Yakıt Dolum Pompa Kutusu Tasarımı ve 3 Boyutlu Yazıcı ile İmalatı

3dholicpilot

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Uzun süredir paylaşım yapmamıştım yapımla ilgili, ufak da olsa bir şey paylaşmak istiyorum. Sahada depoyu doldurmak için bana sorunsuz olarak birkaç sezon hizmet etmiş eski manuel pompam özellikle sıcak günlerde oldukça çok yorucu oluyordu, her depoda yaklaşık 60-62 tur çevirerek dolum tamamlanabiliyordu, yaz sıcağında eğilip 8-10 defa tekrarlamak pek de keyifli bir spordu diyemeyeceğim.

Bahar ayları da geçmeden ne zamandır aklımda olan elektrikli pompa fikrinı yeniden gündeme aldım, hadi dedim dünyaya bir kez geliyoruz ver bir tane hazır set siparişi, açtım interneti ve :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: sürpriz... Düzgün hazır setler >200 Usd + nakliye civarı. Dedim kendine gel... Bir arkadaşımda Hangar 9 pompa varmış sıfır. Kendi de uzun süredir aynısını sorunsuz kullandığını söyleyince hadi dedim kullanayım.

3 tane problem vardı:
1-Ne ile enerjlendirecektim pompayı ? Batarya, Akü vs...
2-Batarya olursa nereye tutturacaktım ? Akü olursa nasıl bir yöntem olacaktı ?
3-Sistemi deponun neresine monte edecektim ?

Batarya olarak 3S 1300 mah bir lipom kenarda yatiyordu, dolayisiyla enerji problemi çözüldü. Önce pompayı ana depoya asarım dedim bir zincir vs ile, bataryayı da cırtlarım pompaya olur biter. Şöyle bir numunelik mock-up yaptım, kablolar ortalıkta, yakıt hortumu ordan geçiyor kablolar burdan geçiyor, soket havada asılı, sistem zaten zincire bağlı. OKB/OCD'm kabardı yeminlen????? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Peki çözüm:
1-Sistemi muhafaza edecek bir kutu tasarımı
2-Batarya bölmesini pompadan ayırmak
3-Kutunun arkasında mümkün olduğunca geniş bir yüzey oluşturup bidonun kenar kısmına çift taraflı bantla sabitlemek
4-Bataryayı ayırarak taşıma istediğimden açılır kapanır bir kapak tasarımı

Öncelikle pompayı tepeden fotoğraflayıp Fusion 360'da Canvas / Altlık olarak kullandım. Daha sonra üzerinden 2 boyutta temel tasarımı yapıp, 3 boyuta çevirdim. Kapak için oldukça basit bir sistem geldi aklıma, internette bir sürü tırnaklı menteşeli tasarım vardı ama teferruatlı idi hepsi. Basitçe sürgülü olsun dedim, yanlarına da 2mm lik delikler bırakırım, oynama durumu olursa bir tane thumb screw / kelebek vida atar durumu kurtarırım dedim

Tasarım bittikten sonra bir dostuma gönderdim baskı için, sağolsun pürüzlü tablada basmış. Bir geldi baskı, baya fabrikasyon :):):):saygilar::saygilar::saygilar:

Akşam montajını tamamladım, soket olarak Deans vardı elimde onları kullandım. çift taraflı bant olarak Scotch'un elimdeki güçlü yapışam versiyonunu kullandım, mereti ambalajından çıkarırken dahi savaş verdim, bakalım ne kadar dayanır... Kapak sistemi güzel çalıştı, tatlı sıkı giriyor, oynama da yapmıyor, pompa cuk oturdu çizimdeki açıklığa...

Yarın sahada da denemelerini yaparım bir aksilik olmaz ise...

İyi seyirler diliyorum

En başta bitmiş halini koyayım, süreci de devamına ekliyorum...
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eldeki ürünler

Tepeden fotoğraflayarak başladım işe

Sonra alıp Canvas olarak Fusion 360 a attım fotoğrafı

Ölçeklendirmeyi yaptıktan sonra üzerinden temel çizimi yaptım 2 boyutta

Ardından 3 boyutta detaylandırmaya başladım tasarımı

Pompa altta batarya üstte düşündüm ki olası bir akıntıda bataryaya gelmesin yakıt

Üst kapağı da bütünlük sağlayacak şekilde tasarladım

Baskı tablasındaki oryantasyon

Baskıdan fotoğraflar

İlk montaj

Nihai montaj

Bahsi geçen pürüzlü tabla:

Son düzenleme:
Düzgün hazır setler >200 Usd + nakliye civarı. Dedim kendine gel...
Evet rakam olarak birazcık fazla abartmışlar geldi bana da. :rolleyes:
Kapak sistemi güzel çalıştı, tatlı sıkı giriyor, oynama da yapmıyor, pompa cuk oturdu çizimdeki açıklığa...
Ellerine sağlık, gayet sık olmuş kardeşim. :heartxf: :bravo:

Küçük bir soru: Sanki kutunun üst kısmı biraz daha küçük olabilirdi diye düşünüyorum. İleride daha büyük bir pil de kullanılabilsin diye biraz büyük yaptın diye düşündüm, doğru mudur ?

Küçük bir soru: Sanki kutunun üst kısmı biraz daha küçük olabilirdi diye düşünüyorum. İleride daha büyük bir pil de kullanılabilsin diye biraz büyük yaptın diye düşündüm, doğru mudur ?

Abim soketi de düşünerek hareket ettim, hem batarya hem de pompa tarafında deans soket olunca onu da sığdırmak adına bir hacme ihtiyacım olacağını düşünerek büyüttüm hazneyi...

Bir başka dostum da 3000 mah lık bataryası için istedi, onun kutu baya devasa oldu.. Yılda bir şarj edecekmiş de :lol:

Abim soketi de düşünerek hareket ettim, hem batarya hem de pompa tarafında deans soket olunca onu da sığdırmak adına bir hacme ihtiyacım olacağını düşünerek büyüttüm hazneyi...
Doğru dedin, ben o kısmı gözden kaçırmışım. ;)
Bir başka dostum da 3000 mah lık bataryası için istedi, onun kutu baya devasa oldu.. Yılda bir şarj edecekmiş de :lol:
Vay, iyiymiş gerçekten de :lollol::lol:

3 tane problem vardı:
1-Ne ile enerjlendirecektim pompayı ?
2-Bataryayı nereye tutturacaktım ?
3-Sistemi deponun neresine monte edecektim ?
Bunlar gerçekten de korkunç sorunlar. Tüylerim diken diken oldu seni bu sorunlarla boğuşurken düşündükçe. ?
Ama işin ilginç yanı, dönüp dolaşıp çift taraflı banda gelmen olmuş. :lol:

Şimdi komik gelebilir ama aşağıdaki ürün ise yaramaz mi acaba? Cahilce bir öneriyse şimdiden özür dilerim ??

• Haha
Tepkiler: Türker Akgün
Şimdi komik gelebilir ama aşağıdaki ürün ise yaramaz mi acaba? Cahilce bir öneriyse şimdiden özür dilerim ??

Yarar neden yaramasın... Bağlarsınız damacanaya, tuşuna basarsınız bardağınızı doldurursunuz :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

• Haha
Tepkiler: Türker Akgün

Sistemi aktif olarak devreye almis olduk gecen hafta... 3S batarya ile biraz cigirtkan ama isini sorunsuz yapiyor. 2S ile kullanan bir arkadasimin pompasi daha sessiz ve rahat calisiyor. Olur da 2S batarya denk gelirse biryerlerden onu kullanabilirim belki...

Dakika skor bu sekilde...

Bu arada, internetten siparis ettigim bir yakit bidonu vardi, hatta Pilot Rc Extra ile ilgili actigim konuda da bahsi gecmisti. Onun kapak kisminda fabrikasyon olarak verilmis, altindaki o ring marifetiyle ustten vidali sekilde sikilip gevsetilebilen basit bir emniyet ventili ya da valfi var idi ve şişme durumunda o ventilden tahliye oluyordu buhar.

Şimdiki bidonu benzinlikten temin ettim, sekli semali cok uygun geldi gozume, oyle olunca ventili unutup direk montaj yaptim. Gecen yil da sikayetciydim aslinda ama simdi fotografa bakarken aklima geldi tekrardan.

Sise, basinc artisini tahliye edemedigi icin sisme yapiyor, gun icerisinde 3-4 defa havasini aliyorum dersem yeridir. Kapagi gevsek birakmak da isime gelmiyor, icindeki contayi bozmamak adina...

Buna, basit bir cozum bulaniniz varsa, ogrenip bilgilenmek ve kendi bidonlarimda da uygulamak isterim...

Son düzenleme:
Sise, basinc artisini tahliye edemedigi icin sisme yapiyor, gun icerisinde 3-4 defa havasini aliyorum dersem yeridir. Kapagi gevsek birakmak da isime gelmiyor, icindeki contayi bozmamak adina...

Buna, basit bir cozum bulaniniz varsa, ogrenip bilgilenmek ve kendi bidonlarimda da uygulamak isterim...
Zamanında yani büyük heli uçururken sahada pilleri şarj edebilmek için mecburen jeneratör getiriyorduk. Benzer sorunu ben de yaşamıştım.:laugh: Bakalım bu konuda nasıl bir geri dönüş olacak. ;)

• Beğen
Tepkiler: 3dholicpilot