[Video]: Graupner Mz-24 ilk Bakış

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba arkadaşlar.
Yeni kumandam elime geçti ve biraz kurcalama fırsatım oldu. Bir video çekeyim dedim. Acemisiyim bu tür işlerin ama almak isteyen arkadaşlar için karar vermede yardımcı olabilir.

Kumanda gerçekten kaliteyi hissettiriyor. Hemen hemen bütün swiçler üç pozisyolu. İki tane üç pozisyonlu swiçin üçüncü kademesi ise yaylı. Ve çok esnek bir kullanım sunuyor anladığım kadarıyla.
Kısacası almaya değer bir kumanda.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Cahit abi yeni kumandan hayirli olsun. Kumanda super gercekten graupner benimde son zamanlarda cok hosuma gidiyor. Güle güle kullan :)

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hayırlı olsun güle güle kullanın :saygilar:

Cahit Abim yeni kumanda hayırlı olsun.
Çok klass duruyor.
Kısa sürede alışıp ağız tadıyla kullanman dileğiyle.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tekrardan hayırlı olsun kardeşim bizim kumandaların bir kaç tık önünde bir teknoloji gerçekten her yönüyle

Cahit abi hayırlı olsun :)

Videoyu izledim, ön inceleme olmuş adeta, menüler arası gezinti, kurcalamalar derken :agreed:

Kumandanın inşallah kullanıcı sayısı da artacaktır. Fiyatı uygun, alüminyum çantası ile geliyor, yanında çok kanallı alıcıları var iki adet, sd kartı ve lipo pili falan derken komple bir paket. Şunun nikelli pilini lipo yapayım, çok açıkta kaldı çantasını alayım, yanında alıcı satellite yok onları ayrı alayım derdi yok.

Menü yapısı da çok düzenli aslında, base function system olarak. Sadece fonksiyonların içine girince ordaki seçenekleri falan tam bilemiyoruz dışarıdan bakan kişiler olarak, kurcaladıkça netleşecektir.

Bir de üniteler ile kullanırken; graupner ile kullanırken dijital sinyal istiyorlar. Futaba Sbus gibi tek kablodan üniteye bağlantı şeklinde. RX Servo Test menüsünde Channel Output Type'ı dijital sinyal olan SUMD olarak seçip, failsafe tipi ve iletilecek kanal sayısını seçip bağlantısını yapıyorsun. Vbar için UDI RX, Spirit için SRXL/SUMD gibi seçenekleri seçip (alıcı tipi olarak), kanallara verdiği cevaplara bakarsın.

Kırımsız günlerde, güle güle kullan :)

Cahit,hayırlı olsun
Kırımsız ve keyifli uçuşlar dilerim.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Tekrar hayırlı olsun Cahit hocam gerçekten güzel bir kumanda. :saygilar:
Teşekkürler Mustafa. daha güzeli sizlerin olsun :)

Berkay Eğmür' Alıntı:
Cahit abi yeni kumandan hayirli olsun. Kumanda super gercekten graupner benimde son zamanlarda cok hosuma gidiyor. Güle güle kullan :)

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hoşuna gidiyorsa ve durumun varsa içinde bırakma bence. Al sen de bir tane

Mustafa Hacılar' Alıntı:
hayırlı olsun güle güle kullanın :saygilar:
Teşekkürler Mustafa.

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Cahit Abim yeni kumanda hayırlı olsun.
Çok klass duruyor.
Kısa sürede alışıp ağız tadıyla kullanman dileğiyle.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkürler İbrahim. Alışırız zamanla. Spektrum kolay diyoruz ama bazı şeyleri çok çok sonra anlamıştım aslında.

Muammer Akbulut' Alıntı:
Tekrardan hayırlı olsun kardeşim bizim kumandaların bir kaç tık önünde bir teknoloji gerçekten her yönüyle
Çok teşekkürler Muharrem. Uzun zaman kullanırım artık bunu. Kumanda her ihtiyacımı fazlasıyla karşılayacak bir kumanda.

Hayırlı olsun Cahit, güle güle kullan. Ekran dokunmatik, merak ettiğim, akıllı telefonlar gibi kapasitif ekran mı, yoksa eski daha az akıllı telefonlar gibi rezistif ekran mı? Dokunmak mı, basmak mı gerekiyor?

Rasim Öztürk' Alıntı:
Cahit abi hayırlı olsun :)

Videoyu izledim, ön inceleme olmuş adeta, menüler arası gezinti, kurcalamalar derken :agreed:

Kumandanın inşallah kullanıcı sayısı da artacaktır. Fiyatı uygun, alüminyum çantası ile geliyor, yanında çok kanallı alıcıları var iki adet, sd kartı ve lipo pili falan derken komple bir paket. Şunun nikelli pilini lipo yapayım, çok açıkta kaldı çantasını alayım, yanında alıcı satellite yok onları ayrı alayım derdi yok.

Menü yapısı da çok düzenli aslında, base function system olarak. Sadece fonksiyonların içine girince ordaki seçenekleri falan tam bilemiyoruz dışarıdan bakan kişiler olarak, kurcaladıkça netleşecektir.

Bir de üniteler ile kullanırken; graupner ile kullanırken dijital sinyal istiyorlar. Futaba Sbus gibi tek kablodan üniteye bağlantı şeklinde. RX Servo Test menüsünde Channel Output Type'ı dijital sinyal olan SUMD olarak seçip, failsafe tipi ve iletilecek kanal sayısını seçip bağlantısını yapıyorsun. Vbar için UDI RX, Spirit için SRXL/SUMD gibi seçenekleri seçip (alıcı tipi olarak), kanallara verdiği cevaplara bakarsın.

Kırımsız günlerde, güle güle kullan :)
Çok teşekkür ederim Rasim. Senin geçenlerde bir konuda yazdıkların da cesaret verdi bana. Aldım kumandayı. İngilizcemin yettiği kadar okuyacağım. ya da deneme yanılma ile çözeceğim bazı şeyleri.
Yukarıda yazdığın kısmı tam olark anlayamadım. servo test menüsü derken kumandanın menüsü mü? Kumandanın Tx CTL menüsünde DSC OUTPUT : PPM10, PPM16, PPM18, ve PPM24 seçenekleri var. bunlar ne oluyor tam olarak anlamadım. Spiritte SRXL/SUMD mu PPM mi seçmeliyim bu durumda.

Düzeltme: Spirit foruma baktım da SRXL/SUMD seçmeliymişiz.

Mordo Ortasi' Alıntı:
Cahit,hayırlı olsun
Kırımsız ve keyifli uçuşlar dilerim...
Çok teşekkürler Mordo Abi.

Emre Kaman' Alıntı:
Hayırlı olsun Cahit, güle güle kullan. Ekran dokunmatik, merak ettiğim, akıllı telefonlar gibi kapasitif ekran mı, yoksa eski daha az akıllı telefonlar gibi rezistif ekran mı? Dokunmak mı, basmak mı gerekiyor?

Teşekkürler Emre. Aslında Basmatik. Ama beni rahatsız etmedi. Mesela benim Toyota Corolla aracımda da basmatik bir ekran var. bazen sıkıntı çıkardığı oluyor. iki defa basmam gerekebiliyor. Bunda henüz öyle bir şey yaşamadım. Videoda öyle olmuş gibi görünüyor. o tamamen benim aktif olmayan butona basmamdan kaynaklı.

Cahit Kaş' Alıntı:
Çok teşekkür ederim Rasim. Senin geçenlerde bir konuda yazdıkların da cesaret verdi bana. Aldım kumandayı. İngilizcemin yettiği kadar okuyacağım. ya da deneme yanılma ile çözeceğim bazı şeyleri.
Yukarıda yazdığın kısmı tam olark anlayamadım. servo test menüsü derken kumandanın menüsü mü? Kumandanın Tx CTL menüsünde DSC OUTPUT : PPM10, PPM16, PPM18, ve PPM24 seçenekleri var. bunlar ne oluyor tam olarak anlamadım. Spiritte SRLX/SUMD mu PPM mi seçmeliyim bu durumda

Abi şimdi kumanda kalite, paket olarak eksiksiz geliyor. Dokunmatik ekranlı, renkli falan şık yani... Fiyat da çok uçuk değil. Neden alınmasın ki :)

Tek sıkıntı youtube'da falan yeterli kaynak video yok. Programming manuali de 250 sayfa kadar. Sayfa sayfa okumak yerine, ihtiyaç duyulan menülerde fonksiyonlarda danışmak daha pratik olacaktır.

Mordo abinin vbar neoyu ayarlamaya çalışırken biz de öğrendik gibi bağlantısını... Ben olsam PPM PWM bağlantı tipi yerine SUMD seçerdim. Sanırım ppm pwm seçince alıcılı bağlantı oluyor, kablo yığını ile... SUMD ise tek kablodan bütün kanalların aktarılması şeklinde. Kumandanın 24grl miydi, daha kaliteli olan alıcısının 8. kanalından (sumd çıkışı) tek servo kablosu ile ünitenin vbar için aux1 girişine bağlantı yapılıyor ve bütün kanallar ordan aktarılıyordu. Spiritin de manualinde SUMD için anlatıyordur bağlantının hangi porta yapılacağını.

Çok daha temiz oluyor kablolama işi ve hiçbir sıkıntı olmuyor kullanımda. PPM ise o kablo yığını alıcıda hangi kanallara takılıyor bilmiyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Edit: şimdi gördüm mesajını, SUMD olmalıymış. Temiz oluyor, güzel oluyor öyle :)

Hayırlı olsun Cahit Bey. Güzel günlerde kullan inşallah

Sent from my iPhone using Tapatalk