[Urun]: Blade NanoCP X modeli inceleme

Cengiz Okkalı

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar forumdan İbrahim arkadaşımızdan aldıgım model bugun elime ulastı öncelikle kendisine güzel paketleme ve söylediği gibi 1 kez ucus temizliğinde modeli bana gönderdiği için teşekkür ederim..

Gelelim modele;

model gelmeden önce manuelinden bakarak kumandama ayar yaptım bendeki dx6(2014) versıyon oldugu için dx6i setuplarını değil dx8/dx18 setuplarını kullandım cunki dx6i de idul up 2 kademeli değil tek kademeli ve ürün geldiğinde bind ettim ve direk sıkıntısız hovera kaldırdım.

ilk izlenimim kesinlikle ev içerisnde kullanıma uygun oldugu buyuklugu tam ona göre.

ikincisi hazır ayarlarda ıdul up 2 de model bana biraz sagır geldi normal modda tamam expo felan cok ama ıdul up 2 de 3d için expo ve dr ları bıraz yukseltmek gereklı onu yaptım ve terse 1-2 deneme yaptım tabı her microcu gibi yere kapaklandı ;D

fırcalı bir motora göre performansı oldukca tatmin edici tabi asırı pitch pumplarda veya ani gaz artıslarında yıgılmalar olabılıyor bunuda modele alısıp gaz-acı kombinansyonunu iyi saglamak gerekli oldugunu dusunuyorum.

modelin ufak oldugundan kaynaklı terse cekince birden oryantosyonda problem yasadım o yuzden renkli ana pal ve kuyruk pali bence gerekli bu model için.

şimdilik bu kadar ileri ucuslarımda olusabılecek durumları burdan size bildircem. şimdilik video-foto cekemedim tek başıma oldugum için. sadece ürün geldiğindeki fotoyu paylaşıyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

MODELİN UÇUŞ SÜRESİ HAKKINDA
Bu veriler kullanım ile alakalı olup değişkenlik gösterebilir.

-normal modda 4-4:30 dk arası etkili ucusu vardır.
-idul up 1 de thr yaklaşık %85 civarlarında : 3-3:30dk arası etkili uçusu var.
-ıdul up2 de thr %100 iken etkili uçus suresi 2:30dk-3dk arasında değişmektedir.

GEREKEN KUMANDA AYARLARI
-En son 3D ucus denemelerınde farkettım ki kitapcıktaki belirtilen ayarlar kesınlıkle yetersiz geliyor. Benım kumanda setuplarım su sekilde;
DR/Expo switchini Flight mode a ayarladım idul up switchi ile DR/Expo ayarları değişiyor. Ayarlamadanda anlasılcagı gıbı ıdul up 2 de alaetin ruhu değişiyor çok çok hareketlı ve tam 3d makinesi oluyor :) zaten ayarlar sonda o sekılde olabılıyor. Idul up 1 de ise kuyruk duzgun tutup ufak akrobasi hareketleri ve alan turu cok duzgun atılabılıyor.
GEREKEN REVERSE POZİSYONLARI KİTAPCIKTAKİ GİBİ YAPILDIKTAN SONRA

-Ail DR/EXpo
Normal mod: 100%-100% Expo:30%-30%
idul up1: 85%-85% expo: 30%-30%
idul up2 : 125% - 125% expo: 20%-20%
Hold: 100%-100% expo:0-0

-Elvator DR/EXpo
Normal mod: 100%-100% Expo:30%-30%
idul up1: 85%-85% expo: 30%-30%
idul up2 : 125% - 125% expo: 20%-20%

-Rudder DR/Expo
Normal mod: 100%-100% Expo:0%-0%
idul up1: 85%-85% expo: 0%-0%
idul up2 : 125% - 125% expo: 0%-0%

DEFORMASYON VE KIRIM İNCELEMESİ
-Evet yaklasık 15 sorti 3d denemelerinden sonra oldukca fazla düşüş yaşadım ve helikopterin sağlamlıgına hayran kaldım açıkcası tabi okadar sert düşüşe bazı parçalarda yıpranma meydana geldi ben tam kırım diyemedim açıkcası :) kısaca onlardan bahsetcek olursak;

öncelikle helikopterin su ana kadar kuyruk bölümüne ve rotor aksamına hiç bir sekılde birşey olmadı. yıpranma olarak ilk göze çarpan paller oldu oda okadar sert darbelere karsı oldukca iyi bir yapıya sahip;

- iniş takımının ön bir ayagı kırıldı ve tamirini elimde bulunan fiber kumas parçası ve japon ile yaptım tamirden sonra yaklasık 15-20 sorti uçusta henüz bişey olmadı. iniş takımının oldukca esnek oldugu halde kırılabılıyor.

-Ve en çok hasar alan yeri malesef canopy si canopy oldukca önem veren birisi olarak buna üzülüyorum zaten hemn yedeğini aldım bekliyorum gelmesini :) tamir olarak bantlamak en iyi ve etkin çözum bantladım su an nerdeyse heryeri bantlı oldu ama tekrar kırılcak bitarafı kalmadı

şimdilik kırım raporları bukadar yeni bir durumda buraya yazcagım.

HELİKOPTER İÇİN TAŞIMA ÇANTASI

orjinal kutusunda taşımak biraz komik oluyo dusuncesındeyim kocaman adam elınde kucuck bir kutu ıle geziyor :) o yuzden piyasada satılan içi sungerli bir alüminyum çanta aldım hedefimde kumanda da koymak vardı fakat kumanda ile helikopteri bir arada olmadı bende kumanda çantam olduguğu için sadece helikoptere özel bir çanta olsun dedim.

-YEDEK PARÇA STOĞU VE UPGRADE PARÇALAR HAKKINDA

yedek parça olarak kesinlikle sitesini tavsiye ederim hem hızlı gönderim hemde parçların tamamını bulabılırsınız.

Benim izlenimim olarak hiç bir şekilde metal upgrade işine bu helikopterde girmeyin zaten oldukca dayanıklı ve hafif malzemeye sahip.

alınması gerekn parçalar başında;

1-canopy ben orjınalınden yanayım

2- iniş takımı orjınal

3- oryantosyon için gerekli renkli pal takımı
ben ana pal için sarı kuyruk için turuncu tercihi yaptım

4-Bruslees motor-esc seti

izledigim videolara göre bu upgrade ile helikopter 3d performansı oldukca artıyor bayılmalar sıfıra ınıyor nerdeyse ve ucus suresıde 3d ucusdakı ile aynı oluyor. bu upgrade yakın zamn içerisnde almayı dusunuyorum ama öncesinde dış alandaki 3d performansını test edip kararımı vercem.

5-yedek performans pilleri

orjınal e-flite ın 45c pillerini tercih ettim ben yorumları oldukca iyi oldugu yönunde.

6-çoklu şarj aleti

elimde yıllar öncesinden kalan blade msr ın 4lu sarj cıhazı oldugu ıcın ben onu kullanıyorum ve buyuk kolaylık saglıyor bana. sizde hobbykinden veya fastlad dan normal jarj aletlerı ıcın olan cogaltıcı kablodan albılırsınız. bendeki şarj cişhazının özelliği ayrı ayrı şarj edip balanslıyo olabılme özelliğine sahip

[Urun]: Balde NanoCP X modeli inceleme

ilk uçuş videom gelsin kendi imaknımla cektiğim bir video ;D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dar alandaki stabilitesini görmemiz açısından ofis içi ucuş videosu;

Kapalı alan ilk 3D denemeleri :)

Yeni model hayırlı olsun Cengiz :) Zamanında bizim de çok dikkatimizi çeken bir üründü. Bakalım ilerleyen günlerde yorumların nasıl olacak, merakla takipteyiz :)

Görünürlük anlamımda sana kesinlikle katılıyorum, sarı ana ve kuyruk pali microda olmazsa olmazlardan.

Bu arada Blade 130x henüz gelmedi değil mi ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yeni model hayırlı olsun Cengiz :) Zamanında bizim de çok dikkatimizi çeken bir üründü. Bakalım ilerleyen günlerde yorumların nasıl olacak, merakla takipteyiz :)

Görünürlük anlamımda sana kesinlikle katılıyorum, sarı ana ve kuyruk pali microda olmazsa olmazlardan.

Bu arada Blade 130x henüz gelmedi değil mi ??

aynen abi bende şimdi fast-lad den sarı ana pal turuncu kuyruk pali ekledim bi alımda alcam onları.

Abi 130x ile ilgili problem yaşadım normalde kargosunu adam 10$ belirledi bende ödedim o şekilde toplamda 105$ geliyodu. 3-4 gun adam kargoya vermedi ve para iadesi geldi paypaldan adama nedenin sordum kargosu 25$ tuttugu ıcın göndermedim dedi :( şimdi nanocp x alınca 130x su an beklemede ama Emre kaman daki ürünü almak istiyorum aslında bakalım su an kaşıntımı aldıgım modellerle gidermeye çalsıyorum ;D

Neyse vardır bunda da bir hayır deyip, şimdilik eldeki modeller ile yetinelim ;D

Hayırlı olsun . Güzel günlerde uçurmanız dileğiyle. :RCKolik:

İbrahim HOPA' Alıntı:
Hayırlı olsun . Güzel günlerde uçurmanız dileğiyle. :RCKolik:

teşekkür ederim ibrahim bey :halay:

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Hayırlı olsun Cengiz güle güle uçur. :)

Raptor 90 tadı vermez ama :yuppi:

abi microda ayrı bir zevk verıyor adama en guzel ucus isteğini heryerde giderebiliyosun makul fiyata :)

ilk uçuş videomu 2. msjıma ekledim :thumbup:

Video ayarları özelde kalmış Cengiz..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Video ayarları özelde kalmış Cengiz..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cok pardon abi şimdi düzelttim :)

Uçuurması bilen ellerde ne güzel de uçmuş :thumbup:

Dünya gözüyle nano'nun uçuşunu da görmüş olduk. :thumbup: Video ve güzel konu için teşekkürler Cengiz. :bravo: :bravo: :RCKolik:

Indoor 3D ucmak gercekten de zor ama goruyorum ki yakinda sen bunu da becereceksin Cengiz. :thumbup:

Konu icin de ayrica tesekkurler, indeks sayfasina ilave edillmistir :RCKolik: