Uygun Batarya veya Motor Seçimi

Turhan Ay

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba,
Diatone Mamba F405 mk2
Emax Eco 2306 1900 KV

Esc-fc ve motor kullandığım 5 inçlik bir Martian İİ frame için uygun olan lipo pil 4s mi 6s midir?C değeri ne olmalıdır? Ağırlık ve mah değerleri konusunda veya marka model konusunda neleri tercih etmeliyim? Bu uğraşta yeni olduğum için açıkçası yanlış bir şey yapmak ve zarar görmek istemiyorum. Önerilerinize seve seve açığım, teşekkürler.

Kontrol Kartınız
MAMBA F405 MK2
Model Sınıfı
500 ve üzeri
Motor, Pervane ve ESC
Emax Eco 2306, Ldarc 5040, DIATONE MAMBA f405
Kumanda Alıcı ve Verici
Flysky i6x
Extra Ekipman
-
Herkese merhaba,
Diatone Mamba F405 mk2
Emax Eco 2306 1900 KV

Esc-fc ve motor kullandığım 5 inçlik bir Martian İİ frame için uygun olan lipo pil 4s mi 6s midir?C değeri ne olmalıdır? Ağırlık ve mah değerleri konusunda veya marka model konusunda neleri tercih etmeliyim? Bu uğraşta yeni olduğum için açıkçası yanlış bir şey yapmak ve zarar görmek istemiyorum. Önerilerinize seve seve açığım, teşekkürler.
Hocam motorunuz kaç s destekliyor öncelikle buna bakın.
Sonra bu motor ile farklı dronlarda kaç inç pervane kullanılmış onlarında inceleyerek istediğiniz cevabı bulabilirsiniz

Merhaba Turhan Bey,

Kullanmış olduğunuz motorlar ve esc 3S-6S pil aralığını desteklemektedir. Martian frame 4S ve 6S pillere uygun ancak bu hobide yeni olduğunuz için 4S pil almanız daha mantıklı olacaktır.

Gelelim C değerine:
Kullandığınız motorlar 30 A/ad. (peak 46A) tüketmektedir. Buda demektir ki 30x4= 120A akımı karşılayacak pile ihtiyacınız var. 5" mulkikopter kullanımında genel olarak tercih edilen pil mAh'lerine göre C hesabı aşağıdaki gibidir.

1300 mAh Lipo Batarya için 120 A/1,3 Ah = 92,3 C yani 100 C
1500 mAh Lipo Batarya için 120 A/1,5 Ah = 80 C
1800 mAh Lipo Batarya için 120 A/1,8 Ah = 66.6 C yani 70 C

Eminim ki bu konuda benden daha çok bilgisi ve tecrübesi olan abilerim hatalı olduğum yer var ise düzeltecektir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Muhittin Şentürk
Hocam motorunuz kaç s destekliyor öncelikle buna bakın.
Sonra bu motor ile farklı dronlarda kaç inç pervane kullanılmış onlarında inceleyerek istediğiniz cevabı bulabilirsiniz
Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim. Motorlar 3-6S destekliyor. Ben de önerilen 5040 pervanelerden aldım, fakat teknik veri tablosuna tam ulaşamadığımdan ve bu uğraşta yeni olduğumdan en verimli çalışacak ve bu verimle en bütçe dostu batarya tercihini yapmak amacıyla daha tecrübeli kişilerden bilgi almak istedim:)

• Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
Merhaba Turhan Bey,

Kullanmış olduğunuz motorlar ve esc 3S-6S pil aralığını desteklemektedir. Martian frame 4S ve 6S pillere uygun ancak bu hobide yeni olduğunuz için 4S pil almanız daha mantıklı olacaktır.

Gelelim C değerine:
Kullandığınız motorlar 30 A/ad. (peak 46A) tüketmektedir. Buda demektir ki 30x4= 120A akımı karşılayacak pile ihtiyacınız var. 5" mulkikopter kullanımında genel olarak tercih edilen pil mAh'lerine göre C hesabı aşağıdaki gibidir.

1300 mAh Lipo Batarya için 120 A/1,3 Ah = 92,3 C yani 100 C
1500 mAh Lipo Batarya için 120 A/1,5 Ah = 80 C
1800 mAh Lipo Batarya için 120 A/1,8 Ah = 66.6 C yani 70 C

Eminim ki bu konuda benden daha çok bilgisi ve tecrübesi olan abilerim hatalı olduğum yer var ise düzeltecektir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Nurullah Bey yanıtınız için çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz.
Ben de açıkçası 4S veya 6S bataryanın mantıklı olduğunu düşündüm. Sakıncası yoksa motorların performans data tablosuna nereden ulaştınız ve 30 amper tükettiğini hangi veriden edindiniz? Tabloları okumayı öğrenmek istiyorum da. Bir de bu hesapladığınız C değerleri her iki pil türü için (4S ve 6S) de geçerli değil mi? Bütçeme uygun olan modeli tercih etmek açısından soruyorum.
Değerli bilgiler için tekrar teşekkürler:)

• Beğen
Tepkiler: Nurullah Eren
Turhan Bey, multikopterlerde kullanılan piller ve daha fazlası için aşağıdaki linkleri okuyabilirsiniz.

Ayrıca, bu hobiye yeni başladığınız için multikopterler konu indekslerini de okumanızı tavsiye ederim.

Ilgili motora ait amper kullanım miktarlarını youtube üzerinde motor modelini ve sonuna thrust test yazarsanız (öncelik tabikide ürün data sheetleri olmalı) özellikle hintli arkadaşların bu konuda yaptıkları birçok testi izleyebilir ve istediğiniz verilere ulaşabilirsiniz.