[Video]: Antakyanın rüzgarında Cessna 182 ile uçuş keyfi

Özkan KAYA

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba Arkadaşlar,

Mikro heli ile uçarken, uçak keyfinide görmek ve heli ile kıyaslamak açısından EPO köpük 1410 mm kanat açıklığı olan Cessna 182 ile sonunda havalarla buluştuk. Maiden de 2 dakika uçtuktan sonra oryantasyon kaybı ile çakıldım ve pervane kırıldı. Yurt içinden pervane temini sonucu aşağıdaki ilk video uçak olarak modelcilik hayatımda 2.uçuşum ve diğer video ise 3.uçuşumdur.

2.uçuşum

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

3.uçuşum

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Valla bravo Özkan :thumbup: İlk uçak tecrübesi olarak Cessna 182 gayet güzel uçurmuşsun, ne de olsa helici adamsın :thumbup: %p

Şaka bir yana bence kalkış ve inişler gayet başarılı. Eminim uçakcı abilerimiz daha detaylı yorumlayacaklardır. Uçuş günü rüzgarın olması özellikle inişte işini kolaylaştırdığını düşünüyorum :)

NOT: Ama biz yinede özellikle uçak işine yeni başlayan arkadaşlarımıza ILK MODEL olarak Cessna tavsiye etmiyoruz. Şimdi sadece bu konuyu okuyup, yanlış karar verip "Eee siz öyle yazmamışsınız" dememeleri için ilgili konuya bir link verelim ;)

Ilk model olarak CESSNA 182 kesinlikle YANLIS bir secimdir. Neden mi ? Detaylar ekte ;)

Cessna 182... En büyük aşkımızdan bizi neden ayırıyorsunuzzzz...
Model Cessna Uçurmak Neden zor ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla bravo Özkan :thumbup: İlk uçak tecrübesi olarak Cessna 182 gayet güzel uçurmuşsun, ne de olsa helici adamsın :thumbup: %p

Şaka bir yana bence kalkış ve inişler gayet başarılı. Eminim uçakcı abilerimiz daha detaylı yorumlayacaklardır. Uçuş günü rüzgarın olması özellikle inişte işini kolaylaştırdığını düşünüyorum :)

Teşekkür ederim Mehmet abi :saygilar:. Bu, forumda uçuş olarak ilk video paylaşımım olduğu için ilkler farklıdır :D. Acemi bir modelci olarak görüşüm: Şiddetli rüzgarda uçuşta zorlanılır diye bilinir ama rüzgar bazı zamanlarda da uçuşu kolaylaştırabiliyor. Mesela inişte, aynen dediğiniz gibi. Gazı sonuna kadar kapatmama rağmen ve stall hızı yüksek bir uçak(scale) olmasına rağmen irtifa kaybettirmek için çok uğraştım(yani aynen dediğiniz gibi inişimi kolaylaştırdı).Yani rüzgar uçağı sürekli havada tuttu. Özellikle 2.videonun ortalarında dikkat edin uçak havada durdu neredeyse rüzgardan. Rüzgarsız havada uçmak istiyorum ama antakyada rüzgarsız havayı nereden bulacan :laugh:

Özkan KAYA' Alıntı:
.... Rüzgarsız havada uçmak istiyorum ama antakyada rüzgarsız havayı nereden bulacan :laugh:
Evet o tarafların rüzgarı meşhurdur :D Askerliği bahriyeli olarak İskenderunda yapmıştım. Mesela oranın bir "Yarık Kaya" rüzgarı var, allah ki ne alllah. Bir keresinde nöbetçi kulübesinin camlarını indirmişti o rüzgra, fırtınacık ;D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Evet o tarafların rüzgarı meşhurdur :D Askerliği bahriyeli olarak İskenderunda yapmıştım. Mesela oranın bir "Yarık Kaya" rüzgarı var, allah ki ne alllah. Bir keresinde nöbetçi kulübesinin camlarını indirmişti o rüzgra, fırtınacık ;D

Abi yabancı değilsin o zaman bu topraklara :). Rüzgar ki ne rüzgar, 'Yarık Kaya' nın bulunduğu bölgeden geçerken araçla yüksek hız yapamazsın, yaparsan kontrol kaybını göze alman lazım.

Elinize sağlık Özkan Bey.

Teşekkür ederim Ali bey. Ucakci abilerimizin yorumları nasıl acaba ?

Abi değilde uçakcı kardeşiniz olarak yorum yapayım :)

öncelikle kırımsız şekilde kalkıp inmişsiniz tebrikler. Videoda 2 şey dikkatimi çekti. Uçarken uçağı arka tarafa gecirmissiniz ve bazen başınızın ustunden geçmiş uçak. Havada bir tarafa 360 derece donmek yerine uçağı sadece önümüzde her iki tarafa donerek ucurmak pilotaja daha yararlı olur ve model başınızın ustunden gecerken oryantasyon kaybi olabilir dikkatli olmak gerek.
Kırımsız, keyifli uçuşlar :)

Kadir Kurt' Alıntı:
Abi değilde uçakcı kardeşiniz olarak yorum yapayım :)

öncelikle kırımsız şekilde kalkıp inmişsiniz tebrikler. Videoda 2 şey dikkatimi çekti. Uçarken uçağı arka tarafa gecirmissiniz ve bazen başınızın ustunden geçmiş uçak. Havada bir tarafa 360 derece donmek yerine uçağı sadece önümüzde her iki tarafa donerek ucurmak pilotaja daha yararlı olur ve model başınızın ustunden gecerken oryantasyon kaybi olabilir dikkatli olmak gerek.
Kırımsız, keyifli uçuşlar :)

Teşekkürler kardeşim. Önerilerini dikkate alacağım :thumbup:

Özkan en sonunda uçurmaya karar verdin yani, hayırlı olsun güzel ve şık bir model zevkle uçurursun inşallah.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Özkan en sonunda uçurmaya karar verdin yani, hayırlı olsun güzel ve şık bir model zevkle uçurursun inşallah.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynen abi, sonunda Cessna'yı havalarla buluşturduk. Teşekkürler :)

Geçen gün canım sıkıldı uçağı uçurayım bi dedim . Hava durumuna baktım saatte 23 km/h rüzgar gösteriyordu . Bir şey olmaz dedim ve işe koyuldum. Uçak havalanır havalanmaz rüzgarın ne kadar şiddetli olduğunun farkına vardım. 3. Uçuşum olduğu için biraz paniğe kapıldım tabi . Bir de rüzgar yetmiyormuş gibi martılar da uçağa saldırmaya başladı :lollol: Allahtan uçağa dokunmadılar mazallah hayvancağıza bir şey olurdu sonra.
1-2 dakika uçurduktan sonra inişe geçmek istediğimde rüzgarı tam karşıma aldım gazı kesmeme rağmen rüzgar sebebiyle irtifa almaya başladı uçak . Bir tur attıktan sonra inişe müsait başka bir yere indim . Çok şükür kırım olmadı.
Uçağın hafif olması malesef rüzgarlı havalarda işleri iyice zorlaştırıyor . Uçağın modeli Top rc blazer.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol