Yaptigim ucak ilk kalkis denemesinde kirima ugradi!

Yusuf Emre Duran

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Yaklasik bir ay once bir sabit kanatli hava araci yapmaya karar verdim, arastirmalarim sonucunda bana en uygun mini talon modeli geldi. ama fiyati yuksek oldugu icin bir klonunu yapmaya karar verdim. ucagi mavi straforu sicak tel ile keserek yaptim, zimparalayip tamir bandi ile kapladim. Kullandigim motorlar sunnysky x2212, 1045 pervane, 6000 mah 3s, yaklasik 1,5 kilo agirliginda bir ucak oldu. bugun ise ilk ucus denemesini yaptik ama husranla sonuclandi. videosu asagida, acaba sorun ne olabilir?
Video Linki:

Son düzenleme:
Yusuf, her zaman söylüyorum, uçak işinden hiç anlamam diye ama 1,5kg çok fazla bir ağırlık değil mi? Diğer teknik sıkıntılara girmeden önce bu başlı başına görünen problem sanki. Ustalar diğer sıkıntılara değinecektir ama yine söylemeden geçemeyeceğim, öyle yaptığınız gibi bir kalkış da yok. Olamaz...

Bu hobide çok deneyimli biri değilim ama bence 3s 6000 mah pil ilk yaptığın uçağın ilk uçuş denemesi için abartı. Forumun deneyimli üyeleri daha kesin açıklamalar yapacaktır düşüncem yanlışsa düzeltin lütfen. Modelle ilgili daha detaylı bilgi vermen iyi olacaktır; motorun kv değeri, kullandığın esc, modelin boyutları gibi...
Son olarak bence çift motorlu bir model yerine trainer bir model yapman ilk deneyim için çok daha olumlu sonuçlanacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Yaklasik bir ay once bir sabit kanatli hava araci yapmaya karar verdim, arastirmalarim sonucunda bana en uygun mini talon modeli geldi. ama fiyati yuksek oldugu icin bir klonunu yapmaya karar verdim. ucagi mavi straforu sicak tel ile keserek yaptim, zimparalayip tamir bandi ile kapladim. Kullandigim motorlar sunnysky x2212, 1045 pervane, 6000 mah 3s, yaklasik 1,5 kilo agirliginda bir ucak oldu. bugun ise ilk ucus denemesini yaptik ama husranla sonuclandi. videosu asagida, acaba sorun ne olabilir?
Video Linki:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Kullandigim motor: Sunnysky x2212 980kv
pervane: 1045 plastik
uzunluk: 80 cm
kanat Genislik: 24x140cm
esc skywalker 30a

Video Linki:
Videoyu seyretmeye yaşım tutmuyor....

1-Model boyutlarına göre gereksiz ağırlıkta olmuş.
2-Ne kadar deneyimli pilotajınız olsa da ( hele ki yoksa) Bir modeli motoru gazlayıp uçurmadan çim alan gibi bir ortamda elden hızlıca atınız. Gidişini kontrol ediniz ve kontrol yüzeyleri ile CG nin hatalı olup omadığı konusunda emin olunuz.

Video Linki:
Üç ayrı sorun görüyorum:
1- 6000 mAh pil ile abartılı bir ağırlık oluşmuş.
2- Muhtemelen ağırlık merkezi tamamen hatalı bir yerde.
3- Bu en önemlisi. "Sabit kanatlı bir hava aracı" yerine "uçak" yapmış olsan daha iyi uçardı.

Videoya baktım ve uçağı atan kişi yamuk atmış gibi geldi bana. Burnu çok yukarı kaldırmış. Yada arkada çok ağırlık var gibi.
Ayrıca pervanenin ona denk gelmemesi de büyük şans :)

Teknik problemlerden önce hand launch beni biraz tedirgin etti açıkçası. Uçak, uçağı elden fırlatan arkadaşın üzerine düşmedi değil mi?

Üç ayrı sorun görüyorum:
1- 6000 mAh pil ile abartılı bir ağırlık oluşmuş.
2- Muhtemelen ağırlık merkezi tamamen hatalı bir yerde.
3- Bu en önemlisi. "Sabit kanatlı bir hava aracı" yerine "uçak" yapmış olsan daha iyi uçardı.
Pili kanadın biraz ilerisine koydum, kanadın 3'te 1'lik on kısmı ağırlık merkezi olacak şekilde ayarlamaya çalıştım, kanadının 3te 1'lik kısmından parmağımla tuttugumda dengede sayılırdı. ağırlık hafif arkadaydı, ama dengede sayılır dedim içimden galiba, hata yaptım. 6000 mah pili elimde bulunduğu için kullandım, uçağın burun kısmı kırık. toparlayıp bidaha denemeyi düşünüyorum, Tavsiyeleriniz nelerdir, kalkışı nasıl yapabilirim ?
tekerlek mi ayarliyim ? Lütfen tavsiyelerinize ihtiyacım var teşekkürler:

Pili kanadın biraz ilerisine koydum, kanadın 3'te 1'lik on kısmı ağırlık merkezi olacak şekilde ayarlamaya çalıştım, kanadının 3te 1'lik kısmından parmağımla tuttugumda dengede sayılırdı. ağırlık hafif arkadaydı, ama dengede sayılır dedim içimden galiba, hata yaptım. 6000 mah pili elimde bulunduğu için kullandım, uçağın burun kısmı kırık. toparlayıp bidaha denemeyi düşünüyorum, Tavsiyeleriniz nelerdir, kalkışı nasıl yapabilirim ?
tekerlek mi ayarliyim ? Lütfen tavsiyelerinize ihtiyacım var teşekkürler:
Benimde tutmadı, yaşı büyük bir abiden rica ettim beraber izledik.

Dalga geçtiğimi sanıyorsunuz :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
bunun farkına vardım, ama youtube'a video yükledim ve böyle gösterdi, sildim ve tekrar denedim ama youtube prosedür gereği böyle yapıyormuş galiba, Kusura bakmayın. Ama izleyip yardımcı olursanız çok yardım etmiş olursunuz, Tecrubeleriniz ile beni aydinlatirsaniz mükemmel olur. Teşekkürler

Son düzenleme: