Yakıt deposu seviye göstergesi yapılabilir mi?

Deniz Tanrıverdi

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Gezinirken böyle bir videoya rastladım; aklıma hemen Sümeronics Ltd Şti ne ihale vermek geldi. Sonra dedim ki bu konuda kafa patlatan tek ben değilimdir, mutlaka birileri düşünmüş, hatta araştırmış olmalıdır... Hatta bazı markaların telemetri verisi olarak bilgi sağlayan sensörleri de eskiden satılıyormuş ama hiç bir yerde bulamadım.
Bizim (yani özellikle uçakçılar) yakıt depoları çoğu zaman görünmeyecek yerlerde oluyor. Müthiş bir kolaylık olurdu:
Benim bildiğim Sümer abi ya böyle bir şey yapar, ya da bunu düşünmüştür de bir vesileyle vazgeçmiştir.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bir milyondan bir tanesi çalışırken deponun 'rahat durmaması'. Ama yerdeyken motor stop halindeyken bile çok faydalı olabilir...

• Beğen
Tepkiler: Anıl Tosunlar
Park halindeyken bile ölçebilsem yeterli olur bana.

Bizlerin öyle bir derdi yok, :saygilar:
Elektrikciler olarak telemetry de batarya durumunu görüyoruz...:)
Eskiden küçük, yada ortaboy teknelerde yapardık çubuk daldırma yöntemi. ;)

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
hangi model için istiyorsun?

Farkeder mi? Hepsi için kullanırım. Her uçuş sonrası ne kadar yakıt kaldığını belirlemek iyi bir fikir.
Ayrıca çoğu zaman uçuş sonrası bir sonrakine hazır olsun diye doldurur, ve fakat uçuş öncesi tekrar yakıt koymaya kalkarım. O anlarda kendime ne kadar kızdığımı anlatamam...

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Jeti model'in iki ürünü var:

Farkeder mi? Hepsi için kullanırım. Her uçuş sonrası ne kadar yakıt kaldığını belirlemek iyi bir fikir.
Ayrıca çoğu zaman uçuş sonrası bir sonrakine hazır olsun diye doldurur, ve fakat uçuş öncesi tekrar yakıt koymaya kalkarım. O anlarda kendime ne kadar kızdığımı anlatamam...

Ben hiç elektroniğe girmeden daha basit ve kesin güvenilir bir yöntem önereceğim de ondan sordum hangi model diye :)

• Beğen
Elektronikten anlamayan biri olarak bende fikrimi sunayım o halde.Yakıt tankına yerleştirilecek bir sensörle(tabi öyle bir sensör varsa) telemetri verisi elde edebilir.Yani yakıt tankı boşken ve doluyken tankın ağırlığını ölçüp, ölçüm sonucuna göre yüzdelik elde edilebilir.Böylece yakıt tankının doluluk durumu yüzdelik ile telemetri yoluyla alınabilir.Böyle birşey mümkün mü? Veya ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum fakat aklıma gelmişken paylaşayım dedim.Gerçi işin ucunda Sümer ağabeyimiz var ise pabucun hızını bile telemetri yoluyla aktarır ben inanıyorum. :D

• Haha
Ben hiç elektroniğe girmeden daha basit ve kesin güvenilir bir yöntem önereceğim de ondan sordum hangi model diye :)

İlk olarak aklımdaki model Fokker DR1 tabii ki.
Başka eski tasarım modellerim de var. Hiçbirinde kanadı sökmeden içeriye ulaşamıyorum.
Senden gelen her türlü öneriye açığım tabii ki de :)

İlk olarak aklımdaki model Fokker DR1 tabii ki.
Başka eski tasarım modellerim de var. Hiçbirinde kanadı sökmeden içeriye ulaşamıyorum.
Senden gelen her türlü öneriye açığım tabii ki de :)

uçan merdiven ya da genel olarak kuyruk tekerlekli modeller için nispeten daha zor ama burundan tekerlekli modeller için çok kolay bir yöntem söyleyeceğim. Küçük ama hassas bir cep tartısını uçuş kutuna at. Önce model yerde ve depo boşken bunu ön tekerleğin altına koy okuduğun rakamı kaydet, sonra depoyu doldur, rakamı kaydet. boş depo ve dolu depo sınırların belli demektir, sonrasında herhangi bir anda model pitte yerdeyken tartıyı koy deponun durumunu gör. Ölçüm sırasında modelin rüzgardan etkilenmediğinden emin olman lazım tabiki. Kuyruktan tekerlekli modelle bu tartımı kuyruk tekerleği altından yapabilirsin, ama hata payı fazla olacaktır ve ölçüm ters olacaktır (boş depo = daha ağır kuyruk).

Ha, ölçümü ana tekerleklerin altından yaparak da işi çözebilirsin ama ihtiyacın olan tartının boyutu artacağı için anlamsız olabilir. uçuş kutusunda mutfak tartısı ile gezmek :)

Tabi bunu;

Park halindeyken bile ölçebilsem yeterli olur bana.

İfadene dayanarak öneriyorum, elektronik yok telemetri yok yakıt deposu içinde clunk ile tepişecek bir sensör yok :)

Bana göre model uçakta havada yakıt deposunun ne kadar dolu olduğunu telemetri ile yere aktaracak bir sistem listenin en sonunda yer alır. Ona harcanacak mesainin "AOA" sensörü ve telemetrisine harcanması çok daha fazla model kurtarır. Deniz sana söylüyorum Sümer abi sen anla ;)

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Telemetri ihtiyacım ikinci planda. Park halindeyken videodaki gibi bir gösterge gayet hoş olur..
Ama çantada terazi olayına girmektense Sümer abiden dayak yemeyi tercih ederim. Zira bu yöntemi uygulamaya kalkarsam sahada zaten Sümer abiden dayak yerim! Hem de öyle böyle değil ?

Son düzenleme:
  • Haha
Tepkiler: Ömer Erkan