[Urun]: Xiaomi Yi - GoPro'ya dişli rakip...

Zafer ŞAHİN

Mahna Mahna ...
İlgi Alanı
Multikopter
Xiaomi, Türkiye de çok tanınmasa da, Apple'ın varlığını Çin'den silip atmayı başarımış, dünyanın en büyük 3. cep telefonu üreticisi ünvanına sahip, gayet başarılı bir tablet - cep telefonu ve aksesuarları üreticisi bir firma... Daha önce Xiaomi ürünleri kullananlarınız varsa sanırım bana hak vereceklerdir, paketinden tasarımına, malzeme kalitesinden fonksiyonelliğine, gerçekten kaliteli ürünler üreten bir marka Xiaomi...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk başta $66 olarak duyurulan Yi'nin tanıtım fiyatı, şu anda $99 olarak sabitlenmiş durumda. Ama öncelikle kısa bir şekilde cihazın teknik özelliklerinden bahsetmek lazım.
- Image Sensor
* Ambarella A7LS high-performance image processor
* Sony Exmor R BSI CMOS image sensor
* ST triaxial high-performance gravity sensor
- Pixels
* 16 Mega Pixels
- Lens
* Aspheric surface FHD photology glass lens, F2.8 aperture, 155° wide angle
- Waterproof
* 40M water resistant(need waterproof case)
- Video format
* MP4 (Hi-Fi H.264)
- Video FPS
* 1080P(60fps/48fps/30fps/24fps),960P(60fps/48fps), 720P(120fps/60fps/48fps), 480P(240fps)
- Recording system
* dual track,96KHz sampling, 92dBA SNR
- Shooting performance
* 16 million pixels(single shot), 4608*3456(max resolution)
* time-lapse(0.5s/1s/2s/5s/10s/30s/60s)
* Self Timer(3s-15s), motion trail shooting(7/s)
- Battery
* 1010mAh Panasonic high density Li-ion battery, TI charger and Gas Guage chips, full battery(blue), middle battery(purple), low battery(red)
- Storage
* max 64 micro sd, class 10 is recommended
- Wireless
* broadcom wireless module, WIFI and with bluetooth 4.0 function

GoPro'nun bu kadar yüksek performansa sahip olmasının baş sorumlularından birisi olan Ambarella serisi DSP, Yi'de de kullanılyor durumda. Fakat fiyat sınıfı olarak bakıldığında, GoPro Hero White'dan bile daha ucuz olan Yi, GoPro Hero White'a özellik olarak açık bir şekilde fark atıyor durumda.

Benzer şekilde, SJCAM firması da SJ5000 Plus modeli ile Ambarella serisi DSP kullanarak GoPro performansını yakalamayı hedefledi isede, $170 civarında bir fiyat etiketine sahip.

Aşağıda ise Ali ShanMao'nun Gopro 4 ve Xiaomi Yi video incelemesini görebilirsiniz. Video'nun sonlarında görebileceğiniz üzere, karanlık - aydınlık geçişlerinde Yi, GoPro4'den daha iyi bir performans gösteriyor...
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ailemizin alışveriş mağazası olan Banggood stoklarına Yi'yi almış durumda. Yi Basic şu anda indirimli olarak $93'lik bir fiyata satılıyor. Travel versiyonu ise $110'luk bir fiyattan satılıyor. İhtiyacınız olabilecek her aksesuarı paketlerine dahil eden SJ serisi kameraların aksine, nerede ise hiç bir aksesuar bulundurmayan Yi Basic ve Travel paketleri arasında, sadece bir "selfie stick" bulunuyor.

Fiyat&Performans olarak ideal bir ürün anlaşılan ama hiç olmazsa su geçirmez case'i koysalarmış. :(

Gitti $100 daha... :(

:D :D

SJ4000 almayı düşündüğüm şu sıralarda aklımı çelcek bir konu olmuş. Ama yanında hiçbir aksesuar olmayışı düşündürüyor..

Ürün tam anlamıyla fiyat/performans ürünü ancak;

- IOS işletim sistemine uygun yazılımı gelmedi ..
- Waterproof case henüz yok ..
- AV çıkışı desteklemiyor yani FPV kamerası olarak kullanılamıyor .. (Ana kartı gopro h3'ün aynısı olduğu için desteklemeye uygun ancak bunun için güncelleme ne zaman gelir?? )
- FPV kamerası olarak kullanılsa bile AV kablo çıkışı arkada olduğundan; Piyasadaki çoğu gimbal ile kullanılamaz .. ( DJI h3-3d, Tarot t-2d, Walkera g-2d vs..)

Beni vazgeçiren sebepleri :-\

Emre Bey'e katılıyorum, bir 100 Dolar daha gidecek. SJ4000 kullanıcısı olarak söylüyorum, özelliklere göre fiyat gayet güzel.

Buğra Kabakçı' Alıntı:
- IOS işletim sistemine uygun yazılımı gelmedi ..
Xiaomi'nin Apple'ı Çin den silen firma olduğunu özellikle belirttim. Steve Jobs her ne kadar hemşerim de olsa(bkz. - bkz. :lol: :lollol: ), ürünlerinin kalitesini takdir de etsem, bir kaç defa kullanmak için kendimi zorlasam da, IOS, MacOS v.b. benim açımdan kullanışlı değil ve sevmiyorum...

Buğra Kabakçı' Alıntı:
- Waterproof case henüz yok ..
Su altında, hızlı hareket imkanı pek mümkün olmadığından, bu arkadaşın sağladığı yüksek framerate değerlerine su altında pek ihtiyaç yok. Dolayısı ile bu kamera yerine su altı için daha uygun seçenekler var. Ama almışken su geçirmeyen plastik muhafaza istemez miydim ? Evet, tabii ki isterdim...

Buğra Kabakçı' Alıntı:
- AV çıkışı desteklemiyor yani FPV kamerası olarak kullanılamıyor .. (Ana kartı gopro h3'ün aynısı olduğu için desteklemeye uygun ancak bunun için güncelleme ne zaman gelir?? )
AV çıkışı destekliyor bile olsa, aynı anda hem kayıt hem de AV out yapılmasının oluşturduğu gecikme sorunları nedeni ile, genellikle çift kamera kullanılıyor. O yüzden bence bu çok önemli bir sorun değil. Ama tabii amaç sadece multiler değilse, iş değişir...

Buğra Kabakçı' Alıntı:
- FPV kamerası olarak kullanılsa bile AV kablo çıkışı arkada olduğundan; Piyasadaki çoğu gimbal ile kullanılamaz .. ( DJI h3-3d, Tarot t-2d, Walkera g-2d vs..)
Bu da sıkıntılı bir durummuş...

Yi, biraz arada derede bir ürün olmuş... SJ4000'in wifisiz temel versiyonu, bence hala piyasadaki en iyi F/P ürünü. SJ5000 Plus ise, daha çok özellik ve aksesuar paketi siteyen ve de GoPro'ya o kadar para ödemek istemeyen kullanıcılara hitap ediyor. Yi ise ikisinin arasında konuşlandırılmış ve iki pazardan ve hatta GoPro'nun pazarından da pay kapmak istercesine bir yaklaşım sergiliyor gibi duruyor...

Ama açık olan bir şey var ki, o da fiyatlar ucuzluyor ve GoPro'nun görüntü performasına daha çok cihaz yaklaşmaya başlıyor. Hatta bazı noktalarda geçilmeye bile başlandı denebilir...

Zafer SAHIN' Alıntı:
...Ama açık olan bir şey var ki, o da fiyatlar ucuzluyor ve GoPro'nun görüntü performasına daha çok cihaz yaklaşmaya başlıyor. Hatta bazı noktalarda geçilmeye bile banşlandı denebilir...
Kesinlikle katılıyorum Zafer hocam, GoPro artık tartışmasız lider değil zaten olmamasında da fayda var :laugh:

Zafer SAHIN' Alıntı:
Xiaomi'nin Apple'ı Çin den silen firma olduğunu özellikle belirttim. Steve Jobs her ne kadar hemşerim de olsa

AHAHAH :lol: :lol: :lol:

Bak ya :) ... Steve reis'in Malatyalı olduğunu bilmeyen mi kaldı :lollol: :lol: ...

Onu biliyorum abi de, düşününce komik geliyo işte :D Tim Cook'un da Çubuk'lu olduğunu düşünüyorum, bunu bi araştırayım ben.. :p

Waterproof case konusu halloluyor gibi...

Regarding Unterwater Case:
"we have confirmed with the seller that we are going to have the item you have methioned next month." Banggood on their Facebook page.
Büyük ihtimalle, gelecek ay itibarı ile BG'de Yi'nin su geçirmeyen plastik kapaklarını görebiliyor olacağız...

hahahah Zafer abi güldürdün. Bazı sosyal sebeplerden dolayı IOS kullanmak zorundayım memnun değilim ama yapacak bişey yok. APM copterlerime bile bağlanamıyorum..

FPV olayında gopro veya sj serisi kameralarda gecikme wifi gibi değil, av çıkışı delayı 0,1 sn gibi düşük olduğu için ekstra kamera kullanmaya ihtiyaç kalmıyor. Çünkü gimbale ekstra yük=jello ve Pan-tilt hareketlerini de yaptığımız çekimlerde görmemiz gerekiyor. Yoksa ne çektiğimizi görmüyoruz. Yani multicopterciler için kayıt yapan kamera av çıkışı vermek zorunda.. DSLR kameralar bile HDMI-AV çevirilip anlık aktarılıyor..

Bu almayacağım anlamına gelmiyor, IOS desteği Nisan ayının sonunda verilecek, Av çıkışı güncellemesi eninde sonunda gelecek. Su kabı da zor bişey değil o da Nisanda çıkacak. Benim kullandığım gimbal Opensource olduğu için modifikasyon ile bu kameraya uygun hale getirip sonunda alacağım zaten :laugh:

Evet tabiki gopro pahalı, değerinin çok üstünde, performansı diğerleri ile aynı.. Tıpkı eski kız arkadaşım gibi!..

Buğra Kabakçı' Alıntı:
FPV olayında gopro veya sj serisi kameralarda gecikme wifi gibi değil, av çıkışı delayı 0,1 sn gibi düşük olduğu için ekstra kamera kullanmaya ihtiyaç kalmıyor.

Sürenin bu kadar düşük olduğunu bilmiyordum... Genelde kayıt ve yayının aynı anda yapılması durumunda, karta yazmaktan ve iki veriyi aynı anda işlemekten kaynaklı bir gecikmenin olduğu bir gerçek. Ama bu gecikmenin ne kadar olduğunu görmek için ben niye denemiyorum ki :D ???

Zafer bey ,kamerada mini usb'den av çıkışı yok şuan ,aynı bende olan sjcam m10 cube'da olduğu gibi micro HDMİ port'da av out var,bu adaptörde kayda değer 30 bucks .