[Video]: Align G pro Ünite Kurulum ve Ayar Aşamaları

bydmrblk

Kıdemli Uye
Align Gpro Flybarless ünitesinin kurulum ve ayar aşamalarını paylaşacağım arkadaşlar :RCKolik:
Türkçe kaynak olmadığından yararlanmak isteyen ve ilk kez ünite ayarlayacak arkadaşlar için üniteler bölümünde bulunsun istedim.
Eksikler, hatalar ve eklemeleri konu başlığı altından yazabiliriz.

Alıcı Bağlantı Şekilleri :

Normal Receiver

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Futaba S-Bus

Spektrum

Kumanda Model Tanımlama :

Üniteyi ayarlayacak arkadaşlar kendi kumandasından yeni model açarak işe başlayabilirler.
Ben kullanmış olduğum spektrum kumandaya göre anlattım.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kumanda Menü Ön Ayarları:

Tüm kumandalarda menüler hemen hemen aynı fakat bazı kavramlar farklı isimlerle adlandırılabiliyor. (spektrum: Travel Adjusment / Futaba: End Point…)her ikiside aynı göreve sahip fakat markalara göre isimler farklı olabiliyor. Kendi kumandanıza göre araştırabilirsiniz.

Align G pro Kumanda Ünite Bind İşlemi:

Burada ünite ile kumandayı birbirine tanıtıcağız.
Video çekim aşamasında bölündüğü için 2 part olarak verilmiştir.
Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, ünitenin menüsünden bind işlemi için ayarı tamamlayıp, bind işlemi için güç kesme ve güç verme işlemini seri bir şekilde yapmanız gerekiyor.
Gücü kesip tekrar güç verme işlemi arasında zaman geçirirseniz bind işlemi başarısız oluyor. Bunu defalarca denedim.
Güç kes ve hemen güç ver, kumandadan bind butonuna bas ve kumandayı aç.

1.part

2.part

Align G pro Setup Menü 1 :

Yazacağım her şeyi videoda bulabilirsiniz.
Sorular olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışacağım.
Videomuz bölündüğünden 2.part olarak verilmiştir.

1.Part

Align G pro Setup Menü 2 :

Video da kuyruk ayarlarının ilk aşamasındaki Neutral Position sekmesinde kuyruk pallerinin sıfır dereceye ayarlayacağımızdan bahsetmişim.
Burada bir karışıklık olmuş.
Bu menüde dikkat edilmesi gereken durum;
Kuyruk servosunun kolunu 90derece olarak ayarlayıp paller arasında 10mm bir boşluk verecek şekilde trimleri ayarlayacağız.
Yani önce servo kolunu rudder stiği orta pozisyondayken 90 dereceye elimizle ayarlayacağız. Eğer servo kolu tam 90 derece olmuyorsa Neutral position menüsünden trim vererek 90 derece yapacağız.
Daha sonra kuyruk rot kontrol çubuğunu fiziki olarak açma ya da kapama yoluyla paller arasındaki 10mm lik boşluğu ayarlayacağız. Bu 10mm boşluk kuyruk palleri düz bir pozisyonda hücum kenarı sola bakacak şekilde verilecektir.

2.part

Align G Pro Parameter Menü:

Üst düzey bir pilotajınız yoksa buradaki default ayarlar yeterince iyi ayarlanmış durumda.
Başka bir ayara ihtiyacınız olmayacaktır.
Fakat kurcalamayı ve değişikliklerin helikopterde ne gibi etki edeceğini merak edenlerdenseniz, kavramları araştırarak deneyebilirsiniz.
Ayrıca bir de acemi ayarları var bu menüde, gayet başarılı.

Herkese kırımsız uçuşlar dilerim :saygilar: :RCKolik:

GPro için kaynek niteliğinde, her yönüyle tam bi paylaşım olmuş İbrahim. Emeğine sağlık :saygilar:

Rasim Öztürk' Alıntı:
GPro için kaynek niteliğinde, her yönüyle tam bi paylaşım olmuş İbrahim. Emeğine sağlık :saygilar:
Teşekkürler Rasim :saygilar:
yararlı olabiliyosak ne mutlu bana :)

Güzel çalışma olmuş elinize sağlık, fakat kuyruk hakkında ufak bir düzeltme yapmak lazım sanki... Paller tam sıfır açı almıyacak 550 için 10mm bir değer verilmiş, iki palin hücüm kenarları arasında bu kadar boşluk kalmasını istiyor, benim 500 de bu referansı 4 mm vermişlerdi. ... Son bir şey de modeli pitch pumpda test ettinizmi kuyrukda bir salınım oluyormu merak ediyorum...

İbrahim Hocam harika olmuş.Benim gibi acemi düzeyindeki arkadaşlar için buyuk bir kaynak olmuş.

Eline sağlık İbrahim gpro yu bilmeyen ayarlarını nasıl yaparım diyen arkadaşlar için çok faydalı bir konu olmuş teşekkürler

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kadir kocaman' Alıntı:
Güzel çalışma olmuş elinize sağlık, fakat kuyruk hakkında ufak bir düzeltme yapmak lazım sanki... Paller tam sıfır açı almıyacak 550 için 10mm bir değer verilmiş, iki palin hücüm kenarları arasında bu kadar boşluk kalmasını istiyor, benim 500 de bu referansı 4 mm vermişlerdi. ... Son bir şey de modeli pitch pumpda test ettinizmi kuyrukda bir salınım oluyormu merak ediyorum...
Uyarılarından sonra dikkat ettim de evet dediğin gibi orayı atlamışım Kadir Hocam teşekkür ederim. Hemen videonun olduğu konuya ekleyerek düzeltme yapayım.
Gecenin yarısı olduğundan kafalar karışmış ;D
Aslında servonun 90 derece olması gerektiğini ifade etmek yerine pallerin 0 derece olacağını söylemişim ;)
Üniteyi sadece maiden için ayarladım ve denedim.
Daha sonra hiç uçmadım.
Deneme aşamasında gaine bakmak için pitch pump yaptım ama salınım görmedim de kaçma oluyodu sadece onu da gainden düzelterek halledeceğimi düşündüm.
Sonra eski kullandığım üniteye döndüm.
Senin hala salınım devam ediyormu?

tufanacay' Alıntı:
İbrahim Hocam harika olmuş.Benim gibi acemi düzeyindeki arkadaşlar için buyuk bir kaynak olmuş.
Faydalı olduysak ne mutlu :saygilar:

Mustafa Atabek' Alıntı:
Eline sağlık İbrahim gpro yu bilmeyen ayarlarını nasıl yaparım diyen arkadaşlar için çok faydalı bir konu olmuş teşekkürler

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkürler kardeşim :saygilar:
Kaynak olması her zaman iyidir diyerek kolları sıvadık.
Faydalı olabillirsek ne mutlu bizlere :thumbup:

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Eline sağlık İbrahim hocam çok güzel ve faydalı bir konu olmuş
Teşekkürler Mustafa'm :saygilar:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Uyarılarından sonra dikkat ettim de evet dediğin gibi orayı atlamışım Kadir Hocam teşekkür ederim. Hemen videonun olduğu konuya ekleyerek düzeltme yapayım.
Gecenin yarısı olduğundan kafalar karışmış ;D
Aslında servonun 90 derece olması gerektiğini ifade etmek yerine pallerin 0 derece olacağını söylemişim ;)
Üniteyi sadece maiden için ayarladım ve denedim.
Daha sonra hiç uçmadım.
Deneme aşamasında gaine bakmak için pitch pump yaptım ama salınım görmedim de kaçma oluyodu sadece onu da gainden düzelterek halledeceğimi düşündüm.
Sonra eski kullandığım üniteye döndüm.
Senin hala salınım devam ediyormu?

Salınım derken kuyruğun kaçmasını kasdetmiştim, benim elim ruddera mı kayıyor yoksa ünitede mi birşey var tam manası ile test edemedik :) dün akşam ince ayarları biraz daha kurcaladım haftaya test edip neticeyi yazarım fakat helifreak da kullananlar da bu sorundan şikayet ediyorlardı ünitenin bu ani açı değişimlerinde kuyrukda sallanma olmasından dert yanan vardı... Gariptir Align bu ünite için çıktığından bu yana update hazırlamadı, şikayet edenmi yok yoksa ünitete pazarda çok tutulmadı ondan da uğraşmak istemiyor olabilirler.

İbrahim Hocam emeğine sağlık, güzel bir kaynak çalışması olmuş. :thumbup:

Kuyrukta kaçma g pro da yaşamadım ama şu an spiritte yaşıyorum onu da çözdük sayılır. Düşük kafa devri ve gain den bulduk.
Normalde spiritte bir menü var gainin çarpılma kat sayısı. Bu bende 1.00x de idi.
Onu 1.40x yapıp gaini arttırıp kafa devrinide yükseltince kaçma gitti. Çok az var daha ona da ince ayar gerekiyor.
Akşam oldu yeni geldim eve artık haftaya kaldı.
Bi kafa devrini yükseltmeye çalış gaini iyi arttır bir şeyler olacaktır. Bende gain şu an 75 te ;D