[Urun]: Wireless Sim Dongle (Sümer Abi sağolsun... )

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar yeni sime yakışacak, konforlu bir ortam yapayım dedim ve elde ne var ne yok diye kutuları bir karıştırdım. Sevgili Sümer Yamaner abimizin süper sade, süper şirin ve bir o kadar kullanışı kodu ile Arduino Pro Mini ve hali hazırda kullanmakta olduğum dongle'ı kullanarak bu arkadaşı yaptım. Yarım saat plan, tedarik ve bir saat de uygulama kısmı sürdü, toplamda bir buçuk saate ortaya harika bir alet çıktı. Az önce ilk denemesini yaptım, taktım ve çalıştı, hiçbir şeyle uğraşmam gerekmedi.

-Tabi dün pro miniye kodu atmak için baya uğraştım, sanırım ftdi sürücüsü ile ilgili bir sorun var makinemde, aradım taradım çözemedim, en sonunda avrisp ile yükledim. Projenin kabahati olmadığı için bunu toplam süreye katmıyorum, normalde arduyu tak, programı aç, kodu yükle 1dk sürer.-

Kullandığım arkadaşlar bunlar. FrSky TFR6, Super SimX dongle, Arduino Pro Mini, kulaklık jakı ve kablolar.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Biraz sinir oynatıcı lehim işi...

Arduino ve alıcı için gereken 5v'u da sim üzerinden alarak, başka bir usb portu işgal etmemek ve kablo sayısını azaltmak istedim. Bunun için dongle'ın plastik kabını kullanmamaya ve sonra şeffaf makaron ile kaplamaya karar verdim. Resimde gördüğünüz gibi kulaklık jakı haricinde bir de tek bir kırmızı kablo bağlanacak, ki zaten bu sistem hep birbirine takılı duracak. Diğer yandan dongle'ın normal şekilde kablo ile kullanılmasına da bir engel yok.

Olay bundan ibaret arkadaşlar. Eğer ki bir gün Sümer abi bu kodun sbus ile de çalışanını yaparsa, ardu-alıcı arasındaki 9 kabloyu 3 taneye indirebilirim :p ;D Tabi ben alıcı 7 kanal olduğu için 8. kanalı bağlayamadım, sbus olursa o da olur Sümer abi, ben isteyim de, isteyenin bir yüzü... :p :lollol:

İlerleyen günlerde uygun bir plastik kutu bulunca malları içine yerleştirip daha derli toplu bir hale getiricem, şimdilik dağınık duruyor, ama süper çalışıyor. Bir kez daha Sümer abiye teşekkürlerimi sunuyor ve sizleri selamlıyorum. Bugün trt spikeri havamdayım ;D :saygilar:

UPDATE:

Bakkala gidip tuzruhu almaya, eczaneye gidip perhidrol almaya üşendim, baktım delikli plaket ordan güzel güzel bakıyor bana...

Karşınızda Wireless Sim Dongle V2.0 ;D

Kod mod atmadan sadece lehim ile bu iş olmuyormu :laugh:

Güle güle kullan DIY Wireless simini :)

Emre'ciğim ellerine sağlık. Fıstıklar gibi iş çıkarmışsın. :D

Dün Hezarfen'de bir arkadaşımızın yeni aldığı quad'ın ayarlarını yapıyorlardı. SBUS alıcı gerekiyor falan dediler. Tabii bizim arkadaşlar önce çarşafa dolanıp sonra manual okumayı sevdikleri için işler karışıyor. Manualde CPPM sinyali gerektiği ve SBUS alıcı kullanılacaksa SBUS - CPPM dönüştürücü gerekeceği yazılı idi. Ben de buradan hareketle SBUS konusuna giriverdim. Arduino ile SBUS kullanımı için adamlar kütüphane bile hazırlamışlar ama işi kütüphanesiz halletmek de mümkün. Yakın zamanda SBUS ürünlerimizle hizmetinizde olacağız. :)

tamerkaymakci' Alıntı:
Kod mod atmadan sadece lehim ile bu iş olmuyormu :laugh:

Güle güle kullan DIY Wireless simini :)

Olay lehimde zaten Tamer. Kod işi dediğim gibi 1dk, çünkü Sümer abimiz uğraşıp kodunu yazmış durumda :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Emre'ciğim ellerine sağlık. Fıstıklar gibi iş çıkarmışsın. :D

Saol abicim, ben amelelik kısmını yaptım, kısacık cillop gibi kodu senden aldım :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yakın zamanda SBUS ürünlerimizle hizmetinizde olacağız. :)

Allah razı olsun :lollol: Allah ne muradın varsa versin abi :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Arduino ile SBUS kullanımı için adamlar kütüphane bile hazırlamışlar ama işi kütüphanesiz halletmek de mümkün.
:lol: :lollol:

Emre Kaman' Alıntı:
sanırım ftdi sürücüsü ile ilgili bir sorun var makinemde, aradım taradım çözemedim
MAC'lerde çakma FTDI'leri engelliyor olmasın ???

Zafer SAHIN' Alıntı:
MAC'lerde çakma FTDI'leri engelliyor olmasın ???

Hmm... Olabilir, haberim yoktu. Mac'de ftdi aygıtı bağladığımı görüyor, ancak arduino ide açık bir port görmüyor. Windowsta ise farklı makinalarda da denedim, port görüyor, ancak yükleme sırasında hata veriyor. Ancak bu durum yeni sanırım, zira daha önce bu makineden bu arduinoya bu ftdi ile yükleme yapmıştım defalarca.

Align 3g usb stick var elimde, ondaki çip orjinal midir ki, değiştirsem :D Ftdi dönüştürücü her işe lazım.. ;D

Her ne kadar Proje Sümer abimizin olsa da, uygulamada başarı ve uğraş için seni de tebrik ederim Emre :thumbup: Ellerine ve lehimine sağlık :bravo:

Emre eline sağlık, insan becerikli olunca DIY'lamaya başlıyor işte. :laugh:

Valla kıskanıyorum sizi böyle işler yaparken gördükçe. :bravo: :bravo: :bravo:

Emre Kaman' Alıntı:
Hmm... Olabilir, haberim yoktu. Mac'de ftdi aygıtı bağladığımı görüyor, ancak arduino ide açık bir port görmüyor. Windowsta ise farklı makinalarda da denedim, port görüyor, ancak yükleme sırasında hata veriyor. Ancak bu durum yeni sanırım, zira daha önce bu makineden bu arduinoya bu ftdi ile yükleme yapmıştım defalarca.

Align 3g usb stick var elimde, ondaki çip orjinal midir ki, değiştirsem :D Ftdi dönüştürücü her işe lazım.. ;D
Aslında aynı sorundan muzdarip olmayan CP210x isimli bir TTL dönüştürücü IC daha var. Fiyatı orjinal FTDI gibi kazık değil dolayısı ile klon chip diye bir sorun yok :D, yetenekleri arasında gözüken bir fark yok, hatta klon arduino'larda daha ucuz diye USB çipi olarak bunu kullanıyorlar... Ama niye ise saçma bir şekilde, dönüştürücülerin çoğunda DTR(arduino için ...) yerine RESET pininin çıkışını alıyorlar. Ama aşağıdaki CP210x'de DTR çıkışını unutmamışlar gibi duruyor.

Bence bir tane CP210x al, FTDI saçmalarsa diğerini denersin. Hatta bir tane de Profilic(PL2303) al diyeceğim da benim şansımdan mıdır nedir, Profilic'ler bana en çok sorun yaşatan cihazlardandır. Ha bir de CH340G'ler var ... :D

Türker Akgün' Alıntı:
Emre eline sağlık, insan becerikli olunca DIY'lamaya başlıyor işte. :laugh:

Valla kıskanıyorum sizi böyle işler yaparken gördükçe. :bravo: :bravo: :bravo:

Sana da yapalım Türker elinde kullanmadığın bir alıcı varsa. Hatta dün Kaan sayesinde haberim oldu, orange'ın dsmx ile çalışan ancak sbus olan bir alıcısı varmış, fiyatı makul. Düşünülebilir :) Kocaeli'de detayına gireriz.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Aslında aynı sorundan muzdarip olmayan CP210x isimli bir TTL dönüştürücü IC daha var. Fiyatı orjinal FTDI gibi kazık değil dolayısı ile klon chip diye bir sorun yok :D, yetenekleri arasında gözüken bir fark yok, hatta klon arduino'larda daha ucuz diye USB çipi olarak bunu kullanıyorlar... Ama niye ise saçma bir şekilde, dönüştürücülerin çoğunda DTR(arduino için ...) yerine RESET pininin çıkışını alıyorlar. Ama aşağıdaki CP210x'de DTR çıkışını unutmamışlar gibi duruyor.

Bence bir tane CP210x al, FTDI saçmalarsa diğerini denersin. Hatta bir tane de Profilic(PL2303) al diyeceğim da benim şansımdan mıdır nedir, Profilic'ler bana en çok sorun yaşatan cihazlardandır. Ha bir de CH340G'ler var ... :D

Benim kutuların dibi yok abi :D Üçü de var :) CP2102 çipli bir arkadaşım var, ancak DTR değil de RST var üzerinde. Olmaz mı bunun işi?

Emre Kaman' Alıntı:
Benim kutuların dibi yok abi :D Üçü de var :)
:D

RS232 protokolünün icabı gereği tüm bu çiplerde DTR çıkışı var, ama niye DTR pini yerine RESET pinini devreye koyarlar anlamış değilim...

Büyük ihtimalle seni bile zorlayacak bir modifikasyon ile bu alete DTR özelliği kazandırabilirsin.

Çip üzerindeki DTR pini burada, tek yapman gereken süper bir lehim yeteneği ile ona bir kablo bağlamak :D.
[attachimg=1]

Burada arkadaşın biri yapmış ...

Ekli dosyalar

• cp2102.png
    cp2102.png
    39.7 KB · Görülme: 174

[emoji1][emoji1] mumkun degil abi. Bakmistim bi tel atar miyim diye, ama coook zor [emoji1] 2 dolar verir alirim hazir dtr'lisini.