Volantex Firstar Modeli ile FPV

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Herkese merhabalar.

Yine bir inceleme konusu ile karşınızdayım. Aslında bu incelemeyi video olarak yapacaktım ama bu işler bana göre değil maalesef. Bildiğim yoldan devam.

Çoğumuzun bildiği üzere bir süredir Pilot-Tr de indirimde olan bir model. Benim bu modeli alma amacım küçük boyutlu bir FPV uçağına sahip olmaktı. Nette izlediğim videolarda da gördüğüm kadarıyla bu ufaklık Aksiyon FPV için çok güzel bir seçenek.

Öncelikle modelimiz;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kanat açıklığı: 758 mm
Gövde uzunluğu: 536 mm
Kanal sayısı: 4 (Throttle, aileron, elevatör, rudder)
Uçuş ağırlığı: 200 gr.
Servo: 3 Adet 9g standart servo (kutudan çıkan)
Motor: 2208 - 4000 Kv fırçasız (kutudan çıkan)
ESC: 10 A fırçasız ESC (kutudan çıkan)
Batarya: 7,4 V 850 Mah Lipo (Kutudan çıkan)
Radyo: 4 kanal 2,4 Ghz standart kumanda (kutudan çıkan)

Evet modelimiz RTF olarak geliyor. Hatta kumanda için gerekli olan 4 adet kalem pilde kutuda mevcut. Modelin tamamı EPO dan üretilmiş.

Kanatla başlayalım;

Kanat ortasında sağlamlık için kontraplak kullanılmış. Aileronlarda esnemeyi önlemek için karbon fiber çubuklar var. Hornların takılacağı yerlerdeki deliklerde açılmış. EPO bir modelde ilk defa görüyorum. CG yeri kanat kalıbına dahil edilmiş. Bu güzel bir uygulama. Köpük oldukça sağlam geldi bana. Kalıplanması da çok iyi. Herhangi bir pürüz düzeltilmesi gerekecek bir nokta göremedim. Buradaki tek eksi nokta menteşe sistemi olarak gördüm. Köpük malzemeye menteşe olarak güvenmek en azından uzun vadede ne kadar doğru olur acaba? Normal menteşe ile değiştirmek gerekebilir ki bu haliyle hareket etmesi biraz zor oluyor. Zamanla alışacaktır ama alışması zaten oradaki köpüğün zayiflamaya başlaması anlamına gelecektir.

Yatay stabilize;

Çok fazla söylenecek bir şey yok. Karbon fiber takviyesi mevcut. Horn vida delikleri mevcut. Aynı menteşe sistemi burada da uygulanış. Stabilize ortasında bağlantı vidası yeri var. Evet gövdeye tek bir vida ile bağlanıyor.

Gövde;

Aynı menteşe sistemi rudderda mevcut. Yatay stabilize en arkadaki fazlalık köpüğü kesip yerine oturtmak gerekiyor. Model tamamen yapıştırıcısız birleşiyor. Kanat herhangi bir vida veya benzeri kullanmadan uçuşta ve ya çok sert olmayan düşüşlerde yerinden oynamayacak bir yapıda yapılmış. Yerinden çıkarmak için aileron hornlarını da çıkarmak gerekiyor.

Motor pusher tipte ve gövde üzerinde konumlanmış. Model üzerinde gelen pervane ölçüleri 4,25x2,7 gibi ilginç bir ölçü. Her ne kadar gövde üzerindeki pervanenin kırılmasının zor olacağını veya böyle bir kırımda çok daha fazla hasar olacağını düşünenler olsa da ben öyle düşünmüyorum. Özellikle bu modeli kullanmayı düşündüğüm uçuş stilinde en azından başlarda pervane kırımı olasılıklar içinde olacak. Ancak normal uçak olarak kullanmak isteyenler için bu olasılık çok daha düşük. Böyle bir durumda da piyasada aynı ölçü pervaneyi bulmak zor olsa da 4x4 veya 5x5 pervanenin de bu motoru çok fazla zorlamayacağını düşünüyorum ama yine de deneyip görmek gerekecek. Tabi böyle bir durumda motora uygun pervane adaptörü de edinmek şart olur.

Kokpit;

Kokpit kısmı oldukça ferah görünüyor. Servolar gövdenin orta kısımlarında konuşlanmış. ESC için üst kısımlarda da ayrı bir alan mevcut. Ön kısma alıcı ve pili sığdırmak kalıyor ki fazlasıyla boşluk alan mevcut. Hatta batarya için en önde cırt bant sistemi hazır. Kokpit kapağı mıknatısla yerine sabitleniyor. Bana oldukça güçlü geldi.

Pilimiz;

Batarya sert tipte yapılmış bir Lipo. Ağırlığını ölçmüştüm ama şimdi hatırlayamadım. Zippy 2s 1000 Mah le arasında 10 gr fark var. Bu farkın ağırlık merkezini çok değiştireceğini sanmıyorum. Yani yedek pilim de hazır.

Kutudan şarj aleti de çıkıyor ama sadece usb olarak kullanılabiliyor. Şarj etmek için bir bilgisayar veya usb çıkışlı telefon şarj cihazı gerekecek.

Tornavida ve montaj için gerekli hornlar ve vidalar ayrı bir poşette.

Son olarak kumandamız. 2,4 Ghz frekansında 4 kalem pille çalışıyor. Üzerinde D/R için bir sviç ve reverse sviçleri mevcut. İş yapacak bir kumandaya benziyor ama menzili ne kadardır, güvenilir mi bilemiyorum. Sanırım bunu hiç öğrenemeyeceğim. Bu konuda en büyük korkum servo ve ESC bağlantılarının alıcıyla tümleşik çıkması ihtimaliydi. Neyse ki alıcısı da standart fiş girişli bir alıcı.

Bu modelin uçmaya hazır hale gelmesi en fazla 10 dakikayı bulur. Bu duruma gelebilmesi için gerekli olan ama kutuya konmayan tek alet bir adet falçata. O da yatay stabilizenin yeri için gerekli. Uçuş alanına, pikniğe, parka, bahçeye giderken mağazadan satın alıp direk uçuşa gitmeye hazır bir model. Model yapısı zaten uçuş konusunda kendini kanıtlayan FPV Raptorla aynı. Sadece boyut farklı. Bu durum uçuşunun çok zevkli olacağını gösteriyor ki nette izlediğim videolarda bunu destekliyor. Yeni başlayanlar için ideal bir uçak olabilir. Sakin yapısının yanında akrobasi hareketlerinde de oldukça başarılı ( tabi pilot Ali Shan olunca böyle gibi :thumbup: ) görünüyor. Fazla rüzgarlı olmayan havalarda kullanılmak şartıyla bir eğitim modeli olabileceğini düşünüyorum. Boyutu nedeniyle rüzgar arttıkça kontrol etmek zorlaşacaktır.

Diğer taraftan üzerine takılacak bir video google ve belki de ekstra bir Mobius Cam le çok güzel FPV yapılabilecek bir model. Mobius varken ekstra pilot kameraya da ihtiyaç olmaz. Bu şekilde kullanılan bir çok örneği nette bulmak mümkün.

Bu modeli almayı düşünenler için hiç düşünmeden alın derim. Beklediğimden kaliteli bir modelle karşılaştı. İçerik olarakta güzel bir kutu hazırlanmış.

[Urun]: Volantex Firstar 4CH İnceleme

Bu rezerveyi maiden için ayırıyorum ama FPV sistemini almadan toplayıp uçurmayı düşünmüyorum. Bakalım ne zaman nasip olacak.

-------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar yine kısa bir aradan sonra modelimizin son hali genel olarak şu şekilde oldu.

Tatil bitti ve ben işlerime döndüm ama modelin ilk uçuşunu bir türlü yapamadım. Havalar çok kararsız son zamanlarda. Rüzgar bu uçağın limitlerinin çok üzerinde esiyor. Zaten modeli de araba da gezdiriyorum. Biraz azaldığını görsem hemen salacağım göklere.

Son halinde bazı değişiklikler yaptım. Başından beri motora ve ESC ye güvenmiyordum. Motor ve ESC değişti. Bildiğimden şaşmamak adına Diamond 600 de kullandığım setubı buna taşıdım. Son hali ile modelin toplam ağırlığı 350 gr olarak bitti.

Motor:

Motor 3S le çalışabiliyor. 3S 5x3 pervane ile 450 gr civarı itiş verebiliyor. Ben ilk aşamada 2S pil ve 5x5 APC pervane ile kullanacağım. Bu haliyle en azından 400 gr itiş itiş verebiliyor.

ESC:

ESC miz 3S destekliyor. Güzel bir ESC dir. Sıkıntı çıkarmaz. Bu motorla da çok güzel anlaşıyorlar.

Bu modelde yapacağım tek değişiklik video verici kaldı. Onu da ilerleyen zamanda değiştiririm artık.

---------------------------------------------------------------------

Son modifiyelerle herkese tekrar merhabalar.

Geçmiş sayfalarda yazdığım gibi modele FPV kamerası ve OSD ekleyeceğimi ve bu değişiklik nedeniyle sistemi 3S setuba terfi ettirmek zorunda kaldığımı yazmıştım. Bugün değişiklikleri tamamlayıp modelin uçuşunu yapabildik. Son eklemelerle modelin uçuş ağırlığı 440 gr olarak bitti. Bu beklediğimin biraz üzerinde oldu. Kanat yüklemesinin bu ağırlıkla sorun çıkarabileceğini düşünüyordum ama beklediğim kadar olmadı. Stall süratini biraz yükselttim ama çok fazla olmadı.

Önce son değişiklikler

Kokpitin son hali. Aslında pilsiz fotosunu da çekmiştim ama yüklememişim. Alıcımız pilin altında. OSD ana devresini ise kanopinin altındaki boşluğa yerleştirdim. Bu arada OSD miz sorunsuz çalışıyor. Ekrandaki bilgiler biraz soluk gibi ama güneşe karşı uçmadığım sürece rahatlıkla okunabiliyor.

Kameralarımız. Kullandığım FPV ekranı bana ikinci el geldiği için tam özelliklerini bilmiyorum ama görüntü netliğine bakılırsa 600 tvl civarı bir kamera ve işimi fazlasıyla görecek.

Kuyruk kısmı. GPS i almaya karar verdiğim zaman düşündüğüm yere koydum. Arka tarafa ağırlık gerekecekti zaten ama ön tarafa yeni pilin ağırlığı, ekstra kamera ve OSD gelince arkaya daha fazla ağırlık gerekti. Mecburen servoları kuyruğa taşımak zorunda kaldım. İrfan aklın yolu birmiş. Ve yine de yeterli olmayınca iki adet vida atmak zorunda kaldım.

Son olarak kanadı sağlamlaştırmak adına firar kenarına plastik vida ve saplama somun attım. Böyle daha iyi oldu.

Ve modelimizin bitmiş hali;

Nesimi Bey, daha dün kulaklarını cınlattık Türker kardeşim ile, acaba ne yaptı Nesimi Bey, yeni modeli toplamayı bitirdi mi diye :D

Yine şahane bir konu olmuş, elinize sağlık. Bu tür konular size çok yakışıyor Nesimi Bey :RCKolik:

güzel inceleme olmuş teşekkürler Nesimi bey güle güle uçurun. :saygilar:

not: Nesimi bey artık avatarınızda resminizi de görelim :eek:

Emeginize saglik Nesimi Bey.

Ucaklardan anlamayan ve biraz ilgisiz biriyim ama zevkle okudum. Ve paylastiginiz bilgi ve yorumlar benim bile gayet acik bir sekilde anlamama yardimci oldu. Tesekkurler,

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Haklısın Celalettin Bey, ben fark etmemiştim :thumbup: Nesimi Bey güzel bir avatar şart ;)

Teşekkürler arkadaşlar.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Nesimi Bey, daha dün kulaklarını cınlattık Türker kardeşim ile, acaba ne yaptı Nesimi Bey

Mehmet Bey cümleyi buraya kadar okuyunca acaba başbakana durumu nasıl açıkladı? şeklinde de algılanabiliyor. Maalesef henüz haberi yok. Fotoğrafları çekeli de yaklaşık 1 hafta oldu. Bir kenara sakladım şimdilik :D İşin kötüsü şu sıralar V922 peşindeyim. Bir aksilik olmazsa hafta içi tek kumanda iki adet V922 gelecek gibi. Asıl bunu nasıl açıklarım diye düşünüyorum.

Yukarıda da yazdığım ve daha önce belirtiğim gibi bu modeli şimdilik toplamayacağım ki buna toplamak denirse. Üç beş tane vida takarak model hazır oluyor.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
güzel inceleme olmuş teşekkürler Nesimi bey güle güle uçurun. :saygilar:

Teşekkürler Celalettin Abi. Ben geçenlerde bir avatar yükleme mevzuu yapacaktım diye hatırlıyorum sanki sanıyorum yarım kalmış. Bu konuyla tez zamanda ilgileneceğim.

Bulut' Alıntı:
Emeginize saglik Nesimi Bey.

Ucaklardan anlamayan ve biraz ilgisiz biriyim ama zevkle okudum. Ve paylastiginiz bilgi ve yorumlar benim bile gayet acik bir sekilde anlamama yardimci oldu. Tesekkurler,

Teşekkürler Bulut. Bu tür yazıları yazmaktaki amacım zaten buydu. Anlaşılan doğru yoldayım. Aynen devam...

Nesimi Sakmak' Alıntı:
...İşin kötüsü şu sıralar V922 peşindeyim. Bir aksilik olmazsa hafta içi tek kumanda iki adet V922 gelecek gibi...
İşte bu çok güzel haber :halay: :yuppi:

Kargocuları böyle şeyler getirdikleri zaman çok seviyorum.

Akşama sistemi kurup denemeye çalışacağım. Bakalım nasıl bir şeymiş video gözlüğü...

Nesimi Sakmak' Alıntı:

Akşama sistemi kurup denemeye çalışacağım. Bakalım nasıl bir şeymiş video gözlüğü...
Şahsen hep merak ettiğim ama ilgi alanım dışında olduğu için alamadığım güzel bir ürün :) Öncelikle hayırlı uğurlu olsun, bol keyifli uçuşlarda kullanın inşallah :thumbup:

Tahminime göre, yakın bir zamanda sizden bununla da ilgili güzel bir inceleme / değerlendirme konusu okuyacağız :RCKolik:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Şahsen hep merak ettiğim ama ilgi alanım dışında olduğu için alamadığım güzel bir ürün :) Öncelikle hayırlı uğurlu olsun, bol keyifli uçuşlarda kullanın inşallah :thumbup:

Tahminime göre, yakın bir zamanda sizden bununla da ilgili güzel bir inceleme / değerlendirme konusu okuyacağız :RCKolik:

Teşekkürler Mehmet Bey. Umarım sizinde ilgi alanınıza girer bir gün. Böyle bir şey için nasıl inceleme yazılır bilemiyorum doğrusu. Benimde tamamen yabancı olduğum bir konu aslında.

Bu arada Hobbyking bu modeli de envanterine katmış. PNF olarak satışta ama. 55,17 $ gibi bir fiyatı var. Kumanda ve pili dahil olduğunda ben iyi bir fiyata almışım diyorum. Buyrun bu da linki

Abi gozunuz aydin gozluk gelmis. Hayirli olsun gule gile kullanin.
Ucaktan bende almayi dusunuyorum hatta almamak icin kendimi zor tutuyorum :)
Bi ucus gerceklestirsenizde yorumlari alsak super olur ;)

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Güle güle kullanın Nesimi Bey, kargocular konusunda çok haklısınız insan neşe doluyor biranda. :laugh:

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi gozunuz aydin gozluk gelmis. Hayirli olsun gule gile kullanin.
Ucaktan bende almayi dusunuyorum hatta almamak icin kendimi zor tutuyorum :)
Bi ucus gerceklestirsenizde yorumlari alsak super olur ;)

Teşekkürler İrfan. Uçağı almak için düşünme bile derim. Bir uçağın yapısından uçuş karakterinin aşağı yukarı nasıl olabileceğini anlayacak kadar zamandır bu işle ilgileniyorum. Zaten bu uçağın büyük boyları FPV için çokça kullanılıyor.

Peki ben ne zaman uçurabilirim dersen. Biraz önce gözlüğü çalıştırdım sanırım benim lens seti almam gerekecek. Uzağı göremiyorum ama yakında da sıkıntım varmış gibi görünüyor. Kamerayı çalıştırdığımda daha net belli olacak. Bu eksikler tamamlandıktan sonra uçağı bir kez deneyip direk FPV moduna geçirmeyi düşünüyorum. Sonraki aşama halihazırdaki quadı kameralandırmak.

Gözlükten bahsedeyim biraz. Ankara'da bir modelci arkadaştan aldım. Komple set geldi. Gözlük+7 inç ekran+ayrı video alıcı+GPS li OSD + iki set daha verici+ 1400 mm FPV uçağı olarak geldi.

Gözlük versiyon 1 olanı. Head Tracker mevcut ama sanırım ben Hitec ile kullanamayacağım. Neyse şimdi biraz heyecanlıyım. Kendi konumu dağıtmayayım.

Bu arada Nesimi Bey siz büyük ihtimal zaten biliyorsunuzdur ama ben yine de hatırlatayım. Zira zamanında etrafımızda bu detayı bilmeyen çok FPV'ci gördük.

Şimdi siz bu uçağa FPV takmadan önce kitten çıkan servoları bir kontrol edin derim. Şayet digital ise de mutlaka analog servolarla değiştirmenizi tavsiye ederim.

Gerçi ederim dedim ama bu tecrübeyi ve bilgiyi sağolsun Şükrü kardeşimiz paylaşmıştı :RCKolik: