[Video]: Wltoys v977 ful metal conversion 4ch invert :)

Muammer bey tebrikler ters uçuşunuz çok başarılı kısa zamanda çok yol katetmişiniz.

Uçuş kadar muhabbetler de şahane :lollol: :lol: Bu arada inandırma ile ilgili genel bir sıkıntı yaşanıyor galiba Muammer :laugh: :D

modele hakimiyet süper elinize sağlık

Tam şamata olmuş. :lollol: :lol:

Muammer bey tebrik ederim uçuşunuz harika fakat çok tehlikeli hareketler yapmışsınız Allah korusun çevrenizdekilere zarar verebilirsiniz

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

977 ile "Allah korusunluk" bir uyarı yapılıyorsa, büyük modellerle biz ne yaparız bilmiyorum. Bence bu model işini bırakalım, yada youtube videoları ile idare edelim... En güvende öyle oluruz.

Kadir bey yanlış anlamayın lütfen, şahsınıza yönelik hiçbir şey söylemiyorum ama bu uçuşta güvenlik ile ilgili "yüksek riskli" neyi tespit ettiniz? Hard 3d bir uçuş da yok ortada... Tabii pal fırlayabilir, kontrol kaybolabilir, bir parça kopabilir, mekanik bir sıkıntı her an olabilir, tamam...

Geçenlerde goblin 700 maiden vardı Muammer beyin, kameraman arkadaş pek bilmiyor riskleri, modelin oldukça yakınında yan tarafına geçmiş baş hizasından yakın çekim yapıyordu. Onu ben de tasvip etmiyorum ama mikro için de aynı uyarıları yapınca güvenlik uyarılarına ciddi gözle bakamıyorum. Şahsi görüşümdür, herkesin görüşüne saygı duyuyorum.

Tabii ki Rasim kardeşimizin bu özgüvenine ve gözükaralığına sonsuz saygım var , bu hobide böyle bir çelişki var , ürkek olursan birşey yapamazsın , ancak şu da bir gerçek ki , güvenlik kurallarına itina ile dikkat etmek de , bizlere birşey kaybettirmez.
Olmaz olmaz demeyin , o mesafede Çin malı bir mikronun , pal tutucusunun fırladığını falan bir düşünüverin (977 kronik sorun , upgradelisini bilmiyorum) , o yüzden Kadir Bey'e katılıyorum.Çılgınlar gibi uçurmak,güzel uçmak ayrı birşey , güvenlik kurallarına uygun olarak davranmak ,uçuş kurallarına uygun olarak uçmak ayrı birşey...
Ben şahsen ikisini de yapamadığıma inanıyorum , ne olursa olsun , bu hobi elbette zevkini çıkarmak için yapılıyor katılıyorum da , kendimize ve başkalarına zarar verebilecek durumları kontrol altına almaya çalışmanın da asla ayıp olmayacağını düşünüyorum.Haaa , olacağı varsa , ne tedbir alırsan al , yine de olur orası tamamen başka bir mevzu... :saygilar:

Ben dediğim gibi saygı duyuyorum her görüşe... Eğer videoda bir risk görülmüşse, vardır illa ki.

Deniz Sert kardeşimizin uçuşları vardı, modeli hızla kendisine doğru getirir, arada birkaç metre kala hart diye kalkışa geçerdi... Bu ciddi bir risk. Tabii ki çok yetenekli bir rc pilotu kendisi, ne yaptığını iyi biliyor. Ama işte bir link çıksa, bir parça kopsa, veya modele birşey olmasına gerek yok o an için tansiyonu düşse, gözü kararsa işte o zaman "Allah korusun".

Hızla gelmiyor da burda model, dediğim gibi hard 3d yok, invertte dengede duruyor sadece... Pal fırlasa ne kadar bir etki yaratır emin değilim. Çok da saplanmaz bir tarafımıza gibi geliyor. Göz hizası tabii her zaman riskli de... Benim takıldığım bu videoya gelene kadar kat kat riskli bin türlü uçuş var. Tutup da bunlara uyarıda bulunacaksak bu sefer güvenlik uyarıları çok rutinleşiyor, ciddi olanlara da ciddi gözle bakamaz oluyoruz. Benim söylemek istediğim odur. :saygilar:

Arkadaşlar bakın burda muhabbet ediyoruz fikirlerimizi tecrübelerimizi paylaşıyoruz öncelikle kimse sakın kimseye kızmasın ve darılmasın sadece benim gördüğüm model ters uçuşta etrafında yakın mesafede ufak çok genc bi arkadaşımız kardeşimiz var birde cep telefonu ile çekim yakan başka bir arkadaşımız daha var şimdi olmuş ile ölmüşün önce geçilmez fakat tedbir almak bizim elimizde benim fikrim

Rasim bey ben bu videoyu gördüm yorumu mu yaptım bu kadar kendi başıma çok olay geldi çok kollarımı parçaladım Allah korudu sizin başınıza gelip gelmediğini bilmiyorum umarım böyle bir sıkıntı yaşamamışsınız tabi burda benden daha tecrübeli üstadlarımız var onlar varken aslında benim böyle bir yorum yapmam belki yanlış oldu

Yahu bir yemek yedim geldim , forum yine doluvermiş ......Hiç boş bırakmaya da gelmiyor. :laugh:
Rasim kardeşim , seni çok iyi anlıyorum , sana katılıyorum , ancak Kadir Bey kendince eksik gördüğü bir güvenlik riskini anlatmak istemiş ve bence de bu konuda haksız değil.Dediğin gibi , uçan uçmuş ölen ölmüş , bunu tartışmıyoruz zaten.
Örnek verdiğin şu bizim Deniz değil mi , 2 metrekare evin holünde 450 ayarlayan Deniz... :lol: (Deniz kırılmasın da işimiz şaka :lollol: )
Ayrıca , o mesafede o pal fırlasa adamın gözünü kesinlikle de çıkarır.
Neyse , hadi helalleşelim , biz hepimiz kardeşiz , herkes düşüncesinde sonuna kadar haklı .......İyi ki varsınız arkadaşlar........ :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Uçuş kadar muhabbetler de şahane :lollol: :lol: Bu arada inandırma ile ilgili genel bir sıkıntı yaşanıyor galiba Muammer :laugh: :D
;D aynen mehmet abi emin abiyi inandırmak çok zor oluyor diğer elemanlarada kameradan izlettim hala şoktalar :)

v977 bırak v922 dahil elbette tehlikesi vardır tecrübe v922 tırnağımı ve tırnakaltı etini bile kestiki fırçalı motor arkadaşlar o anki uçuşta stabiliteyi güven alarak yaklaşmaya çekinmediler çünkü hepsi bu hobi ile uğraşıyorlar ama pal cıkması fırlaması olağan şeyler bu hobinin tabiki birçok riski var ama elimizden geldiğince güvenliği hat safhada tutmakda yarar var çocuğu uçuş anında geri çekilmesi için uyardım ama çocuk işte görmüş gelmiş :saygilar:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Yahu bir yemek yedim geldim , forum yine doluvermiş ......Hiç boş bırakmaya da gelmiyor. :laugh:
Rasim kardeşim , seni çok iyi anlıyorum , sana katılıyorum , ancak Kadir Bey kendince eksik gördüğü bir güvenlik riskini anlatmak istemiş ve bence de bu konuda haksız değil.Dediğin gibi , uçan uçmuş ölen ölmüş , bunu tartışmıyoruz zaten.
Örnek verdiğin şu bizim Deniz değil mi , 2 metrekare evin holünde 450 ayarlayan Deniz... :lol: (Deniz kırılmasın da işimiz şaka :lollol: )
Ayrıca , o mesafede o pal fırlasa adamın gözünü kesinlikle de çıkarır.
Neyse , hadi helalleşelim , biz hepimiz kardeşiz , herkes düşüncesinde sonuna kadar haklı .......İyi ki varsınız arkadaşlar........ :saygilar:

Forum bizlere emanet Hakan abi, bırakmıyoruz :)

Olayı risk değerlendirmesi açısından ele alacaksak, "olasılık" ve "şiddet" bakımından değerlendirme yapmamız lazım. Bir olayın olma olasılığını 1 den 5 e kadar değerlendirelim, çok seyrek, seyrek, orta, sık, çok sık (bunlar göreceli kavramlar tabii, bunları somutlaştırabiliriz, yılda bir oluyorsa seyrek, haftada bir oluyorsa bunu çok sık olarak değerlendirmek mümkün). Olay meydana geldiğinde yarattığı hasar da şiddeti ifade etsin. Bunların birbiri ile çarpımı bizim risk değerlendirmemizde karar matrisinde bir yere tekabül edecek ve yorumumuzu yapacağız.

Önce olayı ortaya koyalım. Pal fırlaması denilmiş. Şimdi bunun olasılığı modeli toplayan kişiye göre değişir. Bu model hazır geliyor zaten savını kabul etmiyorum, firmalar hazır da gelse siz bi kontrol edin derler hep ve ben de ederim hep. Pal nasıl fırlayabilir? Malzeme kalitesi burda bir faktör olabilir. Bu bakımdan ele alacaksak, olasılık açısından bence sab gaui mikado gibi firmalar 1 dir, çin işi wltoys olunca bu en azından 3 tür. Ama şiddet açısından değerlendirecek olursak bir mikro pali 1 dir, 700 size modelin pali 5 tir. Sonuç olarak bu olay için benim değerlendirmem "çok tehlikeli" sınıfında değil.

Ona bakılırsa 700 size modellerini kimse 50 metre mesafeden kaldırmıyor, arada 5-10 adım var yok, ben hep öyle görüyorum. Veya arada bir file veya tel örgü gibi bir koruyucu bir katman yok. 10 metre mesafeden fırlayacak bir 700 pali daha kötü sonuçlar da doğurabilir. Hoverda tutarken yaklaşık göz hizamızda veya yakınında durmuyor mu?

Ev içinde 450 ile hover ben de yaptım daha önce :laugh: Ama feathering shaft vidalarını çok iyi loctitelayıp, sıkmışımdır hep... Hemen öyle hovera da kaldırmam, yerde gaz veririm ilk denemede, modelde kopacak çıkacak bişey varsa yerde belli olsun diye. Kendimce güvenlik tedbirleri alırım, yaptığım iş içime sinmeden olaya dalmıyorum hiçbir zaman.

Yaklaşımım böyle benim. Aldığın riskler var derseniz de saygı duyarım. Zaten sıfır risk mümkün değil hiçbir zaman. :saygilar: