Yaptığım Bazı Flight Test modelleri

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Herkese uzun bir aradan sonra selamlar.

Benim radyo kontrollü hobiye başlama noktam pilotluğumdan dolayı uçaklardı. Bunu bazı zamanlarda da dile getirmişimdir mutlaka. Ancak bilindiği üzere birkaç yıldır mini quadlarla fazlasıyla haşır neşirdim. Tabii ki bu durum değişmedi ve hala elimden geldiğince mini ile uçuşlarımı yapıyor ve yarışmalara katılmaya çalışıyorum. Konumuza dönecek olursak her zaman elimde en azından bir uçak modelininde uçar vaziyette olmasını istiyordum. Zaten elimde uçar vaziyette olmasa da birkaç uçak modeli var ancak benim isteğim arabama kolaylıkla gerekiyorsa parçalamadan koyabileceğim her an uçuşa hazır ve mümkünse fpv uçuş yapabileceğim bir model olması idi. Nitekim geçmiş zamanda bu amaçla hazır bir model denemem oldu ama onlardan pek verim alamadım. Nette gezinirken rastladığım Flight Test modelleri içinde tamda istediğime uygun modelleri görünce projeleri hayata geçirmeye başladım.

Bu konu altında kendime ve bir arkadaşıma yaptığım modellerin çektiğim fotolarını paylaşacağım. Uçuş videoları da var ama onları daha sonra paylaşacağım. Modelleri yaptığım sıraya göre paylaşayım.

FT Super Bee

Bu model beklediğimden çok daha iyi çıktı. Adamların bunu yapma amacı da zaten fpvye uygun bir model olmasıymış. O yüzden de benim çok hoşuma gitti. Bu arkadaşla geçen haftaya kadar çok güzel ve eğlenceli uçuşlar yaptık. Modelde rudder bulunmuyor. Bunun yerine yaw dönüşlerini motorlarla sağlıyor ve ortaya acayip zevkli uçuşlar çıkıyor. Bu modelin tek sıkıntısı FPV sistemi ve 4S pil kullanıldığında ağırlığının fazla olmasından dolayı motorsuz uçuş diye bir olayının olmaması. Kanat küçük ve taşıma yüzeyinin az olması nedeniyle direk dalışa geçiyor. Kullandığım parçalar şöyle;

Multistar Baby Beast 2206-2100 kv motorlar
X-rotor 20 A escler
1500 Mah 4S 65A Dinogy piller
FPV içinde 5.8 Ghz verici ve kamera sistemi.

Kanat açıklığı 65 cm.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Alttaki modelde FT Spear bu arada.

Fotoda da göründüğü gibi orjinal planda alt kısmı açık. İnişlerde parçalarda sıkıntı olmaması ve önden kamerayı korumaya almak için önünü ve altını kapattım.

Geçen haftaya kadar model bu haldeydi ve çok güzel uçuşlar yapıyorduk. Aslında bu modeli artık emekliye ayırma zamanı geliyordu. Nedeni de motorsuz uçamamasıydı. Bunun için yeni bir model hazırlamıştım ki sanırım bizim süper arı biraz alınganlık yaptı. Aslında olay tamamen kullandığım FPV sisteminin bir parçasıydı. Yere yakın bir hareket sonrası görüntü anlık gidip gelince uçak kendine yeni bir iniş yeri buldu. Şöyle ki;

Aslında tamiri oldukça kolaydı ama ben uğraşmak istemedim. Özellikle ön tarafta bulunan elektroniklerin bile zarar görmemesi tamamen şansımla ilgiliydi.

Sıradaki model bir arkadaşım için yaptığım model.

FT Mini Vector

Bu modelin fazla fotosunu çekmemişim. Evet bu arada modelleri oğlumla birlikte yapıyorum tabii ki. :D :D Önerildiği şekilde yukarıda yazdığım motoru kullandık bu modelde ama motor ikinci eldi ve pek iyi durumda değildi. Ayrıca elimde sağlıklı çalışan esc kalmamıştı. O yüzden bu modeli tam istediğimiz gibi uçar hale getiremedik. Uçuşu güzel fena uçmuyor ama ne hikmetse adamların önerdiği motorla yayınladıkları videolardaki gibi uçuşlar yapamadık bir türlü. Bunun son halini ve uçuş videolarını daha sonra ekleyeceğim.

Sıradaki model yine tamamen FPV racing ihtiyacını karşılamak için yine malum arkadaşa yapmış olduğum bir model.

FT Mini Arrow

Bu arkadaşın kanat boyu 70 cm. Orjinal plana göre yapsaydım eğer gövdesine en fazla 850 Mah 3S pil koyabileceğim bir model çıkacaktı. Olabilir ama benim istediğim bu değildi. O yüzden bu modelde biraz değişiklik yaptım. Daha büyük pil ve FPV ekipmanlarını daha rahat sığdırabileceğim bir gövde tasarladım.

Modelin orjinal hali şöyle.

Benim yaptığımsa şöyle.

Altta yine 1 metrelik FT Spear görünüyor. Bu arada o modelin hiç fotosunu çekmemişim galiba. Aslında ilk yaptığım model oydu ama herhangi birşey yazamıyorum onunla ilgili. Foto bulursam yazarım. Konumuza dönecek olursak Arrow un gövdeyi yaparken nereden esinlendiğim de ortaya çıkıyor. ;D ;D

Yine karşılaştırmalı bir foto

3S 2200 Mah pilimiz yerini almış.

Hatta burda iki adet 3S 2200 pilimiz yerini almış. ;D ;D ;D

Oğlanı da mankenliğe alıştırıyoruz aynı zamanda.

Bu modelde de yine yukarıda adı geçen motorlardan taktım. Ancak garibanlıktan kaynaklı elimde düzgün çalışan servo kalmamış. Taktığım servolar çok sağlıklı değildi. Biraz da sahibinin gazına gelip saldık uçağı ama maalesef arkadaş gökyüzü ile buluşamadı. Tamiratını yaptık ama ismi lazım değil arkadaşın hala servoları değiştirecek ve ilk uçuşunu yapacağız ama bakalım ne zaman. Bu uçak hazırlanana kadar benim kendim için yaptığım uçacak. :D :D :D

Bu arada yazmayı unuttum. Bütün modellerde kullandığım malzeme FT ninde modellerinde kullandığı Foto Blok veya bizde geçen adıyla maket kartonu. Beyaz, Siyah ve Kraft kaplama seçenekleriyle piyasada bulunabilen bir malzeme. Tabi ben Manisa da bulamadım. İzmirden bir arkadaşımız sağolsun bu konuda yardımcı oldu. Bu postu daha fazla uzatmayım sondan bir önceki modele aşağıdan devam edelim.

Sıradan devam edelim.

Elimde orta boy bir uçağa yetecek bir motor vardı. Bunu değerlendirmek için bir model bakarken görünüşü hoşuma giden şu uçak karşıma çıktı.

FT Racer

Görünüş olarak güzel, uçuş olarak oldukça stabil ve hareketli bir model olarak görünüyor ancak benim elimde olan Emax motor bu modele yavaş kaldı. Model uçtu ama işin açıkçası hiç zevk vermedi. İlk uçuştan sonra elektronikleri başka modellerde kullanmak üzere söktüm. İşin can sıkıcı kısmı bu modeli airbrushla boyadım ve boyama için harcadığım mesai biraz fazla oldu. Uygun elektroniklerle belki ilerde tekrar düşünebilirim.

Diğer taraftan boyama şeması nedeniyle uçağın havada oryantasyonunu karıştırmamak oldukça zor. Uçaklar filmi güzel bir filmdi ama bu boyama şemaları modele uygulanınca pek iyi olmuyormuş doğrusu.

Super Bee nin uçuşu ile ilgili ufak sorunu kafamı kurcalarken başka bir modelin planlarına ulaştım. Orjinal model FPV ye pek uygun değil. Çünkü önden tek motorlu tasarlanmış.

FT Bloody Wonder MkIII

Asıl modelin linki şöyle.

Benim yaptığım ise üçüncü versiyonu. Bizim gibi meraklı bir modelci orjinal model üzerinde biraz değişiklikler yapmış.

Tabii ki modeli bu haliyle kullanamazdım. Super Bee nin çift motor ile uçuşu da çok hoşuma gidiyordu. Bloddy Wonder ın kanatları Bee den 10 cm kadar uzun yani 75 cm. Ayrıca kuyruk kısmında daha fazla taşıma alanı var. Bunların birleşiminden en azından motorsuz uçuşta daha fazla süzülme olur beklentisiyle bu modeli çift motorluya çevirdim. Aynı zamanda Bee de çift servo olan aileron kontrolleri bu modelde tek servoya düşüyor. Ancak bu donelerin toplamı da pek fayda etmedi. Motoru kapattığım anda dalışa geçiyor bu modelde. Henüz kendisi sağlam ve her fırsatta mini quadımla birlikte yanıma alıyorum ve her fırsatta uçuşa çıkıyoruz birlikte. Super Bee de yazılı olan elektroniklerin aynısı bunda da mevcut.

Bu fotoyu gördükçe hep Sky Diving yapanlar aklıma geliyor.

Super Bee ile karşılaştırma.

Uçar haldeki fotolarını çekmemişim henüz. Bu akşam eve gidince bir kaç foto çekeyim.

Şu an yapmakta olduğum bir model daha var. Mini Arrow. Onun yapım boyunca fotolarını çekiyorum. O yüzden tamamen ayrı bir konu olarak açacağım. Şimdilik yaptığım modeller bu kadar. Bu arada şöyle bir soru gelebilir. Neden her model renkleri birbirine benziyor? Sağolsun arkadaşımdan renkli koli bandı almasını istemiştim. O da sadece mavi ve kırmızı almış. Elimde şu an sadece bu iki renk olduğu için mevcut olanı kullanmaya çalışıyorum. Kimsenin aklına yanlış bir şey gelmesin özel bir sebebi yok.

Elinize sağlık, paylaşım için teşekkürler.

Delikanlıyı da bu işe bulaştırmışsınız.

FT bu konuda oldukça başarılı ben de yakından takip etmeye çalışıyorum.

Uçuş videoları da gelirse tadından yenmez.

Abi nerelerdesin özlettin kendini :) Ellerinize sağlık, hem senin hem de delikanlının :)

Nesimi hocam gerçekten arayı çok açıp özlettin kendini valla. Rica edeceğiz bu kadar bir daha açmayalım lütfen :D

Cok güzel ve derli toplu bir konu olmus, ellerine sağlık. Videosu olanları da merakla bekliyoruz.

Bu arada genç mankenimize de ayrica tesekkur ederiz :bravo:

Not: Bir de Nesimi hocam Ilerleyen zamanlarda nette aramadan illa ki link soracaklar olacaktir. Sana zahmet modellere ait plan ve detay linklerini de ilave edebilir misin rica etsek ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hoşgeldin Nesimi Hocam, özlettin kendini. :)

Delikanlı mankenimizde uçuşlara başladı mı, maşallah çok ilgili duruyor. :RCKolik:

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Elinize sağlık, paylaşım için teşekkürler.

Delikanlıyı da bu işe bulaştırmışsınız.

FT bu konuda oldukça başarılı ben de yakından takip etmeye çalışıyorum.

Uçuş videoları da gelirse tadından yenmez.

Teşekkürler Ali Bey. Bakalım inşallah devamlı ilgilenir bu güzel hobiyle. Videoları toparlamam lazım ilk fırsatta bir araya getireceğim.

Emre Kaman' Alıntı:
Abi nerelerdesin özlettin kendini :) Ellerinize sağlık, hem senin hem de delikanlının :)

Sağolasın Emre. Çok uzaklarda değilim aslında. Sessiz sedasız forumu takip ediyordum yine. Sadece yorum yazmak ve yeni konu açmak için zamanım yoktu.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Nesimi hocam gerçekten arayı çok açıp özlettin kendini valla. Rica edeceğiz bu kadar bir daha açmayalım lütfen :D

Cok güzel ve derli toplu bir konu olmus, ellerine sağlık. Videosu olanları da merakla bekliyoruz.

Bu arada genç mankenimize de ayrica tesekkur ederiz :bravo:

Not: Bir de Nesimi hocam Ilerleyen zamanlarda nette aramadan illa ki link soracaklar olacaktir. Sana zahmet modellere ait plan ve detay linklerini de ilave edebilir misin rica etsek ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Valla Mehmet Bey geçen aylarda yeni konularla geleceğim demiştim bir konu da ama ara biraz uzadı. Ancak fırsat bulabildim. Arayı bu kadar açmamaya çalışacağım bir daha . :D :D :saygilar:

Konu henüz bitmedi zaten. Bugün rezervelerden birine bir iki model daha ekleyeceğim. O sırada tamamının linklerini konuya eklerim.

Türker Akgün' Alıntı:
Hoşgeldin Nesimi Hocam, özlettin kendini. :)

Delikanlı mankenimizde uçuşlara başladı mı, maşallah çok ilgili duruyor. :RCKolik:

Bende sizleri özledim Türker Hocam ama çok uzakta değildim. Sessiz sedasız takip ediyordum. :) :)

Delikanlı henüz uçuşlara başlayamadı. Daha 4 yaşında. O yurtdışında gördüğümüz çocuklar gibi olmasını isterdim ama bizimkisi çok çabuk sıkılıyor. Bir yerde yarım dakika oturtabilmek mucize. Elinde kumanda dakikalarca sabit durmasını bekleyemiyorum henüz. Ama her fırsatta piste geliyor benimle. Zehri damardan vermeye başladım yani. :D :D :D

Nesimi abi :saygilar:

Öncelikle Ellerine Sağlık güzel çalışma olmuş

Bu uçak bildiğimiz Mini Quad :laugh:

Demek ki biz iki uçak malzemesi, ile tek quad takılıyormuşuz :D

RcKolik bizden çok şikayetci sürekli kulaklarım çınlıyor :eek:f:

arayı fazla açmayalım...

Minik Yakışıklıya selamlar...

Musa Serdar TERZİOĞLU' Alıntı:
Nesimi abi :saygilar:

Öncelikle Ellerine Sağlık güzel çalışma olmuş

Bu uçak bildiğimiz Mini Quad :laugh:

Demek ki biz iki uçak malzemesi, ile tek quad takılıyormuşuz :D

RcKolik bizden çok şikayetci sürekli kulaklarım çınlıyor :eek:f:

arayı fazla açmayalım...

Minik Yakışıklıya selamlar...

Valla Serdar söyleyebileceğimiz çok birşey yok. Ne desek bu konuda haksız çıkacağız o yüzden bu konuyu fazla deşmeyelim. :D :D :D

Bu uçak mini quad değil belki ama mini racing diyebiliriz. Acayip seri ve akrobatik. Mini parkurunda gatelerden geçiyorum bununla artık gerisini sen düşün. :) :)

Bu arada mini uçak karışımı dedin de aklıma geldi şu an tezgahta şöyle bir proje var.

Bu da Mini Arrow. Buna birde kontrolcü koyacağım. Inav programı ile çok fena birşey olacak inşallah. Bu uçağın yapım aşamalarını fotoğraflıyorum. Ayrı bir konu olarak açacağım. Tavsiye ederim sana da. %p %p %p

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Valla Serdar söyleyebileceğimiz çok birşey yok. Ne desek bu konuda haksız çıkacağız o yüzden bu konuyu fazla deşmeyelim. :D :D :D
Aynen :laugh:

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bu da Mini Arrow. Buna birde kontrolcü koyacağım. Inav programı ile çok fena birşey olacak inşallah. Bu uçağın yapım aşamalarını fotoğraflıyorum. Ayrı bir konu olarak açacağım. Tavsiye ederim sana da. %p %p %p
Özellikle son hali ve uçuşunu merakla bekliyoruz. %p

Bir de şu modelde olduğu gibi kanatlar ayrılabilir olursa, tadından yenmez. Belki fark etmemiş olabilirsin ve fikir versin diye konunun linkini vereyim.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Özellikle son hali ve uçuşunu merakla bekliyoruz. %p

Bir de şu modelde olduğu gibi kanatlar ayrılabilir olursa, tadından yenmez. Belki fark etmemiş olabilirsin ve fikir versin diye konunun linkini vereyim.

Bu modeli biliyorum. Zaten bu modeli yapmamda fikir burdan çıktı ama linkteki modelin test uçuşları pek hoşuma gitmedi doğrusu. Ayrıca ayrılabilir kanatlar tamam taşıma için kolaylık belki ama her inişte gövdeden ayrılması pek hoş değil. Bu arada testini yapan da Flight Test ekibi. Benim yaptığım modelin boyu 75 cm. Çok büyük olmadığı için ayrılmasını istemedim. Taşımak kolay zaten. Tabi elimde bu iş için karbon boru olmamasının ve boş yere karbon boruya para vermek istemememin hiç alakası yok kesinlikle. ;D ;D ;D

Nesimi Sakmak' Alıntı:

Bu uçak mini quad değil belki ama mini racing diyebiliriz. Acayip seri ve akrobatik. Mini parkurunda gatelerden geçiyorum bununla artık gerisini sen düşün. :) :)

Bu arada mini uçak karışımı dedin de aklıma geldi şu an tezgahta şöyle bir proje var.

Tam da elimde boşta duran Sp F3 vardı ki, yerini bulacak sanıyorum ;D Bekliyorum konuyu :)

Emre Kaman' Alıntı:
Tam da elimde boşta duran Sp F3 vardı ki, yerini bulacak sanıyorum ;D Bekliyorum konuyu :)

Emre gözün gibi bak o karta bir GPS eklentisi ile çok güzel işler çıkaracak. Auto Launch, RTH, ve benzeri bir çok işi kolaylıkla yapabileceksin. ;) ;) ;) Bir de full versiyonu is tadından yenmez. Ballı kaymak. :D :D :D