[Urun]: Mikado Vbar Control - Vbar neo ( Pro Rescue ) İnceleme / Tanıtım

Emre Biçen

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba arkadaşlar

Uzun süredir forumda aktif olamıyorum gerek iş yoğunluğu gerekse vakit bulamadığımdan dolayı. Tabi birde kızım yeni yürümeye başladı peşinden koşturuyorum bu aralar :D

Bir süredir aklımın köşesinde duran Mikado'nun Vbar Control, Vbar Neo ( Pro Rescue ) ve Vsim wirelless simulatör üçlüsünü almaya karar verdim.

Önümüzdeki günlerde mikadonun Vbar control, Vbar neo uçuş ve Rescue performansı ve Vsim wireless simulator ü elimden geldiğince tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şimdilik bu kadar paylaşımlarım devam edecek :)

Siparişlerim 02.10.2015 tarihinde elime ulaştı.Benim sipariş vermiş olduğum kumanda

MIK4970 VBar Control Radio with VBar NEO, black

Kutu içeriği ile ilgili çektiğim fotoğraf

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Vbar Control İnceleme

Kutu içeriği ;

Öncelikle bu kumanda sadece vbar ünitelerle çalışmaktadır. diğer kumandalardan farklı, kendi menüsüne ve özelliklerine sahip bir kumanda.

mikado app storeden vcontrole ait uygulamaları isteğe bağlı olarak kumandanıza yükleyebiliyorsunuz, farklı özellikler kazandırabiliyorsunuz.

Vcontrol için 2 günlük kullanım tecrübelerime dayanarak şunları söyleyebilirim;

Kumandayı elinize aldığınızda elinizi saran, ergonomik, elinizden asla kaymayacak ve kaliteli bir kumanda olduğunu hissedebiliyorsunuz.

Kumanda üzerinde çevirmeli menu tuşu bulunmakta ve bütün işlemlerinizi bu tuşla yapabiliyorsunuz. Bu çevirmeli tuş oldukça sağlam.

Kumanda içine gömülü 4000 mah pil bulunmakta

İlk aldığınızda kumandada sesli konuşma özelliği yok bu özelliği mikado app storeden ücretsiz yükleyerek sesli konuşma özelliğini kazandırabiliyorsunuz.

Diğer kumandalardan alıştığımız Throttle curve, Pitch Curve v.s bu kumandada menü olarak bulunmuyor bu ayarları direk olarak ünitenin özelliklerinden yararlanarak yapıyorsunuz. ( aslında bu konuyu birazdaha araştırmam gerekecek )

kumanda ilk aşamada sadece helikopter için ayarlanmış bir kumanda. Tabi uçak uçurmak isteyenler içinde mikado app storeden ünitelerine Vplane uygulamasını ücretli olarak indirmeleri gerekiyor :)

Genel olarak Kumandayı çok kaliteli ve başarılı buldum. Almanya üretimli olması ayar konusunda bilgisayara bağlı kalmamak ve bütün ayarların sadece 15 dk içinde tamamlanması ayrıca bir kullanım kolaylığı sağlıyor.

Kumanda Vbar neo ile senkronize çalışıyor ve Vbar neo içerisindeki yazılıma göre bazı özellikleri açıp kapatıyor.
Örneğin Vbar neo ünitesine mikado app storeden Pro rescue yazılımını 85 euro ödeyerek alıyorsunuz. Bu yazılımı satın alıp uniteye kurulduğu zaman kumanda üzerinde bazı ayarları yapabileceğiniz menüler açılıyo.
Mesela Kurtarma özelliği menüsü, cylic servoların tek tek trim ayarı, PID ayarları v.s bu özellikler malesef Pro rescue satın alınmadan kullanılamıyor almayı düşünen arkadaşlara duyurulur :)

Şarj işleminde kumandayı kullanabiliyorsunuz ve sarj esnasında menü tuşu üzerinde kırmızı ışık yanıyor. Bu bilgiyi yazmamın sebebi Graupner kumandamda sarj esnasında şarj olduğuna dair bir bildirim ışığı bulunmuyordu.

Eksilerine Gelirsek.

Ayarlar menüsünde Throttle Curve, Pitch Curve Bulunmuyor. her modda 0-100 pitch egrisine boyun egmeniz gerekıyo ( tabi ne kadar gerekli tartışılır )

Sadece Vbar ünitelerle çalıştığı için Uçak uçurmak isteyenler extra bir yazılımı satın alarak bu işlevi gerçekleştirebiliyor

Vbar neo özelliklerini Vbar controlde tam anlamıyla kullanmak için Pro rescue yazılımını 85 Euro karşılıgında Vbar neo ya yükleme gerektirmesi

Şimdilik bu kadar tecrübelerim doğrultusunda bu bilgileri güncellerim :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Vbar neo uçuş ve Rescue performansı

Merhaba arkadaşlar bugün ( 10.10.2015 ) Vbar neo ile rescue özelliğini kullanma fırsatı buldum.

Toplamda 4 pil uçuş yaptım ve sonuç mükemmel

Elimden geldiğince normal uçuş yaparak Rescue özelliğini denemeye çalıştım. Çalıştığınız hareket ne olursa olsun rescue modu çok kararlı bir şekilde çalıştı ve helikopteri düzeltti.

Düzeltme işlemi helikopter terste iken modeli yan çevirip %60 collective, model düzde ikense %60 collective vererek düzeltiyor. ( Bu değerleri kumandadan ayarlayabiliyorsunuz.)

kumanda ve unitenin performası açıkcası beni çok büyüledi. Videoda farklı açılarda rescue işlemini denemeye çalıştım. Videonun sonlarına doğru pilin azizliğine uğradım çok çabuk boşaldı uçuş esnasında esc soft cut yaptı ve autorotation ile sağ sağlim indirmeyi başardım. :)

Rescue testini gerçekleştirdiğim video ;

17.10.2015. Soft 3d ve proflip sirasinda rescue performansi

2

Vsim wirelless simulatör

Rezerve

Hayırlı uğurlu olsun :)

Tam da açmayı düşündüğüm başlıktı ilerleyen dönemde... Emre zahmetten kurtardı iyi oldu :laugh:

Mikado'nun kabul görmesi ve yaygınlaşıyor olması da ayrıca sevindirici %p

Rasim Öztürk' Alıntı:
Hayırlı uğurlu olsun :)

Tam da açmayı düşündüğüm başlıktı ilerleyen dönemde... Emre zahmetten kurtardı iyi oldu :laugh:

Mikado'nun kabul görmesi ve yaygınlaşıyor olması da ayrıca sevindirici %p

Teşekkürler Rasim paylaşımlarımızı bu başlık üzerinden yapabiliriz :)

Rasim artik yalniz degilsin :laugh:

Degisik marka urunlerin incelemelerini gormek sevindirici. Bunlari mikado dami yoksa baska bir helide mi kullanacaksin Emre ?

Abi hayırlı olsun, neo kullanıcılarının artması güzel bişi :)

tamerkaymakci' Alıntı:
Rasim artik yalniz degilsin :laugh:

Degisik marka urunlerin incelemelerini gormek sevindirici. Bunlari mikado dami yoksa baska bir helide mi kullanacaksin Emre ?

Goblin 630 üzerinden denemeleri yapacam tamer :) ilerleyen zamanlarda birde mikado model alma niyetim var :)

DenizSERT' Alıntı:
Abi hayırlı olsun, neo kullanıcılarının artması güzel bişi :)

Sağol Deniz bakalım neo bize neler gösterecek :)

Emre öncelikle yeni cicilerin hayırlı olsun :D, hepsi birbirinden güzel :thumbup:

Böyle içerik olarak dolu ve dorucu bir konu açtığın içinde ayrıca teşekkür ederiz, ellerine sağlık :bravo: :thumbup: Hemen konuyu İndeks sayfalarımıza ilave edelim :RCKolik:

Ama bu konuyu Rasimden beklerken senden gelmesine şaşırmadım dersem yalan olur. Değişik ürünleri görmek ve Türk arkadaşların incelemelerini okumak ayrı bir keyif bizler için. Değişiklik ve farklılık her zaman güzeldir :halay:

Kumandaya modul şeklinde yükleme yapmak gerçekten değişik geldi bana da. Ucretsiz olan kısımlar şahane ama ücretli olan kısımlar şahsen benden - not aldı.

İnceleme de +/- güzel özetlemişsin. Sadece küçük bir ilavem olsun. $900 fiyatta bence hiç yabana atılır bir fiyat değil. Elbette bunu hak ediyordur ama sanki daha uygun fiyatla piyasaya çıkabilirdi diye düşünüyor ve fiyatını (-) hanesine ilave ediyorum :laugh: Konuşma özelliğine ise (+) veriyorum.

Bu arada SD kart girişi yok herhalde, doğru mudur ?

İlerleyen günlerdeki gelişmeleri merakla bekliyoruz %p

Emre BİÇEN' Alıntı:
Örneğin Vbar neo ünitesine mikado app storeden Pro rescue yazılımını 85 euro ödeyerek alıyorsunuz. Bu yazılımı satın alıp uniteye kurulduğu zaman kumanda üzerinde bazı ayarları yapabileceğiniz menüler açılıyo.
Mesela Kurtarma özelliği menüsü, cylic servoların tek tek trim ayarı, PID ayarları v.s bu özellikler malesef Pro rescue satın alınmadan kullanılamıyor almayı düşünen arkadaşlara duyurulur :)

Eksilerine Gelirsek.

Ayarlar menüsünde Throttle Curve, Pitch Curve Bulunmuyor. her modda 0-100 pitch egrisine boyun egmeniz gerekıyo ( tabi ne kadar gerekli tartışılır )

Sadece Vbar ünitelerle çalıştığı için Uçak uçurmak isteyenler extra bir yazılımı satın alarak bu işlevi gerçekleştirebiliyor

Vbar neo özelliklerini Vbar controlde tam anlamıyla kullanmak için Pro rescue yazılımını 85 Euro karşılıgında Vbar neo ya yükleme gerektirmesi

İki ekleme yapayım.

Birincisi Vbar Control kumandasını alanlar ellerindeki vbar ları PRO sürüme ücretsiz yükseltebiliyorlar ve kumanda full fonksiyonel oluyor. Paylaştığın ürün linkinde bu yazıyor;

Note: The use of the VBar Control radio requires a VBar or Mini-VBar unit with firmware version 6.0 PRO. This version is free for anyone who purchases a VBar Control radio. After registering their VBar Control radio on , customers will be able to download firmware version 6.0 PRO free of charge, even for any VBars or MiniVBars they already own. More information on this process is available on .

Sadece rescue özelliği bulunmuyor. Konu ile ilgili olarak versiyon kıyaslamaları şurada var;

Ki basic ayarlarla uçar ince işlere girmem diyenler Pro yazılım bile almayabilirler. (kumanda almayıp sadece Neo alanlar için diyorum). Eskiden Express yazılımda olmayan governoru bu sefer ücretsiz express yazılıma koymuşlar ki bu da güzel bir durum. (electric governoru, nitroyu değil.)

"Peki bu adamlar her özelliğe niye para alıyorlar kardeşimmmmm!!!" diyenler olabilir. Herkes her özelliği istemiyor ve buna ekstra para vermek istemiyor. Sadece vbar neo 158 euro... Rescue versiyonu 85 euro... Toplam 243 euro... Rescue özellikli Bavarian Demon 3sx 316 euro... Spirit ve Neuron öne sürenler olabilir, saygı duyar onlara o üniteleri almalarını tavsiye ederim :)

İkincisi, dediğin gibi curve ler ne kadar gerekli tartışılır. ESC ler zaten flat throttle curveler istiyorlar mümkün mertebe... Haliyle normal mode dışında throttle curve olayı hep flat...

Pitch curve de zaten 0-25-50-75-100 dü bütün modlarda, normal mode hariç... Şimdi ise Bank1, Bank2, Bank3 için isteğe göre rpm ler ayarlanıyor bir de Autorotation IDLE olayı var. Sanıyorum Hold switchi yerine IDLE switchi var. Motor Idle pozisyonuna alıyor, oldukça düşük bir devirde (esc output ayarlanabiliyor tabii, herkesin düşüğü kendine..) takılıyor model. Kalkış ve inişler için... Switchi Motor Run pozisyonuna alınca da belirtilen değere alıyor esc yi ve o devirde devam ediyor.

Ayarlanabilir İdle olayı güzel olmuş, otorotasyonları daha zevkli bir noktaya taşıyacak diye düşünüyorum.

Bir de üniteye rpm sensör takıp, kumanda ana ekranda RPM görüntüleme olayı da çok hoş. Her an takometre gözünün önünde gibi oluyor.

Rasim ilaveler için teşekkürler. Zaten mantıklı olan da buydu :D

Aklıma takılan bir soru var. Ben şimdi bu kumandayı diğer FBL ünitelerle nasıl haberleştirebileceğim. Mesela elimde Spirit var diyelim ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ama bu konuyu Rasimden beklerken senden gelmesine şaşırmadım dersem yalan olur.

Para yok Mehmet abi, model toplamakla meşgulüm, kumanda biraz da spektruma bağlı :laugh:

Kumandaya modul şeklinde yükleme yapmak gerçekten değişik geldi bana da. Ucretsiz olan kısımlar şahane ama ücretli olan kısımlar şahsen benden - not aldı.

Bu arada SD kart girişi yok herhalde, doğru mudur ?

Şu sayfada büyün manualler ve applicationlar var abi, konularına göre gruplandırılmış. Kumandadan nasıl ayarlanacakları ekranlar eşliğinde açıklanmış.

SD kart girişi yok. Onun yerine bağlantı kablosu ile doğrudan usb den bilgisayara bağlanabiliyor. Internal Memory si var. İçine tabii loglar ve screenshot lar da kaydedilebiliyor, onlara da flash bellek gibi ulaşılabiliyor klasöründen.

Sadece küçük bir ilavem olsun. $900 fiyatta bence hiç yabana atılır bir fiyat değil. Elbette bunu hak ediyordur ama sanki daha uygun fiyatla piyasaya çıkabilirdi diye düşünüyor ve fiyatını (-) hanesine ilave ediyorum :laugh: Konuşma özelliğine ise (+) veriyorum.

Geldik en zevkli kısmına :D

Öncelikle fastlad kullanıcı girişi yapalım, fiyat 900 dolar değil 760 dolar olacak.

Bunun içinde kumanda, ünite, alıcı dahil. 95 dolar da rescue özelliği için... 855 dolar yaptı...

Spektrum DX9... 355 dolar
İki adet satelite... 60 dolar
Bavarian demon 3sx... 355 dolar

Eder 770 dolar... Tabii hala mikado tarafı daha pahalı ama aradaki 85 doları bilgisayara bağlı kalmadan kolayca yapılabilen ayara, governor özelliğine falan veriyoruz diyelim :laugh:

Daha macrocell lere falan hiç girmedik, kumanda ile ilgili anlatacak şeyler çok, zamana yayalım :laugh:

Aklıma takılan bir soru var. Ben şimdi bu kumandayı diğer FBL ünitelerle nasıl haberleştirebileceğim. Mesela elimde Spirit var diyelim ??

O konuda Emre'ye aynen katılıyorum abi :D

Emre BİÇEN' Alıntı:
Öncelikle bu kumanda sadece vbar ünitelerle çalışmaktadır.

Adamlar kendi üniteleri için kumanda yapmışlar. Hatta Emre nin aldığı şekilde, kumanda+ünite şeklinde satılan versiyonları da mevcut :)