Yelken Kanat Uçuş Sorunu

İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı bayramlar. Fark edebileceğiniz gibi bu işlerde oldukça yeniyim, RC Yelken Kanat inşa etmeye çalışıyorum, ama bazı sorunlar yaşıyorum, ya da yaşadığımı zannediyorum.

Öncelikle Yelken Kanat'ın özelliklerini söyleyeyim;

1 metre kanat açıklığı
Ortalama 250-300 Gram ağırlığında
En az 5 derece washout derecesi
Ve kullandığım kanat profilinin resmi;
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yelken Kanat'ı test amacıyla yavaş fırlatsam da hızlı fırlatsam da belli bir süre düz uçmakta, sonra ise hücum açısını aniden azaltıp burnu üstüne yere çakılıyor. Bu Yelken Kanat'ın ağırlık merkezinin yanlış olmasından mı kaynaklıdır, yoksa motor olmadığı için stall'a girmesinden mi kaynaklı?

Motorsuz 5 adet fırlatma denemesi videosu;
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İnşa halindeki videosu;
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Ağırlık merkezini biraz geri alman gerek. Daha hafif olsaydım bir kaç metre daha giderdi...

Ağırlık merkezini biraz geri alman gerek. Daha hafif olsaydım bir kaç metre daha giderdi...
Geri dönüşünüz için teşekkür ederim, arka kısmına biraz ağırlık koyduğumda biraz düzeliyor gibi oluyor ama her fırlatışımda aynı performansı göstermiyor. Bazen idare eder bir derecede uçarken çoğu zaman burnu yine yere çakılıyor.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda motorsuz olarak bu mesafede uçması normal midir sizce? Eğer normalse RC için elektronik malzemeleri almak istiyorum.

Ayrıca rüzgarlı havadan çok etkilenmekte, bu durum normal mi bilmiyorum.

Bana sorun atış hızı ve yönüyle ilgili gibi geldi biraz daha yavaş ve yatay düzlemde atmayı deneyin.
Deniz Bey ağırlık merkezinin geriye çekilmesi önermiş. Görece tecrübesiz biriyim ama ben ağırlık merkezinin öne almayı önericem.
İkinci denemenizde modelin hızı azalsa bile burun yukarı gitmeye devam etmiş

Bana sorun atış hızı ve yönüyle ilgili gibi geldi biraz daha yavaş ve yatay düzlemde atmayı deneyin.
Deniz Bey ağırlık merkezinin geriye çekilmesi önermiş. Görece tecrübesiz biriyim ama ben ağırlık merkezinin öne almayı önericem.
İkinci denemenizde modelin hızı azalsa bile burun yukarı gitmeye devam etmiş
Yavaş ve hafif aşağı eğik şekilde attığımda da aniden dalışa geçiyor. Ağırlık merkezini öne aldığımda burun üstüne daha sık çakılıyor.

Aslında kumaş kaplamasında hata yapmış olabilirim, kanat ucuna kumaş yetmediği için geçici olarak elektrik bantı ile kaplamıştım. Sorun ondan olabilir mi?

Ayrıca normal Yelken Kanatlarda alt kısmın az bir yeri kumaşlı kaplı olur, ben o bölgeli kaplamadım, bu da sorun oluşturur mu?

Kumaş yetmediği için geçici olarak kanat ucu bantla kaplandı resim;

Yelken Kanat'ın altına ek kumaş kaplanmamış resmi;

Genel görünüm;

Model ağır olmuş. Ağırlığın bu kanat açıklığında 200 ila 250 gram seviyesine düşürülmesi gerekli.
Hmm, peki bu dediğiniz şey motorsuz uçuş için mi geçerlidir yoksa motorlu olsa bile ağır mı?
Ayrıca mesajınız üzerine model ağırlığını tekrar kontrol ettim. 200 Gramlık akıllı telefonla karşılaştırdığımda ikisi arasında kayda değer bir ağırlık farkı hissedemedim.
Ortalama 650-750 GR ağırlığında derken yanlış tahmin yürütmüş olabilirim, o yüzden model ağırlığını 250-300 Gram olarak değiştireyim.

Eğer bu model olmazsa 1.8 metre kanat açıklığında başka bir model deneyeceğim, sizden ricam 1.8 metre kanat açıklığı için motorlu ve motorsuz uçuş için modelin ağırlığı tahmini olarak hangi aralıkta olmalı? 1.8 metre kanat açıklığı için kaç kiloyu geçmemeli?

El ile tartı yanıltıcı olabilir. Bir hassas terazi her işlikte gerekli.

Motorlu veya motorsuz her model -bazı hız modelleri dışında- mümkün olduğunca hafif olmalı. Belli bir ağırlık oranı vermek mümkün değil. Hangi malzemeleri kullandığınızı bilmiyorum ancak kanat kaplaması Japon kağıdı, pelür kağıdı veya film olabilirdi. Modelin ağırlığı ile kanat genişliği düşük hızlar için uygun değil gibi görünüyor. Model yüksek hızlarda, örneğin rüzgarlı yamaç uçuşunda -slope soaring- belki uçabilir. Ancak bunun içinde, modelin süzülüş denemelerinde başarılı bir süzülüş yapması gerekli.

Ağırlık merkezini ise süzülüş denemelerinde deneyerek bulmak gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
El ile tartı yanıltıcı olabilir. Bir hassas terazi her işlikte gerekli.

Motorlu veya motorsuz her model -bazı hız modelleri dışında- mümkün olduğunca hafif olmalı. Belli bir ağırlık oranı vermek mümkün değil. Hangi malzemeleri kullandığınızı bilmiyorum ancak kanat kaplaması Japon kağıdı, pelür kağıdı veya film olabilirdi. Modelin ağırlığı ile kanat genişliği düşük hızlar için uygun değil gibi görünüyor. Model yüksek hızlarda, örneğin rüzgarlı yamaç uçuşunda -slope soaring- belki uçabilir. Ancak bunun içinde, modelin süzülüş denemelerinde başarılı bir süzülüş yapması gerekli.

Ağırlık merkezini ise süzülüş denemelerinde deneyerek bulmak gerekiyor.
Peki teşekkürler, o zaman bu modeli rafa kaldırıyorum. 1.8 metre kanat açıklığında yeni bir model tasarlamak istiyorum, elektronik, kumaş ve pil her şey dahil bir şekilde 1.750 gr ağırlığında oluyor. "Belli bir ağırlık oranı vermek mümkün değil" demişsiniz, ama tahmini olarak aşağı yukarı bir oran verebilirsiniz diye düşünüyorum.

Ana iskelet 10x101.2mm Alüminyum profil olacak, kanat profilleri ise lazer olarak kestirdiğim değil de bu sefer kendim şekillendireceğim 2 mm kalınlığındaki telden olacak.

Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda malzeme konusunda bir tavsiyeniz var mıdır acaba? Kanat kaplaması olarak önerinizi dikkate alacağım.

Tekrar teşekkürler.

1.8 metre model tasarım;

Modelin maksimum ağırlığının 600 gram olması iyi olur.

Tel olarak hangi malzemeden yapılmış tel kullanıyorsunuz? Kumaşın cinsi nedir?

Modelin maksimum ağırlığının 600 gram olması iyi olur.

Tel olarak hangi malzemeden yapılmış tel kullanıyorsunuz? Kumaşın cinsi nedir?
600 gram bayağı şaşırttı beni, hazır satılan 2 metre kanat açıklığındaki model uçaklar 1.5 1.8 KG ağırlığında ve motor çalışmazken süzülüyorlardı gördüğüm bir videoda.

Tel sıradan Alüminyum kullanırım diye düşünüyorum, kumaş içinse metrekaresi 105 gr ağırlığında dacron kumaş kullanırım diye düşünüyordum. Önceki modeldeki kumaş naylon kumaş idi

En iyisi size malzemelerin toplam ağırlıklarını atayım.;

6 Metre 10x10x1.2mm içi boş Alüminyum kare profil 720 gr + 6mm Alüminyum çubuk 80 gr

toplam m3 vidalar 80 gr (tahmini maksimum ağırlık)

1 m2 Kumaş 105 gr (1m2 kumaştan daha az bir kumaş yetiyor)

A2212 1400KV Fırçasız Motor 60 gr

ESC 30 gr

3 Servo 30 gr

2s pil 60 gr

Alıcı 30 gr

2 adet teker 30 gr

batenler tel 150 gr. 5-6 metre tel yetiyor (tahmini, maksimum ağırlık)

kanat destekleri 250 gr

Toplam ağırlık 1.591 gr.

Modeli bildiğiniz şekilde inşa edip denemeniz en iyisi :)

Son düzenleme:
Kaplama için kumaş yerine planörlerde kullanılan ekstra hafif kaplama flimleri var onu deneyebilirsiniz.
Ayrıca gövdenin bazı yerlerinde karbon çubuk ve balsa kullanmak ağırlık avantajı sağlayabilir.
Bence yeni bir modele geçmek yerine bu modeli adam etmek daha iyi olabilir. Birinin tamamen uçabilir hale getirmeyi öğrenmeden diğerine geçmek malzeme ve zaman israfı olur.