Wingdragon sporter v2 ve Turnıgy 9x

Kadir Kurt

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Yaklaşık 6 ay önce aldığım uçağımla 17. uçuş yapmıştım sonra kendi içerisinde gelen kumanda bozuldu bende HK dan Turnıgy 9x aldım. İlk denemem çok kısa sürmüştü uçak havada düz gitmiyordu hemen düştüm ve alıcının kablosu kopmuştu elektronikçiye yaptırdım ve yaklaşık 350m mesafe testi yaptım çekiyordu. Forumda RC Uçaklarda Yatay Denge ve Ağırlık Merkezi Kontrollü konusundan yardımla uçağı ayarladım. Burun kısmına 2 tane kalem pil bantladım uçuşa hazır bekliyordu.
Dün uçuşa gittim kumanda biraz hassas o yüzden en düşük gazda dolaştım. en düşük gazda invert yaptım uçağın toparlanması zor oldu ama :lollol: Uçak gayet düzgün uçtu. Video çekmek aklımda yoktu arkadaş uçarken çekmeye başladı çekerken telefonun şarjı bitti invert,kalkış,iniş yok bir daha ki sefere :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

NOT: Video telefonla çekildiği için çok iyi değil.

Hadi gözün aydın Kadir. Uzun bir ara sonrası sen de yeniden göklere kavuştun yani, süper :thumbup:

Ömer abimizin hazırladığı "Denge ve Ağırlık Merkezi Kontrollü " konusunun işine yaramasına ayrıca sevindim.

Video gelince bence gayet başarılı bir ucuş olmuş. Muzik seçimi ise bir harika. Şahsen 2 defa izledim, eline sağlık :thumbup:

Kumanda hassastı diyorsun. Herhalde stick hareketlerine uçağın verdiği cevabı kasdediyorsun. Istersen aşağıdaki EXPO konusuna bir göz at. Belki işine yarar ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hadi gözün aydın Kadir. Uzun bir ara sonrası sen de yeniden göklere kavuştun yani, süper :thumbup:

Ömer abimizin hazırladığı "Denge ve Ağırlık Merkezi Kontrollü " konusunun işine yaramasına ayrıca sevindim.

Video gelince bence gayet başarılı bir ucuş olmuş. Muzik seçimi ise bir harika. Şahsen 2 defa izledim, eline sağlık :thumbup:

Kumanda hassastı diyorsun. Herhalde stick hareketlerine uçağın verdiği cevabı kasdediyorsun. Istersen aşağıdaki EXPO konusuna bir göz at. Belki işine yarar ;)

Gerçekten uzun bir süre olmuştu ben de özlemişim uçurmayı :) Ömer abinin konu gerçekten işime yaradı uçağı görmeliydiniz. Yükseliyor,sağa yatıyor,kuyruk sola gidiyor(rudder) sonra düşüyordum :lollol: 2 hafta sınavlar var yine uçakla çok ilgilenemem ama expo konusuda işime yarayacak :) Uçuş,video ve müziği beğendiğiniz için teşekkürler :)

Kadir, uçuşun çok başarılı, müzik de mükemmel. Kumandanın Expo/Dual Rate işlevini nasıl yapacağını iyi anlarsan ve kendine göre ayarlarsan uçağının başka bir uçağa dönüştüğünü görürsün. İyi uçuşlar.

Omer Erkan' Alıntı:
Kadir, uçuşun çok başarılı, müzik de mükemmel. Kumandanın Expo/Dual Rate işlevini nasıl yapacağını iyi anlarsan ve kendine göre ayarlarsan uçağının başka bir uçağa dönüştüğünü görürsün. İyi uçuşlar.
Teşekkürler :) Bu hafta sonu tam belli değil sınavlar var ama belki uçuşa giderim strest atıyorum yeni bir video daha atarım buraya :)

Hadi gözün aydın Kadir. :thumbup:
Keyifli uçuşlar. :)

Bravo Kadir güzel, sakin uçmuşsun :) İnvert videonuda bekliyoruz :)

Berkay35' Alıntı:
Bravo Kadir güzel, sakin uçmuşsun :) İnvert videonuda bekliyoruz :)
Eyw Berkay :) İnvert videosu ilerleyen uçuşlarda inşallah :)

Evet 20. uçuş çok güzel 6-7 dk geçti iniş için son tur atarken düştüm :lollol: Ya anlamadım uçtuğum zaman süper uçuyorum neden düşüyorum :rolleyes: Kara kutu incelemesi sonucu uçağın kaza raporu çıktı. Rc pilotun göz yanılması sonucu uçak düşmüştür. Hasar rudder servosu kırıldı :lol: Uçakta bir şey yok servo kırıldı nasıl uçak bu ya :lol: Uçağı kuzeybatıdan bana doğru getirirken göz yanılması oldu. uçak geliyor mu gidiyor mu karıştırdım yükseleyim diye elevatör çubuğunu çektim uçak bana doğtu invertte geliyormuş burun üstü düştüm. Hasar bir tek rudder servosu kırıldı :'(

Kadir Kurt' Alıntı:
Evet 20. uçuş çok güzel 6-7 dk geçti iniş için son tur atarken düştüm :lollol: Ya anlamadım uçtuğum zaman süper uçuyorum neden düşüyorum :rolleyes: Kara kutu incelemesi sonucu uçağın kaza raporu çıktı. Rc pilotun göz yanılması sonucu uçak düşmüştür. Hasar rudder servosu kırıldı :lol: Uçakta bir şey yok servo kırıldı nasıl uçak bu ya :lol: Uçağı kuzeybatıdan bana doğru getirirken göz yanılması oldu. uçak geliyor mu gidiyor mu karıştırdım yükseleyim diye elevatör çubuğunu çektim uçak bana doğtu invertte geliyormuş burun üstü düştüm. Hasar bir tek rudder servosu kırıldı :'(
Uçağının ters mi düz mü olduğunu karıştırman enteresan Kadir. :eek: Acaba uçuş sırasında fazla dikkatini vermeyip gözünü modelinden mi ayırıyorsun diye düşünmedim değil. :laugh:

Geçmiş olsun, nazarlık sayılabilecek bir hasar bence. En kısa zamanda yeniden uçuşa hazır olacağına şüphem yok. %p

Kadir Kurt' Alıntı:
Evet 20. uçuş çok güzel 6-7 dk geçti iniş için son tur atarken düştüm :lollol: Ya anlamadım uçtuğum zaman süper uçuyorum neden düşüyorum :rolleyes: Kara kutu incelemesi sonucu uçağın kaza raporu çıktı. Rc pilotun göz yanılması sonucu uçak düşmüştür. Hasar rudder servosu kırıldı :lol:
Öncelikle geçmiş olsun Kadir :-\ Büyük ihtimal ara vermeden üst üste uçuş yaptın. Biraz onun verdiği yorgunluk, biraz da kendine güven gelmesi nedeniyle büyük ihtimal uçak pozisyonunu kaybettin.

Sana tavsiyem, böyle bir durum ile karşılaştığında, kontrol amaçlı normalden çok daha küçük seviye bir kontrol ver. Baktın beklediğin reaksiyondan farklı tepki veriyor, o zaman uçağın konumunu anlayana kadar, diğer komutları vermeye devam et.

Neyse ki hasar yok denecek kadar az %p Tekrar geçmiş olsun ;)

Türker Akgün' Alıntı:
Uçağının ters mi düz mü olduğunu karıştırman enteresan Kadir. :eek: Acaba uçuş sırasında fazla dikkatini vermeyip gözünü modelinden mi ayırıyorsun diye düşünmedim değil. :laugh:

Geçmiş olsun, nazarlık sayılabilecek bir hasar bence. En kısa zamanda yeniden uçuşa hazır olacağına şüphem yok. %p
Saol Türker abi. Uçağa fazla odaklanmadım herhalde. Uçak geliyor mu gidiyor mu karasız kaldım. Bari yükseleyim dedim uçakta bana invertte geliyormuş tam tersi çakıldım :lol: Servo ve şu şeffaf kokpiti varya o kırıldı :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun Kadir :-\ Büyük ihtimal ara vermeden üst üste uçuş yaptın. Biraz onun verdiği yorgunluk, biraz da kendine güven gelmesi nedeniyle büyük ihtimal uçak pozisyonunu kaybettin.

Sana tavsiyem, böyle bir durum ile karşılaştığında, kontrol amaçlı normalden çok daha küçük seviye bir kontrol ver. Baktın beklediğin reaksiyondan farklı tepki veriyor, o zaman uçağın konumunu anlayana kadar, diğer komutları vermeye devam et.

Neyse ki hasar yok denecek kadar az %p Tekrar geçmiş olsun ;)
Teşekkürler Mehmet abi. Allahtan kırım çok değil. Bütün düşüş sebeplerim aynı göz yanılması. Biraz güven geldi herhalde bana çok odaklanmadım uçağa sonra düştüm :D Bir daha düşersem model değiştircem :lollol:

Pazar günü gittigidiyor sitesinden 1 tane servo siparişi vermiştim bugün gelmiş eve. Hemen çalışıyor mu diye kontrol ettim, sorunsuz çalışıyordu. Yanında 3 tane horn vardı kullanmam gerekeni aldım ama bir sorunla karşılaştım. Orjinal servo teli yeni horn a sığmıyordu. Eski horn da yeni servoya olmuyordu. Takım çantasında bakır tel gördüm horn a tam oldu. Servo telinin ucunu kestim bakır tel bantladım(sağlam oldu oynamıyor).Sonra servo yuvasına sığmadı yuvasını genişlettim hornla servoyu birleştirdim Rudderi ayarladım her şey eskisi gibi oldu :) Eski servonun içini açtım dişli kırılmış o servoyu kullarak yanıp sönen ışık yapabilir miyim ? Servonun motor bağlı kablosunu kesip ışık taksam mesela ? :) Bu arada bunlarla uğraşmak da çok zevkli :halay: