaların uyumlu olduğu parçalara link vermesi veya alternatif olan parçaları yazması , pil seçimini nasıl yaptığını anlatması veya forumlarda varsa pil seçiminin nasıl yapıldığını anlatan şablonun linklerini paylaşması , frame ( gövde ) seçimi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve hatta bu işte işin asıl olan kısmının her bir parçanın ağırlığının hesaplanmasının olduğunu yazması bile racer quad yapmak isteyen bir arkadaşın aklındaki soruların neredeyse tamamını cevaplar ve yeni bir konu başlığı açmadan sorularının cevaplanmasına vesile olur .
Yukarıda bahsettiğim bölümde “Yeni modelci Adayları” ve “Multikoper” kısımlarına tıklayın bakalım karşınıza neler çıkacak :)

Beyler yazdıklarınızda haklısınız ama mesele illede link verme meselesi değil burda . Mesele aynı zamanda yazalınan ne olduğu anlamak meselesi .

Başıma geldiği için bu örneği vermek isterim . Flight controller ile ilgili bir bilgi ararken forumların içinde "apm" li quad diye birşeye rastladım . Aslında yazıda istediğim bilgilerin tamamı olmasına rağmen kısaltmaların ne olduğunu , bir parçanın mı yoksa başka bir terimin kısaltması mı olduğunu anlamak hakkaten 10dak. aldı .

Yazıyı ilk yazan kişi eğer bir uzmansa , yazdığı kısaltmaların yanına açıklamalarını yazması bile konuyla ilgilenen kişiyi ciddi bir şekilde bilgilendirecektir.

Aslında kendi yazdığım durumu çürüten birçok paylaşımda yok değil . Zaten sağolsun paylaşım yapan uzman arkadaşlar genelde benim rica ettiğim gibi dipnotları düşmüş ve hatta detaylı anlatımlara girmişler bile . Sorun arayan kişinin aradığını görmesi , gördüğününde aradığı şey olduğunu anlamasında . Bu kişinin sorunu gibi dursa da sürekli konu açması , yeni yeni sorular sorması ( bende dahil olmak üzere ) da maalesef herkesin sorunu oluyor .

Adminin yaptığı ( Mehmet Beyin ) web sayfasında veya sayfaya gösterdiği özende bi eksik yok . Mehmet Beyin paylaştığı resmi inanın hergün 3 saat veya daha fazla vakit geçirmeme rağmen bu forumda yeni gördüm ve hergün gözümün önünde olan biryerde duruyor .

@ Sumer Bey : Görüp anlamak , maalesef yabancısı olan , acemi olan , işe yeni başlayan kişiler için sıkıntılı bir durum olabilir . Ama bilen birinin durumu tane tane açıklaması daha anlaşılır bir durumdur . Tabi forumlarda olunca sonuçta bilen kişinin durumu tane tane anlatması da yazıyla olacağı için kişinin yazılanı okuyup yeniden soru sorması da kaçınılmaz bir durumdur . :lollol:

Beyler yazdıklarınızda haklısınız ama mesele illede link verme meselesi değil burda . Mesele aynı zamanda yazalınan ne olduğu anlamak meselesi .

Başıma geldiği için bu örneği vermek isterim . Flight controller ile ilgili bir bilgi ararken forumların içinde "apm" li quad diye birşeye rastladım . Aslında yazıda istediğim bilgilerin tamamı olmasına rağmen kısaltmaların ne olduğunu , bir parçanın mı yoksa başka bir terimin kısaltması mı olduğunu anlamak hakkaten 10dak. aldı .

Yazıyı ilk yazan kişi eğer bir uzmansa , yazdığı kısaltmaların yanına açıklamalarını yazması bile konuyla ilgilenen kişiyi ciddi bir şekilde bilgilendirecektir.

Aslında kendi yazdığım durumu çürüten birçok paylaşımda yok değil . Zaten sağolsun paylaşım yapan uzman arkadaşlar genelde benim rica ettiğim gibi dipnotları düşmüş ve hatta detaylı anlatımlara girmişler bile . Sorun arayan kişinin aradığını görmesi , gördüğününde aradığı şey olduğunu anlamasında . Bu kişinin sorunu gibi dursa da sürekli konu açması , yeni yeni sorular sorması ( bende dahil olmak üzere ) da maalesef herkesin sorunu oluyor .

Adminin yaptığı ( Mehmet Beyin ) web sayfasında veya sayfaya gösterdiği özende bi eksik yok . Mehmet Beyin paylaştığı resmi inanın hergün 3 saat veya daha fazla vakit geçirmeme rağmen bu forumda yeni gördüm ve hergün gözümün önünde olan biryerde duruyor .

@ Sumer Bey : Görüp anlamak , maalesef yabancısı olan , acemi olan , işe yeni başlayan kişiler için sıkıntılı bir durum olabilir . Ama bilen birinin durumu tane tane açıklaması daha anlaşılır bir durumdur . Tabi forumlarda olunca sonuçta bilen kişinin durumu tane tane anlatması da yazıyla olacağı için kişinin yazılanı okuyup yeniden soru sorması da kaçınılmaz bir durumdur . :lollol:

Özgür bey öncelikle talep ettiğiniz noktayı anlıyorum ama bence doğru bir talep değil. Her işin yeni başlandığı dönem daha zordur buna kesinlikle katılıyorum. Ancak bu hobi ile ilgilenen kişiler en azından ilgilenmeye devam edecek kişiler zaten yeterince meraklı oluyorlar. Belki bir aylık bir emekle tüm terimler anlaşılabilir en azından neyin ne ifade ettiğini fark edebilir oluyor. Şimdi bu noktada uzman diye nitelendirdiğiniz kişiler zaten epeyce bir mesai harcayarak hazırladıkları konulara bir de acaba hangi kelimem yeni biri için anlaşılmaz olur diye düşünürse bence haksızlık edilmiş olur. Kısaltma konusunda size hak veriyorum FC yerine uçuş kontrolcüsü yazmak çok doğru bir tutum olacaktır ama bunun yanına zaten indeksli olan forumdan link vermek muazzam bir yük anlamına gelir. Bunu okuyan kişinin kendisi çözmesi gerektiğine inanıyorum.

Özgür Bey, açıkçası hayatı "öğretmek" üzerine kurulu bir akademisyenim ve kesin olarak bildiğim şey şu ki öğrenmeye niyeti olmayana hiçbir şey öğretemezsiniz.
Öğrenme sürecinde öğrenecek olan kişinin yer almaması söz konusu olamaz. Günümüzün iletişim olanakları varken de (örneğin Google Amcamız) merak edilen bir şeyle ilgili ayrıntıya ulaşılamaması ancak meraksızlıktan kaynaklanabilir. :D
Hepsinden öte, bu gibi amatör ortamlarda kimse kendini "uzman" olarak tanımlamaz. Haddini bilir. Artı her ne kadar belirli bir deneyime sahip olsak da bizler bu tür forumların katılımcılarıyız, maaşlı elemanları değil. Dolayısıyla paylaşılan bir bilgi ya da deneyim aslında bir "lütuf" olarak bile görülebilir (başka uygun bir sözcük bulamadım, bağışlayın). Böyle bir durumda kalkıp "bir de link ver" dersek sanki biraz abartmış oluruz gibime geliyor. :D
Bir başka nokta da birçoğumuzun en azından modelcilik konusunda birer insan sarrafı haline dönüşmüş olmamız. Emin olun bir kişinin yazdığı ilk mesajdan ilerisini görebiliyoruz. İmzama da dikkat ederseniz ben kişisel olarak bilgiyi sadece hak edenle paylaşma taraftarıyım. Hak etmek için de çaba sarfetmek gerekiyor.

Bir de bir şey daha eklemek isterim. Bilgisayarlarla, elektronikle, havacılıkla çok haşır neşirim. En sinir olduğum şey birinin gelip "yaa şu Arduino'yu bana öğretsene" demesidir. Öğrenme bir süreçtir. Oturup yarım saatte anlatılarak öğretme olmaz bu gibi alanlarda. Tabii ki acemi arkadaş okuyacak, soracak ama örneğin uçakla ilgili bir konuysa sahaya çıkıp insanların arasına karışarak işin pratik yönünü de görecek. Yoksa yazı yazıp link vererek ben kimseye uçak modelciliğini öğretemem. Haa ne zaman link veririm? Ancak düzeyli bir tartışma yaşanıyor ve ben de kendi görüşümü desteklemek istiyorsam. Tabii ki internetteki bilgilerin ne kadarına güvenileceği tartışılır ama emin olun teknik konularda ulaşılabilen bilgiler örneğin tıp konusunda ulaşılanlardan bin kat daha güvenilir ve doğrudur.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Sumer Bey , siz ve diğer arkadaşların söylediği her şey çok doğru . İnsanların yükünü artırmak veya onlara bir vazife misali şunu da yapın demek ve daha fazla mesai harcamalarını istemek zaten hobi olan bir durumu iş yüküne dönüştürmek olur ki zaten istekte bulunulan kişi " hadi canım sende " der ve işin içinden çıkar .

Genelde bu tür kütüphane misali forumlara gelen acemi arkadaşlar ( öyle varsayalım ) eğer meraklılarsa bu işe sabır gösterip hakkaten bulamadıkları konularla ilgili bilgi almak için soru sorarlar . 5 Eylül itibariyle bu foruma üyeyim yani an itibariyle 11 gün olmuş ve ilk açtığım konu başlığının ne kadar komik bir başlık olduğunu anladım bile ama bu 11 günlük okuma ve araştırmayla oldu .

Sorun zaten bu işin meraklısı değildi hevesli olup bir an önce bilgi almak için zırt diye konu başlığı açan kişilerin yarattığı kirliliği önlemek .

Çok ilginç ama vahim bir tecrübemi sizlere aktararak hepinize iyi akşamlar dileyeyim . Mehmet Bey bu forumların ana sayfasına kocaman kırmızı yanıp sönen " SİZ SORUN BİZ 24 SAAT İÇİNDE SORUNUZU CEVAPLAYALIM " yazılı bir link koysa , inanın orada derdini yazmak yerine gidip alakasız yerlere alakasız konu başlığı açan insanlar bulacaksınız .

Hepinize hayırlı geceler dilerim .