Walkera Devo10 ile Logo600 uçurulurmu?

İlgi Alanı
Heli
Aslında yıllardır Turnigy 9x + Frsky modul ile mutluyum diye bilirim. Ama logo600 heliyi alınca onu uçuracak üst seviye bi kumandaya ihtiyacım olduğunu biliyordum. Bir modelci amcadan ödünç aldığım Devo10 ile Logoyu uçurmaya başladım. ESC havada stop edince bi kırım yaşadım. Düşündüm belki alıcı sailsafe-ye girib de motoru kapatmış ola bilir ama sorunun ESC kaynaklı olduğunu ESC-yi kırımdan sonra test için pile takdığım an kondensatörlerin patlamasıyla anladım. Futaba JR Spectrum gibi bi kumanda kullanmamı biliyorum ama kırımdan sonra elde avucda ne varsa helinin onarımına ve yeni ESC-ye gitdi. :embarras:

Sorum şu: DEVO 10 sıkça sinyal kaybı yapan bir kumandadırmı? Ayar yapmak yönünden ben memnunum yani hiç bi sıkıntım yok. Ama güvenilirliği açısından bi endişeliyim. Kendini isbatlamış bir kumandaya geçene kadar yola Devo10 ile devam edicek gibi gözüküyorum :rolleyes:.

Bi de failsafe-yi motor kapata ayarlıyoruz diye biliyordum ve öyle de yapmışdım, peki pitch ve tail gain ayarı için ideal olan değer ne failsafe-de?

Türker Akgün' Alıntı:
-- Birinci karakterimiz kumandasına $3.000 vermiş ve bu kumandayla $200'lık 4 kanallı bir training uçakla uçmaktadır. Kumandasıyla ilgili görüşü sorulduğunda " Gerçekten çok güzel bir kumanda, kullanmadığım bir sürü de özelliği var. " demektedir.

-- Diğer karakterimiz ise belkide toplam maliyetleri $3.000'ı bulan modellerini $40'lık bir kumandayla uçurmakta, görüşü sorulduğunda ise " Kumandalar çok pahalı, o da kumanda bu da kumanda bu benim işimi görüyor " demektedir.

Türker abinin bu yazısını okudukdan sonra Logo-nu Turnigy ile denememek için kendimi zor tutuyorum :laugh:

Öncelikle şu konuyu bir netleştirelim. Kırım sebebi Esc diyorsun ve gerekçe olarak da Kırım sonrası Esc denediğinde konsantatörlerin patlamasına bağlıyorsun, değil mi Ferid ?

Peki aslında ESC suçsuz ise ve Kırım sırasında hasar gördüğü için konsantörleri patladıysa ?

Walkera markasına oldum olası soğuğum. Bu yüzden söz konusu Kuman'da ile ilgili en küçük fikrim yok ne yazık ki :-\

Failsafe soruna su konudan devam edelim ;)

Walkera devo 10 için ayrıca bir konu açacaktım ama vakit olmadı, madem bahsi geçti biraz anlatayım.
Kumanda'nın iç yapısı oldukça sağlam ve oldukça kaliteli, bendekinin stick hassasiyeti de çok iyi, stickler merkezde iken gaz %50 ve diğerleride tam sıfırda, yani kaçma yok.Hepsi böyle olurmu?, olmaya bilir.Kumandanın orijinal yazılımı olan devention yazılımını, open source / deviation ile değiştirdim ve her hangi bir elektronik modifiye de yapmaksızın şu an kumanda bir sürü değişik protokol ile çalışabilir halde. En başta da DSMX - DSM2 ile gayet başarılı. Signal loss hiç yaşamadım, DSMX ve tek satellite ile yer mesafe testinde 1000 metreden fazla gittiğimiz halde hala kopma yoktu. Kısacası bendeki cihaz gayet başarılı bir şekilde çalışıyor. Hatta inanılmaz hızlı BİND oluyor. Sonuçta hepsi aynı olurmu bilemem ama ben DEVO 10 dan memnunun. Yazılım istediğiniz her şeyi, her şeye MİX yapma imkanı veriyor, orjinalinde yaylı anahtar olmadığı için sadece kurtarma modu olan ünitelerle kullanabilmek adına 2 konumlu anahtarlardan bir tanesini yaylı ile değiştirdim ki malum bendeki üniteler HC3SX, yani yaylı anahtar ihtiyaçtı.
Yanında bir de Gens Age - tx lipo 2600mah. ile tek şarjda 8-10 uçuş çıkartıyor. ;) :hoppa:
Walkera v120D02 - Trex 250 - Trex 450 ve Trex 700E ile halen kullanıyorum, dediğim gibi hiç bir sıkıntı olmadı.
:saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle şu konuyu bir netleştirelim. Kırım sebebi Esc diyorsun ve gerekçe olarak da Kırım sonrası Esc denediğinde konsantatörlerin patlamasına bağlıyorsun, değil mi Ferid ?

Peki aslında ESC suçsuz ise ve Kırım sırasında hasar gördüğü için konsantörleri patladıysa ?

Walkera markasına oldum olası soğuğum. Bu yüzden söz konusu Kuman'da ile ilgili en küçük fikrim yok ne yazık ki :-\

Failsafe soruna su konudan devam edelim ;)

Mehmet abi, fırsat bulunca kırım videosunu da paylaşıcam. İlk kırım heyecanı olduğu için ve otorotasyon bile yapmadığım için direk koşub pili esc-den ayırdım. Belki de helikopter failsafeye girdi, belki de ESC yere çarpmadan hasar adlı o yüzden patladı kondensatör yani neden çok - tam bir sonuç yok :rolleyes: ECS-nin log özelliksiz olması da işi epeyi yokuşa sürüklüyor.

Levent UYGUN' Alıntı:

Walkera v120D02 - Trex 250 - Trex 450 ve Trex 700E ile halen kullanıyorum, dediğim gibi hiç bir sıkıntı olmadı.
:saygilar:

Levent bey, yazdıklarınızı okudukca yüreğime azda olsa su serpildi. Benim rudder stiki durduk yere kendi-kendine azcık oynuyor. Sorun mevsimlik qaliba, çünki bazen ediyor bazen ise etmiyor. Daha söküb içine bakmadım.

Ben kendi alıcısını kullanıyorum RX1002. He bi de ilk olarak modele pili takıb sonra kumandayı çalışdırmak lazım bu Devo10 kumandasında. Aksini yaparsam irtiba kurulmuyo alıcı ile kumanda arasında. Bu normalmi?

Bence kesinlikle normal bir durum değil Ferid. Her zaman önce Kuman'da açılır sonra model. Tamam failsafe var ama ona da her zaman güvenmemek lazım, ne olur ne olmaz.

Bakalım Levent abinin yorumu ne olacak ?

Bu arada Levent abi ellerine sağlık, güzel ve detaylı bir açıklama olmuş :thumbup: :RCKolik:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bence kesinlikle normal bir durum değil Ferid. Her zaman önce Kuman'da açılır sonra model. Tamam failsafe var ama ona da her zaman güvenmemek lazım, ne olur ne olmaz.

Bakalım Levent abinin yorumu ne olacak ?

Bu arada Levent abi ellerine sağlık, güzel ve detaylı bir açıklama olmuş :thumbup: :RCKolik:

Bence de normal değil bu durum. Önce kumanda cihazı açılır, sonra alıcı devreye sokulur, ki manual de aynısını yazıyor.

Levent bey, az önce bir test yapdım, defalarca kumandayı ilk, alıcıyı sonra çalışdırdım, ben bile şaşdım bu hale :rolleyes: Eskiden normal çalışmayan kumanda şimdi normale döndü :laugh:

Turnigy 9x de alıcı çalışır haldeyken kumandayı kapat-aç anında irtiba kuruyor alıcı, ama devo 10-da onu da test etdim, 10 testden 2sinde alıcı yeniden irtibaya girmedi. Peki bu sorun neden ola bilir ki? :-\

Bi de kumandayı açarken 14 saniyelik bir yükleme sürecini beklemek gerekiyor. Stiklerden her hangi birini oynatınca anında bu süreç iptal olub ana ekran gözüküyor . Bu yükleme süreçini iptal etmekde bi sakınca varmı Levent bey?