[Urun]: Sab Goblin 380 + Graupner GR-18 FBL incelemesi

Cengiz Okkalı

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar Goblin 380 helikopterimin %90nı bitmiş durumda 1-2 eksik tamamladıktan sonra (şu an siparişim yolda) ucar hale getircem. Kutu açılımı veya montaj bilgilerini paylaşmıyorum daha önce bir çok arkadaşımız bunu paylaştı sadece kullandıgım ekipmanlardan ve Türkiyede ilk kullanılan bir sistemi tanıtmaya çalışacagım.

öncelikle helikopter sistemi;

-Goblin 380 kırmızı kit

-3x BK 3001 hv swash servo

-1x BK 5005 hv kuyruk servosu

-xnova 3215 930kv tareq edition motor

-castle CC lite100 esc

-1x 1600mah 6s 30c optipower lipo

-Graupner mz-24 kumanda

-Graupner gr-18 all in one FBL

yapılan upgradeler tamamı SAB firmasının malzemeleridir;

-hızlı batarya bağlantı

-mıknatıslı canopy tutcakları

-alüminyum servo bağlantıları

-dayanıklı servo kolları

-alüminyum ana dişli

-24T pinion

-CF iniş takımları

-kırmızı Zeal paller

şimdi bazı arkadaşların dediklerini duyar gibiyim bu helikoptere bukadar para harcıyana kadar 700 size bir helikopter toplanır dediğini :laugh: amac 700 size model ucurmak değil bir cok 700 size modelide kullandım ancak bu benım goblindeki ilk küçük modelim ve su an sadece bu modelim oldugu için gönlümden geçenleri bekleyerek sabrederek alarak gerçekleştirdim.

Gelelim Türkiyede ilk kullancak oldugum sisteme;

Graupner GR-18 ve GR-24 olarak 2 tane sistem piyasaya cıkarmıs bu sistemler peki nedir;

Bu sistem manualde sadece elektrikli modeller için tavsiye edilmiş bilginiz olsun

- 3 axis gyro FBL sistemi (aynı zamnda ucaklarda stabilite kontrol olarakta kullanılabiliyor)

-9ch/ 12ch receiver (aynı zamnda alıcı)

- Telemetry ( aynı zamnda içerisnde alıcı voltajı-alıcı ısısı-yukseklik değeri gösterme(Vario) gibi telemetryi eş zamnlı olarak kumandaya gönderebilmektedir)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu sistem tamamen kumandadan ayarlanıyor ne bir pc baglantısı ne bir unite üzerinden tuslarla vs ayarlanması yok graupner kumandanın telemetry menusune girip butun fbl ayarlarını iki farklı yoldan normal veya Expert yoluyla ayarlama yapabiliyosunuz böylece sahada hiç bir ek ekipman tasımıyorsunuz kafanıza bir ayarmı takıldı helikopteri indirip kumandadan deger girip tekrar ucuyorsunuz.

bu sistemin benım aldıgım GR-18 9ch olanı 140$

peki bu sistemi neden tavsiye ettim;

1 ay öncesine kadar Graupner MZ-24 kumanda aldım daha sonra satmaya karar verdim ancak içim içimide yiyordu ve youtubeda helifreakta felan dolasırken bir sistemle karsılastım ve bu benim görüş acımı baya değiştirdi.Ben şahsi olarak helikopter setup yaparken mumkun oldugu kadar az kablo ve az sisteme sahip olması gerekıyor ve su ana kadarda hep spektrum kumandamla satalite baglayabılecegım sistemler kullandım, o yuzden mz-24 ıle alıcılı fbl sistemi kullancak olmam hosuma gitmiyordu. ancak kumandayıda cok sevdıgım için kullanmakta istiyordum Bildiğiniz gibi Simone graupner ve Thunder tiger ın takım pilotu ve şimdi Goblin Girl takımına katıldı ve sık sık videolarda ve resimlerde görmeye başladık kendisiyle bu konuda biraz muhabbet ettik ve kendisi tüm helilerinde bu sistemi kullandıgını ve ayarlmasının cok kolay ve sistemin cok saglam tutugunu söyledi eger benim gibi mz-24 kullanıyosan mutlaka alıp bir dene dedi cogu sistemden daha ucuz kullandıgında nedemek istediğimi anlıycaksın dedi. Bende bunun üzerine kumandamı satıstan kaldırıp bu sistemi sipariş verdim .

İlgisini çeken arkadaşlar için sistemin manuali;

sayfa 41-50 de helikopter ayarlarından bahsediliyor.

tamalandıgında ayar vs ucus videolarımı bu başlıkta paylaşacagım.

Bu sistemle ucuş videosu paylaşanlar;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Maiden uçuş için rezerve

Öncelikle yeni modelin hayırlı olsun Cengiz. Kesinlikle hakkını vere vere uçurağın şahane bir model :halay:

Graupner kumanda ve diğer FBL ünite satışları sonrası böyle bir süpriz bekliyordum demek ki buymuş :) Kumanda üzerinden ayar yapıyor olmak, ilave kablo kullanmamak bunlar gerçekten güzel özellikle. Bakalım maiden ve sonrası ünite ile ilgili yorumların ne olacak, merakla bekliyoruz.

Tekrar hayırlı uğurlu olsun :thumbup:

Cengiz hayırlısı olsun, harika olacağa benziyor. Kumanda üzerinden fbl ünite ayarı hayallerimden biri benim de.
Maideni sabırsızlıkla bekliyoruz :bravo: :bravo: :bravo:

Hayırlı olsun çok güzel bir helikopter oldu. Maşallah.

cengiz üstadım hayırlı olsun. kırımsız uçuşlar. whatsaap yazdım ancak ulaşmadımı. :)

Videolari az once izledim. Tahmin ettigimiz uzere canavar gibi uçuyor :D

Benim icin esas olan senin dusuncelerin. Gerek ayar kolayligi gerekse ucus hissayati olarak senin verecegin geri bildirim bizler icin cok daha anlamli Cengiz ;) Gelismeleri merakla takipteyiz :RCKolik:

Yeni modelin hayırlı olsun üstad, böyle yenilikler gerçekten çok güzel tebrik ediyorum.

Cengiz kırmızı Goblin gözlerimi kamaştırdı diyebilirim. :thumbup:

Palleri hiç yere değmesin, keyifli uçuşları olsun inşallah.

Sistem oldukça dikkat çekici, konuyu forumca merakla takip ediyor olacağız. :RCKolik:

Tek bir merkezden sağlanan FBL ünite, Telemetry modulü ve receiver desteği kulağa gerçekten çok hoş geliyor. :coolxf: Sanıyorum bütün arkadaşlarım gibi benimde hiç sevmediğim kablo karmaşasından kurtuluyor olmak bile başlı başına bir güzellik. %p

Sunduğu özelliklere göre sistem maliyeti ise gerçekten gayet makul bana kalırsa. Bu sistemi Türkiye'de kullanacak bizim bildiğimiz ilk modelci olarak senin yorumların bizim için çok önemli olacak. ;)

Cengiz Bey , hayırlı uğurlu olsun , kırımsız uçuşlar dilerim...Gerçekten çok alımlı ve güzel bir model , ilgi ile takip ediyoruz......... :saygilar:

Hayırlı olsun. Uçuş videosu umarım erken gelir.
Model harika ama kumanda tam sahip olmak sitediğim kumanda. Daha önce de belirtmiştim. Buraya yazıyorum ilerde bu marka kumandadan alıcam inşallah.
Kırımaız keyifli uçuşlar

Cengiz güle güle kullan. Lipo ne kullanacaksın?

İlk uçuşunu bekliyoruz. :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle yeni modelin hayırlı olsun Cengiz. Kesinlikle hakkını vere vere uçurağın şahane bir model :halay:

Graupner kumanda ve diğer FBL ünite satışları sonrası böyle bir süpriz bekliyordum demek ki buymuş :) Kumanda üzerinden ayar yapıyor olmak, ilave kablo kullanmamak bunlar gerçekten güzel özellikle. Bakalım maiden ve sonrası ünite ile ilgili yorumların ne olacak, merakla bekliyoruz.

Tekrar hayırlı uğurlu olsun :thumbup:

Teşekkürler abi inş hakkını vererek ucururum :)

ünite gelsin abi ayarlarına baslıyacagım manual de incelediğim kadarı ile pek zorlanmıycam gibi

Kağan Kazancı' Alıntı:
Cengiz hayırlısı olsun, harika olacağa benziyor. Kumanda üzerinden fbl ünite ayarı hayallerimden biri benim de.
Maideni sabırsızlıkla bekliyoruz :bravo: :bravo: :bravo:

teşekkür ederim inş kısa zamn sonra maiden ucusunu yaparım :halay: