[Video]: Basit Deprondan Model Uçak Gövdesi yapımı

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Kadir bey arkadaşımız için hazırlamış olduğum vidyolar arkadaşlar, basitçe bir uçak gövdesi deprondan 1 2 saatte nasıl yapılır anlatmaya çalıştım :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

------------------------------------------------------------------------------------------

Kadir bey şimdi gövdeye yandan dıştan 6mm deprondan 2. bir kat atın derim buruna kadar, bunun amacı hem kanat yükü gövdeye zarar vermesin, hemde motora kadar gitmesinin diğer bir sebebide motorun çekiş esnasında gövdeye bindireceği yükü gövdeye daha iyi dağıtmak

ikinci fotoğraftada motor mountun önüne extra balsa veya başka bir ağaçtan destek yapmalısınızki motor kontraplağı gövdeden koparamasın

Mesut Hocam,,
gerçek den çok değerli güzel bir çalışma, tekrar teşekkür ederim. Aklıma bir kaç soru takıldı bununla ilgili yazsam kızmazsınız değilmi?

1-rudder ve elevator ün boyunu kaç cm yapayım? Onları sizin menteşe yapma videonuz da ki gibi yapıp takmayı düşünüyorum sanırım en sağlıklı yol bu,
2-motor mountu da ufak bir balsa parçasından yapıp daha sonra gövdeye yapıştırıp motoru da üzerine vidalıyorum değil mi? burada motorun olması gereken açı nasıl ayarlanıyor ? vidaların önüne pul atarak bir kaç derece aşağıya mı bakması gerekli?
3-CG yi ayarlarken de kanat altlarından tuttuğumuz da burun aşağı ya düşmesi gerekli değilmi? pil takılı iken?
4- Bu yapıştırma için uhopor olurmu ? yada siz ne tavsiye edersiniz özellikle motor mount u yapıştırması için
Verdiğiniz bilgiler için gerçek den çok teşekkür ederim, sizin gibi bir modelcinin aramızda olması gerçekden bizim gibi amatörler için büyük şans.

kadir kocaman' Alıntı:
Mesut Hocam,,
gerçek den çok değerli güzel bir çalışma, tekrar teşekkür ederim. Aklıma bir kaç soru takıldı bununla ilgili yazsam kızmazsınız değilmi?

1-rudder ve elevator ün boyunu kaç cm yapayım? Onları sizin menteşe yapma videonuz da ki gibi yapıp takmayı düşünüyorum sanırım en sağlıklı yol bu,
2-motor mountu da ufak bir balsa parçasından yapıp daha sonra gövdeye yapıştırıp motoru da üzerine vidalıyorum değil mi? burada motorun olması gereken açı nasıl ayarlanıyor ? vidaların önüne pul atarak bir kaç derece aşağıya mı bakması gerekli?
3-CG yi ayarlarken de kanat altlarından tuttuğumuz da burun aşağı ya düşmesi gerekli değilmi? pil takılı iken?

Verdiğiniz bilgiler için gerçek den çok teşekkür ederim, sizin gibi bir modelcinin aramızda olması gerçekden bizim gibi amatörler için büyük şans.

kadir bey

1- Rudderi göz kararı birşey yapın hiç önemli değil model sonuçta trainer tarzı birşey olacak hiç sıkıntı yaratmaz, ben göz kararı uçağa göre ne büyük ne küçük kalacak şekilde yapıyorum plansız yaparken , menteşe vidyosundaki yöntemi uygulayın :)

2- mountu balsadan değil aynı gövde içindeki yaptığım çalışmayı mountada yapın ancak malzeme kontraplaktan olmalı :) motorun olması gereken açıyı ise şöyle ayarlayabilirsiniz , ben göz kararı gövdenin ortasında düz bir çizgi var sayıp bu çizgiye göre düz bir şekilde motoru ayarlıyorum, normalde 2 derece sağ 1 derece aşağı bakması lazım , ama bu tarz bir uçakta bi önemi yok bunun, bu açı daha çok warbird ve 3D uçaklarda etkilidir

3- evet ancak az bir miktar düşmesi yeterli, fazla olursa modele trim vermek gerekir inişleredede fazla burun basar

4- uhuporu hiç kullanmadım bilemiyorum ama sıcak silikon depronda hem pratik hem güzel yapışıyor, mount için de ben sıcak silikon kullanıyorum :)

bu konu işinize yararda bir uçak yaparsanız mutlu olurum kadir bey :) başladığınız zaman gelişmelerle ilgili fotoğraflarınızı bekliyorum bi konu açıp :) takıldığınız yerlerdede o konuda soru cevap şeklinde devam ederiz :)

Üstad süpersin. :bravo: :bravo: :bravo:

Bu modele ben Fast-Food adını vermek istiyorum müsadenle. :halay: :halay:

Mesut AKIN' Alıntı:
kadir bey

1- Rudderi göz kararı birşey yapın hiç önemli değil model sonuçta trainer tarzı birşey olacak hiç sıkıntı yaratmaz, ben göz kararı uçağa göre ne büyük ne küçük kalacak şekilde yapıyorum plansız yaparken , menteşe vidyosundaki yöntemi uygulayın :)

2- mountu balsadan değil aynı gövde içindeki yaptığım çalışmayı mountada yapın ancak malzeme kontraplaktan olmalı :) motorun olması gereken açıyı ise şöyle ayarlayabilirsiniz , ben göz kararı gövdenin ortasında düz bir çizgi var sayıp bu çizgiye göre düz bir şekilde motoru ayarlıyorum, normalde 2 derece sağ 1 derece aşağı bakması lazım , ama bu tarz bir uçakta bi önemi yok bunun, bu açı daha çok warbird ve 3D uçaklarda etkilidir

3- evet ancak az bir miktar düşmesi yeterli, fazla olursa modele trim vermek gerekir inişleredede fazla burun basar

4- uhuporu hiç kullanmadım bilemiyorum ama sıcak silikon depronda hem pratik hem güzel yapışıyor, mount için de ben sıcak silikon kullanıyorum :)

bu konu işinize yararda bir uçak yaparsanız mutlu olurum kadir bey :) başladığınız zaman gelişmelerle ilgili fotoğraflarınızı bekliyorum bi konu açıp :) takıldığınız yerlerdede o konuda soru cevap şeklinde devam ederiz :)

Tamamdır Mesut Hocam,,
yarın yada cumartesi ilk iş depron ve sıcak silikon makinası temin edip yapımına başlamak olacak ,,, ilginize alakanıza bir kez daha teşekkür ederim. Resimleri buradan paylaşıcam,, hatta renkli koli bantlarınla güzel bir kaplama bile olabilir gövdeye hem sağlamlık hemde görsellik açısından değilmi

Valla iş yoğunluğundan videoları hale izleyemedim ama "Yok artık" diyorum ve yapılan işe ancak :saygilar: çıkarıyorum :thumbup:

Türker Akgün' Alıntı:

Güzel bir isim bende beğendim :) Mesut Hocam müsade ederse modelin adını fast-food koyalım.

Türker Akgün' Alıntı:

Teşekkürler Türker :) şimdi vidyolarımı bende izledimde gerçekten açıklayıcı olmuş gibi geldi bana :) isim konusunda ise harikasın bayıldım gerçekten :)

bu sayede kimsenin plana ihtiyacı yok aslında alel acele 3 5 saatlik bir çalışma ile uçar halde bir uçak yapılabilir :)

kadir kocaman' Alıntı:
Tamamdır Mesut Hocam,,
yarın yada cumartesi ilk iş depron ve sıcak silikon makinası temin edip yapımına başlamak olacak ,,, ilginize alakanıza bir kez daha teşekkür ederim. Resimleri buradan paylaşıcam,, hatta renkli koli bantlarınla güzel bir kaplama bile olabilir gövdeye hem sağlamlık hemde görsellik açısından değilmi

Depron'u ben koçtaştan alıyorum 12,99TL den alıyorum bana geçen hafta yaptığuım uçak için 1 tabaka yetti ama siz mutlaka fire vereceksinizdir 2 tabaka alsanız kafi bence :) bant konsuunu dilediğiniz şekilde yapabilirsiniz ancak deprona bant çok iyi yapışmıyor haberiniz olsun :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla iş yoğunluğundan videoları hale izleyemedim ama "Yok artık" diyorum ve yapılan işe ancak :saygilar: çıkarıyorum :thumbup:

abi ben vidyoları ilk izlediğimde kendime baya güldüm alışık değilim bu tarz seslendirmeli vidyo çekmeye :D ama sonradan hoşuma gitti oturup izledim ciddi ciddi ne yapmışım diye :D :D

kadir kocaman' Alıntı:
Güzel bir isim bende beğendim :) Mesut Hocam müsade ederse modelin adını fast-food koyalım.

kadir bey ismi bende tuttum :D çok yakışacağına inanıyorum :)

bu arada benimde çokk uzun yıllar önce sizinki gibi bir projem vardı :D gövdesi kırılan bir artech P51 in kanadına gövde yapmıştım uydurma ve çok güzel uçuyordu (sanırım kanat sümer abinin uçağınındı :D )

Konusu :

Mesut AKIN' Alıntı:
Depron'u ben koçtaştan alıyorum 12,99TL den alıyorum bana geçen hafta yaptığuım uçak için 1 tabaka yetti ama siz mutlaka fire vereceksinizdir 2 tabaka alsanız kafi bence :) bant konsuunu dilediğiniz şekilde yapabilirsiniz ancak deprona bant çok iyi yapışmıyor haberiniz olsun :)

Tamamdır bende koçtaşa bir bakayım,, 2 tabaka alırım.
abi ben vidyoları ilk izlediğimde kendime baya güldüm alışık değilim bu tarz seslendirmeli vidyo çekmeye :D ama sonradan hoşuma gitti oturup izledim ciddi ciddi ne yapmışım diye :D :D

kadir bey ismi bende tuttum :D çok yakışacağına inanıyorum :)

bu arada benimde çokk uzun yıllar önce sizinki gibi bir projem vardı :D gövdesi kırılan bir artech P51 in kanadına gövde yapmıştım uydurma ve çok güzel uçuyordu (sanırım kanat sümer abinin uçağınındı :D )

çok güzel bir iş çıkarmışsınız yine, bakalım bende aynı şeyi yapabilirmiyim görücem... Kafamda şekillendiriyorum şimdi wing tiger in ikili iniş takımını ön tarafa takıp, rudder ın altına da bir tekerlek taksam yerde taksi de yapabilir, kanadı takmak için de 450 nin hafif yamuk olan ana şaftlarını gövdeye taksam lastikler içinde hem sağlam hemde eldeki malzemeyi değerlendirmiş olurum sanırım,, bunları hiç atmamıştım bir işe yarar diye bir gün :)
[/quote]

kanat kıslı o şekilde olmaz :D onun içinde yarın size kısa bir açıklama yada vidyo paylaşırım :)

Mesut AKIN' Alıntı:
kanat kıslı o şekilde olmaz :D onun içinde yarın size kısa bir açıklama yada vidyo paylaşırım :)

peki üstad,, teşekkürler.

Üstad sonunda videoları izledim. Sen baya baya üşenmemiş ve kağıtdan da olsa 3D uçak yapıp, bir de üstüne uçurmuşsun :thumbup: Ya ben sana ne diyeyim bilemedim şimdi :saygilar:

Kadir artık bu bilgilerle yapacağın uçağı mutlaka konu olarak bizlerle paylaşmanı ve özellikle maiden uçuş videosu çekmeni mutlaka bekliyoruz ;) Şimdiden kolay gelsin :thumbup:

NOT: Gördüğün gibi model heli değil de uçak olunca, her şey ne kadar kolay ve basit :laugh: :D Elimde şu elektronik var, buna uygun bir heli yapayım desem yapabilir miydim peki :lollol: :lol:

Ynt: [Video]: Basit Deprondan Model Uçak Gövdesi yapımı

Mehmet abi bak kendini ele verdin ucak nekadar dostane bi model istedigin kadar yap yap tek bir elektronikle uc :D ama heli oylemi hep masraf :)

ucaga 10 yil onceki eski teknoloji servoyu taksanda ucar ama heli ! zirt pirt elektronik guncelle , fbl frimware yukle , ayar yap , yeni teknolojiyi takip et ohooo hep masraf hep masraf :p

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ynt: [Video]: Basit Deprondan Model Uçak Gövdesi yapımı

Videoyu izlerken dedim şaka gibi uçuracak herhalde sonra baktım harbiden uçurdu ya [emoji12]

Eline sağlık Mesut.

Mesut abi güzel anlatmışsın :thumbup:
Ara sıra aklıma takılırdı şimdi size sorayım soruyu :D iki gövdenin arasına destek depron parça kestinizya. Yüksekliklerini nasıl ayarlıyacağımızı sizde söylemişsiniz benim sorum o parçaların eninin ölçüsünü ayarlarlen neye dikkat etmeliyiz. Kanadın takılacağı yerin altındaki parçaların eni eşit olmalı arka taraf uçağın boyuna göre nasıl ayarlanmalı. Yoksa uçağın gövdesi göze güzel gözükecek gibi mi yapılmalı. Depron/kağıt her türlü uçar ama bununda bir tekniği varsa öğrenmekte fayda var :)

Bu soruda şimdi aklıma geldi :D Uçağın gövdesinin boyunun kanadın boyuna oranı nasıl olmalı ? Kanat gövdeden uzun ise daha mi stabil uçar. Gövde kanattan daha uzun ise daha mi agrasif uçar ???