Görseller Eskişehir Buluşmaları (Ana Başlık)

Görsel namına pek bir şey yok ne yazık ki. Bugün kamerayla frekanslarımız tutmadı :D Görüntüler çok kötü. İlk kırımdan sonra helinin 3-5 fotosu dışında yüklenmeye değer bişey yok.
İlk kırım çok ilginç oldu, hatta o ara Rasim bir o yana bir bu yana gidip eğleniyordu, ben bilerek yapıyor zannettim, bir yandan da kamerayla uğraştığımdan yönü kaybettiğini anlamadım. Kamerayla ilgilenmeseydim Rasim'e heliyi düşürtmezdim, ben kaybetmemiştim heliyi. Hatta tam düşerken Rasim'e "nereye gidiyosun, napıyosun?" gibi bişey söyledim :) Sonrasına diyecek bişey yok, kuyruksuz dönen heliyi indirmek ikimizin de harcı değil. :) Sağlık olsun.

Geçmiş olsun Rasim, bugün benzer şeyleri bende yaşadım kaç gündür günde 4-5 pil güzel güzel uçuyoyordum ama kuyruk çok tat vermiyordu ve sabah yine keyifli bir şekilde 2 pil hover ama 3. pilde havada kuyruk kontroldan çıktı ve stick in tepkisine cevap vermeyince model dönmeye başladı çektim holdu ama betona çakıldı, main shaft,main gear, pallerin ucunda tamir edilebilir küçük hasar vs .Bu kırımdan sonra tat vermeyen kuyruğunda canımı sıkması üzerine flaybarlı olan modelimi flybarlesse çevirmeye karar verdim ve az önce siparişlerimi verdim, rotor olarak diğer forumda yaklaşık bir yıl önce Emre Kaman Bey'in açmış olduğu dfc mi hps mi başlıklı konudaki görüşler sonrası orada bahsi geçen kafayı seçtim

ünite olarakta Deniz'in önerdiği mavi kasalı vbar klonu Kbar ı seçtim, sabırsızlıkla gelmesini bekliyorum:

Sana da geçmiş olsun o zaman Tevfik abi, bu hobide var bunlar ne yapalım :) Alıştım ama ben, sigara alışkanlığım yok sigara parasını kırımlara yatırıyorum :D

Neden heli ile uğraşıyorsun, daha risksiz araba ile ilgilensene diyen olursa "Anlayamazsınız" diyorum :laugh: En çok nesi hoşuna gidiyor helinin derlerse de, "Pallerin o havayı yarma sesi, köpürtmesi" diyorum :laugh:

Şaka bir yana, bir şekilde alıştım bu yıl, geçen yıl kısa süren maceramdaki gibi heyecan olmuyor, ellerim titremiyor, terlemiyor... Sakinim ama bu sakinlik kırım olmayacak anlamına gelmiyor, sonuçta pilotaj seviyem belli, olacak yani bunlar. Hoverda fazla bir sıkıntı yaşamıyorum, biraz yukarılara çıkıp ordan oraya uçmaya başlayınca çoğu zaman bir şekilde hakim olsam da bazen oryantasyon gidiyor, eyvah ne yapacağım deyip başımı iki elimin arasına almıyorum veya sol sticki dibe çekmiyorum, bir şekilde hold çekerek falan kaybı minimize etmeye çalışıyorum bu durumda da...

Aslında olaya daha ciddi yaklaşıp sistemli bir çalışma ile götürmek lazım, sabırlı olmak lazım ama ne bileyim keyif için hobi ile ilgileniyoruz sonuçta ve ben de böyle keyif alıyorum. Sonucu kırımsa ona da katlanıyorum ve herşeyi yoluna koyup kaldığım yerden devam ediyorum, heves hala var çünkü. Tabii bu hep dan dun uçacağız arada kendimizi yerde bulacağız anlamına gelmiyor, illa ki belli çalışmalarımız olacak ama profesyonel pilotlar gibi çok da sistemli bir yaklaşımım yok, tamamen eğlence odaklı takılıyorum :)

Flybarless aklımda vardı benim de, 450 elektronik alternatifleri gibi bir konuda da çeşitli seçenekleri değerlendirdik ama çok beklemek istemedim ve 450 plus modelini edindim. Şimdi bunu flybarlessa çevirmeye kalksam komple kafa alınacak belli bir miktar, asıl ünite alınacak tarotla falan idare etmeyip ikon gibi bişey alınacaksa o da masraf... 550 size ile tanışmayı planlıyorum flybarless sistemle...

Bu arada ilgilenen olabilir, genelde HK da backorder olan Robird G31 Flybarless System şu anda stokta ve 75 dolar.

Ek olarak her gün günde 4-5 pil çok efsane bir performans :eek: Ben haftada iki kez şöyle kırımsız esaslı uçsam yeter gibi geliyor :)

Geçmiş olsun Rasim. Helikopterin vidalarını sıktıktan sonra kuyruk gene gevşeyip kendini bırakıyorsa bence problem modeldedir. O yüzden daha 550 neyine demek yerine bir an önce 550 demekte fayda var. 450 sınıfına , trex 450 pro deneyimimden sonra hiç sıcak bakamadım. Uçmaktan çok problem çözmekle uğraşırdık , neyse elimden çıkardım da kurtuldum derim hep. Yeni başlayan arkadaşlarda sorduklarında minimum 500 öneririm.

Kurtarma yada dengeleme sistemlerinin pilotaja katkısı tartışılmaz , kırım tamir döngüsünü azalttığı için toplam uçuş deneyimini arttırıyor. Yedek parça masraflarını azaltarak da kendi parasını çıkarıyor. İkon bu grubun işini iyi yapan en uygun fiyatlı üyesi. Ancak genede belli bir meblağ tutuyor. Self leveler olayını bir kenara bırakırsak uygun fiyatlı olarak tarot artık önerilmiyor. Kullanan sayısı arttıkça pyro compensatation gibi halledilemeyen sorunların çokluğu daha belirginleşiyor. Bu ünitenin yarı fiyatına alınabilen v-bar klonlarının çok daha başarılı olduğunu söylüyorlar. Bende bir tane sipariş ettim , yolda. Kargo dahil 25-30 USD governorsız versiyonu , almayanı dövüyorlar gibi birşey :)

[Video]: Eskişehir Buluşmaları (Ana Başlık)

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Geçmiş olsun Rasim, bugün benzer şeyleri bende yaşadım...... 3. pilde havada kuyruk kontroldan çıktı ..... .Bu kırımdan sonra tat vermeyen kuyruğunda canımı sıkması üzerine flaybarlı olan modelimi flybarlesse çevirmeye karar verdim ve az önce siparişlerimi verdim.......
Tevfik Bey öncelikle kırım için geçmiş olsun :-\ Ne yapalım, maalesef yaşanıyor bu tür aksilikller :embarras: FBL çevrimi de şimdiden hayırlı olsun :thumbup:

İlker Sönmez' Alıntı:
Geçmiş olsun Rasim. Helikopterin vidalarını sıktıktan sonra kuyruk gene gevşeyip kendini bırakıyorsa bence problem modeldedir. O yüzden daha 550 neyine demek yerine bir an önce 550 demekte fayda var. 450 sınıfına , trex 450 pro deneyimimden sonra hiç sıcak bakamadım. Uçmaktan çok problem çözmekle uğraşırdık , neyse elimden çıkardım da kurtuldum derim hep. Yeni başlayan arkadaşlarda sorduklarında minimum 500 öneririm.

Kurtarma yada dengeleme sistemlerinin pilotaja katkısı tartışılmaz , kırım tamir döngüsünü azalttığı için toplam uçuş deneyimini arttırıyor. Yedek parça masraflarını azaltarak da kendi parasını çıkarıyor. İkon bu grubun işini iyi yapan en uygun fiyatlı üyesi. Ancak genede belli bir meblağ tutuyor. Self leveler olayını bir kenara bırakırsak uygun fiyatlı olarak tarot artık önerilmiyor. Kullanan sayısı arttıkça pyro compensatation gibi halledilemeyen sorunların çokluğu daha belirginleşiyor. Bu ünitenin yarı fiyatına alınabilen v-bar klonlarının çok daha başarılı olduğunu söylüyorlar. Bende bir tane sipariş ettim , yolda. Kargo dahil 25-30 USD governorsız versiyonu , almayanı dövüyorlar gibi birşey :)

Teşekkür ederim İlker hocam, ne zamandır şöyle esaslı bir kırım geçirmemiştim. Arada olsun böyle, tamir işleri de zevkli... Neyse bu sabah uykumu almış olarak uyandım ve baktım ki flybar rod da yamuk. İçim rahat etmedi komple kontrole karar verdim, rotoru da bi inceleyeceğim. Sorun olmasa bile bi temizlemiş olurum. Olayı masaya yatırdım yani anlayacağınız :laugh:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

550 konusuna gelirsek beklemeye devam. Aralık sonu planım değişmedi. Pilotaj ne seviyede olursa olsun alacağım. O zamana kadar 450 ile devam... Belki biraz aynada kendime bakıp uçuşları ona göre revize etmem gerekebilir. Birkaç uçuş sorun olmayıp güzel uçunca başarılı inince kendimi belki olduğum noktadan farklı bir yerde görme hissine kapılıyor olabilirim. Mikro ile uçuşlardaki özgüven artışı belki fazla geliyor. Ama diğer taraftan da önceki mesajda dediğim gibi keyif için hobi ile ilgileniyorsak kırımlara gülüp geçip keyfe de bakmak lazım. Arada bi denge tutturacağım artık :laugh:

Arada kırım vesilesiyle söyle full bir bakıma sökmek iyidir Rasim. Kolay gelsin :)

Geçmiş olsun Rasim Abi . Allah'tan kırım maliyeti fazla olmamış . Kolay gelsin.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Tevfik Bey öncelikle kırım için geçmiş olsun :-\ Ne yapalım, maalesef yaşanıyor bu tür aksilikller :embarras: FBL çevrimi de şimdiden hayırlı olsun :thumbup:

Teşekkür ederim Mehmet Bey, aslında kırıma falan çok üzülmüyorum çünkü her söküp takma ve ayar işleriyle uğraşmak tecrübe oluyor, önceleri videolardaki montajları ve ayarları izleyerek yapıyordum ama şimdi çok rahat söküp takıyorum. Fbl çevirimi sonunda mutlu olacakmıyım bilemiyorum.

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Bu kırımdan sonra tat vermeyen kuyruğunda canımı sıkması üzerine flaybarlı olan modelimi flybarlesse çevirmeye karar verdim

Valla abi ben de her kırımda veya gerektikçe yok flybar düz tut, yok işte açısına bakmaya görmeye çalış... Kör olacağım artık ince görmeye çalışırken :laugh:

Kafamda şunları almak var;

70-75 dolara olur bu iş ;)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Valla abi ben de her kırımda veya gerektikçe yok flybar düz tut, yok işte açısına bakmaya görmeye çalış... Kör olacağım artık ince görmeye çalışırken :laugh:

Kafamda şunları almak var;

70-75 dolara olur bu iş ;)

Kbar, Banggood da 25 ağustosta stoklara girecekmiş o yüzden 2 dolar fazlasına Ebay den aldım dün akşam.

Dfc main rotor güzelmiş :thumbup:

İkimizden başka flybar kullanan yok sanırım. :D

Eskişehir durum raporu;

Rasim'i sonunda fbl kafaya ikna ettik. Ancak en kısa zamanda heliyi sahalara döndürebilmesi için şimdilik fb kafayla devam edecek.
Hakan'a kumanda bulduk. Büyük ihtimale bu hafta sonu helisini elden geçireceğiz.
Efe'yi hobiye döndürme çalışmalarımız devam ediyor. Yavaş ama emin adımlarla ilerliyoruz.
Mevlüt beye eylüle kadar izin verdik yıllık izninden :D
Ben gelmeyen-kaybolan kargolardan bıkıp eldeki malzemeyle ne yapabileceğime bakmaya karar verdim.
İlk olarak arızalı x3 kuyruk slider'ını yeni dis açma, içten kanırtma, dıştan zıplatma ve sair teknikler kullanarak onardım, yenisinden iyi oldu. Savöx 1357 kuyruk servosuyla Align 520 servonun aynı servo olduğunu keşfettim ve teknomodelden dişli siparişini vermek üzereyim. Bu ikisini içeren ve fast-lad'den 37 gündür gelmeyen kargom için dispute açtım. Eğer dişliler pazartesi gelirse x3 maiden uçuşunu yapacak.
İkinci olarak gümrükten bir türlü çıkamayan slash yedeklerinden umudu kesip, eldeki malzemeyi çekiçle düzeltme, epoksiye boğma, japon işkencesi ve sair tekniklerle onardım ve arabayı topladım. Sonuç muazzam oldu.
Son uçuşta talihsizce yere sürttüğüm 700 kuyruk palleri umutla bekleniyor.
X5 maiden büyük ihtimalle 2-3 ay sonra olacak.
Quad esclerinden birinin gereksizce yanması quad maiden uçuşunu kargo geliş tarihine kadar erteledi.
Yeni zagi kanatlarının pabucu x3 ve slash'deki ilerleme nedeniyle dama atıldı, bir sonraki "modelsiz kalınma hali" ni bekleyecek gibi görünüyor.
In position, over.

Dünyanın en iyi durum raporu + Efe'ye selamlar :saygilar: :)

Perşembe günü öğleden sonra İngiltereden sipariş verdik. Kutu ağırlığı 9.1kg. Bugün cumartesi öğlen gidip alacaz . Kargo ücreti 80 USD . Diyorumki UPS candır :)