Uygun motor bulmakta sıkıntı yaşıyoruz

Süleyman Aydık

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Yapmayı planladığım 2. Quad için uygun motoru bulmakta zorlanıyorum. İlk quadın ağırlığı 1470gr civarındaydı ve DJİ 2212 920Kv motor kullanmıştım 35/50C 4s 5200Mah batarya ile gayet iyi iş görüyor ama ikinci quadın ağırlığı tahmini olarak 1800-1900 gr civarı olacak ve uygun motor tavsiyenize ihtiyacım var.
Aslında EMAXin iş görecek bazı modelleri var ama aklımda bir soru var örneğin EMAX rs2205 2300kv bir motor için teknik veri tablosunda 16V için 1024 gr itki yazarken alacağımız sitede 3-4s LİPO destekli yazıyor ki buda 14.8V yapıyor bu nasıl oluyor 4s LİPOda bana 1024gr itki verir mi? Yada 5s bataryada çalışırmı?
Birde sunnyskyın x4108 modeli var bu motorda teknik veri tablosunda yazdığı üzeri 4s LİPO ve uygun pervane ile 1900gr itki sağlıyor ama sunnysky motorlar ne kadar işimi görür emin değilim.
Sizin tavsiye ettiğiniz bir motor varsa lütfen yazın birde EMAX ve sunnysky motorların kalitesi ve kullanımı hakkında bilgisi olan yazarsa sevinirim

Kontrol Kartınız
Pixhawk 2.4.8
Model Sınıfı
500
Motor, Pervane ve ESC
"Tavsiye edilen motora göre"
Kumanda Alıcı ve Verici
Radiolink AT9S PRO
Extra Ekipman
-
Bir lipo pil hücresi tam doluyken 4,2v. Boşken 3,7v. Motorların kaç v'da ne kadar thrust vereceğini yazarlarken kimisi pillerin hücrelerinin tam dolu halindeki thrustü yazar. Kimisi boş halindeki thrustü yazar.

Yani bir motor için 11vda şu thrustü verir diyorsa 3s pilin en boş halinden bahsediyordur.
Veya 16v diyorsa neredeyse 4s pilin tam dolu halinde verdiği thrustten bahsediyordur.

Aslında adamlar bu motorları 3s pille yada 4s pille denemiyorlardır. 4s pilin ortalama vereceği voltajı bir adaptör yardımıyla direk veriyorlardır. Yani 4s pilin dolu hali olan 16.8v ile boş hali olan 14,8v arası bir voltaj veriyorlardır diye düşünüyorum. Bizde bunların sonuçlarını görüyoruz.

3-4s bir motor tabi ki 5s pille çalışmaz. Daha doğrusu çalışır fakat uzun süreli olmaz. Motor zarar görür.

Ne emax motor kullandım ne de sunnsky. Fakat oyum sunnskydan yana :D Bu konuda yorumları bende merak ediyorum.

Bir lipo pil hücresi tam doluyken 4,2v. Boşken 3,7v. Motorların kaç v'da ne kadar thrust vereceğini yazarlarken kimisi pillerin hücrelerinin tam dolu halindeki thrustü yazar. Kimisi boş halindeki thrustü yazar.

Yani bir motor için 11vda şu thrustü verir diyorsa 3s pilin en boş halinden bahsediyordur.
Veya 16v diyorsa neredeyse 4s pilin tam dolu halinde verdiği thrustten bahsediyordur.

Aslında adamlar bu motorları 3s pille yada 4s pille denemiyorlardır. 4s pilin ortalama vereceği voltajı bir adaptör yardımıyla direk veriyorlardır. Yani 4s pilin dolu hali olan 16.8v ile boş hali olan 14,8v arası bir voltaj veriyorlardır diye düşünüyorum. Bizde bunların sonuçlarını görüyoruz.

3-4s bir motor tabi ki 5s pille çalışmaz. Daha doğrusu çalışır fakat uzun süreli olmaz. Motor zarar görür.

Ne emax motor kullandım ne de sunnsky. Fakat oyum sunnskydan yana :D Bu konuda yorumları bende merak ediyorum.
Gerçekten çok açıklayıcı olmuş EMAX motor kullanmaktan bu sebepten dolayı çekiniyordum artık gönül rahatlığı ile EMAX(bazı) motorların 1900 grama varan itkisinden yaralanabiliriz(tabi 60A lık bir ESC ile)

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Benim tercihim motor seçiminde T-motor > os. Motor > Dualsky > Sunnysky >Emax> eachine
Şeklinde sıralarım.
T-motor Sunnysky ve emax kendim kullandım diğer motorları da başkalarında görüp incelemiştim. Tabi herkesin tercihi farklı olacaktır daha benim görmediğim bir sürü marka var.