Versa Wing Blunt Nose - Zagi Maket Kartonu ( Köpüklü Karton)

futhsys

Uye
Selamlar Forum Ahalisi
Buda benim ikinci fakat ilk uçabilen uçağım.kullandığım malzeme Maket kartonu veya Köpüklü karton olarak satılan 5mm kalınlığında iki karton arasına sıkılmış strafordan oluşan sağlam bi malzeme. 2 rengi mevcut beyaz ve siyah. siyah olanın karton kalitesi daha iyi beyaza göre ve azda olsa fiyat farkı var (Beyaz olanı 8 liraya, siyah olanı 12 liraya aldım) . 70x100 cm lik alıyorum aşağı yukarı bi uçağı çıkarıyor. bu uçakta kanatları beyaz olanından, orta düz olan parçayı siyah olanından yaptım, burun üstü çakılma olasılığım yüksek olduğundan :D Deprona göre kıyaslayamıycam, hiç depron model almadım elime. bu uçağın boş ağırlığı tahminen 350-400 gram arası. doluykende 900 gram civarı olsa gerek. deprona göre asıl avantajı bana göre kağıt sayesinde katlamalara izin vermesi ve resimlerde görüldüğü gibi içinde kullanılabilir alan bırakması. kuyruğu çok ağır geldi, 300 gramın üstünde burna takviye yapmam gerekti.

kartondan bu şekil kesip bant, silikon kullanarak birleştirmek yeterli.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

burnun içinede doktorların boğaz kontrolü yaptıkları çubuklardan alıp silikonla yapıştırdım, burun çarpmalarında müthiş direnç sağlıyor.

elimde başka video olmadığı için tanışma bölümündeki videoyu tekrar koyuyorum kusurabakmayın :(
elektronikler;

Turnigy 2826/6 2200kv motor
esc hobbking 40A UBEC
pil Turnigy 2650mah 20c 3s lipo

Uçağın planlarını Flitetest'in sitesinden alabilirisiniz

FPV Denemesi

teşekkürler Celalettin bey. Pervane olarak fazla seçeneğim olmadı test yapamadım. fakat videodaki pervane 8x6. motorda biraz sıcaklık problemi yapıyor. 7x4 denemeyi düşünüyorum.

Dün eldeki eski makinayı kullanarak FPV denemesi yaptım, tabi tx/rx yok, sadece kayıt : ) ilk mesajın sonuna ekledim videoyu. uçağın burun bölümünden parça kesip, kamerayı sabitleyerek basit bi şekilde çekimi yaptım.

bu arada Oğulcan hocam sağolsun, gönderdiği şarj aleti sayesinde, pilllerin ölmesi probleminin benim şarj aletinden kaynaklandığını anladım. hobbykinge RMA formunu doldurdum ,video resim yolladım onlarda haklı görüp şarj aleti ve piller için geri ödeme yaptılar. bunu çözebilmemi ve şuan uçabilmemi sağladığı için oğulcan hocama tekrardan teşekkür ederim %p

FPV ye gelirsek, öncelikle böyle bir kayıt yapmanın hataları görmek için çok iyi bi yöntem olduğunu gayet iyi anladım. güzel uçuyorum diye düşünürken nekadar sert komutlar verdiğimi farkettim. henüz 6 veya 7. uçuşum belki ondan fakat baş parmaklarımı kullanarak kontrol ediyorum, belki işaret parmağımıda dahil etmeliyim??

Danışmak istediğim birşey var. rölantiye yakın devire çektiğimde bir cızırtı sesi gelmiş uçaktan videoda. yerde farkedemedim... motordan geliyor sanırım ses, peki sebep nedir? indirdiğimde motor beklediğimden daha sıcaktı. motor hala çalşıyo ve herhangi bi ses yapmadı. dikkat etmem gereken şey nedir acaba üstadlarım? Teşekkürler şimdiden...

Ynt: Versa Wing Blunt Nose - Zagi Maket Kartonu ( Köpüklü Karton)

Elinize sağlık guzel çalışma olmuş.
Bu arada drların kullandığı o parcanin adı "abeslang".
Modifiye vb tamirde işe yarıyor [emoji4]
Hayırlı geceler.

.:: Discovery-Tapatalk kullanılarak gönderildi ::.

Ynt: Versa Wing Blunt Nose - Zagi Maket Kartonu ( Köpüklü Karton)

Fatih TANRIVERDİ' Alıntı:
Elinize sağlık guzel çalışma olmuş.
Bu arada drların kullandığı o parcanin adı "abeslang".
Modifiye vb tamirde işe yarıyor [emoji4]
Hayırlı geceler.

.:: Discovery-Tapatalk kullanılarak gönderildi ::.

Teşekkürler Fatih Bey. abeslang, aklımda tutmaya çalışıcam zor olacak gibi duruyo ama.. : ))

hakan bakır' Alıntı:
FPV ye gelirsek, öncelikle böyle bir kayıt yapmanın hataları görmek için çok iyi bi yöntem olduğunu gayet iyi anladım. güzel uçuyorum diye düşünürken nekadar sert komutlar verdiğimi farkettim. henüz 6 veya 7. uçuşum belki ondan fakat baş parmaklarımı kullanarak kontrol ediyorum, belki işaret parmağımıda dahil etmeliyim??

Bizler de çoğumuz sadece baş parmak ile uçuyoruz. Komutların sertliği zaman içinde alıştıkça geçecektir ama kesinlikle kumandanızdan EXPO kullanmanızı tavsiye ederim ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bizler de çoğumuz sadece baş parmak ile uçuyoruz. Komutların sertliği zaman içinde alıştıkça geçecektir ama kesinlikle kumandanızdan EXPO kullanmanızı tavsiye ederim ;)

Çok teşekkür ederim bilgiler için Mehmet Hocam. Fakat benim kumandada bildiğim kadarıyla EXPO ayarı yapılamıyo.

söylediğiniz gibi alışmaya çalışsam iyi olur. gördüğüm kadarıyla elevator ve aileron kolunu + şeklinde kullanıyorum, x komutlarını kullanmaya zorlayarak denemeliyim.

Kumanda da stick kullanımı ile konu geçmiş hemen önceden açtığım anketi paylaşayım :D Bu arada zagi güzel gözüküyor. Uçaktaki elektronik hk da varsa linklerini paylaşır misiniz. :)

Kadir Kurt' Alıntı:
Kumanda da stick kullanımı ile konu geçmiş hemen önceden açtığım anketi paylaşayım :D Bu arada zagi güzel gözüküyor. Uçaktaki elektronik hk da varsa linklerini paylaşır misiniz. :)

Teşekkür ederim, ilk uçağım ve yapabildiğim herşeyi bunda sonuna kadar denemek istiyorum. akabinde daha özenli uçaklara başlıycam : ) açtığınız konu çok faydalı olmuş, Sümer Hocamın yazdıklarıda aklımdan geçenler aslında. tek parmak hep daha çekici geliyo bana fakat pinch yapmayı denemek istiyorum bir süre. kalem tutma örneği gerçeği ortaya koyuyor aslında... ondada itici olarak sehpa zorunlu olacak gibi geliyor. Ama ilk fırsatta deneme yapıcam. Elektroniklerin linklerini ekledim yanlarına bu arada.