[Urun]: Turnigy T1000FC Uçak Oto Pilot Sistemi - GPS ve Return To Home Destekli

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Hobbyking son zamanlarda OTO Pilot sistemlerine ağırlık vermiş durumda. Uçaklar için dizayn edilen bu ürünü yeni çıkarmış. Belki birileri alıp denemek ister diye paylaşayım istedim.

Ürün yeni olunca çok fazla yorum yok. Muharrem kardeşimizin daha önce paylaştığı "Storm OSD ( Otopilot Stabilizasyon)" sistemi kadar başarılı mı göreceğiz.

Storm OSD ( Otopilot Stabilizasyon) Inceleme ve setup

Ürün Linki :
Fiyatı : $ 65

Kullanıcı Yorumu : ,

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Özellikleri:
• Güvenilir ve sağlıklı bir dizayn (HK'nin yalancısıyım :laugh: )
• Inertial vector ölçümü (?) ve tüm hava şartlarında düzgün çalışan barometre sistemi
• Standard uçak tipleri harici V-tail, delta and A-tail desteği
• Smart PID kontrol algoritmasi
• Başlangıç seviyesindeki 3D pilotları için çoklu uçuş modu desteği
• 3 Eksende stabilizasyon
• Smart self-control (45 degree limited roll and pitch in some flight modes)
• GPS desteki Home (Eve Dön) fonksiyonu

Bu da ürün tanıtım ve test videosu :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

MANUAL Daha fazla detayı manual'de bulabilirsiniz ;)

Bağlantı Şeması

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Özellikle yeni başlayanlar için harika birşey bence. Bu fiyata denemeye değer kesinlikle. :)

Özellikle yeni başlayanlar için harika birşey bence. Bu fiyata denemeye değer kesinlikle. :)

Bu aletlere neden ikinci aileron girişi ve çıkışı koymazlar ki? Bende de başka bir marka stabilizer var onda da tek ailerona yer ayrılmış...

Delikopter' Alıntı:
Video görünmüyor abi
Sayfayı Refresh yapar mısın :rolleyes: Son zamanlarda youtube kaynaklı videoların geçici süre görüntülememe problemi çıkmaya başladı :-\

Celalettin Yazkan' Alıntı:
mikrolar var ya takacak yer bulursanız neden denenmesin :lollol:
Abi yer buluruz bulmasına da bu cihazın ağırlığı nerede ise micro uçağın toplam ağırlığına eşit :lol: :lollol:

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bu aletlere neden ikinci aileron girişi ve çıkışı koymazlar ki? Bende de başka bir marka stabilizer var onda da tek ailerona yer ayrılmış...
3 kuruşluk maliyetten tasarruf etmek için olsa gerek Nesimi Bey :embarras:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Uçakcı olsak biz kesin dayanamaz alıp denerdik :laugh: :D

Heliden sonra uçak pilotajı otopilotlu gibi oluyor abi zaten :laugh:

Şaka bir yana ürün çok kapsamlı ve özelikleri çok güzel gözüküyor.

Arda Erkan' Alıntı:
Heliden sonra uçak pilotajı otopilotlu gibi oluyor abi zaten :laugh:

Şaka bir yana ürün çok kapsamlı ve özelikleri çok güzel gözüküyor.
Dikkat et Arda sende de karanlık tarafa geçecekmişsin gibi bir hava seziyorum. :lollol: :lol:

Türker Akgün' Alıntı:
Dikkat et Arda sende de karanlık tarafa geçecekmişsin gibi bir hava seziyorum. :lollol: :lol:

Karanlığı görmeyen aydınlığın kıymetini bilmez abi :D :D :D

Arda Erkan' Alıntı:
Karanlığı görmeyen aydınlığın kıymetini bilmez abi :D :D :D
Bak bu süperdi Arda :thumbup: :bravo:

İkinci mesajımı bu bölüme yazayım dedim.

Bu stabilizeri HK da görür görmez sipariş ettim. 1 ay önce geldi. Bixler e monte ettim. Havalar kötü olduğu için uzun test yapamadım. Sadece 1 hafta önce 1 pil ile stabilitesini ve rth fonksiyonunu denedim. gayet güzel çalışıyor. zaman kısıtlı olduğu için düzgün test şansım olmadı. Sadece küçük bir problemle karşılaştım. Onun da swich ayarlarından kaynaklandığını düşünüyorum.

yanlış hatırlamıyorsam;

3 kademeli sviç kullanıcı kontrolü modundan atti moda çevrildiğinde size hiç kontrol şansı vermiyor. Uçak düz bir çizgi boyunca ilerliyor. (elevator aerelon yok) eve dönüş moda çevrildiğinde yine kontrol yok ancak uçak kalktığı yere geri dönüyor. Bu gayet başarılı çalışıyor. yanınıza geldiğinde tepenizde daireler çizmeye başlıyor. Eve dönüş modtan atti moda çekildiğinde arelona izin veriyor. elevatör yok. irtifayı kendisi koruyor. Buda gayet başarılı.

yukarıda bahsettim olumsuz davranışı neden yaptığını anlayamadım.

he bir de rudder stabilizasyon yapmıyor. (çok gerekli değil , gain potu var ama çalışmıyor)

Serkan Kahraman' Alıntı:
İkinci mesajımı bu bölüme yazayım dedim.

Bu stabilizeri HK da görür görmez sipariş ettim. 1 ay önce geldi. Bixler e monte ettim. Havalar kötü olduğu için uzun test yapamadım. Sadece 1 hafta önce 1 pil ile stabilitesini ve rth fonksiyonunu denedim. gayet güzel çalışıyor. zaman kısıtlı olduğu için düzgün test şansım olmadı. Sadece küçük bir problemle karşılaştım. Onun da swich ayarlarından kaynaklandığını düşünüyorum.
Valla şaşırmadım dersem yalan olur Serkan Bey :eek: Bu ürünü paylaşırken Türkiye'den bir modelcinin bunu alıp, test edip sonrada bizim forumda paylaşacağını hiç düşünmemiştim, supriz oldu doğrusu :thumbup:

Nihai test sonuçlarını merakla bekliyoruz :thumbup: Umarım küçük problemi de çözer, keyifle kullanırsınız :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla şaşırmadım dersem yalan olur Serkan Bey :eek: Bu ürünü paylaşırken Türkiye'den bir modelcinin bunu alıp, test edip sonrada bizim forumda paylaşacağını hiç düşünmemiştim, supriz oldu doğrusu :thumbup:

Nihai test sonuçlarını merakla bekliyoruz :thumbup: Umarım küçük problemi de çözer, keyifle kullanırsınız :)

Tabiki neden olmasın. Havalar düzelsin ayarları tam yapmayı başarabilirsem test videosu da eklerim.

Stabilizer ile 100 e yakın uçuş yaptım. Yukarıda ayar sorunu diye bahsettiğim şey sorun değil bir özellikmiş. uçağın yönünü sabitleyip aynı istikamette gitmesini sağlıyormuş.

Kumandadan fail safe ayarlarını da yaptım.

Fail safe modu eve dönüş ve %60 trutle olarak ayarladım.

uçuş esnasında kumandayı biraz çekinerek te olsa kapatım. Mutlu son kumanda kapandığı anda uçak eve dönüşe geçerek yanıma geldi ve daireler çizmeye başladı.

Ayrıca geçen hafta da bir fpv denemesi yaptım. 1.2G ve 700mW görüntü aktarıcı sistemi denedim. Ancak 800m uzağa götürebildim. Ardından görüntü gitti. Tam bu noktada stabilizere iş düştü. Eve dönüş moduna aldıktan 10 s sonra görüntü tekrar geldi. yaplaşık 30 sn sonrada bizler hiç beklemediğim bir yönden geldi. fpv işi çok zevkli ama uçuş yaptığınız alanı iyi tanımanız gerekiyor.

Çok iyi bildiğim bir yer olduğu halde uçağın geleceği yönü belirleyemem ilginç oldu. Ayrıca hızlı bir uçakla fpv yapmak zor. Çok kısa sürede uzun mesafeleri gidip siz uçağın yerini belirleyene kadar başka bir yerde olabiliyor.